FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Biblioteka grozy
Autor Wiadomość
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2015-08-13, 16:06   Biblioteka grozy

Miałem kiedyś założyć temat o Bibliotece grozy i teraz zakładam. Ukazały się następujące książki w tej serii :

Howard Phillips Lovecraft - Zew Cthulhu
Montague Rhodes James - Opowieści starego antykwariusza
Algernon Blackwood - Wendigo i inne upiory
Mary Eleanor Wilkins Freeman - Zagubione duchy
John Connolly - Nokturny
John Connolly - Źli ludzie
Arthur Machen - Inne światy
Edith Wharton - Duchy i ludzie
Ray Bradbury - Październikowa kraina
W. H. Hodgson - Tropiciel duchów
Howard Phillips Lovecraft - Przypadek Charlesa Dextera Warda
M.r. James - Opowieści o duchach.
Sheridan Le Fanu - Duch Pani Crowl
Bram Stoker - Gość Draculi
H.P. Lovecraft, Zealia Bishop Kopiec
Robert W. Chambers Król w żółci
H.P. Lovecraft W poszukiwaniu nieznanego Kadath
Eli­za­beth Gaskell Niesamowite opowieści
M.R. James Pięć flakoników
Edith Nesbit Opowieści upiorne
Artur Conan Doyle Dziwne zjawiska
E.F. Benson Widzialne i niewidzialne
H. P. Lovecraft Koszmary
Ambrose Bierce Nadprzyrodzone
Wojciech Gunia Nie ma wędrowca





Seria ukazuje się już od dłuższego czasu i prezentowane tutaj są pozycje należące do klasyki grozy znanych i mniej znanych autorów.

Jest kolejna zapowiedź książki z tej serii :



Arthur Conan Doyle (1859-1930) to twórca postaci Sherlocka Holmesa, choć ma w swoim dorobku literackim także kilkanaście opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy.
Niniejsza edycja zawiera siedem z nich. Sześć pierwszych znalazło się w zbiorze „Kapitan Gwiazdy Polarnej” wydanym w roku 1890 nakładem londyńskiego Longmansa. A tytułowy utwór okazał się tak wyśmienity jako opowieść grozy, że jest często zamieszczany w antologiach najlepszych przykładów tego gatunku.
Legendarna, dłuższa nowela grozy „Pasożyt” – zamykająca nasz wybór tekstów Conan Doyle’a – jedynie potwierdza, że autor „Psa Baskerville’ów” nie tylko w literaturze kryminalnej ujawnił swój talent…

Tytuł Dziwne zjawiska
Data wydania 3 września 2015
Autor Arthur Conan Doyle
Wydawca C&T
Seria Biblioteka grozy

Oprócz tego jest zapowiedź w okolicach października kolejnej książki H.P. Love­cra­fta o tytule Hor­ror w muzeum, w grudniu ma się ukazać Widzial­ne i nie­widzialne Ben­sona. Na 2016 rok jest zapowiedź zbiorów Onionsa, Bierce’a, Fran­cis Marion Craw­ford, dru­giego tomu opo­wia­dań Le Fanu i Rudy­arda Kiplinga ;) . Jest więc na co czekać :)
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
  
 
 
Kalevala 
primordial


Posty: 281
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-08-14, 12:52   

Od dłuższego czasu mam chrapkę na niektóre pozycje z serii, na razie czytałam tylko "Opowieści starego antykwariusza", ale w tym starym - zdaje się, że okrojonym - wydaniu z Lemem na okładce. Bardzo sympatyczne, chociaż dosyć przykurzone i staroświeckie, niespecjalnie przerażające. Ale to raczej przypadłość większości utworów grozy z tego okresu. Mimo wszystko
miło wspominam Jamesa, może skuszę się na resztę.

A przez namiętnie grywanie w "Horror w Arkham" ostatnimi czasy, zamówiłam dzisiaj "Króla w żólci", zobaczymy co będzie :)

Na Lovecrafta pewnie na razie się nie szarpnę, bo większość mam w innych zbiorach. Za to podejrzewam, że jak tylko wyjdzie, to Conan Doyle wyląduje u mnie na pólce :)
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2015-08-14, 14:26   

Cytat:
Za to podejrzewam, że jak tylko wyjdzie, to Conan Doyle wyląduje u mnie na pólce

Warto. Zdecydowanie.

