FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Steven Erikson i jego Malazańska Księga Poległych
Autor Wiadomość
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2017-04-13, 10:48   

Sofistyka
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2017-04-13, 11:27   

utrivv napisał/a:
Zelazny podobnie jak Dick to nie ramotka. Sentyment z dzieciństwa to można mieć do Mickiewicza, Kane owszem krótki ale czy to wada uniemożliwiająca czytanie? Saga o Ludziach Lodu jest dość długa, ty AM byś ją polecił?



Jak już napisałem, dzisiaj pisze się inaczej. Wtręt o objętości nie dotyczył sedna tematu.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-04-13, 12:10   

może inaczej, widać jestem wychowany na innych tekstach i CzK czytałem kilka lat temu - dalej mi się podobała, co w przypadku starych tekstów nie jest już taka oczywistością. Więc po mojemu - Cook się broni.
Kane'a nie czytałem od czasów PhantomP - więc tutaj ręki nie dam, ale to prekursor Anomanderów i innych takich więc ten tego.

Amber to Amber, broni się zawsze i wszędzie - tak jak i Tolkien czy LeGuin.

może sposób pisania fantasy ewoluował ale nie przełożyło się to na jakość, dalej dostajemy 80-90% szajsu fantasy.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2017-04-13, 12:13   

AM napisał/a:
utrivv napisał/a:
Zelazny podobnie jak Dick to nie ramotka. Sentyment z dzieciństwa to można mieć do Mickiewicza, Kane owszem krótki ale czy to wada uniemożliwiająca czytanie? Saga o Ludziach Lodu jest dość długa, ty AM byś ją polecił?



Jak już napisałem, dzisiaj pisze się inaczej. Wtręt o objętości nie dotyczył sedna tematu.

Ty masz inną perspektywę bo czytasz po angielsku ale patrząc na to co się ukazało w polsze to jakiegoś skoku jakości fantasy nie zauważyłem a Amber cały czas zdobywa nowych fanów
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2019-01-09, 18:28   

Nowa powieść Eriksona? Science-fiction? https://www.empik.com/rej...64579,ksiazka-p Fabuła jakoś nie jest zachęcająca.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2019-01-10, 17:11   

Ma fatalne komentarze. Straszą nudą. A ja nie wierzę w nawrócenie na SF piszących fantasy. Sanderson też to ostatnio uczynił. Tylko patrzeć jak wydadzą i u nas.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2019-01-10, 17:21   

Na dodatek Erikson ma drewniany styl.
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-01-11, 09:42   

bio napisał/a:
A ja nie wierzę w nawrócenie na SF piszących fantasy.

Już chciałem zaripostować Fritzem Leiberem, ale się zorientowałem, że on najpierw S-F (Wędrowiec), a dopiero potem "Fafrd i Szary Kocur" ...

C.J. Cherryh, Le Guinka i Poul Anderson raczej skakali pomiędzy gatunkami, więc też nie pasują.
W sumie to ciekawe (dla mnie) pytanie: czy jest jakiś pisarz (płci dowolnej) który przeskoczył z typowego fantasy do sajfajów i pisał te sajfaje sensownie ... ?
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-01-11, 11:47   

Fantasy jest nieporównywalnie prostsze do wymyślenia/napisania niż tru sajfaj
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2019-01-14, 17:05   

bio napisał/a:
Sanderson też to ostatnio uczynił.

Tylko patrzeć jak wydadzą i u nas.



W Kaczystanie jest bardzo poczytny wśród fantastycznego luda, więc to kwestia nieodległej przyszłości.
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2020-08-12, 11:52   

Wiadomo coś na temat wznowienia Malazanskiej? Jakies pogłoski, ploteczki? Jakieś wydawnictwo planuje przejąć prawa od MAGA? Swego czasu czytalem gdzieś o Zysku, jest w tym ziarenko prawdy? A może MAG spróbuje zasiąść do ponownych rozmów z agentami Eriksona na temat dodruku? Wiem, że pan Andrzej Miszkurka tu zaglada, i pewnie jest juz zmęczony tym tematem, ale może uchyliby rąbka tajemnicy? :)
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-08-12, 12:06   

raczej takie pytanie zadaj w --> kącik bajarza-->czytelnia-->wydawnictwa--->mag
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-08-12, 12:17   

Uther Doul napisał/a:
Wiadomo coś na temat wznowienia Malazanskiej? Jakies pogłoski, ploteczki? Jakieś wydawnictwo planuje przejąć prawa od MAGA? Swego czasu czytalem gdzieś o Zysku, jest w tym ziarenko prawdy?


