FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
[UW] M. John Harrison
Autor Wiadomość
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-12-21, 16:40   

Młodzik napisał/a:
iriconium to jedna z trzech książek, których nie udało mi sie skończyć, obok "Ulissesa" i "Czarodziejskiej góry", przy czym tej ostatniej nie skończyłem tak jakoś bez konkretnego powodu, bo bardzo mi się podobała. Chyba brak czasu w klasie maturalniej zawinił.

Dziwne zestawienie. Ulisses jest jedną z moich ulubionych książek, a z Mannem nie miałem większego problemu. Ba, Dziwne Wielkie Grzechy podeszły mi jakoś najbardziej, a w trakcie lektury miałem właśnie odległe skojarzenia z Czarodziejską górą.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2012-12-21, 20:13   

Dziwne, bo akurat nie ma w tym żadnego klucza. "Ulissesa" nie zmogłem dlatego, że brałem się za niego mając za całe swoje doświadczenie literackie tylko rozrywkową fantastykę (plus parę lektur szkolnych). Przy "Czarodziejskiej" też się to po trochu udzieliło. "Viriconium" jest akurat pierwszym przypadkiem tak skrajnego niedopasowania (ach, podpada tu jeszcze cykl o Witelonie Jabłońskiego - prawie rzucałem książkami o ścianę).
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-12-21, 20:25   

MrSpellu napisał/a:
Ale co z tego, skoro lektura tego czegoś przypomina jedzenie tłuczonego szkła?


Musimy w końcu założyć hejt-klub Viriconium, będzie można przynajmniej wytyczyć jakąś granicę między ZB-owym hipsterstwem i ZB-owym trv grim necro hipsterstwem //mysli . I wreszcie będę miał jasne kryteria, komu w lampę, a komu nie //orc .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2012-12-24, 12:48   

Skończyłam "Novą Swing" i podtrzymuję swoją opinię, że Harrisona należy czytać szybko, zanim się zapomni, o czym była poprzednia strona :badgrin:

Serio, serio, to czytało się lżej niż "Światło", choć zdecydowanie mniej się działo, a żaden z bohaterów nie był tak ciekawy jak Seria Mau. Wystarczyło zarzucenie wysiłku zrozumienia, co to jest napęd dynaflow i dlaczego w dobie mówiącej matematyki i kultywarów ludzie przemieszczają się po mieście rikszami zaprzężonymi w ludzkie konie. Cała reszta poszła już z górki, bo zaczęłam znajdować jakieś niezdrowe upodobanie w opisach nieszczęsnych jednostek ludzkich (?), niepotrafiących poradzić sobie z niepojmowalnością kosmosu, który można eksplorować, ale w sumie nie jest to zajęcie dobre dla zdrowia, zwłaszcza psychicznego. Chyba dlatego bohaterowie Harrisona to zbiór smętnych, potwornie samotnych wykolejeńców, nie wiadomo - "produktów" strefy zdarzenia czy własnych życiowych pomyłek.
Wszystko fajnie, a teraz muszę przyznać, że momentami Harrison bywa nużący jak diabli, momentami zdarza mu się bełkotać (ewentualnie ze mną jest coś nie tak i odbieram jako bełkot jakieś błyskotliwe rozważania filozoficzne, whatever) i przez Misiela rzuciło mi się w oczy każde "zerżnij mnie" i "pierd***ć", które padło w tekście.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Misiel


Posty: 483
Wysłany: 2013-02-06, 16:47   

http://katedra.nast.pl/ar...tlo-Nova-Swing/

Cytat:
I ta maniera permanentnego sadzania bohaterów na barowych stołkach oraz wpychania ich sobie nawzajem do łóżka! Postacie Harrisona wprost niezmordowanie się „pieprzą” i „rżną” (bodaj ani razu te słowa nie zostają zastąpione bardziej przyzwoitym synonimem). Chciałbym być dobrze zrozumiany – nie chodzi o obrazę purytańskiej moralności recenzenta ani nawet o pretensje do spłaszczania relacji międzyludzkich, bo pierwsze nie powinno rzutować na ocenę dzieła, a drugie może być po prostu przyjętą przez autora wizją społecznej obyczajowości. Problem w tym, że seksualny aspekt relacji międzyludzkich przedstawiono w powieści w sposób, przy którym kruszeje spójność i wiarygodność postaci.


Minus 5 do mojego hipsterstwa, ale wsparcie warto odnotowac.
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2013-02-06, 16:52   

Misiel napisał/a:
http://katedra.nast.pl/artykul/6394/Harrison-M-John-Swiatlo-Nova-Swing/

Cytat:
I ta maniera permanentnego sadzania bohaterów na barowych stołkach oraz wpychania ich sobie nawzajem do łóżka! Postacie Harrisona wprost niezmordowanie się „pieprzą” i „rżną” (bodaj ani razu te słowa nie zostają zastąpione bardziej przyzwoitym synonimem). Chciałbym być dobrze zrozumiany – nie chodzi o obrazę purytańskiej moralności recenzenta ani nawet o pretensje do spłaszczania relacji międzyludzkich, bo pierwsze nie powinno rzutować na ocenę dzieła, a drugie może być po prostu przyjętą przez autora wizją społecznej obyczajowości. Problem w tym, że seksualny aspekt relacji międzyludzkich przedstawiono w powieści w sposób, przy którym kruszeje spójność i wiarygodność postaci.


