FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Lektury
Autor Wiadomość
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-01-29, 08:52   

sonia napisał/a:
Ładny, nudny, sielankowy z początku obrazek, który może coś tam zawiera, ale ta zawartość ginie w trzynastozgłoskowcu. Jakiś tam obrazek szlachty jakich wiele. Odrzuca mnie i nie mogę pojąć, dlaczego toto dorobiło się opinii wybitnego dzieła, a tym bardziej narodowej epopei. Tym bardziej, że imho znalazłoby się parę innych traktujących o polskiej historii i społeczeństwie, przedstawiających sobą jakieś zjawiska społeczne czy cechy utworów które są po prostu lepsze, ciekawsze, głębsze i bardziej wciągające.

//facepalm
_________________
Instagram
Twitter
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2012-01-29, 13:49   

"Pan Tadeusz" to dzieło lirycznego geniuszu. Tak jak Mozart był geniuszem muzyki, nuty układały mu się już w głowie w wielkie kompozycje, tak Mickiewicz był geniuszem poezji, myśląc wierszem, który wyrzucał z siebie całymi strofami. Skilla improwizacji pozazdrościłby mu każdy dzisiejszy raper. Świadczą o tym praktycznie pozbawione poprawek notatki (podobnie jak w przypadku Mozarta), a najbardziej relacje z mickiewiczowskich freestylów. Kiedy wpadał w trans, ludzie ze wzruszenia płakali a nawet mdleli. Wielka Improwizacja została zainspirowana występami autora podczas odsiadki w rosyjskim więzieniu, gdzie posuwał się naprawdę daleko. Lecz jego największy freestyle miał miejsce we Włoszech, kiedy to zownował Słowackiego. Podobno przeszedł tam samego siebie. Szkoda, że nikt nie zapisał tych wystąpień (no ale Wieszczu na to nie pozwalał).
  
 
 
sonia
kawoholik na odwyku


Posty: 57
Skąd: z Azji
Wysłany: 2012-01-29, 15:49   

Fidel-F2 napisał/a:
sonia napisał/a:
Znienawidzona - Pan Tadeusz
apage! Zwyczajnie się nie znasz, jedna z genialniejszych rzeczy jakie czytałem a trzynastozgłoskowiec to po prostu mjut na uszy.


Nie znam się, bo po prostu coś nie przypadło mi do gustu? Gratuluję przenikliwości.

No dobrze, argument, że AM umiał wyrażać swe myśli wierszem ot tak, do mnie trafia - rzeczywiście coś wyjątkowego. Ale poza tym że wielkie dzieło jest itd, itd, to CO o tym decyduje poza walorami poetyckimi? Skąd aż takie zachwyty? Pytam, bo zawsze mnie to zastanawiało, a facepalm to raczej nie wyjaśnienie...
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2012-01-29, 22:07   

Dla mnie, historykowi z krwi i kości, Pan Tadeusz jawi się przede wszystkim, jako przykład obecnej w ówczesnym społeczeństwie "polskim" wiary w Napoleona, wiary w jego legendę obrońcy "narodów" uciśnionych. Oprócz tego doskonale charakteryzuje wady i zalety szlachty polsko-litewskiej i jej nastawienie do Moskali.

sonia napisał/a:
Jakiś tam obrazek szlachty jakich wiele.


Jakich wiele? Mogłabyś wymienić owych wiele tytułów, które wg. Ciebie mogłyby mierzyć się z Panem Tadeuszem?

Nie jestem fanem Adama Mickiewicza - zdecydowanie wyżej cenię Słowackiego - ale od Pana Tadeusza wara.
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2012-01-30, 08:54   

Do Pana Tadeusza mam stosunek dość dziwny bo ta lektura towarzyszyła mi od dziecka.
Rodzice czytali nam książki od zawsze ale zapamiętałem tylko Chotomską (Wiersz o Rupakach np.) , Mickiewicza (całego ale głównie zapamiętałem Pana Tadeusza i utwory typu Lilie) i Parandowskiego. Potem Mickiewicz towarzyszył mi przez całe dzieciństwo i szkołę (rodzice często robili nam z niego "kartkówki") więc obecnie te książki mają dla mnie głównie smak dzieciństwa i beztroski.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
sonia
kawoholik na odwyku


Posty: 57
Skąd: z Azji
Wysłany: 2012-01-31, 01:35   

Sharin napisał/a:
Dla mnie, historykowi z krwi i kości, Pan Tadeusz jawi się przede wszystkim, jako przykład obecnej w ówczesnym społeczeństwie "polskim" wiary w Napoleona, wiary w jego legendę obrońcy "narodów" uciśnionych. Oprócz tego doskonale charakteryzuje wady i zalety szlachty polsko-litewskiej i jej nastawienie do Moskali.

sonia napisał/a:
Jakiś tam obrazek szlachty jakich wiele.