MAG nie dogadał się w kwestii przedłużenia, więc praw już nie ma (na ile się orientuję) ;)
Także słyszałem o Zysk-u, więc takowa możliwość jest prawdopodobna.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2020-08-12, 15:05   

ASX76 napisał/a:
Uther Doul napisał/a:
Wiadomo coś na temat wznowienia Malazanskiej? Jakies pogłoski, ploteczki? Jakieś wydawnictwo planuje przejąć prawa od MAGA? Swego czasu czytalem gdzieś o Zysku, jest w tym ziarenko prawdy?


MAG nie dogadał się w kwestii przedłużenia, więc praw już nie ma (na ile się orientuję) ;)
Także słyszałem o Zysk-u, więc takowa możliwość jest prawdopodobna.

Mogliby dokończyć cykl Kate Elliott. :) Wznowienie MKP będzie dla nich taką samą wtopą i nie dociągną jej do końca.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2020-08-12, 15:19   

Zysk póki co wziął się za wznawanie Koła Czasu, więc pewnie nieprędko będą myśleć o wydawaniu kolejnego monumentalnego cyklu fantasy.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-08-12, 16:22   

Uther Doul napisał/a:
Zysk póki co wziął się za wznawanie Koła Czasu, więc pewnie nieprędko będą myśleć o wydawaniu kolejnego monumentalnego cyklu fantasy.


Jedno drugiego nie wyklucza w przypadku tak dużego wydawnictwa.
Z Kołem Czasu się nie spieszą, bo serial zwiększy sprzedaż.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2020-08-12, 17:53   

W takim razie pozostaje czekać aż z plotki zrobią sie jakieś konkrety. Lubię ten cykl, ale nie aż tak, żeby inwestować w niego kwoty rzędu 200-300zł za tom.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-08-12, 18:10   

Warto cierpliwie poczekać na rozwój sytuacji :-)
Jakaś ekranizacja by się przydała, bo przyspieszyła by proces wydawniczy ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2020-08-12, 19:15   

Zawsze wyobrażałem sobie MKP w formie animacji, coś w stylu "Castlevani", która powstała dla Netflixa. Za to nie jestem stanie sobie wyobrazić, że jacyś hollywoodcy producenci uznaliby to za dobry material na adaptację - zbyt wiele wątków i postaci, zbyt dużo typowo fantastycznych elementów, no i budżet musiałby być srogi. Ale pomarzyć można. Swego czasu gdzieś mi mignelo info o zakupie praw do Malazanu przez którąś z firm producenckich, ale ile w tym było prawdy - nie mam pojęcia. Ale z pewnością nie otrzymalibyśmy wtedy wiernej adaptacji, czy nawet zbliżonej do materialu zrodlowego, co najwyzej jakąs wariacje na temat, jak w przypadku "Mrocznej Wieży" Kinga.
  
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-08-12, 19:20   

Serial dało się zrobić nawet z książki telefonicznej jaką jest Pieśń Lodu i Ognia, więc ten tego. Nożyce do cięcia wątków czynią cuda.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2020-08-12, 19:24   

Stary Ork napisał/a:
Serial dało się zrobić nawet z książki telefonicznej jaką jest Pieśń Lodu i Ognia, więc ten tego. Nożyce do cięcia wątków czynią cuda.

Niby racja, ale GoT to był jednak inny kaliber. Świat mocno oparty na średniowiecznym settingu, bez żadnych udziwnień, nie licząc smoków i zombiaków, z magią wprowadzaną stopniowo. W MKP musieliby przywalić od razu z grubej rury, bo zdaje się już w pierwszym tomie są takie cuda jak lewitujący pałac i zwiedzanie groty w towarzystwie zaklętego w kukłę czarownika i bandy zmutowanych ogarów, że o tych wszystkich rasach, bogach i innych atrakcjach nie wspomnę. A to tyllko pierwszy tom. Jasne, możnaby to było jakoś ułagodzić, pozbyć się tego, tamtego, ale jednak są wątki, bez których sie nie obędzie, a których realizacja nastręczałaby problemy z rodzaju tych, których rozwiązaniem byłyby ino coraz wieksze worki z dolarami. A nie każdego stać na takie ryzyko.

