FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Służba zdrowia: prywatna czy publiczna?
Autor Wiadomość
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4469
Skąd: fnord
Wysłany: 2012-01-16, 21:43   

Tomasz napisał/a:
Zresztą jak dojdzie do czegoś poważnego to potem wszyscy i tak biegają do lekarzy z kopertami.

Ale masz pojęcia że w przypadku mocno prywatnej służby zdrowia/ubezpieczeń zdrowotnych jak np. w USA, też odchodzi masa lewizny typu fikcyjne małżeństwa etc?
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-01-16, 22:23   

Oczywiście, że system ubezpieczeń będzie rodził patologie tak samo jak dzisiejszy system, ale dla mnie będzie bardziej przejrzysty. Bo to jak z ubezpieczeniem OC samochodu. Ubezpieczają wszyscy, korzysta niewielka część i dlatego jest to dla firm ubezpieczeniowych opłacalne. Pewnie te pieniądze, które wpływają od nas do NFZ ubezpieczyciele by łyknęli z łatwością i dali za nie świetne warunki, przy założeniu że takie ubezpieczenie będzie obowiązkowe. Ale wtedy będę miał jasno czarno na białym jakie mam warunki i będę mógł je wyegzekwować jak będę miał potrzebę. A w systemie państwowym nigdy nie wiadomo co i jak i za ile będzie za dwa miesiące. A jak już coś będzie to trzeba czekać pół roku. Zwisa mi to. Jak chcę pędzić z dzieckiem do ortopedy, bo mu coś się pojawiło niepokojącego, to mnie nie interesuje oczekiwanie parę miesięcy, chcę już. Po 10 latach w ogóle nie korzystania z służby zdrowia, po płaceniu przez 6 lat regularnie składki, jak w końcu potrzebuję skorzystać z zabiegu chirurgicznego to i tak muszę płacić za niego. No to walę taką służbę zdrowia. Za co płacę?
Serio uważam, że nawet w tych poważnych chorobach ubezpieczenie plus wsparcie przeróżnych fundacji itd sprawdzi się lepiej.
Proste przeliczenie. Zakładając, że płacę tylko 240 zł miesięcznie na służbę zdrowia to przez 30 lat pracy wybuli się ponad 86000 zł. Z jakiej faktycznie części tej kwoty skorzystam? Z jakiej skorzystają inne osoby? A ile faktycznie po prostu zeżre rozdęta biurokracja NFZ? Proste logiczne twierdzenie, że płatna służba zdrowia zawsze będzie tańsza.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-01-16, 22:36   

Możesz za te 80 wpłaconych tysięcy pobrać świadczeń za paręset tysięcy, jeśli będziesz miał pecha i słabe zdrowie. Taka natura ubezpieczeń, nie ma pewności. Ale w systemie ubezpieczeń społecznych nikt mnie nie pyta przed wystawieniem polisy o mój stan zdrowia, płacę, więc i opieka medyczna mi się należy. Przy ubezpieczeniach prywatnych już będzie inna bajka, bo nagle może się okazac, że ubezpieczycielowi się nie podoba, że mam ryzykowną pracę, chorowałem już przewlekle, a w rodzinie mam więcej nowotworów niż kuzynów. I wyjdzie na to, że moja składka wyniesie tyle, co za ubezpieczenie domu stojącego na terenie zalewowym. A jak przyjdzie co do czego, to może się okazać, że orzecznik mojej ubezpieczalni cichcem przystawił na decyzji stempele "Nie rokuje" i ubezpieczalnia się wykręci. Psia mać, od OC na 2 patole się wykręcają, nie będą się wykręcali od 90 tysięcy za słabo rokujący przeszczep?


EDIT: z moich rodzinnych doświadczeń wynika, że przy sprawach zagrażających zyciu nie ma patyczkowania się i czekania pół roku na zabiegi (i to bez smarowania lekarzom), ale może moja rodzina ma szczęście //mysli . Więc nie jest tak źle. Za to na wizytę u neurologa dziecięcego na NFZ trzeba czekać dłużej niż na dawcę nerki i tutaj są problemy.

