FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Henry Rider Haggard
Autor Wiadomość
iselor 


Posty: 342
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-12, 21:14   Henry Rider Haggard

Czytałem dwie książki tego pisarza, jednego z prekursorów fantastyki. "Święty Kwiat" to bardzo fajna powieść przygodowa ae śladowymi ilościami fantastyki, natomiast "Eryk Promiennooki" to mroczna skandynawska saga klimatem przypominająca "Zaklęty Miecz" Andersona. Obie książki polecam. Mam też w domu książki "Ona" oraz "Ayesha: Powrót Onej" ale zacznę czytać jak skompletuje cały cykl (bo wiem że są jeszcze dwa tomy).
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-10-05, 17:30   

Ja czytałem tylko "Kopalnie króla Salomona" - całkiem fajna lekturka, chociaż z poszczególnymi ekranizacjami nie ma zbyt wiele wspólnego. Wartka akcja, atmosfera tajemnicy, egzotyka "Czarnego Lądu" no i Allan Quatermain - jak się miało te 10-12 lat to takie rzeczy łykało się bez znieczulenia.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2008-11-01, 00:02   

Ale dobrze by było nabrać świadomości, że bez Haggarda pewnie nie byłoby większości obecnie czytanych pisarzy tak chętnie przez nas czytanych. Bo na nim wyrośli. Lektura obowiązkowa Świadomego Czytelnika.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2008-11-01, 22:00   

W wieku lat kilkunastu zaczytywałam się w powieściach Haggarda, chociaż w tej chwili pamiętam tylko "Kopalnie króla Salomona" i moją ulubioną: "Allan i Bogowie Lodów", którą posiadam gdzieś w czeluściach domowego księgozbioru. Bohater przy pomocy tajemniczego ziela przenosi się w czasy prehistoryczne. Motywem przewodnim jest gwałtowne oziębienie klimatu, które ludzie przypisują gniewowi bogów.
Podsumowując - książki raczej dla młodszych czytelników, aczkolwiek gdybym znalazła trochę czasu, z chęcią odświeżyłabym sobie przypadki imć Quatermaina ;)
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2008-11-01, 22:49   

U nas wyszło w sumie nie za wiele jego książek - Eryk Promiennooki, Ona i Ayesha - to wzór dla bardzo wielu takich fabuł i scenariuszy. Nie czytałem za to Kleopatry, ani Potwora Heu-Heu, bo tytuł mnie odstraszał, inne też mi umknęły, bo czytałem już wtedy książeczki własnym dzieciom. Faktycznie Haggarda po wojnie zaczęto wydawać zbyt późno by stał się mym ulubionym pisarzem. Jego miejsce zajął Szklarski i Verne i May i Wernic. Trochę szkoda.Podobne klimaty wskrzesił Mike Resnick w Lucyferze Jonesie. Super zabawa, ale ja w ogóle mam wielką słabość do Resnicka.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-07-12, 19:36   

Haggara znam jedynie z Eryka i cóż o nim dużo powiedzieć - prosta historia o bardzo silnym bohaterze, który ciągle ma jakieś problemy. Do szybkiego przeczytania i tyle :>
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
iselor 


Posty: 342
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-02-11, 19:55   

Haggard jest znany głównie z "Kopalni króla Salomona" i innych powieści w klimacie fantastyczno-przygodowym a la Indiana Jones :) Nie inaczej jest z powieścią "Ona". To w głównej mierze powieść przygodowa o podróży profesora i jego podopiecznego do serca Afryki, gdzie w tajemniczym, starożytnym królestwie przebywa tajemnicza Ona - wg legend wiecznie żyjąca władczyni królestwa...
Powieść, choć posiada typowe cechy powieści przygodowej jak podróż, walka, barbarzyńscy tubylcy, okraszona jest zarówno wątkiem fantastycznym jak i, co ciekawe, sporą ilością mądrych dialogów o charakterze filozoficznym i religijnym. Na Haggardzie, co warto zauważyć, wychowało się wielu pisarzy klasycznego fantasy jak np. Tolkien czy Lewis.
Absolutny klasyk i rzecz obowiązkowa.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-02-11, 21:00   

Dwie wieże to była moja pierwsza książka fantasy, ale przed DW przczytałem właśnie Eryka Promiennookiego
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13