FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Marek Huberath
Autor Wiadomość
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-09-28, 19:10   

W "Balsamie..." jak dobrze kojarzę (bo kumpel pożyczył mój egzemplarz i jeszcze nie oddał) nie znalazło się parę świetnych opowiadań z "Ostatni, którzy wyszli z raju", zatem ten zbiór też musisz przeczytać.
"Druga podobizna" jest genialna, a "Gniazdo światów" to już odlot absolutny.
"Miasta pod Skałą" wstyd się przyznać, jeszcze nie przeczytałem. Jak kupiłem to mi je żona skasowała i czytała dość długo i teraz czeka na swoją kolejkę.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
  
 
 
Niliann 


Posty: 15
Wysłany: 2009-09-28, 19:58   

ASX76 napisał/a:
Jander napisał/a:
Z czego Drugiej Podobizny nie dostaniesz łatwo, więc bierz się za Gniazdo.


Jak to nie?? Proszę bardzo:

http://www.allegro.pl/ite...at_huberath.htm


Przejrzałam elektroniczną "wersję demo" i skorzystałam z sugestii.
A, że książki wskakują u mnie do kolejki LIFO, zaczynam się niepokoić za ile lat przeczytam te kupione wiosną ;)
_________________
"Czujesz się niepotrzebny? Zadzwoń: 02xx897898. Dr n. med. W. Ockham"
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-09-29, 06:30   

Tomasz napisał/a:
W "Balsamie..." jak dobrze kojarzę (bo kumpel pożyczył mój egzemplarz i jeszcze nie oddał) nie znalazło się parę świetnych opowiadań z "Ostatni, którzy wyszli z raju", zatem ten zbiór też musisz przeczytać.

"Druga podobizna" jest genialna, a "Miasto światów" to już odlot absolutny.

"Miasta pod Skałą" wstyd się przyznać, jeszcze nie przeczytałem. Jak kupiłem to mi je żona skasowała i czytała dość długo i teraz czeka na swoją kolejkę.


1. Owszem, zabrakło bodaj trzech czy czterech, ponieważ nie bardzo pasowały do tematyki "Balsamu...". Być może znajdą się w nowej książce.

2. "Miasto światów"? Huberath nie napisał takiej książki. :-P

3. Co Ty masz w tej kolejce, że czytasz wszystko, tylko nie to co trzeba? ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-09-29, 07:05   

1. A te brakujące są równie dobre. W ogóle słabej rzeczy Huberath chyba nie napisał.

2. Poprawiłem, straszny błąd.

3. Pynchon "Tęcza grawitacji" i "Mason i Dixon", Stephenson - dokończenie cyklu barokowego oraz "Zamieć" i "Diamentowy wiek", dwie książki Crowleya, Egana (tylko "Kwarantanna" chyba przeczytana), parę książek Eriksona, "Miasto szaleńców i świętych" i "Podziemia Veniss", "Terror" Dana Simmonsa, "Mag" Johna Fowlesa, "Czarodziejka z Florencji" Rushdiego, to tak dla przykładu, a teraz zacząłem czytać "Nazywam się śmierć" Orhana Pamuka. Może być? Na pewno nie to co trzeba?
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-09-29, 12:14   

Tomasz napisał/a:
1. (...) W ogóle słabej rzeczy Huberath chyba nie napisał.

2. Poprawiłem, straszny błąd.

3. (...) Może być? Na pewno nie to co trzeba?


1. Z utworów przeciętnych: "Akt szkicowany ołówkiem" i "Trzeba przejść groblą". Nie umywają się do opek takich jak np.: "Kara większa", "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam..." czy tytułowy "Balsam długiego pożegnania", w porównaniu z nimi są wręcz słabizną.
Z kolei "K. miał zwyczaj..." to jakieś nieporozumienie jest. Poza skalą.