Ja sporo tych rzeczy zdążyłam przeczytać po angielsku zanim wyszły w "Bibliotece Grozy", więc nie wszystko kupuję (mam teraz na półce dziewięć pozycji), ale ogólnie serii kibicuję i polecam ją komu mogę.

Tylko nie bardzo wiem, co w tej serii robi John Connolly... nie, żebym miała coś przeciwko niemu tak ogólnie, ale jest jednak z innej bajki. Bradbury (fajny zbiór) w sumie też.
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2015-08-14, 18:28   

Z tego co czytałem w pewnym artykule to poza serią ukazały się Noc ma tysiąc oczu, Czarne alibi i Ze stra­chu Cor­nell Wool­rich zaliczane do opowieści niesamowitej ;) .

Procella może wiesz, gdzie można znaleźć zagraniczne wydanie Kapi­tan Gwiazdy Polar­nej, z którego pochodzi aż sześć opowiadań z tomu Dziwne zjawiska ?
Chodzi mi bardziej o spis opowiadań zawartych w tym zbiorze, bo nie mogłem znaleźć.
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2015-08-14, 18:40   

Choćby na Wikisource:
https://en.wikisource.org/wiki/The_Captain_of_the_Polestar_and_Other_Tales
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2015-08-14, 19:15   

Dzięki wielkie :) .

Jeżeli chodzi o Bibliotekę grozy to mam niemal wszystkie książki jakie się ukazały oprócz może kilku najnowszych ;) . W dawniejszych antologiach nieraz trafiały się pojedyncze opowiadania wyżej wymienionych autorów, ale fajnie mieć w nowszym wydaniu i razem z innymi nie przetłumaczonymi jeszcze u nas.
Ale sporo jeszcze jest do wydania w tej serii lub innej, bo szukając takich autorów to kilkanaście, by się znalazło :) .
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
Drakk 


Posty: 11
Wysłany: 2015-08-18, 16:23   

W swojej biblioteczce posiadam jedynie 4 pozycje z tej serii:
Howard Phillips Lovecraft - Zew Cthulhu
Algernon Blackwood - Wendigo i inne upiory
Montague Rhodes James - Opowieści starego antykwariusza
Mary Eleanor Wilkins Freeman - Zagubione duchy

"Zew Cthulhu" - każdy chyba wie o co chodzi ;) Moje pierwsze spotkanie z Lovecraftem, które oceniam bardzo pozytywnie.
"Wendigo i inne upiory" - czytałem dość dawno temu i pamiętam jako tako jedynie "Wierzby", które wywarły na mnie ogromne wrażenie w tamtym czasie. Trzeba będzie sobie kiedyś przypomnieć pozostałe opowiadania (Wierzby też).
"Opowieści starego antykwariusza" - według mnie zbiór średni, jedynie trzy, cztery opowiadania dostarczają jakiegoś większego dreszczyku.
"Zagubione duchy" - nie czytałem (w planach na ten rok) :P

Na pewno będę się starał skompletować całą Bibliotekę grozy. Ogólnie fajnie że istnieje taka seria.
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2016-04-02, 17:44   



Poza tworzeniem historii spod znaku grozy H.P. Lovecraft zajmował się również poprawianiem opowiadań z tego gatunku na zlecenie. A jedną z jego klientek wiosną bądź latem 1932 roku została Hazel Heald.
W nowym przekładzie Katarzyny Maciejczyk tych pięć opowieści to:
„Człowiek z kamienia”
„Koszmar w muzeum”
„Skrzydlata śmierć”
„Z bezmiaru eonów”
„Koszmar na cmentarzu”

Data wydania 27 kwietnia 2016
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2016-09-03, 14:57   



W położonym na odludziu tartaku zwanym Bazą pracę podejmuje nowy stróż nocny.

Dręczony nienazwaną traumą mężczyzna szybko wnika w historię pełnego tajemnic życia swojego zmarłego poprzednika, świadka dramatycznych wydarzeń z przeszłości.

Tymczasem nadciąga zima, a wraz z nią skryte w zamieci widma; niesione lodowatym wiatrem echa popełnionych tu niegdyś zbrodni. Zima, w której śnieżnych objęciach wędrują ramię w ramię i prawda, i śmierć.

