FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Olga Tokarczuk
Autor Wiadomość
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2014-10-28, 10:05   

Zdefiniuj fabułę. Czy na przykład "Lód" ma fabułę?
_________________
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2014-10-28, 18:06   

I to jaką :)
Ja jestem zwolennikiem "klasycznego opowiadania historii". Najłatwiej mi to zdefiniować przez odwołanie do przykładu. I tak: powieść realistyczna, powieść wiktoriańska, wszystko pomiędzy Henry Jamesem a Jonathanem Franzenem. Ze wskazaniem na Charlesa Dickensa :) Wszystko co "postmodernistyczne" jest "be". Generalnie: storytelling to dla mnie podstawa. Poprzednie powieści Olgi Tokarczuk dało radę przeczytać, ale ich nie lubię. Bo storytelling autorki wydawał mi się słaby. Dlatego kiedy spojrzałem na "Księgi Jakubowe" w księgarni to się zdziwiłem, że takie objętościowo pokaźne. I zaświtała mi nadzieja, że autorka napisała "tradycyjną", albo maksymalnie do niej zbliżoną, powieść. Recenzje też dają na to nadzieję. Ale potrzebuję jakiegoś głosu spoza kręgu jajogłowców, którzy do tej pory ją recenzowali.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Zireael 


Posty: 516
Skąd: Maribor
Wysłany: 2014-10-30, 00:47   

Prowadź swój pług... jest mało tradycyjną powieścią? Nie ma linearnej fabuły?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2014-10-30, 08:13   

Zireael napisał/a:
Prowadź swój pług... jest mało tradycyjną powieścią? Nie ma linearnej fabuły?

Tej nie czytałem, ponieważ już miałem dosyć autorki po wcześniejszych powieściach.
Ale "Księgi..." chyba kupię. Najwyżej będę rzucał nimi o ścianę ze złości.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
marjarkasz

Posty: 202
Wysłany: 2014-11-01, 19:22   

"Anna In w grobowcach świata" mogłaby się z powodzeniem znaleźć w UW Maga.
 
 
jewgienij 

Posty: 754
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-02, 18:24   

"Klasyczny opowiadacz historii" przeniósł się do telenowel.

Dickens jest wspaniały, ale ta magia nie wróci.

Też nie wróci symfonia w C- moll, z pięknym, naturalnym melodycznie tematem i rozwinięciem. I nie dlatego, że było 20 wielkich kompozytorów, którzy powiedzieli w tej kwestii niemal wszystko, ale dlatego, że było 2 000 innych, którzy zjedli resztki. Nic już się z tego nie wyciśnie.

To samo z epiką. Jeśli ktoś chce dzisiaj opowiadać historie tak po prostu jak przed ponad stu laty Dickens, to na pewno nie Olga Tokarczuk.
Raczej scenarzyści M jak miłość.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2014-11-02, 18:51   

jewgienij napisał/a:
"Klasyczny opowiadacz historii" przeniósł się do telenowel.

Dickens jest wspaniały, ale ta magia nie wróci.

Też nie wróci symfonia w C- moll, z pięknym, naturalnym melodycznie tematem i rozwinięciem. I nie dlatego, że było 20 wielkich kompozytorów, którzy powiedzieli w tej kwestii niemal wszystko, ale dlatego, że było 2 000 innych, którzy zjedli resztki. Nic już się z tego nie wyciśnie.

To samo z epiką. Jeśli ktoś chce dzisiaj opowiadać historie tak po prostu jak przed ponad stu laty Dickens, to na pewno nie Olga Tokarczuk.
Raczej scenarzyści M jak miłość.

Jonathan Franzen, Eleanor Catton (w ciemno, bo jeszcze nie czytałem i znam tylko z recenzji), Jeffrey Eugenides.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
jewgienij 

Posty: 754
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-02, 19:37   

Romulus napisał/a:
jewgienij napisał/a:
"Klasyczny opowiadacz historii" przeniósł się do telenowel.

Dickens jest wspaniały, ale ta magia nie wróci.