EDIT 2: a Twoje 86 tysięcy starczyłoby mojemu wujkowi na niecaly rok immunosupresantów. To nie aż takie kokosy przy poważnych schorzeniach.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-01-16, 22:53   

Stary Ork napisał/a:
EDIT: z moich rodzinnych doświadczeń wynika, że przy sprawach zagrażających zyciu nie ma patyczkowania się i czekania pół roku na zabiegi (i to bez smarowania lekarzom), ale może moja rodzina ma szczęście

U mnie podobnie, ze skutkiem niestety 1:1.
Moja mama do dziś żyje, a nie powinna.

Teściowi nawet łapówka nie pomogła. Wycięcie guza z czaszki poszło tip-top. Niestety kardiolog nie wykrył wcześniej jednego mikro-zawału i serce nie dało rady. De facto teść zmarł na zawał, ale dziwnym trafem dwóch lekarzy wpisało co innego w przyczynie zgonu (jakieś mambo jambo komplikacje po operacji, nie ma jednoznacznego określenia, że to był zawał... co istotne - zmarł jakieś dwa-trzy tygodnie po operacji, następnego dnia mieli go wypisać). Ubezpieczyciel dzięki temu zaoszczędził kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego mam podobne obawy do orczych obaw.

Stary Ork napisał/a:
EDIT 2: a Twoje 86 tysięcy starczyłoby mojemu wujkowi na niecaly rok immunosupresantów.

Rak, przeszczep czy inna franca i 86k wystarcza na waciki.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2012-01-16, 23:08   

Moja matka chora na SM, od wielu lat dzięki ubezpieczeniom dostaje cały zestaw leków od medrolu po sterydy dożylnie podczas wizyt w szpitalu (kiedyś dwie - trzy do roku, teraz na szczęście dużo mniej).
Do tego PFRON zafundował jej wózek elektryczny (ma wszystko, kierunkowskazy, klakson, 4 biegi)
Do tego jeszcze co roku mogła wyjeżdżać na obozy rehabilitacyjne. (w tym roku była dwa razy)
Dzięki temu wszystkiemu jeszcze chodzi, i jest sama w stanie się umyć.
Nie wiem jaka prywatna ubezpieczalnia, by się połasiła na taką osobę.

A z pensji budżetówki wiejskiej i renty raczej rodzice by rady nie dali.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-01-16, 23:13   

Bo generalnie to najlepiej zdrowym, młodym i bogatym być. --_-
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2012-01-17, 10:14   

Co do kosztów NFZ to zauważyliście pozycję:

A4 dotacja z budżetu państwa na realizację zadań zespołów ratownictwa medycznego 1 839 892 tys. zł

Widzę że dyskusja już się wyczerpuje ale dorzucę 3 grosze.
Wolontariusze polują z nagonką ale pomimo tego miło na nich patrzymy z żonką bo wspominamy czasy PCK'u i angażowania młodzieży w pomoc starszym - nawet jeżeli jest to odgórnie nakazane jest dość pozytywne.

Kiedy w TESCO widzę puszkę też zawsze wrzucam kilka zł więc czemu nie dać i WOŚP? ale to nie oznacza że popieram całą tę rozdmuchaną komercyjną zabawę - szczytna myśl Owsiaka już dawno wymknęła się z pod kontroli. Owszem kupują sprzęt ale nie dbają o to co się z nim dzieje (są jakieś badania do czego używa się tej masy którą już zakupiono? śledząc prasę można wyciągnąć wniosek że kurzy się nieużywany lub pracuje w prywatnych, płatnych gabinetach)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2012-01-17, 10:18   

