FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Smutna wieść
Autor Wiadomość
Mały_czołg 


Posty: 145
Skąd: od Grubera
Wysłany: 2012-02-03, 14:34   Smutna wieść

Dzisiaj nad ranem zmarł Jarosław Kotarski.
Nie byłem może jego specjalnym fanem, ale dzięki niemu poznałem kilka fajnych książek.
_________________
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
 
 
Sammael 


Posty: 668
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-02-03, 16:53   

:-( szkoda. Czytałem parę książek w jego tłumaczeniu. Masz jakiegoś linka z tym info? Chciałbym doczytać, a coś na necie nie mogę znaleźć.
 
 
Feline 


Posty: 37
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-02-03, 18:16   

Przyczyna - najpewniej serducho. Miał 50 lat.

Pogrzeb we środę, 8 lutego, o 14.30 na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu.
_________________
Prawda to kwestia wyobraźni - Le Guin
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2012-02-10, 21:00   

Był świetnym tłumaczem. Szkoda. Zdecydowanie za wcześnie umarł.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Sammael 


Posty: 668
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-07, 17:40   

Piszę tu, bo o dziwo ten świetny autor nie dorobił się na tym forum swojego tematu...


Zmarło się Rayowi Bradbury'emu :(
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2012-06-07, 17:43   

Sammael napisał/a:
Piszę tu, bo o dziwo ten świetny autor nie dorobił się na tym forum swojego tematu...


Zmarło się Rayowi Bradbury'emu :(

Tia, czytałem wczoraj. no cóż, dobry hołd
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=e1IxOS4VzKM[/youtube]
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2013-10-02, 17:37   

Cholera, umarł Tom Clancy http://kultura.gazeta.pl/...aign=FB_kultura
A tydzień temu kupiłem z sentymentu, jego najnowszą powieść poświęconą Jackowi Ryanowi. Można powiedzieć, że w latach 90-tych (późnych) i zerowych wychowywałem się na jego techno-thrillerach. Był w nich klasykiem. Do dziś go nikt nie przebił, choć kilku próbowało (np. Larry Bond, z którym zresztą Clancy współpracował). Zatwardziały republikanin, wręcz amerykański szowinista :) bardzo sprawny rzemieślnik. Jego powieści z cyklu o Ryanie czytało się wspaniale. Zawsze solidnie grube, wypełnione scenariuszami taktycznymi opisanymi tak, że nie można było się oderwać. Mistrz political fiction.

Poza tym cyklem nie byłem fanem reszty twórczości. Powieści o OP-Centrum, czy technothrillery dla małolatów (zapomniałem tytułu) mnie nie ciągnęły. W gry oparte na jego scenariuszach zdarzało mi zagrać i lubiłem je bardzo.

Najlepsze adaptacje jego powieści:
- "Polowanie na Czerwony Październik" (tam Ryana grał Alec Baldwin)
- "Patriot Games" (Ryana grał Harrison Ford) - ten film podobał mi się bardziej. Za sprawą znakomitej obsady, świetnej fabuły i muzyki Jamesa Hornera

Fragmencik (z wykorzystaniem motywu z innego filmu):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b8LrtK-le94[/youtube]




I tytułowy utwór - dobre in memoriam
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BdhCBzZQ0mo[/youtube]
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2013-10-02, 19:41   

Zgadzam się z Romkiem.
Clancy był jednym z pierwszych autorów, których naprawdę polubiłem i choć upłynęło trochę wody odkąd czytałem go po raz ostatni to zawsze mile jego twórczość wspominam. Zresztą, w krótkim opisie mojej skromnej osoby na Książkach wyraźnie jest napisane:

"Humanista wychowany na książkach dostępnych w małej, miejskiej bibliotece. Szanujący Toma Clancy’ego za to, że zachęcił go do czytania (...)".
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-10-02, 19:44   