Też nie wróci symfonia w C- moll, z pięknym, naturalnym melodycznie tematem i rozwinięciem. I nie dlatego, że było 20 wielkich kompozytorów, którzy powiedzieli w tej kwestii niemal wszystko, ale dlatego, że było 2 000 innych, którzy zjedli resztki. Nic już się z tego nie wyciśnie.

To samo z epiką. Jeśli ktoś chce dzisiaj opowiadać historie tak po prostu jak przed ponad stu laty Dickens, to na pewno nie Olga Tokarczuk.
Raczej scenarzyści M jak miłość.

Jonathan Franzen, Eleanor Catton (w ciemno, bo jeszcze nie czytałem i znam tylko z recenzji), Jeffrey Eugenides.



I Stephen King ;) Epik i wnikliwy obserwator.
 
 
marjarkasz

Posty: 202
Wysłany: 2014-11-02, 20:49   

Cytat:
Stephen King ;) Epik i wnikliwy obserwator.


Nudziarz i męczydupa.

King jest dla mnie niestawialny w każdym przypadku.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2014-11-02, 20:54   

marjarkasz napisał/a:
Cytat:
Stephen King ;) Epik i wnikliwy obserwator.


Nudziarz i męczydupa.

King jest dla mnie niestawialny w każdym przypadku.



Wydaje mi się, że Pan Jewgienij żartował sobie z tym Kingiem... :-P
 
 
marjarkasz

Posty: 202
Wysłany: 2014-11-02, 21:00   

jewgienij napisał/a:
Jeśli ktoś chce dzisiaj opowiadać historie tak po prostu jak przed ponad stu laty Dickens, to na pewno nie Olga Tokarczuk.


Dickensa przeczytałem chyba wszystko i jakoś nie są to historie " tak po prostu".
Cenię dokonania, ale żeby się Nm zachwycać ?

Wszystko na jedno kopyto. Brud, smród i ubóstwo.
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2015-10-15, 18:40   

Cytat:
Po tym, jak Olga Tokarczuk odebrała nagrodę Nike za "Księgi Jakubowe", wylała się na nią fala hejtu. Skala nienawistnych komentarzy jest ogromna, niektórzy internauci grożą jej nawet śmiercią


Cały tekst: http://wroclaw.wyborcza.p...-tokarczuk.html
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-10-16, 06:45   

Jakby nie patrzeć, jak zawsze niezastąpiona internetowa hołota, zwana opinią publiczną, potwierdziła słuszność jej słów.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2015-10-16, 08:28   

Narodowo-katolickie bydło dostało paliwo w swoje tryby i szerzy dookoła mowę nienawiści. Przykre, ale prawdziwe w naszym pięknym kraju.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2015-10-17, 16:00   

No cóż, pozostaje tylko facepalm. Inna sprawa, że to Tokarczuk wymyśliła sobie Polskę, która wymyśliła sobie historię krystalicznie czystego i tolerancyjnego narodu.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-10-17, 16:22   

Młodzik napisał/a:
Tokarczuk wymyśliła sobie Polskę, która wymyśliła sobie historię krystalicznie czystego i tolerancyjnego narodu

Posłuchaj czasami Kaczyńskiego, poczytaj Gazetę Polską czy inne W sieci. Znajdź przemówienie Dudy w Nowym Jorku. :roll:
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2015-10-17, 17:09   

Pieprzyć każdy może... Mnie raczej chodzi o to, że poza chrzanieniem polityków nigdzie indziej takiego chrzanienia nie ma, zwłaszcza w podręcznikach.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-10-17, 17:58   

A śmiercią to grozi Tokarczuk kto, chyba nie tajna loża masońska? Gdzieś ci ludzie się nie dowiedzieli o niechlubnych wydarzeniach z historii Polski. A o tolerancji Polaków, solidarności, pomocy słabszym ci sami ludzie pierwsi gotowi świadczyć.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2015-10-17, 18:45   

Śmiercią jej grożą idioci, niebezpieczni, bo niebezpieczni, ale jednak idioci, tylko jaki to ma związek ze zmyśloną ogólnonarodową propagandą nt. historii Polski i ukrywaniu niewygodnnych faktów, to nadal nie wiem. Przecież antyszczepionkowcy nie są wynikiem nieuczenia o bezpieczeństwie szczepionek i w tym przypadku jest tak samo.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2015-10-17, 18:51   