Minus 5 do mojego hipsterstwa, ale wsparcie warto odnotowac.


A może po prostu tłumacz lubi te słowa :) .
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2013-02-06, 16:54   

Misiel napisał/a:
Cytat: I ta maniera permanentnego sadzania bohaterów na barowych stołkach oraz wpychania ich sobie nawzajem do łóżka! Postacie Harrisona wprost niezmordowanie się „pieprzą” i „rżną” (bodaj ani razu te słowa nie zostają zastąpione bardziej przyzwoitym synonimem). Chciałbym być dobrze zrozumiany – nie chodzi o obrazę purytańskiej moralności recenzenta ani nawet o pretensje do spłaszczania relacji międzyludzkich, bo pierwsze nie powinno rzutować na ocenę dzieła, a drugie może być po prostu przyjętą przez autora wizją społecznej obyczajowości. Problem w tym, że seksualny aspekt relacji międzyludzkich przedstawiono w powieści w sposób, przy którym kruszeje spójność i wiarygodność postaci.



Minus 5 do mojego hipsterstwa, ale wsparcie warto odnotowac.



No to jest was dwóch. Ustepuję przed przemocą, wygraliście //mysli
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-06, 17:38   

Sabetha, mi sie akurat lepiej czytało Światło zaś Nova Swing mnie po prostu wymęczyło. No i chyba jest to moje pierwsze rozczarowanie czymkolwiek z UW. Jest co prawda szansa, ze bedzie z nim tak jak z Viriconium - że dopiero po jakimś czasie od lektury docenię całość, ale coś mi się widzi, ze chyba niekoniecznie. Jak będę miał gotową recenzję dla Fantasty to podlinkuję
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-02-06, 20:14   

I niby jak tracą na wiarygodności. Czy to nobliści z e(ste)tyki byli czy jednostki z trudem balansujące na granicy bycia mętami, lub które te granice te dawno przekroczyły. Jacy bohaterowie takie i ich relacje. Pełna wewnętrzna spójność.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-03-04, 23:19   

Kończę Nova Swing.
Myślę, że skojarzenia światła i matematyki z Science Fiction Dukaja jest jak najbardziej na miejscu. Oczywiście jako środek, bo cel jest inny.
Nadal ważam, ze to najlepszy obok Ambergris czytany przeze mnie cykl.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-03-05, 07:48   

Moja żona się z tobą zgadza (choć nie czytała Ambergris), pochłonęła Novą i jest już w połowie Pustki tylko nie do końca rozumie o co chodzi z tytułem, do czego to jest odniesienie - Nova Swing?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-03-05, 11:13   

Półmędrek w mej głowie sili się oczywiście na tanią psychoanalizę i podpowiada mi, że to od nazwy statku, która to nazwa jest jednocześnie symbolem przełomu, który nastąpił w życiu wszystkich bohaterów książki.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-03-05, 11:40   

You Know My Name napisał/a:
Półmędrek w mej głowie sili się oczywiście na tanią psychoanalizę i podpowiada mi, że to od nazwy statku, która to nazwa jest jednocześnie symbolem przełomu, który nastąpił w życiu wszystkich bohaterów książki.

Ale dlaczego Nova Swing? Czy to ma jakieś odniesienie do naszej rzeczywistości? Przypominam że żonka kończyła szkołę muzyczną i swing kojarzy jej się głównie z muzyką :)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-03-05, 12:53   

Tak, muzyka, taniec, ale także zwrot - jedno z dosłownych tłumaczeń. A nova? Ja nie wiem.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-03-05, 13:05   

Supernowa. Zaczyna się od zapadania pod włąsnym ciężarem i/lub pobierania masy od sąsiednich gwiazd. Potem następuje wielki, jasny wybuch z falą uderzeniową rozchodzącą się w przestrzeni, a sama sprawczyni znika.

Pasuje? :->
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-03-05, 13:24   

Do nazwy statku? Jak najbardziej. Do treści? Naciągane, ale od biedy by uszło.
I o ile wiele nazw u Harrisona jest znacząca, to tu bym się nie upierał.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-03-05, 13:45   

Tixon napisał/a:
Supernowa. Zaczyna się od zapadania pod włąsnym ciężarem i/lub pobierania masy od sąsiednich gwiazd. Potem następuje wielki, jasny wybuch z falą uderzeniową rozchodzącą się w przestrzeni, a sama sprawczyni znika.

Pasuje? :->

Ale Nova to nie supernova:
Cytat:
Nazwa tej gwiazdy pochodzi stąd, że z gwiazdy niewidocznej gołym okiem w ciągu krótkiego odcinka czasu staje się gwiazdą łatwo dostrzegalną. Pierwszą gwiazdę nową zaobserwował Hipparch w gwiazdozbiorze Skorpiona.