Mnie się jeszcze bardzo podobał jego "Czerwony sztorm". Co prawda literacko to umarł już kilkanaście lat temu, bo potem wg mnie po "Dekrecie" zaczął już przesadzać, a i zatrudnianie wyrobników (przepraszam, współautorów) do pisania kolejnych powieści też wiele dobrego nie zrobiło.
_________________
 
 
Ellortum

Posty: 19
Wysłany: 2013-10-04, 12:42   

Shadowmage napisał/a:
Mnie się jeszcze bardzo podobał jego "Czerwony sztorm". Co prawda literacko to umarł już kilkanaście lat temu, bo potem wg mnie po "Dekrecie" zaczął już przesadzać, a i zatrudnianie wyrobników (przepraszam, współautorów) do pisania kolejnych powieści też wiele dobrego nie zrobiło.


Mam te same odczucia - dla mnie "Czerwony Sztorm" i "Polowanie na Czerwony Październik" to właśnie szczyt formy tego pisarza
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2013-10-04, 16:45   

"Czerwony Sztorm" ok. Ale "Patriot Games" i pozostałe powieści z Ryanem były znakomite. W zasadzie tylko "Kardynał z Kremla" mnie nudził, ale potem było cały czas na wysokim poziomie. W zasadzie do ostatniego tomu przed przerwą (to był chyba "Dekret", nie, wróć: "Niedźwiedź i smok"). Teraz kupiłem sobie ebooka z najnowszym Ryanem (i, niestety, Ryanem juniorem), ale pewnie jeszcze sporo czasu upłynie nim przeczytam. W zasadzie napiszę, że właśnie powieści o Ryanie i "Czerwony Sztorm" to szczyt jego osiągnięć. Reszta była poniżej oczekiwań. Zwłaszcza powieści o OP-Centrum mnie zawdiodły. Te z "NetForce" też były słabe - zwłaszcza że to takie, powiedzmy, technothrillery dla młodzieży.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
stian
Nałogowiec


Posty: 465
Wysłany: 2013-10-04, 21:32   

Dla mnie najlepsza byla jego ksiazka "Stan zagrozenia" - wojna w Wietnamie, Clarke, mlody Jack Ryan ale gdzies na poboczu troche. Slabo ja pamietam, ale mnie zachwycila najbardziej. A czas patriotow chyba sobie kupie i przypomne :)
 
 
k 

Posty: 207
Wysłany: 2013-10-05, 18:45   

stian napisał/a:
Dla mnie najlepsza byla jego ksiazka "Stan zagrozenia" - wojna w Wietnamie, Clarke, mlody Jack Ryan ale gdzies na poboczu troche. Slabo ja pamietam, ale mnie zachwycila najbardziej. A czas patriotow chyba sobie kupie i przypomne :)

Dwa lata temu przypomniałem sobie wszystkie książki z cyklu. Część z nich czytałem pierwszy raz. Najwyżej oceniam "Polowanie na czerwony pażdziernik" i "Czas patriotów". Sentyment pozostał. Najsłabszą książką był "Czerwony królik" i "Zęby tygrysa"- dwie ostatnie książki, które napisał Clancy z całego cyklu o Jacku Ryanie. Miło było to sobie odświeżyć, ale nie sądzę bym jeszcze do tego wrócił. Na początku lat dziewięćdziesiątych to było coś.
  
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2013-10-05, 18:54   

Też tak miałem. Myślałem, aby przy okazji wznowień przez Fabrykę Sensacji kupić sobie powieści o Ryanie. Ale doszedłem do wniosku, że nie będę sobie psuł wspomnień. Kiedyś mnie taka literatura kręciła. Jednak dwa razy do tej samej rzeki nie da się wejść. A do tego uwzględnić należy "starzenie się" fabuły. Jednak to nie był aż tak mocny sentyment, aby kupować po raz kolejny. Ale chętnie przeczytam "Wyścig z czasem" i kolejną, która ma być wydana w tym lub przyszłym roku w Stanach.