Jakich wiele? Mogłabyś wymienić owych wiele tytułów, które wg. Ciebie mogłyby mierzyć się z Panem Tadeuszem?

Nie jestem fanem Adama Mickiewicza - zdecydowanie wyżej cenię Słowackiego - ale od Pana Tadeusza wara.



Tu wkraczamy w gusta, ale niech będzie. Choćby Trylogia jest dla mnie ciekawsza, barwniejsza. Tyle że autor nie napisał ot tak, niemal od pstryknięcia palcem, wierszem to już nie może się mierzyć? W tym jest gorsza? To nie jest obraz nadziei, lecz raczej upadku, ale dobrze pokazuje cechy Polaków jakie do niego doprowadziły.

I nie wara, bo o ile wiem, nie jest to jakaś świętość na którą nie wolno podnieść ręki (klawiatury?) lecz wciąż utwór.

Umiejętności autora, obraz społeczeństwa, wiara (histeryczna i naiwna, ale nieważne), nastawienie do innych - zgoda, to wszystko jest, tylko w dalszym ciągu to nie są imho argumenty za tym, żeby PT traktować jak nie przymierzając Hadżar polskiej literatury.

Utrivv - też towarzyszy mi od dziecka. I dalej jak zachwyca, jak nie zachwyca.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-01-31, 13:34   

Sharin napisał/a:
wiary w jego legendę obrońcy "narodów" uciśnionych.
Tiaa, szczególnie tych uciśnionych przez samą Francję najbardziej.

Dla mnie niestety większość romantyzmu to przeideologizowana szmira nie dająca się czytać.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Luinloth 
mała wiedźma


Posty: 508
Skąd: Tichau
Wysłany: 2012-01-31, 13:41   

sonia napisał/a:
Choćby Trylogia jest dla mnie ciekawsza, barwniejsza. Tyle że autor nie napisał ot tak, niemal od pstryknięcia palcem, wierszem to już nie może się mierzyć? W tym jest gorsza? To nie jest obraz nadziei, lecz raczej upadku, ale dobrze pokazuje cechy Polaków jakie do niego doprowadziły.
Trylogia była pisana "ku pokrzepieniu serc", więc nie jest odbiciem rzeczywistości żadnej epoki, a raczej wariacją na temat, czymś w rodzaju historycznej przygodówki. Poza tym omawiana epoka jest zupełnie inna, więc trochę ciężko porównywać...
PS. Jeśli chodzi o kwestię gustu, to tematyka Pana Tadeusza też nie do końca do mnie trafia, ale daleka jestem od odmawiania mu poetyckiego kunsztu.
_________________
spiral out, keep going.

lovage.soup.io
https://www.facebook.com/kotekkwasotek - Rękodzieło z krainy psychodelii
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2012-01-31, 19:56   

Sonia napisał/a:
Tu wkraczamy w gusta, ale niech będzie.


Który konkretnie fragment mojej wypowiedzi powiedział Ci, że rozmawiamy o gustach? Jeżeli dobrze widzę napisałem jedynie o czym jest "Pan Tadeusz". Pod spodem dodałem jedynie - poza dyskusją z Tobą - że cenię wyżej utwory Słowackiego.

sonia napisał/a:
Choćby Trylogia jest dla mnie ciekawsza, barwniejsza.


Proszę nie porównuj Trylogii z "Panem Tadeuszem".
Teksty powstawały w zupełnie innych epokach. Epokach, których pisarze ślęczeli nad swoimi tekstami z zupełnie innych pobudek.

sonia napisał/a:
Tyle że autor nie napisał ot tak, niemal od pstryknięcia palcem, wierszem to już nie może się mierzyć? W tym jest gorsza?


Proszę, nie wmawiaj mi czegoś, czego nie napisałem.
Kiedy wspomniałem, że "Pan Tadeusz" jest lepszy od innych tekstów, tylko dlatego, że został napisany wierszem? Ale masz rację: jeżeli chodzi o język wypowiedzi to Sienkiewicz jest gorszy od Mickiewicza.

sonia napisał/a:
To nie jest obraz nadziei, lecz raczej upadku, ale dobrze pokazuje cechy Polaków jakie do niego doprowadziły.