Data wydania : 28 września 2016
Wydawnictwo : C&T
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2016-09-04, 09:46   

Nie bardzo rozumiem sens wrzucania do tej serii pozycji współczesnych...
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2016-09-04, 11:32   

Podobno jest to opowieść ghost story i weird fiction w jednym. Zdecydowano, że pojawi się w serii Biblioteka grozy :) .
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2016-09-04, 14:06   

O, to bardzo dobra wiadomość.

Wojciech Gunia napisał imponującą przedmowę do "Teatro Grottesco", pisze opracowania prozy Ligottiego i ją tłumaczy. Napisał też kiedyś tom opowiadań "Powrót" - już niedostępny nigdzie. A podobno świetny - coś w stylu Ligottiego, Schulza i Kafki. Me gusta.

Zatem wnioskuję, że Nie ma wędrowca trafi do mnie dość szybko.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-09-05, 11:35   

Przeczytaj i wydaj opinię, bo brzmi ciekawie.

Przy okazji, muszę w końcu się zebrać i przeczytać Opowieść o duchach, bo na półce zalegają --_-
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2016-10-25, 16:21   

Moje zdanie o "Nie ma wędrowca"

Jestem w pełni usatysfakcjonowany i czekam na być może reedycję "Powrotu" w C&T.
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2016-10-25, 22:44   

Nie jestem pewien czy "Powrót" ukaże się w C&T ale WG wspominał, że wznowienie w/w jest planowane.
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2016-10-26, 08:57   

Podpytałem trochę jego "Labirynt z liści" na FB. Jest spora szansa na "Powrót" w C&T w 2017.
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2016-10-26, 11:00   

W takim razie: brawo :) Oby tak się stało, bo książki ze świecą szukać :(
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2016-11-03, 19:18   



"Na opak" Oliviera Onionsa, ukazać ma się w okolicach 5-10 grudnia. W cenie 27zł otrzymacie 232 strony opowiadań jednego z wyżej cenionych klasyków grozy. Zbiór zawierać będzie poniższe opowiadania w przekładzie Katarzyny Maciejczyk.

- Zew pięknej (The Beckoning Fair One)
- Widmo (Phantas)
- Rooum (Rooum)
- Benlian (Benlian)
- Io (Io)
- Wypadek (The Accident)
- Papierośnica (The Cigarette Case)
- Fotel na biegunach (The Rocker)
- Hic iacet? Opowieść o sumieniu artysty (Hic Jacet. A Tale of Artistic Conscience)

//kas
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2017-02-07, 19:13   

Zapowiedz :



Wydawnictwo: C&T
Kolekcja: Biblioteka Grozy
Tytuł oryginału: The Boats of the Glen Carrig
Data wydania: Marzec 2017
Oprawa: miękka
Rok wydania oryginału: 1907


//kas
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2018-05-27, 20:38   

Nowe pozycje z Biblioteki Grozy :



GWARANCJA GROZY NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE
Joseph Sheridan Le Fanu (1814-1873) to irlandzki klasyk literatury grozy.
Dziś najbardziej znany jest z powieści „Stryj Silas” i noweli „Carmilla” ze zbioru „W ciemnym zwierciadle” - uznawanej za niedościgniony wzór w literaturze wampirycznej.
Jednak to wydany w 1923 roku, pół wieku po śmierci pisarza, tom „Duch pani Crowl” sprawił, że od tej pory nieprzerwanie wznawiane są jego powieści i opowiadania.
A wszystko za sprawą samego M. R. Jamesa - autora „Opowieści starego antykwariusza” - który ten tom przygotował i zarekomendował wielbicielom opowieści o duchach.
Niniejsza edycja jest uzupełnieniem tego, legendarnego już, zbioru. Zawiera historię o malarzu Shalkenie - zdaniem wielu czytelników najlepszą opowieść grozy w dorobku Le Fanu. I sześć innych historii o bardzo dziwnych zdarzeniach…




"Zagadka Cloomber" wydana została w roku 1889 i ma wiele cech wspólnych z inną powieścią pisaną w tym samym czasie - "Studium w szkarłacie". Ta druga to spotkanie Holmesa z Watsonem, podczas gdy "Zagadka Cloomber" jest gotyckim thrillerem.

Poznajemy historię dziwacznego generała Heatherstone`a, który zamieszkuje z rodziną na odludziu, w wynajętym domu, Cloomber Hall, i wyraźnie czegoś się boi. Zwłaszcza gdy zbliża się dzień piątego października...