utrivv napisał/a:
ale to nie oznacza że popieram całą tę rozdmuchaną komercyjną zabawę - szczytna myśl Owsiaka już dawno wymknęła się z pod kontroli. Owszem kupują sprzęt ale nie dbają o to co się z nim dzieje (są jakieś badania do czego używa się tej masy którą już zakupiono? śledząc prasę można wyciągnąć wniosek że kurzy się nieużywany lub pracuje w prywatnych, płatnych gabinetach)
IMHO histeryzujesz
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-01-17, 10:24   

utrivv napisał/a:
Owszem kupują sprzęt ale nie dbają o to co się z nim dzieje (są jakieś badania do czego używa się tej masy którą już zakupiono? śledząc prasę można wyciągnąć wniosek że kurzy się nieużywany lub pracuje w prywatnych, płatnych gabinetach)



Śledząc prasę można wyciągnąć wniosek, że stoimy nad krawedzią zagłady, każdy facet to pedofil, każda kobieta to dziwka, każdy nastolatek to narkoman, a kazda nastolatka galerianka. Dystansa cza mieć do prasy. Poza tym lepiej, żeby stał i czekał na okazję do użycia niż gdyby miało go w kluczowym momencie braknąć? //mysli
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2012-01-17, 10:41   

Skrót myślowy, chciałem napisać że jestem ciekawy czy ktoś pokusił się o sprawdzenie co się z tym dzieje - aż się prosi o jakąś pracę doktorską na ten temat.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2012-01-17, 11:25   

utrivv, na jakiej podstawie wnioskujesz, że nikt się tym później nie interesuje zupełnie? Poza tym, sprzętu nakupiono już trochę i pracuje w wielu szpitalach, na różnych oddziałach plus jeszcze w różnych zastosowaniach pozaszpitalnych. Jak wyobrażasz sobie kontrolę tego wszystkiego? Kto miałby to robić, kiedy i za co? Mój syn miał badany słuch po urodzeniu przy pomocy sprzętu zakupionego przez Orkiestrę. Moje jednostkowe doświadczenie wykazało, że sprzęt jest tam gdzie powinien, działa i służy zgodnie z przeznaczeniem.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-01-17, 11:32   

Fidel-F2 napisał/a:
Mój syn miał badany słuch po urodzeniu przy pomocy sprzętu zakupionego przez Orkiestrę.



Zbierano na to chyba pięć-sześć lat temu i teraz coś koło 100% noworodków ma słuch badany tuż po urodzeniu. Moja Zgroza też miała takie badanie.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2012-01-17, 11:38   

Fidel-F2 napisał/a:
utrivv, na jakiej podstawie wnioskujesz, że nikt się tym później nie interesuje zupełnie? .
Nie tyle twierdzę że nie powstała ale wyrażam życzenie - chciałbym ją przeczytać, chciałbym by powstała.
Sądzę że taka praca powinna być ciekawym wyzwaniem dla piszącego.
Powtarzam - chodzi mi o coś w stylu pracy doktorskiej,
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-01-17, 11:42   

Ale temat jest bez sensu.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-01-17, 16:24   

Tomasz napisał/a:
Bezpłatna służba zdrowia to taka sama głupota jak bezpłatne nauczanie. Posłanie dziecka już do "zerówki" wiąże się z konkretnymi opłatami. Bezpłatność to puste hasło.
Chyba się mylisz, bo zerówka to nie szkoła, nie obejmują jej przepisy o szkolnictwie.

Przewalę dziś wieczór rozprawki o enefzecie do tematu o służbie zdrowia.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-01-17, 18:12   

Fidel-F2 napisał/a:
Mój syn miał badany słuch po urodzeniu przy pomocy sprzętu zakupionego przez Orkiestrę.

Mój również, 5 lat temu.

You Know My Name napisał/a:
Chyba się mylisz, bo zerówka to nie szkoła, nie obejmują jej przepisy o szkolnictwie.

