FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
David Mitchell
Autor Wiadomość
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2012-12-17, 13:02   

Spokojnie - mnie Harrison też nie zachwyca, natomiast Mitchell jak najbardziej XD
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2012-12-17, 13:12   

Mitchell zachwyca. Co tu ma nie zachwycać, jak zachwyca, bo zachwycać się jest czym :mrgreen:
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2012-12-17, 13:25   

Sabetha napisał/a:
Spokojnie - mnie Harrison też nie zachwyca, natomiast Mitchell jak najbardziej XD


To samo mam:)
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-12-17, 13:39   

Cintryjka napisał/a:
Sabetha napisał/a:
Spokojnie - mnie Harrison też nie zachwyca, natomiast Mitchell jak najbardziej XD


To samo mam:)


adamo0 napisał/a:
Mitchell zachwyca. Co tu ma nie zachwycać, jak zachwyca, bo zachwycać się jest czym :mrgreen:


To samo mam. :-P
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-12-17, 13:45   

W Mitchellu podoba mi się strona językowa przede wszystkim (na bazie Konstelacji i Atlasu chmur). Harrison ma za to świetne pomysły. Nie rozstrzygnę który lepszy, do uwielbiania też mi daleko, ale to dobra literatura jest w obu przypadkach moim zdaniem :)
_________________
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2012-12-19, 01:42   

Shadowmage napisał/a:
W Mitchellu podoba mi się strona językowa przede wszystkim (na bazie Konstelacji i Atlasu chmur). Harrison ma za to świetne pomysły. Nie rozstrzygnę który lepszy, do uwielbiania też mi daleko, ale to dobra literatura jest w obu przypadkach moim zdaniem :)


A to nie jest tak, że pod jedną poduszeczką trzymasz Martinka, a drugą Wegnerka :P ?
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-12-19, 08:03   

Martinka tak, Wegnerka już mniej :D Ale to inny rodzaj frajdy z literatury, łatwiej go fanbojować :D
_________________
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4475
Skąd: fnord
Wysłany: 2012-12-20, 20:42   

Powtórzę to od czego wczoraj zaczełem swoje gadane na stolyku literackim - "Atlas Chmur" jest książką dobrą w absolutnie każdym calu. Ale genialną w żadnym.

A że dobrą książką od książki genialnej dzieli większa odległość niż książkę dobra od książki złej, to nie wiem czy będę kontynuował przygodę literacką z tym autorem.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2012-12-20, 21:16   

Ł napisał/a:
zaczełem
Łaku!!! //pisowcy

Nikt poza ASXem nie twierdził chyba, że "Atlas" jest genialny. Co nie przeszkadza mu być bardzo dobrą książką, która warto przeczytać, ciekawą pod względem języka i samej choćby kompozycji. Samo to sprawia, że chętnie sięgnę po inne dzieła Mitchella, jeśli tylko będę miała taką możliwość :P
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-12-20, 21:21   

Za karę "Widmopisu" nie dostaniesz. :-P

Azaliż użyłem wobec "Atlasu chmur" określenia "genialny"? Nie przypominam sobie, dlatego proszę o dowód. //mysli
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2012-12-20, 21:24   

ASX napisał/a:
Azaliż użyłem wobec "Atlasu chmur" określenia "genialny"?


A nie? //mysli

ASX76 napisał/a:
proszę o dowód.


Pan z policji? XD
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-12-20, 21:26   

1. Nie za bardzo. Określenie "genialny" raczej nie jest przeze mnie stosowane, z tego co się orientuję. //mysli

2. Z policji forumowej. ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-12-20, 21:42   

ASX76 napisał/a:
"Atlas chmur" jest (chyba) moim ulubionym dziełem Mitchella. Akcja sześciu opowiadań (jedne są w formie dziennika, inne listów, jeszcze inne wywiadu...) rozgrywa się w różnym czasie, nieraz losy poszczegółnych bohaterów przedzielają długie lata czy nawet stulecia, jednak momentami pojawiają się.... , które ich w pewien sposób.... . To kolejna charakterystyczna cecha twórczości pisarza. Każda książka jest inna, różnią się między sobą nie tylko przyjętą formą np. "Adama Ewinga Dziennik Pacyficzny" jest napisany stylizowanym językiem ("w duchu" ówczesnych czasów), "Pierwsza tajemnica Lisy Rey" jest opowieścią sensacyjną, z kolei Antyfona Sonmi~451 to już klimaty s-f... To, w jaki sposób się ze sobą łączą, jest... zachwycające, zresztą tak samo jak i pozostałe elementy skladające się na książkę. Warszat pisarski Mitchella stoi na bardzo wysokim poziomie przy czym jest niezwykle przyjazny dla czytelnika, co nie znaczy, że nie wymaga skupienia. Autor porusza ważkie tematy dotyczące człowieczeństwa, zniewolenia, terroryzmu, istnienia... etc. etc. misternie je wplatając w bardzo atrakcyjne fabuły. A jego poczucie humoru... Coś wspaniałego. Nieraz po kilka razy czytałem wybrane fragmenty śmiejąc się do rozpuku. Gdybym miał jednym słowem określić prozę Mitchella wybrałbym termin - BOGACTWO. Czego? Stylu, formy, błyskotliwych porównań, nawiązań literackich (Kesey, Eco, Dick, Murakami...). Przygoda z twórczością Mitchella nie tylko stanowi dla mnie źródło niezwykle atrakcyjnej rozrywki, ale i wzbogaca intelektualnie. Każdą spośród przeczytanych przeze mnie książek kończyłem ze świadomością, że z wielką przyjemnością jeszcze nieraz do nich wrócę.