Ale przyznaje - taki Sznur Psów czy napierdalankę o Capustan chętnie bym zobaczył pokazane z odpowiednim budżetem, wizją i rozmachem.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-08-12, 19:31   

Pewnie, wielki budżet w zasadzie nie przeszkadza. Ale pomyśl ile ekspozycji by nas czekało gdyby kto kręcił "Bliznę" :badgrin:
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2020-08-12, 19:41   

Mieville generalnie nie nadaje się na adaptacje, tu by potrzeba było prawdziwego wizjonera, nieograniczonego budżetem i producenckim nadzorem. Może George Miller na spółkę z Jamesem Cameronem (najlepiej tym w formie z lat 90.) daliby radę, najlepiej wspomagani przez wyobraznie Cronenberga. :D Gdyby to wyszło, mielibyśmy do czynienia z ultymatywnym blockbusterem.

No i Tom Hardy na Uthera Doula. Cóż za piękna wizja.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-08-12, 20:00   

Wycięcie 90% wątków z MKP wyszłoby na dobre nie tylko serialowi ale i samej powieści.

Ambasadoria Mieville'a mogłaby być bardzo ładnym kameralnym filmem sensacyjno-wojennym.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2020-08-12, 20:19   

Wyzwaniem byłoby oddać te lingwistyczne zabawy na ekranie.

Najbardziej "filmowa" (czyt. najłatwiejsza i najtańsza) książka Mieville'a to "Miasto i miasto', która doczekała się adaptacji, ale wyszło dość przeciętnie. Ale sama powieść też niczym wybitnym nie jest.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2020-08-13, 15:23   

Uther Doul napisał/a:
Najbardziej "filmowa" (czyt. najłatwiejsza i najtańsza) książka Mieville'a to "Miasto i miasto', która doczekała się adaptacji, ale wyszło dość przeciętnie. Ale sama powieść też niczym wybitnym nie jest.

Rzeczywiście przeciętnie.
MKP na ekranie? W wersji bardzo zubożonej fabularnie. Tylko.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2020-08-14, 12:40   

Romulus napisał/a:

MKP na ekranie? W wersji bardzo zubożonej fabularnie. Tylko.
Za to fajne by było coś tylko opartego va MKP, np. Dzieje Kallora albo Kruppe, o jeden pączek za daleko :)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-08-14, 13:07   

z MKP mam pewien problem - okrutnie podobały mi się Bramy....
po przeczytaniu po polecanace od kumpli (2003 r) sięgnąłem po pierwszy tom - Ogrody i w trakcie lektury uświadomiłem sobie że już to czytałem - dwa czy trzy lata wcześniej i nie zrobiło dobrego wrażenia (na tyle że zupełnie zapomniałem o autorze i lekturze)
siłą rozpędu przeczytałem jeszcze ze dwa kolejne tomy i odpuściłem...
z mojej perspektywy to takie skrzyżowanie Amberu z Czarną Kompanią i rozdęte do Koła czasu.
Ma swoje momenty (Bramy) ale na dłuższą metę niewarte uwagi...
[Niestety podobną drogą podążył Wegner ze swoim Meekhamem, popełnia podobne błędy + nie pracuje nad swoimi słabościami..]

natomiast serial... faktycznie możnaby - i animacja byłaby tutaj świetnym rozwiązaniem + oczywiście szerokie cięcie wątków. :)
choć... poczekajmy na Koło Czasu.
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2021-08-31, 23:07   

Jestem po 50ciu stronach Ogrodów Księżyca i czuję się tak, jakbym czytał wypociny 15latka z pretensjami.
Perspektywa kolejnych 17 tomów w takim stylu chyba mnie zabije.
Będzie lepiej czy nie?
Czytać dalej?
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2021-08-31, 23:18   

Bramy Domu Umarłych IMO klasę lepsze, ale styl raczej nie ulega wiekszej zmianie, więc jak teraz boli, to będzie boleć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13