FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jakub Małecki
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-11, 15:43   Jakub Małecki

Jakub Małecki

Urodzony w 1982 roku w miejscowości Koło, z wykształcenia ekonomista, obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. Debiutował w marcu 2007 roku opowiadaniem „Dłonie” na łamach magazynu „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Kolejne teksty publikował w „Nowej Fantastyce” („Śmierć szklanego Kazimierza” oraz „Oko”) i w „Magazynie Fantastycznym” („Cyryl”). Opowiadanie „Opowieść oszusta” ukazało się w antologii „Trupojad. Nie ma ocalenia”, wydanej nakładem Red Horse, zaś tekst „Każdy umiera za siebie” w książce „Nowe idzie”. Za opowiadanie „Wybór” Kuba został wyróżniony w konkursie literackim Nowej Ery zorganizowanym przy okazji konwentu Pyrkon 2008. Zwyciężył też w II Konkursie Recenzenckim serwisu internetowego Carpenoctem. W maju 2008 roku wydawnictwo Red Horse opublikowało „Błędy” - debiutancką książkę Kuby. „Przemytnik cudu” jest jego druga powieścią.

Książki
:arrow: Błędy

Cytat:
Ludzie się mylą. Czasem śmiertelnie.
Tu ceną za błąd jest dusza.

Groteska i brutalny horror w jednym - groza wkracza na brudne poznańskie osiedle. Ludzie odgryzają sobie usta, ulicami włóczą się upiory, nawet wiatr wyje o mordach i rzeziach. Jaki ma to sens? Kim jest tajemniczy starzec, terroryzujący miasto ze swoją dziwaczną świtą? Dziadek, który kranówę zmienia w wódkę, zabija i wskrzesza dla żartu? Na pewno kimś więcej, niż człowiekiem.
Tajemnica, która chwyta za gardło.

Jakub Małecki zdradza ją jak nikt wcześniej. Bezbłędnie.



Jak na razie jedyna książka Jakuba jaką czytałem. Jak dla mnie dość ciekawa acz nie pozbawiona błędów ( XD ) Za bardzo widać fascynacie Bułhakowem. Ale książkę czyta się i tak bardzo dobrze. Część pierwsze czyli nawiedzenia jest niezwykle klimatyczna. Troszkę przypomina tarce ciepło ( tzn jego początek )

:arrow: Przemytnik Cudu

Cytat:

Odwiedź magiczny Poznań naznaczony brudem i śmiercią

Nieszczęśliwi ludzie – sfrustrowany pracownik banku i zadręczona przez matkę sprzątaczka – stają w centrum tajemniczych wydarzeń. Ulice miasta spływają krwią, zmarli spacerują między żyjącymi, pomniki opuszczają cokoły. Kim są dziecięce duchy i tajemniczy Misjonarze?

Co łączy człowieka, odcinającego ludziom stopy z bezimiennym mężczyzną, spełniającym wszystkie marzenia? Jaka rolę w tym wszystkim odgrywa opowieść o klątwie, sięgającej mroków średniowiecza?
Są marzenia niewarte swej ceny i cuda przemienione w klątwy.

Zło przychodzi cicho. Ukradkiem. Przemycone.


Jakub Małecki śmiało sięga po koronę horroru – "Przemytnik cudu" oszałamia rozmachem wizji i wywołuje prawdziwe przerażenie.
Łukasz Orbitowski



Nie czytałem czeka na Półce



Nowa książka z tego co wiem ma się ukazać w Pawergraf
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4623
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-09-11, 18:28   

Toudisław napisał/a:
Pawergraf
o, jakieś nowe wydawnictwo czy tylko się machnąłeś w pisowni?
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2009-09-12, 20:39   

Po przeczytaniu obu powieści i opowiadania z Trupojada uznałam, że Małecki to dobry pisarz, z zadatkami na bardzo dobrego. Jak przeczytałam opowiadanie z antologii "Nowe idzie" pt. "Każdy umiera za siebie" to już nie uważałam, że ma zadatki na bardzo dobrego pisarza. To jest bardzo dobry pisarz. Żywię głęboką nadzieję, że kolejne jego opowiadania i powieści potwierdzą tę opinię
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-18, 08:22   

Tomasz napisał/a:
, jakieś nowe wydawnictwo czy tylko się machnąłeś w pisowni?

Mój błąd.

Carmilla napisał/a:
ak przeczytałam opowiadanie z antologii "Nowe idzie" pt. "Każdy umiera za siebie" to już nie uważałam, że ma zadatki na bardzo dobrego pisarza. To jest bardzo dobry pisarz.