2. Robić błędy jest rzeczą ludzką. :-P

3. Może być, aczkolwiek nie do końca... Pynchon - daj znać, jeśli będziesz miał przyjemność z czytania jego książek. Wtedy zrobię taką minę -> :shock:
Crowley - jeśli chodzi o "Aegypt", to... nuda jest, jak dla mnie. Pewnie, że twój odbiór może być inny. Co do Eriksona... Już od dawna nie jest moją bajką. ;)
Egan - to jak? "Kwarantanna" przeczytana czy nie? :-P Skoro nie pamiętasz, to znaczy że furory nie zrobiła... ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2009-10-28, 23:09   

ASX76 napisał/a:
Skoro już o gwiazdach polskiej fantastyki... Muszę w tym miejscu, korzystając z okazji, koniecznie wspomnieć o jednym autorze - Marek Huberath... Nazwisko coś Ci mówi?
Czy kiedykolwiek miałeś z jego twórczością do czynienia?

Czytałem wszystkie jego powieści. Podobało mi się tylko "Gniazdo...", bardzo ożywcze, ale też było to dawno (koniec lat 90-tych XX wieku :-) ) i nie wiem, jak zdałoby egzamin po przeczytaniu dziś. Opowiadań nie znam, bo w ogóle nie lubię za często ich czytać. Zatem tylko wybrane i zawsze rzadko.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
xan4
Tatuś Muminków


Posty: 354
Skąd: Silesia
Wysłany: 2009-10-29, 08:30   

Huberath to jeden z najlepszych polskich pisarzy opowiadań. Prawie wszystkie to szczyty, które inni długo jeszcze będą zdobywać.
_________________
Oddział chwilowo zamknięty
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2009-10-29, 15:13   

Romulus napisał/a:
Opowiadań nie znam, bo w ogóle nie lubię za często ich czytać. Zatem tylko wybrane i zawsze rzadko.

Kiedyś też nie przepadałem za opowiadaniami, a dzisiaj uwielbiam je czytać. Pełna fabułka przed zaśnięciem jest zarazem odświeżająca i relaksująca. Nie ma nic lepszego na dobry sen ;)

Jeśli ktoś oczekuje u Huberatha nacisku na fabułę, może się rozczarować (choć osobiście nie wyobrażam sobie, by to było możliwe). Autor, jak sam powiedział - pisze o ludziach - i każde z jego dzieł jest tak naprawdę komentarzem do kondycji dzisiejszego człowieczeństwa. Oczywiście, jest też wizja, opowiadania takie jak Kara większa, Wrócieeś Sneogg, wiedziaam... czy powieść Miasta pod Skałą prezentują prawdziwie wizjonerski krajobraz.

Co do fabuły... Niektóre dzieła bardziej, inne mniej, ale zawsze były dla mnie pod tym względem wciągające. Np. Miasta pod Skałą można spokojnie czytać jako powieść przygodową.
  
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2010-02-19, 00:12   

Ciekawe info.
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Ard


Posty: 190
Wysłany: 2010-12-23, 23:22   

Na Katedrze pojawiło się szczegółowe info o nowej książce Huberatha. Mimo że "Balsam..." i "Gniazdo światów" mi się podobały, to jakoś powyższy opis nie zachęcił mnie zbytnio do kupna.
  
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2010-12-24, 13:48   

Z tym opisem jest tak, że sporo przyjemności z lektury zabiera, bo moim zdaniem zbyt dużo zdradza o świecie przedstawionym. Niemniej jest to bardzo dobra książka, w dodatku nie pisana pod tak wyraźną tezę, jak niektóre teksty MSH.
_________________
 
 
GilGalad 
Szperacz


Posty: 394
Wysłany: 2011-01-02, 08:47   

Recenzja Vatran Auraio na kawernie
http://www.kawerna.pl/o-f...8-vatran-auraio
_________________
Ł napisał/a:
Fantastyka jest dziwką Stephesona, a nie Stepheson dziwką fantastyki.


