Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Magia Gwiezdnych Wojen?
Autor Wiadomość
BG 
Wyżełłak

Wysłany: 2017-12-03, 15:29   

Premiera SW VIII, "Ostatnich Jedi", już za pasem. Ciekaw jestem, czy będzie to dla widzów fajny i udany film i jak zostanie odebrany przez krytykę. Rian Johnson to reżyser praktycznie nieznany i nie wiadomo, czego się po nim spodziewać.
Osobiście cenię scenariusze pisane przez Lawrence'a Kasdana i gdy było już wiadomo, że Kasdan nie będzie pracował nad scenariuszem SW VIII, to poczułem lekki zawód. No ale zobaczymy, jak wyjdzie dzieło Johnsonowi.

Czy wiadomo coś o tym, ile czasu po akcji "Przebudzenia Mocy" ma dziać się akcja "Ostatnich Jedi"?

Jak obstawiacie: czy Rey okaże się córką Luke'a Skywalkera? Bo ja obstawiam, że tak.

Dabliu 

Wysłany: 2017-12-15, 19:20   

Ja chodzę na kolejne odsłony Gwiezdnych Wojen już chyba tylko dla córki. I może jeszcze z czystej ciekawości opartej na sentymencie.

Przebudzenie Mocy było tragicznie złe, wręcz bulwersujące w swej bezwstydności, jeśli chodzi o żywe plagiatowanie oryginalnej trylogii. Beznadziejne, obrzydliwie źle wyreżyserowane prequele miały przynajmniej jakieś ambicje opowiedzenia czegoś nowego w świecie GW.

Natomiast Łotr 1 nie trzymał się kupy od strony storytellingowej.

Oba filmy miały swoje momenty, nie przeczę, ale to trochę za mało jak na cykl-legendę. Ech.
No ale i tak pójdę do kina.

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2017-12-15, 19:32   

Jak pisałem w innym temacie - w moim przypadku saga GW była kolejnym filmem. Żadnym objawieniem, niczego u mnie nie zdefiniowała, niczym nie naznaczyła. Już bardziej "przeżyłem" "Star Trek - Next Generation". Aczkolwiek nie mógłbym się określić jako trekkie. GW oglądam, bo dlaczego nie? Widziałem w podstawówce, potem w liceum, na studiach. Pierwsza saga, to oczywiste. Potem druga - która była wielkim "meh", aczkolwiek oglądając ją na blu-ray doceniłem wizualne piękno. Ale to "wina" jakości obrazu skrzyżowanej z dużym telewizorem - wygląda to lepiej niż w kinach. "Przebudzenie Mocy" - bardzo na "tak". Nie dziwi mnie sukces i nie zrzucam go tylko na barki "masowości". "Łotr 1" zdobył mnie tym, jak się kończy fabuła. Lubię coś takiego". "Ostatni Jedi" - widzę w tym logiczną kontynuację "Przebudzenia...", tak jak "Imperium Kontratakuje" w przypadku "Nowej Nadziei". Ja akurat zapisuję się do entuzjastów tego filmu. Choć mam zastrzeżenia.

SPOILER

Czekałem na śmierć Lei, a nie Luke'a.
Podobało mi się objawienie kim byli rodzice Ray, aczkolwiek czy można w to wierzyć? To dodatkowy atut - niby padła odpowiedź, ale nie można wierzyć w jej prawdziwość. :) W mojej ocenie, "Ostatni Jedi" jest znakomitym kontynuatorem klasycznej, pierwszej sagi.

I coś jeszcze - tak się składa, że fanem GW jest mój chrześniak. Dzieciak przeżywa te filmy tak, jak pewnie przeżywali je pierwsi odbiorcy. Chodzi oczywiście o tę nową trylogię. :) Czasami mu zazdroszczę tej radochy i cielęcego wyrazu twarzy kiedy oglądał "Przebudzenie Mocy", "Łotra 1", a teraz - zapewne - "Ostatniego Jedi". Ja się na to nie załapałem, ale widzę, że w nowym pokoleniu "magia" GW nadal działa. Na nas, staruchów, którzy za dużo widzieli i przeżyli - już za późno na "przeżyjmy to jeszcze raz". :)

marjarkasz

Wysłany: 2017-12-15, 19:36   

Dabliu napisał/a:

Przebudzenie Mocy było tragicznie złe, wręcz bulwersujące w swej bezwstydności, jeśli chodzi o żywe plagiatowanie oryginalnej trylogii. Beznadziejne, obrzydliwie źle wyreżyserowane prequele miały przynajmniej jakieś ambicje opowiedzenia czegoś nowego w świecie GW.

Natomiast Łotr 1 nie trzymał się kupy od strony storytellingowej.

Miałem to samo odczucie.
+1

Dabliu 

Wysłany: 2017-12-15, 19:45   

No ja jednak widziałem oryginalną trylogię 25 lat temu i widząc Przebudzenie Mocy przecierałem oczy ze zdumienia - jak można tak rżnąć oryginały :/
Gdyby nie to, pewnie by mi się podobało. Nie licząc jeszcze jednego mankamentu - galaktyka w PM wydawała mi się jakaś mikroskopijna. Miałem wrażenie, że we wszechświecie istnieją ze trzy lokacje a poza nimi nie ma nic. W Nowej Nadziei natomiast miałem poczucie, że gdzieś tam uniwersum jest naprawdę wielkie i ludne.
Aha, no i ta nieszczęsna merysujka :/
I kompletnie bezsensowna postać tego pseudo-szturmowca (WTF?).
I najfajniejsza obietnica trailera (scena w nocy, w deszczu - mroczni rycerze pod wodzą chyba Kylo Rena - zdawało się, że stoi za tym jakaś mroczna i ekscytująca opowieść typu backstory) - to naprawdę tylko jedna scena. Dokłądnie tak długa jak w trailerze.
I jeszcze ten dziwnie wprowadzony wątek Hana Solo... Nie cierpię tzw. fan service.

