FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Błyski rzeczywistości w fabułach, czyli skąd to się wzięło
Autor Wiadomość
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2010-09-20, 11:22   Błyski rzeczywistości w fabułach, czyli skąd to się wzięło

Rzeczywistość przenika do książek, to wiadomo. Są pisarze, którzy nie ukrywają swoich inspiracji (jak Trudi Canavan, która w jednym z wywiadów wyznała, że scena wypędzenia żebraków poza mury miejskie, otwierająca Trylogię Czarnego Maga została zainspirowana doniesieniami prasowymi na temat przedolimpijskich działań chińskich władz porządkujących Pekin), są i tacy, którzy pozwalają czytelnikom samodzielnie wykrywać takie "smaczki".

Pomyślałam sobie, że w tym temacie moglibyśmy odnotowywać właśnie takie drobiazgi, szczególiki pozornie bez znaczenia, inspiracje rzeczywistymi wydarzeniami. Nie chodzi mi o duże sprawy, jak np. oparcie fabuły o historyczne wydarzenia (bo co tu wykrywać?), raczej małe, często kilkuzdaniowe wzmianki, które uprawdopodobniają tekst. A może, jak w poniższym przykładzie, jest właśnie odwrotnie? Może to fabuły są źródłem inspiracji dla rzeczywistych działań?

Jednym z autorów, których bardzo cenię za rzeczowość i dbałość o szczegóły jest Frederic Forsyth, a opisana przez niego w "Dniu Szakala" procedura uzyskania fałszywego paszportu (a raczej prawdziwego paszportu z jak najbardziej prawdziwymi danymi, a jedynie z innym zdjęciem) doprowadziła nawet do uszczelnienia systemu paszportowego w Wielkiej Brytanii. Wydawałoby się, że sprawa jest zamknięta od lat, aż tu nagle - powrót do przeszłości - nowozelandzki polityk przyznaje się, że 26 lat temu uzyskał paszport dokładnie według "przepisu" podanego przez Forsytha.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-09-26, 11:25   

Czy masz na myśli intertekstualność w relacji tekst - rzeczywistość?
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2010-09-26, 20:18   

"Intertekstualność w relacji tekst-rzeczywistość" - ha! jak to brzmi. :>
Mam na myśli nawiązania kulturowe, njusy, które mogły być podstawą do zarysowania jakichś scen książkowych, ale także historie wyczytane w książkach, które wydają się na pierwszy rzut oka zupełnie nieprawdopodobne, a potem, często po jakimś czasie, materializujące się w rzeczywistości.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-09-27, 07:15   

Beata napisał/a:
"Intertekstualność w relacji tekst-rzeczywistość" - ha! jak to brzmi. :>

Nazwę sam wymyśliłem, ale idea młoda już nie jest :DD

Beata napisał/a:
Mam na myśli nawiązania kulturowe, njusy, które mogły być podstawą do zarysowania jakichś scen książkowych

Czyli wyżej wspomniane.

Beata napisał/a:
ale także historie wyczytane w książkach, które wydają się na pierwszy rzut oka zupełnie nieprawdopodobne, a potem, często po jakimś czasie, materializujące się w rzeczywistości.

Ostatnio tak miałem jak załatwiałem "formalności" na uczelni. Kafka piałby z zachwytu. Lub grozy.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2010-09-29, 14:18   

Niemal jak u nas:
Cytat:
- (...) Teraz chcesz, bym zaczął szukać winnego pośród Żydów.
- To ty przyszedłeś do mnie, z pytaniem, eee.
- Bo, jak sam powiedziałeś, chodzę do wszystkich i wszystkich wysłuchuję. Zdradź mi, dlaczego nie podałeś tego wyjaśnienia w swojej pracy?
Antidektes zaśmiał się chrapliwie.
- A to dobre! Nie udawaj naiwnego, eee, sądzisz, że pozwoliliby to wydrukować? Od ponad tysiąca lat rządzą finansami wszystkich Hypatii, przejrzyj spis urzędników dworskich, obsadzają wszystkie ważniejsze stanowiska. Alexandria, Rzym, Izaion, Byzantion, Toloza, Korduba, Chrem, posiadają wpływy we wszystkich większych miastach. Przecież to oni wywołali oba Powstania Pitagorejskie - a znajdziesz coś na ten temat w pracach historyków? Ani słowa. Jak sądzisz, dlaczego Hypatia przestała nagle finansować wyprawy do Krzywych Krain? Poczytaj Wojny Jeruzalemskie Ben Szila, eee. Nie bez przyczyny Ben Szila wyrzucono z akademei. A ja niby dlaczego straciłem stanowisko na dworze? Ta cała afera defraudacyjna to przykrywka. Naraziłem się im i teraz...


Ktoś wie skąd pochodzi cytat? Jedno charakterystyczne słowo zostało ukryte.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2010-09-29, 15:52   

Dukaj "Inne pieśni" - tak mi się coś kojarzy ;)
_________________
Między książkami - próby blogowe
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2010-09-29, 16:10   

Oczywiście.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 14