Myślę, że powinnaś jeszcze raz przeczytać i "Pana Tadeusza" i Trylogię.


You Know My Name napisał/a:
Tiaa, szczególnie tych uciśnionych przez samą Francję najbardziej.

Dla mnie niestety większość romantyzmu to przeideologizowana szmira nie dająca się czytać.


Magu, Ty to wiesz i ja to wiem :)
Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu Polaków - i nie tylko - na początku dziewiętnastego wieku Napoleon kojarzył się z wolnością, a Moskale z uciskiem :)
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-01-31, 21:21   

Sharin napisał/a:
Ale masz rację: jeżeli chodzi o język wypowiedzi to Sienkiewicz jest gorszy od Mickiewicza.

Ejże, co to znaczy?

Sharin napisał/a:
Myślę, że powinnaś jeszcze raz przeczytać i "Pana Tadeusza" i Trylogię.

Bez komentarza nic to nie da, choćby przeczytała jeszcze dwa razy.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2012-01-31, 21:37   

MrSpellu napisał/a:
Ejże, co to znaczy?


ups :mrgreen:
No ten teges... Mickiewicz wielkim poetą był :P
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-01-31, 23:03   

Tak, tak. A Żydówki mają w poprzek.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2012-01-31, 23:05   

Przez chwile chciałem sobie usilnie porównać Trylogię z Panem Tadeuszem i wyszło mi, że to całkiem bez sensu koncept jest.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-01-31, 23:33   

A ja czekam na obronę tej tezy:

Sharin napisał/a:
Ale masz rację: jeżeli chodzi o język wypowiedzi to Sienkiewicz jest gorszy od Mickiewicza.


By nie było: ja tam rozumiem, że Sienkiewicza można uznać za grafomana. Aleś zwrotu użył dość niefortunnego :P
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2012-02-01, 09:48   

Fidel-F2 napisał/a:
Przez chwile chciałem sobie usilnie porównać Trylogię z Panem Tadeuszem i wyszło mi, że to całkiem bez sensu koncept jest.


H. Snopkiewicz napisał/a:
A te moje wypracowania! Zadałam sobie
raz temat,
który winien być wzorem dla Mańci na klasówki: „Porównanie starego Boryny z Janem
Kiepurą". Przy czym, jako osoba nie tak całkiem zwariowana, ograniczyłam pracę do jednego
zdania: „Takiego porównania nie da się przeprowadzić".


Sharin napisał/a:
jeżeli chodzi o język wypowiedzi to Sienkiewicz jest gorszy od Mickiewicza.


Sienkiewicz się brzydko wyrażał? Prywatnie czy publicznie? ;)
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2012-02-01, 10:51   

Nie jestem językoznawcą a trylogię czytałem w połowie podstawówki ale słyszałem że to grafoman - taki polski Karol Maj
Oczywiście fakt że to nie jest wielka literatura nie znaczy że nei może się podobać.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2012-02-01, 10:57   

Ciekaw jestem, kto takim geniuszem literatury, by nazywać Sienkiewicza grafomanem. Każdemu piszącemu (poza pewną grupą faktycznych mistrzów literatury) życzę takiej grafomanii.
  
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-02-01, 11:07   

I jeszcze ten niby grafoman literackiego Nobla dostał. No, no. Fajnie być takim grafomanem.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-02-01, 11:17   

dworkin napisał/a:
Ciekaw jestem, kto takim geniuszem literatury, by nazywać Sienkiewicza grafomanem.

Gombrowicz?

Tomasz napisał/a:
I jeszcze ten niby grafoman literackiego Nobla dostał.

Obama też dostał Nobla. I co? Fajnie być czarnym prezydentem.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2012-02-01, 11:21   

MrSpellu napisał/a:
dworkin napisał/a:
Ciekaw jestem, kto takim geniuszem literatury, by nazywać Sienkiewicza grafomanem.

Gombrowicz?

Nygga, please... Na tę opinię (by wzmocnić własną) najczęściej powołują się boty, które mogą Sienkiewiczowi klękać do miecza.

Gombrowicz może i literacko wybitniejszy (z pewnością), ale w tej sprawie mało wiarygodny, bo w oczywistym konflikcie wartości z Sienkiewiczem.
  
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2012-02-01, 11:33   

Tomasz napisał/a:
I jeszcze ten niby grafoman literackiego Nobla dostał. No, no. Fajnie być takim grafomanem.