Tamta opowiadanie było dość sugestywne. Kuba wiedział co chce napisać i osiągnąć i to mu się udało. Właśnie z powodu tego opowiadania zainteresowałem się Błędami. A teraz kupiłem Przemytnika cudu.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-05, 19:32   

Jest już okładka nowej książki Kuby :)
Obrazek
 
 
cedro 

Posty: 16
Wysłany: 2009-10-14, 16:44   

Toudisław napisał/a:
Jest już okładka nowej książki Kuby :)
Obrazek


Okładka średnio fajna... w porównaniu do wcześniejszych powiedziałbym, że nawet desperacko kiepska.
_________________
http://horrorstory.blox.pl/html
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-02-03, 20:17   

Zaksięgowani już za mną. Wrażenia ogólne pozytywne. Zbiorek ma swoje słabsze i mocniejsze strony ale te dobre zdecydowanie przeważają. Kilka opowiadań to wręcz perełki. Książka nie tylko dla Fanów grozy
 
 
Brzuzka 


Posty: 237
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-26, 22:11   

Chciałem kupić "Błędy" lecz niestety w mojej księgarni netowej nie mieli, więc połasiłem się na "Przemytnika cudu" za 9zł( :mrgreen: ), jak na razie jestem w połowie i chętnie przeczytam do końca:)
_________________
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2010-02-26, 22:50   

Nie wiem, czy sięgnę po Zaksięgowanych, bo jednak mam już trochę przesyt młodymi bankowcami by Małecki. Za to opowiadanie z City 1 Płuca w płomieniach całkiem, całkiem, choć wciąż czekam na opowiadanie, które zrobi na mnie większe wrażenie niż Każdy umiera za siebie.
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2010-02-27, 18:22   

Carmilla napisał/a:
mam już trochę przesyt młodymi bankowcami by Małecki


Doskonale Cię rozumiem. Codziennie spoglądam w lustro na jednego z nich :P

A co do Małeckiego to... coś tam przeczytałem ale ogólnie nie jestem pod zbyt wielkim wrażeniem. Jak dla jego opowiadania ciągle obracają się w tym samych realiach, opierają się na podobnych motywach. Czuję lekki przesyt :/
Ostatnim tekstem, z którym miałem do czynienia było opowiadanie Pantomima starego niedołęgi ale i ono nie było tym "przełomowym". Rzeknę, że było o niczym.
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-02-27, 20:18   

Cytat:
Doskonale Cię rozumiem. Codziennie spoglądam w lustro na jednego z nich :P

Powinien watki korporację ograniczyć. Najlepsze opowiadania że Zbioru. Zaksięgowani to właśnie te które mają z bankami jak najmniej wspólnego.

http://powergraph.pl/wp-c...inna_tu_byc.pdf

A tutaj można przeczytać jedno naprawdę dobre opowiadanie. WARTO !!
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2010-02-28, 01:33   

Sharin napisał/a:
Ostatnim tekstem, z którym miałem do czynienia było opowiadanie Pantomima starego niedołęgi ale i ono nie było tym "przełomowym". Rzeknę, że było o niczym.

zgadzam się w 100%. Aż mi się wierzyć nie chce, żeby Małecki już się wypalił. Chociaż, to co czytałam o Dżozefie sugeruje, że nie. Ale o rzeczonej powieści to czytałam jakiś czas temu, a tymczasem ani widu, ani słych nawet w zapowiedziach ksiażkowych
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
Brzuzka 


Posty: 237
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-28, 12:36   

Właśnie skończyłem Przemytnika Cudu, i zachwycony nie jestem ale nie było źle, czegoś zabrakło... Za niektóre dialogi, język i narracje daje 7,5, zakończenie trochę bez fajerwerków, ale nie zawsze musi być wystrzałowo na koniec:)
_________________
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-02-28, 12:40   

W nowym Grabarzu Polskim Kuba zajął 3 miejsce w plebiscycie za rok 2009. W tym samym Garbarzu można przeczytać moją recenzję Zaksięgowanych.
Przemytnika jeszcze nie czytałem ale zamierzam to zmienić
 
 
Brzuzka 


Posty: 237
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-03-06, 20:44   

Właśnie kupiłem błędy, jak nadarzy się okazja to przeczytam i ocenie, ale myślę że się nie zawiodę:)
_________________
 
 
Brzuzka 


Posty: 237
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-04-24, 15:37   

Błedy przeczytane :!: :badgrin:
Jak na debiut to wysoki poziom, groteskowe opisy , szczególnie bal w Budomelu, który czytany z nieuwagą może sprawić kłopoty:P Wydaje mi się że książka troszkę lepsza od Przemytnika. Kupiłem już zaksięgowanych :mrgreen:
PS. Za wszystkie książki Małeckiego zapłaciłem ok. 30 zł :badgrin:
_________________
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2017-04-13, 22:04   

Wciąż mam nadzieję, że kiedyś jeszcze sięgnę po Dżozefa, tymczasem za mną Dygot czyli dowód na to, że Małecki, podobnie jak Orbitowski już rozstał się z grozą... i całkiem dobrze odnajduje się poza nią.
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 14