Ale, podejrzewam, teraz namnoży się "niedokończonych powieści" znalezionych przez spadkobierców i będą pod jego nazwiskiem eksploatować markę pisarza. Tak jak przy Robercie Ludlumie.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
k 

Posty: 207
Wysłany: 2013-10-05, 19:21   

Jack Ryan to zimnowojenny beton, ale jego dzieci i wnuki mogą jeszcze sporo namieszać. :)
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2013-10-10, 11:01   

A dzisiaj się zmarło w pięknym wieku 88 lat Edmundowi Niziurskiemu - klasykowi polskiej powieści młodzieżowej. Do tej pory lubię od czasu do czasu przeczytać ponownie jego "Sposób na Alcybiadesa" czy "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa"...
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2013-10-10, 15:03   

Bardzo lubiłem jego książki za humor i fantastyczne przygody samych bohaterów :( .
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2013-10-10, 16:27   

Na Niziurskim się wychowałem... szkoda, chociaż chyba dawno nie był aktywny zawodowo...
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2013-10-10, 17:20   

Ech, ostatnio same złe wieści. Niziurskiego lubiłam niegdyś bardzo, do dziś pamiętam, jak koleżanka pożyczyła mi własny egzemplarz "Marka Piegusa", a ja byłam tak zachwycona lekturą, że ten zachwyt jestem w stanie sobie przypomnieć z detalami po ponad dwudziestu latach...
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Misiel


Posty: 483
Wysłany: 2013-10-10, 17:41   

Smutno, smutno. W 1 klasie podstawowki dostalem na urodziny "Ksiege urwisow" i od tego czasu ksiazki mnie pochlonely. Przeczytalem chyba wszystko co Niziurski napisal.
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2013-10-10, 20:19   

Ja chciałam wspomnieć Joannę Chmielewską, która zmarła 7. października. Pierwszą jej książkę przeczytałam, jak miałam 11 lat. Ostatnie jej książki już tak nie porywały, ale do tych starszych, jak "Wszystko czerwone", "Całe zdanie nieboszczyka", "Krokodyl z Kraju Karoliny" czy "Boczne drogi" wracałam regularnie.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2013-10-10, 20:39   

W liceum pożerałam jej książki na tony. Potem co jakiś czas wracałam do tych najulubieńszych, co zresztą do dziś mi się zdarza. "Całe zdanie nieboszczyka" i "Wszystko czerwone" za każdym razem mnie bawią. Do zestawu najulubieńszych dorzuciłabym jeszcze "Romans wszechczasów" i "Wszyscy jesteśmy podejrzani". Niziurski to sentyment z dzieciństwa, ale Chmielewska to... Chmielewska po prostu.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-10-11, 06:44   

Kał basa, mocz tenora.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2013-10-11, 07:45   

Aż się boję zgadywać, co poeta miał na myśli... :P
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-10-11, 08:40   

To cytat z nieboszczki, chyba z Romansu ale głowy nie dam
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2013-10-11, 13:18   

A nie z "Lesia"? Ewntualnie "Dzikiego białka", ale bardziej obstawiam "Lesia".
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2013-10-11, 16:28   

Z "Lesia", sprawdziłam ;)

Jeśli chodzi o najlepsze cytaty z Chmielewskiej, nic nie przebije opisu dzieł malarskich z "Romansu" i przepięknej polszczyzny komisarza Mulgaarda z "Wszystko czerwone".
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2013-10-11, 18:42   

I "Są tu buty, których śpiew byłby milszy pani uszom"!
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2014-02-28, 12:32   

Wczoraj zmarł Aaron Allston, autor wielu książek z cyklu Star Wars. [']
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2014-02-28, 19:20   

Czytałem kilka pozycji jego autorstwa.
Czytadła, ale dające miłe odprężenie.

Ostatnio odchodzi wiele osób ze świata Star Wars :(
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14