Cóż, nie użył dosłownie słowa genialny... Więc skoro jest ASXiem, to będzie wił się jak piskorz i niczego mu nie udowodnisz :-P
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2012-12-20, 22:39   

Tak pewnie będzie. Asx byłby doskonałym adwokatem, o ile nim nie jest ;-)
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-12-20, 22:47   

Chyba nie, ale napewno napisał
Cytat:
Lepszej książki od "Atlasu chmur" nie znajdziesz.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-12-21, 08:21   

Ale na pewno było przy tym zastrzeżenie, że np. w ciągu pięciu minut w promieniu siedmiu metrów od komputera, za wyłączeniem autorów zaczynających się na D... i co tam jeszcze chcesz :P
_________________
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-12-21, 17:54   

Dobra, które książki z UW są według Was lepsze od "Atlas chmur"? :>
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-12-21, 18:12   

Większość :P
_________________
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4475
Skąd: fnord
Wysłany: 2012-12-21, 18:12   

Przy "Księdze Wszystkich Godzin" (specjalnie daje ten przykład bo to podobny pomysł na literaturę) "Atlas..." jest po prostu cienki. W każdym tego słowa znaczeniu.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-12-21, 20:10   

ASX76 napisał/a:
Dobra, które książki z UW są według Was lepsze od "Atlas chmur"? :>
Shriek: Posłowie, Smok Griaule oraz Wieki światła i Księga Wszystkich Godzin. Trochę waham się ze Ślepowidzeniem i Światłem.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2012-12-21, 20:16   

ASX76 napisał/a:
Dobra, które książki z UW są według Was lepsze od "Atlas chmur"?

Dobre pytanie. To zależy czego szukamy w literaturze. Faktycznie, jakby się dobrze zastanowić to odpowiedź jest coraz bardziej nie po mojej myśli i odmówię jej udzielenia. :P
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-12-21, 23:36   

ASX76 napisał/a:
Dobra, które książki z UW są według Was lepsze od "Atlas chmur"? :>
KWG, obie części.
Światło i Nova Swing
Shriek i Finch
Nakręcana...
Ślepowidzenie
Accelerando
i jeszcze jakieś inne, których jeszcze nie przeczytałem, albo zapomniałem, że przeczytałem.
Sporo ich.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2012-12-21, 23:54   

"Wieki Światła" (stylistycznie przede wszystkim), "Shriek: Posłowie" (głównie konstrukcyjnie).
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2012-12-22, 01:08   

ASX76 napisał/a:
Dobra, które książki z UW są według Was lepsze od "Atlas chmur"? :>


ASXie spokojnie, wielu wielkich ludzi nie znalazło zrozumienia w czasach, w których przeszło im żyć :) .
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2012-12-22, 09:29   

AM napisał/a:
ASXie spokojnie, wielu wielkich ludzi nie znalazło zrozumienia w czasach, w których przeszło im żyć .

Wielu kończyło na stosach, szubienicach, gilotynach...
:P
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-12-22, 13:02   

AM napisał/a:


ASXie spokojnie, wielu wielkich ludzi nie znalazło zrozumienia w czasach, w których przeszło im żyć :) .


MadMill napisał/a:

Wielu kończyło na stosach, szubienicach, gilotynach...
:P



1. Już dobrze. Wturlałem w gardziel kilka uspokajających dropsów --> ;)

2. Trzeba będzie wrócić do tych wielokrotnie sprawdzonych (pewnych) metod postępowania z niepożądanym elementem rozsiewającym bluźnierstwa. :-P
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4475
Skąd: fnord
Wysłany: 2012-12-28, 20:47   

Moja recenzja "Atlasu...": http://katedra.nast.pl/ar...id-Atlas-chmur/ Jak dla kogoś zbyt tl;dr to tytuł wyraża wszystko.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-12-28, 21:23   

Długa? Tyle powinien trwać Stolyk o tej książce :)
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-12-28, 22:02   

Powiedzcie szczerze. Które książki z UW są skończenie genialne? Albo które nie obiecują więcej, niż tak naprawdę dają? Potraficie wymienić więcej niż 3?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2012-12-28, 22:22   

toto napisał/a:
Powiedzcie szczerze. Które książki z UW są skończenie genialne? Albo które nie obiecują więcej, niż tak naprawdę dają? Potraficie wymienić więcej niż 3?


To wszystko zależy od tego jak wysoko "zawieszony" jest poziom genialności :P .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13