Co do Łotra - tak, zakońćzenie to - zwłąszcza z perspektywy czasu - najlepsza rzecz w tym filmie.

marjarkasz

Wysłany: 2017-12-15, 20:07   

Dabliu napisał/a:
widziałem oryginalną trylogię 25 lat temu

A ja 30.

Oglądam SW TYLKO z sentymentu, bo to jedyna opcja.

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2017-12-15, 21:20   

Może już za starzy jesteście? :-P

"Ostatni Jedi" to kolejny krok ku nowej trylogii. Brzmi to nieco banalnie. Ale wszystkie elementy "starej" trylogii już się zgrały. Pobrzmiewają w nowej, w schemacie fabularnej "Przebudzenia Mocy", ale w "Ostatnim Jedi" widać (ze znakiem zapytania, bo pewnym być na razie nie można), że GW zmierza w nowym kierunku. Jedi to bajka dla dzieci, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością uniwersum i nie mogąca już na nie wywrzeć większego wpływu. Odejście Luke'a o tym świadczy. Że coś się skończyło. W kolejnej części odejdzie Lea. Zostanie Rey i Kylo władający mocą. Ale już bez mitologii, bez (pseudo)religijności "zakonu" Jedi. "Starzy" fani albo się zaadoptują albo "zginą". :) Tak samo jak bohaterowie. Może przesadzam, ale chyba "Ostatni Jedi" kładzie podwaliny pod nową trylogię. Ostatecznie przekonamy się za dwa lata.

Fidel-F2 

Wysłany: 2017-12-15, 21:57   

zaadaptują

Wybacz, że nie kręcą nas bajki dla dzieci. Marne bajki.

Adeptus Gedeon napisał/a:
integracja w duchu stworzenia katolickiego wolnorynkowego imperium.

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2017-12-16, 08:47   

Bo jakby GW były kiedykolwiek czymś więcej niż bajką. :) Już odnowiona "Battlestar Galactica" ma więcej realizmu, niż GW (trylogie).

Captain Obvious has spoken. :)

Dabliu 

Wysłany: 2017-12-16, 16:28   

Fidel-F2 napisał/a:
Wybacz, że nie kręcą nas bajki dla dzieci.

A mnie nawet jeszcze umiarkowanie kręcą (nie te marne, rzecz jasna). Tyle że albo muszą mieć w sobie coś co pozwoli mi się do nich odnieść na jakimś głębszym poziomie niż "och jakie efektowne wodotryski", albo muszą być po prostu dobrze napisane.

Na ten moment mogę powiedzieć, że mój ranking gwiezdnowojennej sagi wygląda następująco:
1. Imperium kontratakuje
2. Nowa nadzieja
3. Powrót Jedi
4. Rebelianci

...tutaj dłuuugo długo NIC, po czym:

5. Łotr 1
6. Zemsta Sithów
7. Przebudzenie mocy
8. Atak klonów
9. Mroczne widmo

Wojny klonów nie widziałem, więc nie liczę.

dworkin 

Wysłany: 2017-12-16, 16:45   

Ja wolę Przebudzenie od Łotra. GW opowiadają o herosach, nadzwyczajnych indywidualnościach, na których opiera się nie tylko akcja, lecz w ogóle cały świat. Łotr opisuje coś odwrotnego, casualowy teamwork, który ma swoją treść, ale nie jest to treść GW, nie o to w nich chodzi. Sceną, jaka tę treść oddaje i zarazem najlepszym (epickim) momentem filmu jest końcowe wejście Lorda Vadera.

A co do Wojen Klonów, to (imo) są lepsze od Rebeliantów.

Dabliu 

Wysłany: 2017-12-16, 17:09   

dworkin napisał/a:
Ja wolę Przebudzenie od Łotra.

To nie tak, że ja uważam Łotra za film lepszy od Przebudzenia. Raczej Przebudzenie oceniam niżej niż Łotra (za bardzo bolała mnie odtwórczość Przebudzenia).

dworkin napisał/a:
najlepszym (epickim) momentem filmu jest końcowe wejście Lorda Vadera.

To prawda. Najlepszy moment filmu.

dworkin 

Wysłany: 2017-12-16, 18:08   

Kiedy w ciemności kina zabrzmiał jego oddech i zaraz potem pojawił się miecz świetlny, cała sala zrobiła "Uooo!". W znaczeniu "Uo, kurwa, przejebane...".

Dabliu 

Wysłany: 2017-12-17, 00:41   

https://www.youtube.com/watch?v=34XfTL2TL7U

Asuryan 
Król Bogów

Wysłany: 2017-12-17, 01:18   

https://www.youtube.com/watch?v=nohQReM7BpI

Vector4 

Wysłany: 2018-02-09, 19:58   

Chociaż nie jestem mega wielbicielem Gwiezdnych Wojen, znającym każdy szczegół z ich świata, to jednak budzą we mnie pewne zainteresowanie. Przede wszystkim jest to (przynajmniej w moim mniemaniu) ciekawe połączenie science fiction i fantasy. Co prawda "mocy" nie nazywają tam magią, ale mimo wszystko istnieją pewne podobieństwa. Nie wspominając już o rycerzach jedi wraz z ich świetlnymi mieczami - koncept pasujący bardziej do fantasy niż SF, niemniej bez niego Gwiezdne Wojny nie byłyby tym samym.

Odpowiedz do tematu