Nie chce mi się sprawdzać. Ale zerówka jest realizacją obowiązku szkolnego. A poza tym mi nie wmówisz, że posłanie dziecka do szkoły nic rodzica nie kosztuje.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-01-17, 18:26   

1. Podręczniki za darmo nie są.
2. Zeszyty i inne utensylia za darmo nie są.
3. Za moich czasów rodzice musieli opłacać tak zwane składki na komitet rodzicielski. Ale nie pamiętam czy to była opłata "dobrowolna" i nie wiem ile wynosiła.
4. Kasa na szkoły idzie z podatków, więc mowa, że są "darmowe"... jest zwykłym pierdoleniem.

Tak samo przecież praktycznie nie istnieją "bezpłatne" studia. Zresztą kto studiował w innym mieście niż rodzinne, ten wie ile taka impreza kosztuje.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2012-01-17, 18:29   

utrivv napisał/a:
Owszem kupują sprzęt ale nie dbają o to co się z nim dzieje (są jakieś badania do czego używa się tej masy którą już zakupiono? śledząc prasę można wyciągnąć wniosek że kurzy się nieużywany lub pracuje w prywatnych, płatnych gabinetach)
Statystyki są w sprawozdaniu finansowym też, włącznie z tego co pamiętam z ilością zabiegów wykonanych. dotyczy to akcji również z poprzednich lat i sprzętu który został tam zakupiony.

Mod mode on:
Przeniosłem do "Służby zdrowia" spory oftop z "WOŚPu".
YKMN
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2013-10-15, 09:08   

http://wyborcza.pl/1,75478,14778388.html

Cytat:
Europejskie kliniki specjalistyczne Lexum mają podpisany kontrakt z NFZ tylko w swojej lecznicy w Krakowie. Kliniki w Warszawie, we Wrocławiu, w Szczecinie i Poznaniu przyjmują tylko osoby płacące z własnej kieszeni. Do niedawna były to kwoty zbliżone do wyceny NFZ.

Ale od września w Lexum obowiązują nowe, niższe ceny. Za podstawowy zabieg chory płaci od 1,8 do 2 tys. zł.

(...)

Zgodnie z oczekiwaniami liczba chętnych do usunięcia zaćmy w Lexum wzrosła. We wrześniu wykonano o 40 proc. więcej zabiegów niż w poprzednich miesiącach. Odezwały się jednak też konkurencyjne lecznice. Zarzucają Lexum nieuczciwość i wprowadzenie dumpingowych cen. - To oszukiwanie chorych, bo mają wszczepiane soczewki gorszej jakości - słyszymy od jednego z lekarzy. Lexum zaprzecza: stosuje soczewki renomowanych światowych firm.

Najostrzej zaatakowało Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich. Jego przewodniczący Marek Czubak napisał dwa tygodnie temu do Lexum, że zaproponowane ceny "podważają fundamentalne zasady zaufania i współpracy między nami lekarzami". Zarzucił firmie złamanie zasad kodeksu etyki lekarskiej (...)

Stowarzyszenie wysłało pisma w sprawie cen w Lexum do dr Jolanty Orłowskiej-Heitzman, rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, oraz do prezesa Izby Macieja Hamankiewicza.

Tak wygląda polski wariant służby publicznej i konkurencyjności. Ale nie ma tego złego, czego nie dałoby się zajechać dyscyplinarnie lub sądownie. Lekarze będą znów spać spokojnie.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-10-15, 10:44   

dworkin napisał/a:
http://wyborcza.pl/1,75478,14778388.html

Cytat:

od września w Lexum obowiązują nowe, niższe ceny. Za podstawowy zabieg chory płaci od 1,8 do 2 tys. zł.

Tak wygląda polski wariant służby publicznej i konkurencyjności. Ale nie ma tego złego, czego nie dałoby się zajechać dyscyplinarnie lub sądownie. Lekarze będą znów spać spokojnie.
Nasuwa się jednak pytanie czy przypadkiem NFZ w Krakowie nie finansuje tej nagłej obniżki.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 13