Czy możesz z ręką na sercu powiedzieć że laureatami tej nagrody są same tuzy literatury?
Albo że są lepsi niż inni którzy jej nie dostali?
Ale bronić tezy nie mogę, może ktoś inny pomoże?
Edyta
Ze skruchą przyznaję że teza o grafomaństwie wyczytana chyba w książce Bezgrzeszne lata Makuszyńskiego.....
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
  
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-02-01, 11:36   

dworkin napisał/a:
Nygga, please... Na tę opinię (by wzmocnić własną) najczęściej powołują się boty, które mogą Sienkiewiczowi klękać do miecza.

Biatch, please... w środowisku akademickim frazy "pierwszorzędny pisarz drugorzędny, Homer drugiej kategorii, Dumas Ojciec pierwszej klasy" zrobiły prawdziwą furorę :P

A że Gombrowicz jest mało obiektywny...oj tam, oj tam.

utrivv napisał/a:
Czy możesz z ręką na sercu powiedzieć że laureatami tej nagrody są same tuzy literatury?

By daleko nie szukać, nie rozumiem przyznania nagrody dla Jelinek oraz dla tego gostka z Australii, Coetzee. Hańbą napaliłbym w piecu.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2012-02-01, 12:04   

MrSpellu napisał/a:
Biatch, please... w środowisku akademickim frazy "pierwszorzędny pisarz drugorzędny, Homer drugiej kategorii, Dumas Ojciec pierwszej klasy" zrobiły prawdziwą furorę :P

Przy czym między funkcjonowaniem w środowisku akademickim a generowaniem zajebistej literatury korelacja nie występuje :P
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-02-01, 13:08   

Ja tam pisałem o krytyce literackiej, no bo kto by się tam przejmował pisarzami? :P
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-02-01, 13:51   

MrSpellu napisał/a:
tego gostka z Australii, Coetzee. Hańbą napaliłbym w piecu.


W Karak Kadrin mają na ten temat inne zdanie //mysli .
Hańba nie była taka zła, żeby wrzucać ją do jednego pieca z Kossakowską i Piekarą //spell . Ale Wiek żelaza, Czekając na barbrzyńców i Ciemny kraj dużo ciekawsze, chociaż parę rzeczy Coetzeego, które przeszły mi przez łapska, to była męka dla mózgu (Do Zapisków ze złego roku trzeba mieć osobistego mentata, żeby to ogarnąć). Jego prozie brakuje dynamiki (mniej więcej tak, jak brakuje dynamiki Antarktydzie), ale zła literatura to nie jest. Bajdełej, Coetzee jest z RPA.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-02-01, 16:36   

Cytat:
W Karak Kadrin mają na ten temat inne zdanie


Co na to Einstein?



Stary Ork napisał/a:
Bajdełej, Coetzee jest z RPA.

Ale wyprowadził się do kangurowa.

Stary Ork napisał/a:
Jego prozie brakuje dynamiki (mniej więcej tak, jak brakuje dynamiki Antarktydzie), ale zła literatura to nie jest

Nie będę polemizował, bo po Hańbie i Wieku żelaza dałem sobie z nim spokój.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-02-01, 16:42   

Celny strzau, thanie Glamis :mrgreen:
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-02-01, 17:03   

MrSpellu napisał/a:
Obama też dostał Nobla. I co? Fajnie być czarnym prezydentem.

Obama to dostał Nobla popularności, bo umówmy się że pokojowy jest najbardziej przypadkowy.

utrivv napisał/a:
Czy możesz z ręką na sercu powiedzieć że laureatami tej nagrody są same tuzy literatury?

Nie, nawet uważam przeciwnie. Ale ja tego nie sugeruję. Za to czy ty możesz powiedzieć, że Nobla dostają grafomani?

MrSpellu napisał/a:
dla tego gostka z Australii, Coetzee. Hańbą napaliłbym w piecu.

"Hańby" nie czytałem, ale takie "Czekając na barbarzyńców" jest bardzo dobre.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2012-02-01, 17:07   

Tomasz napisał/a:
umówmy się że pokojowy jest najbardziej przypadkowy.

Raczej uznaniowy tudzież umowny, wątpię żeby rzucali kością k20.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4474
Skąd: fnord
Wysłany: 2012-02-01, 17:07   

dworkin napisał/a:

Gombrowicz może i literacko wybitniejszy (z pewnością), ale w tej sprawie mało wiarygodny, bo w oczywistym konflikcie wartości z Sienkiewiczem.

No to chyba skoro był to oczywisty konflikt wartości, a nie oczywisty konflikt o kochankę, to był wiarygodny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 13