Supernova Swing było by jasne ale Nova raczej odnosi się do czegoś innego.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-03-05, 14:09   

Cytat:
Nowa klasyczna (ang. classical nova) – gwiazda wybuchowa, w rzeczywistości ciasny układ podwójny złożony z białego karła i gwiazdy ciągu głównego lub nieco odewoluowanej gwiazdy. Mechanizm wybuchu to eksplozja termojądrowa na powierzchni białego karła.
Nazwa tej gwiazdy pochodzi stąd, że z gwiazdy niewidocznej gołym okiem w ciągu krótkiego odcinka czasu staje się gwiazdą łatwo dostrzegalną.

Close enough 8)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4469
Skąd: fnord
Wysłany: 2013-03-05, 20:09   

Jeszcze 30 postów i traficie na to że "Nova Swing" to gra słów mówiąca że Nova Swing ma się do klasycznej nowej, tak jak swing do muzyki klasycznej. Wasze gruczoły wydzielą jakieś tam substancje które połechtają wasze ego w nagrodę za te odkrycie. A później przeczytacie "Pustą Przestrzeń":

"Entradziści, piloci przestrzenni, tacy jak Billy Anker i Liv Hula. Ludzie nadający swoim statkom nazwy takie jak Oślepiony przez Światło, Ukryte Światło albo 500% Światła. Wszystko co zawierało słowo"światło". (s.238)

... i odkryjecie że Harrison robi sobie z was jaja.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-03-06, 08:28   

FOG dla Twojego tekstu: 1-6 lat edukacji

DIAGNOZA: język zbyt prosty (szkoła podstawowa)

Nie wysiliłeś się Łaku ale sprzedam twój tekst żonce.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-03-06, 11:29   

Ł napisał/a:
Jeszcze 30 postów i traficie na to że "Nova Swing" to gra słów mówiąca że Nova Swing ma się do klasycznej nowej, tak jak swing do muzyki klasycznej.
a Kino Kurczak //mysli
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4469
Skąd: fnord
Wysłany: 2013-03-07, 18:41   

http://katedra.nast.pl/ar...sta-przestrzen/ - o "Pustej Przestrzeni".
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-03-29, 11:22   

Zgadzam się w całej rozciągłości, dodałbym tylko studium upadku. Każdy bohater stacza się (okoliczności, wybór, etc.) jakby na początku był na krawędzi wiru, ale w miejscu, z którego wrócić już nie mogą. Fascynujące, malownicze, urzekające.

Powtórzę się: WIĘCEJ HARRISONA!
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2013-03-29, 11:57   

Nie podzielam entuzjazmu. Czytanie prozy Harrisona przysporzyło mi więcej męki, niż przyjemności.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-08-21, 07:00   

Mam pytanie do znających oryginał Pustej Przestrzeni, w tekście pada zdanie:
Cytat:
Wszystkie wasze bazy należą do nas

Tak samo jest w oryginale czy to błąd korekty i cytat odnosi się wprost do słynnego "All your base are belong to us "?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-10-14, 15:16   

Pusta Przestrzeń bywa męcząca, ale w sumie warto. Choćby dla takich smaczków jak ten powyżej :)

Ale więcej Harrisona? You Know My Name, przerażasz mnie.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-10-14, 20:42   

krótkie formy np.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2014-08-22, 12:07   

Czekałem, czekam, wie ktoś ile jeszcze będę czekał??
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2014-08-22, 12:22   

W sensie na "Drogę serca"? Na razie podawany jest 17.10.
_________________
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2014-10-20, 08:47   

Droga Serca Harrisona. To będzie książka, która podzieli czytelników chyba w takim samym stopniu jak Viriconium. Nawet we mnie samym nie brak sceptyków – jakby to powiedział jeden z forumowiczów.

Książka jest niesamowicie trudna i wymagająca – podobnie jak w przypadku „Pokoju” Wolfe’a odpadłem podczas czytania w środku dnia gdzie połową siebie uczestniczę w życiu rodzinnym. Dopiero wieczorno-nocna totalna izolacja od świata pomogła i poszło. Tylko, że konfuzja po przeczytaniu ksiązki jest jeszcze większa niż przy Wolfe – mam wrażenie, że gapię się na cienie w jaskini a prawdziwy świat jest zupełnie gdzie indziej.

I nie mogę się pozbyć tej wewnętrznej potrzeby porównywania „Drogi Serca” z „Pokojem” – to jest literatura tego samego kalibru, to raz. Coś mi poważnie nie gra z narratorem, tak jakby był on kluczem do książki, to dwa. Szczegóły, szczegóły szczegóły na każdej stronie to trzy.

No i znowu jest to kolejna książka do przeczytania poraz drugi. Tylko wcześniej zapewne chociażby ogólnie muszę poczytać o gnozie i pojęciach Pleromy i Kenomy.

Bo na razie jest to jeden z największych mindfucków w historii UW (ale bardzo na plus).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13