Spisujący relację o tajemniczych wydarzeniach w tamtej posiadłości, młody John Fothergill West ma niełatwe zadanie, bo to, czego stanie się świadkiem, trudno mu będzie wyjaśnić w myśl praw natury...




13 OPOWIEŚCI WYBRANYCH Z DOROBKU NIEKORONOWANEGO MISTRZA GROZY.

Edycja ta zawiera mniej znane historie spod znaku grozy H.P. Lovecrafta. A przy tym stanowi doskonałe uzupełnienie „Zewu Cthulhu”.

Ozdobą zbioru są na pewno „Koty Ultharu” – jeden z ulubionych tekstów pisarza. Podobnie jak rzadko wydawane w zbiorach – „Dwie czarne butelki”, napisane we współpracy z Wilfredem B. Talmanem. I chyba najbardziej refleksyjny tekst: „Nocny ocean”, efekt współpracy z R.H. Barlowem – ostatnia opowieść grozy, nad jaką pracował Howard Phillips Lovecraft, zmarły 15 marca 1937 roku w Providence.

Spis treści:
- Za ścianą snu (Beyond the Wall of Sleep, 1919)
- Przemiana Juana Romero (The Transistion of Juan Romero, 1919)
- Straszliwy Starzec (The Terrible Old Man, 1920)
- Koty Ultharu (The Cats of Ulthar, 1920)
- Z zaświatów (From Beyond, 1920)
- Hypnos (1922)
- Przyczajona groza (The Lurking Fear, 1922)
- Nienazwane (The Unnamable, 1923)
- W grobowcu (In the Vault, 1925)
- Dwie czarne butelki (Two Black Bottles, 1926)
- Sny w Domu Wiedźmy (The Dreams in the Witch House, 1932)
- Ekshumacja (The Disinterment, 1935)
- Nocny ocean (The Night Ocean, 1936)




Ta epizodyczna powieść to awanturnicza historia próby odzyskania unikatowej monety, którą pewnemu kolekcjonerowi skradł tajemniczy młodzieniec w okularach. Troje wysłanników kolekcjonera próbuje ją odzyskać, choć nie ich perypetie są w końcu największym walorem tej historii. Ale opowieści, jakie snują przy okazji…




OSIEMNAŚCIE WYBRANYCH OPOWIADAŃ ZE WSTĘPEM MARCINA KNYSZYŃSKIEGO
Minęło sto lat od premiery zbioru „Na wzgórzu róż”, którym oficjalnie Stefan Grabiński rozpoczął swoją pisarską karierę. Czas nadał jego upiornym historiom atrakcyjnej patyny, ale ich nie załagodził.

spis tytułów::

- Szalona zagroda
- Zez
- W willi nad morzem
- Czad
- Wieczny pasażer
- W przedziale
- Ślepy tor
- Szary pokój
- Nocleg
- Znak
- Dziedzina
- Czerwona Magda
- Pożarowisko
- Kochanka Szamoty
- Na tropie
- Spojrzenie
- Czarna Wólka
- Engramy Szatery

//kas
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
Magnis 


Posty: 1099
Wysłany: 2019-06-11, 21:03   



Demon ruchu? Niech Was nie zmyli okładka, tym razem to nie Grabiński, ale brytyjski klasyk najwyższego kalibru, Charles Dickens. Zbiór jego opowieści niesamowitych w przekładzie Violetty Dobosz, trafią do księgarń w okolicach 27 czerwca. A tytułowe opowiadanie to rzeczywiście horror kolejowy, więc wszystko jest na swoim miejscu, autor również. Horror nie stanowił centrum zainteresowania Dickensa, ale radził sobie z nim znakomicie. Mamy nadzieję, że macie ochotę osobiście się o tym przekonać!

Spis treści:
1. O goblinach, które uprowadziły grabarza (The Goblins who Stolen a Sexton)
2. Baron na Grogzwig (The Baron of Grogzwig)
3. Do czytania o zmierzchu (To be Read at Dusk)
4. Duch z pokoju panny młodej (The Ghost in the Bride?s Chamber)
5. Proces o morderstwo (The Trial for Murder)
6. Dróżnik (The Signalman)
7. Kapitan Morderca i układ z diabłem (Captain Murderer and the Devil?s Bargain)
8. Kopia matki (The Mother?s Eyes)

Czekam :-)
_________________
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 14