Młodzik napisał/a:
Tokarczuk wymyśliła sobie Polskę


Ja w tej Polsce żyję. Nie można o naszej historii mówić inaczej niż bez ojczyźniano-bogobojno-patriotycznego spuszczania się na wysokich tonach. O Powstaniu 44 można mówić tylko że było potrzebne. O Polakach w czasie II wojny, że byli wyłącznie Bohaterami. Nie mieliśmy innych żołnierzy jak tylko Wyklętych. Wszyscy Żydzi, którzy przeżyli wojnę, przeżyli tylko i wyłącznie dzięki Polakom. Pozostałych wytłukli wyłącznie Niemcy.
Tolerancja, hm. Otóż jak w Paryżu terroryści zabijają ludzi, którzy obrazili ich uczucia religijne, cała Polska była je suis Charlie. Ale spróbuj coś powiedzieć ironicznie, satyrycznie czy niepochlebnie o JP2 a już rodacy by cię powiesili. Jeśli nie masz ochoty brać kosy i ruszać kolektywnie wypędzać imigrantów jesteś tęczowym pedałem i lewakiem niegodnym splunięcia.
Tokarczuk zwyczajnie zauważyła, że ludzie bywają dla siebie nieludzcy, także w Polsce.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-10-17, 18:56   

Młodziku, wróć do mojego poprzedniego posta. Kto promuje narrację nieskazitelnej? Choćby największa partia opozycyjna, niedługo pewnie rządząca. I całe jej otoczenie, z całymi redakcjami i zaprzyjaźnionymi ekspertami.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2015-10-17, 19:28   

Rashmika +1
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2015-10-17, 19:43   

No to co? Znowu dopadł mnie błąd poznawczy? Bo gdy słyszę to "ojczyźniano-bogobojno-patriotycznego spuszczania się na wysokich tonach" to się pukam w czoło tak jak i całe moje otoczenie. I tak jest w przypadku każdej kolejnej kwestii wymienionej przez Rashmikę. Czyli mam szczęście otaczać się ludźmi wyłącznie o zdroworozsądkowym spojrzeniu na Polskę, czy też może nie jest tak źle jak malujecie to wy i Tokarczuk.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-17, 19:52   

Młodzik, imho żyjesz w jakieś bańce mydlanej.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2015-10-17, 20:09   

Najwyraźniej.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2015-10-17, 20:17   

Młodzik napisał/a:
to się pukam w czoło


Ja tez się pukam w czoło jak Macierewicz bredzi o Smoleńsku, ale na boguff, to są nasi politycy, to się dzieje naprawdę, to nie jest tylko wirtualka z telewizorni, żebyśmy się mogli pośmiać.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2015-10-19, 14:40   

Poczytałem i wypowiedź Olgi Tokarczuk i różne "prawicowe" czy też "narodowe" odpowiedzi, nie te idiotyczne wpisy frustratów internetowych, tylko "dziennikarz" i innych myślicieli z wiadomej strony politycznej. I pomijając ton, debilizmy, miałkość intelektualna itd, to najbardziej mnie zastanowiło, że oni w ogóle nie zrozumieli co pisarka miała na myśli, czyli do jakiego okresu historycznego się odnosiła, do jakich wydarzeń i gdzie umiejscowionych. Czytanie ze zrozumieniem umiera w tym kraju.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2015-10-19, 17:57   

Tomasz napisał/a:
do jakiego okresu historycznego się odnosiła


To naprawdę nie miało znaczenia dla ludzi, którzy się oburzyli tą wypowiedzią. Olga Tokarczuk po prostu uchodzi za głupawego ptaka, który ofajdał własne gniazdo, tyle.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Balt 


Posty: 41
Wysłany: 2015-10-19, 18:50   

Zapewne najgłośniej krzyczą ci, którzy w ogóle książki nie czytali //mur
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2015-10-19, 20:57   

A tymczasem Norwid się w grobie przewraca. //mur
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13