James Joyce napisał/a:
Jest to wiek utrudzonego kurewstwa, po omacku szukającego swego boga.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2011-01-02, 12:17   

To ja wrzucę linka także do swojej recki: http://katedra.nast.pl/ar...-Vatran-Auraio/
Tak przy okazji do na Katedrze można przeczytać kilka fragmentów książki - dają jakieś pojęcie, choć bardziej o świecie przedstawionym niż fabule etc.
_________________
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-04-16, 23:14   

Spojlery

Skończyłem Vatran Auraio i jestem oczarowany.
Książka bez akcji, same opisy, trochę interakcji między bohaterami. Za to jaki sugestywny świat, po prostu porywa i rzuca na kolana. Cud. Literatura na najwyższym poziomie. Zachwycałem się Wiecznym Grunwaldem Twardocha, ale teraz już nie jestem pewien, czy faktycznie był najlepszy w zeszłym roku (VA ma datę wydania 2010).
Piękna wizja walki z przeciwnościami, odchodzącym światem, brakiem nadziei, świadomością karlenia.
Swoiste postapo, bez pamięci o przeszłości, bez perspektyw na przyszłość, z ciągle zwężającym się światem.

Trzeba!
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2012-05-10, 10:14   

Nie wiem gdzie, ani kiedy, ale obiło mi się o uszy [tudzież oczy], że mieli wznawiać powoli wszystko Huberatha w twardej... może ktoś potwierdzi/zaprzeczy, bo nie potrafię znaleźć źródła tej informacji... może to tylko plotka, czy inne losowe zwarcie neuronów...
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-10, 10:41   

MORT, jak gadałem z Huberathem na Innych Sferach (czyli jesienią) to mówił, że "trwają negocjacje" z wydawcą. A wiadomo jak to bywa z negocjacjami.
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-05-10, 12:54   

No i powoli wznawiają... ;)
Niedługo ma ukazać się nowa książka autora.
 
 
Sędzia

Posty: 491
Wysłany: 2012-05-15, 15:23   

ASX76 napisał/a:
No i powoli wznawiają... ;)
Niedługo ma ukazać się nowa książka autora.


A skąd takie wieści?

Jak mniemam, chodzi o "Zachodni portal Katedry w Lugdunum" ?

Ja mam zupełnie odmienne informacje.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-05-15, 17:15   

Sędzia napisał/a:


A skąd takie wieści?

Jak mniemam, chodzi o "Zachodni portal Katedry w Lugdunum" ?

Ja mam zupełnie odmienne informacje.



1. Powoli wznawiają, tzn. "Miasta pod Skałą" już były... - w tym sensie. ;)

2. W rzeczy samej.

3. Czy mógłbyś się nimi podzielić na tym bezbożnym forum?
 
 
Sędzia

Posty: 491
Wysłany: 2012-05-15, 20:19   

ASX76 napisał/a:


3. Czy mógłbyś się nimi podzielić na tym bezbożnym forum?


Kupowałem ostatnio książki w WL bezpośrednio i pytałem o Huberatha "Zachodni portal Katedry w Lugdunum" i dowiedziałem się, że będzie nie wcześniej niż 2 połowa roku, ale jest spora szansa, że w ogóle nie trafi do druku.

Zastrzegam, że nie wiem czy osoba, która mi to mówiła, posiada pewne informacje.

Właśnie skończyłem Miasta pod Skałą i z chęcią kupiłbym wszystko co Huberath napisał i napisze. Najlepiej w twardej oprawie.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-05-15, 20:36   

Sędzia napisał/a:


Kupowałem ostatnio książki w WL bezpośrednio i pytałem o Huberatha "Zachodni portal Katedry w Lugdunum" i dowiedziałem się, że będzie nie wcześniej niż 2 połowa roku, ale jest spora szansa, że w ogóle nie trafi do druku.

Zastrzegam, że nie wiem czy osoba, która mi to mówiła, posiada pewne informacje.

Właśnie skończyłem Miasta pod Skałą i z chęcią kupiłbym wszystko co Huberath napisał i napisze.

Najlepiej w twardej oprawie.



1. Druga połowa roku zaczyna się od połowy czerwca, więc stosunkowo niedługo. ;)
Czemuż to może w ogóle nie trafić do druku? Opóźnienie ze strony autora czy w grę wchodzi inny czynnik?

2. Niemniej to wystarczy, aby zasiane ziarno niepokoju zakiełkowało trwogą. ;)

3. Szkoda, że tak późno "odkryłeś" Huberatha. Reklamowałem tegoż autora od dawien dawna i jakoś nie złapałeś się na haczyk. ;)
Spośród starszych pozycji, "Gniazdo światów" można tanio kupić. Gorąco polecam także zbiór "Balsam długiego pożegnania" (są tam, m. in., najlepsze opowiadania) i "Druga podobizna w alabastrze". Chyba najprościej polować na Allegro. Ceny jeszcze nie są straszne.

4. Ba! Ciekawe, jak dalej potoczy się los wznowień innych książek Huberatha. Dotychczasowe tempo "odświeżeń" nie napawa optymizmem, delikatnie rzecz ujmując.
 
 
Sędzia

Posty: 491
Wysłany: 2012-05-15, 21:24   

Mowa była o "redakcji", która ma jakieś "ale" do książki.

A co do Huberatha, to mam już wszystko, po przeczytaniu Balsamu zrobiłem zakupy. Chętnie bym jednak kupił wszystko w HC.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-05-16, 08:08   

ASX76 napisał/a:
Ba! Ciekawe, jak dalej potoczy się los wznowień innych książek Huberatha. Dotychczasowe tempo "odświeżeń" nie napawa optymizmem, delikatnie rzecz ujmując.
Nie wiem czy wznowienie Miast... można nazwać częścia odświeżeń. Jak jest z prawami do Drugiej podobizny... (wydawał ją Zysk) oraz Gniazda... (Supernowa)?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Sędzia

Posty: 491
Wysłany: 2012-05-16, 08:33   

You Know My Name napisał/a:
Jak jest z prawami do Drugiej podobizny... (wydawał ją Zysk) oraz Gniazda... (Supernowa)?


Część opowiadań z Drugiej podobizny wyszła w Vatran Auraio, więc tutaj problemu być nie powinno.
 
 
Ard


Posty: 190
Wysłany: 2012-05-16, 10:22   

Cytat:
Mowa była o "redakcji", która ma jakieś "ale" do książki.


To akurat całkiem prawdopodobne, WL jest kapryśny jak cholera.
_________________
Teraz rozchodzi się po wszystkich salach, przeganiając zastałą woń dymu, alkoholu i potu, delikatny, mdławy aromat Śniadania: kwiatowy, przenikliwy, zaskakujący bardziej niż barwa zimowego słońca, przejmuje przestrzeń we władanie nie tyle za sprawą swej zwierzęcej ostrości czy natężenia, ile wskutek nader zawiłego wiazania molekuł, współuczestnicząc w sekretnej magii, dzięki której - co nieczęsto się zdarza - Śmierci tak wyraźnie daje się do zrozumienia, żeby się odpierdoliła - T. Pynchon
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-05-16, 10:30   

Sędzia, prawie wszystkie teksty z dwu pierwszych zbiorów wyszły w Balsamie..., dlaczego więc nie wszsytkie, to byłoby tylko kilkadziesiąt stron więcej.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-05-16, 10:37   

Z tego co słyszałem, do Huberath chciał dołączyć "Drugą..." do jakiejś innej książki - może właśnie do "Zachodniego portalu..."?. Plany miał różne, ale na razie niewiele z nich wychodzi.
_________________
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-05-16, 18:21   

Na jakimś konwencie parę lat temu w rozmowie powiedział mi, że chce z "Drugiej" zrobić całą książkę. Nie pamiętam czy rozbudować do powieści czy dopisać inne teksty w tym świecie.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-05-16, 18:26   

Tomasz napisał/a:
Na jakimś konwencie parę lat temu w rozmowie powiedział mi, że chce z "Drugiej" zrobić całą książkę. Nie pamiętam czy rozbudować do powieści czy dopisać inne teksty w tym świecie.


O, nie miałbym nic przeciwko temu zacnemu pomysłowi, tyle że... gdzie te(n) tekst(y)...? --_-
Prędzej koniec świata będzie. ;)
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-05-16, 20:38   

ASX76 napisał/a:
Prędzej koniec świata będzie. ;)

No to szybko się książka ukaże. Jakoś po grudniu 2012. Pewnie po nowym roku :badgrin:
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13