FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Co teraz czytam? V2.0
Autor Wiadomość
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2018-01-03, 01:51   

Skończyłam "Zaszyj oczy wilkom" Marty Krajewskiej. Dobra kontynuacja "Idź i czekaj mrozów". Już czekam na kolejny tom... o ile będzie go czytał Wojtek Masiak.
Poza tym na głos Dziecku "Leniusiołki" Anny Sakowicz. O ile samą autorkę lubię (jej blog od lat czytuję) o tyle jej miła, ciepła i przyjemna literatura jest zupełnie nie w moim stylu. Ale Młodym się podobało a to dla nich było.
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
Trojan 


Posty: 11297
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-03, 07:35   

Ale co to za KsiąŻka - ta Krajewska
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1818
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2018-01-03, 20:20   

Gridlinked Neala Ashera. To pierwsza w chronologii pisania, a trzecia w linii czasowej fabuły powieść ze świata Polity. Sporo jest już tych powieści w kilku seriach. Świat ten przypomina takie uniwersa jak Hegemonia, czy Kultura. Ludzkość porusza się po wszechświecie za pomocą teleporterowych ustrojstw zwanych runcible. Podróż bezpieczna, ale nie do końca. Głównym bohaterem jest agent Polity Cormac. Przyznam, że dość trudno wchodzi się w tekst, bo sporo tutaj neologizmów. Na szczęście są tworzone dość logicznie i dochodzenie znaczeń daje pewną satysfakcję. Samo słowo "runcible" ma ciekawe konotacje. Ja na swój użytek nazwałem go ustrojstwem. Też małe mrugnięcie do czytelnika znającego zastosowanie ansibla. Nikt do tej pory nie pokusił się u nas o wydawanie tego autora, choć należy do najpoczytniejszych pisarzy SF w Brytanii. Pomysłowe i wartkie. Banks to raczej nie jest, ale popróbuję.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2018-01-03, 23:52   

Trojan napisał/a:
Ale co to za KsiąŻka - ta Krajewska

Fantasy w prasłowiańskich klimatach. "Idź i czekaj mrozów" i "Zaszyj oczy wilkom" to pierwsze tomy liczącego niemampojęciaile tomów cyklu Wilcza dolina. Rzecz się dzieje w odciętej od świata wiosce, której mieszkańcy z obawą oczekują na spełnienie przepowiedni i powrót wilkarów, którzy kiedyś rządzili doliną. Główna bohaterka przybyła do osady jak miała kilka lat wraz z człowiekiem, o którym wiedziała z całą pewnością, że nie jest jej ojcem. Ojczym zaś był tak zdolny w walkach z potworami, w ziołolecznictwie i tym podobnych sprawach, że został opiekunem wioski. Kiedy zginął z rąk potwora Venda, trochę wbrew własnej woli została opiekunką a przy okazji partnerką ostatniego z wilkarów.
Dużo tu szczegółowych opisów prasłowiańskich świąt i związanych z nimi obrzędów, dużo prasłowiańskich potworów. Czyta się chyba dobrze, słucha na pewno bo lektor dobry i dobrze dobrany. Pewne zgrzyty są, język momentami zbyt współczesny ale w sumie niezłe. Jeśli ktoś lubi fabuły podporządkowane próbom zapobieżenia ziszczenia się przepowiedni. No i słowiańskie klimaty.
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
Trojan 


Posty: 11297
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-04, 00:14   

Thx.
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2018-01-06, 01:56   

Peter Wohlleben "Nieznane więzi natury"Znów czyta Stanisław Biczysko.
Było o inteligencji roślin, było o duchowym życiu zwierząt, teraz o całości ekosystemu. Przyjemna gawęda, zupełnie jakby się słuchało leśnika opowiadającego o swoich obserwacjach. Kolejna książka z idealnie dobranym lektorem.
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2018-01-06, 07:35   

Nie wiedziałem, że jest już audiobook. Trzeba się zaopatrzyć w najbliższym czasie.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2018-01-08, 00:40   

Warto, naprawdę warto. Niby trochę powtórzeń z poprzednich tomów, ale przynajmniej pokazuje, że wszystko jest jednością i nie da się mówić o roślinach (dziko rosnących) pomijając rośliny i vice wersal.
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23151
Wysłany: 2018-01-09, 14:47   

"Modyfikowany Węgiel" R. Morgana. Czytam do recenzji. Ale dzięki temu będzie też na świeżo w pamięci, kiedy zadebiutuje serial. Dobrze się to czyta, sporo zapomniałem od poprzedniego razu. :) Ciekawi mnie, przy okazji, czy Netflix rozpisze tę powieść na więcej niż jeden sezon. Mnie wystarczyłby jeden - 13 odcinków pozwoli na ładne skondensowanie fabuły. Ale to maksimum, moim zdaniem. Pewnie, jak zwykle, będę zaskoczony (lub rozczarowany) kreatywnością (lub jej brakiem) scenarzystów. :) Póki co, powieść nadal warto polecić. Nie zestarzała się. I miło podnosi ciśnienie, kiedy Takeshi "bierze to do siebie".
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2018-01-09, 15:30   

13 odcinków w zupełności wystarczy. Będzie dynamicznie, dokładnie tak jak trzeba. Jak już mają robić dalej to lepiej, żeby w drugim sezonie wzięli się za "Upadłe anioły".

Bardzo fajna powieść, naprawdę niegłupia rozrywka. Cybernoir :)
 
 
dziki
człowiek

Posty: 168
Skąd: z lasu
Wysłany: 2018-01-09, 15:48   

Carmilla napisał/a:
nie da się mówić o roślinach (dziko rosnących) pomijając rośliny i vice wersal


Pełna zgoda. Mam jednak wrażenie, że nie do końca rozumiem, o co chodzi w tej wypowiedzi.
_________________
Na szukanie lepszego świata nie jest jeszcze za późno
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4487
Skąd: fnord
Wysłany: 2018-01-09, 22:32   

Przyszła nad Sarnath zagłada - czyli drugi Lovecraft od Płazy. W sumie dopiero teraz doceniam teksty z krainy snów jako genialny kontrapunkt dla kosmicznego horroru i nie mniej ważną część twórczości Lovecrafta. Szkoda że zbiór nie skoncentrował się wyłącznie na nich (np. dając w porządku chronologicznym wszystkie opowiadania z R. Carterem), tylko domieszał sporo ewidentnie opowiadań autora z drugiej ligi które często są albo powtórzeniami albo szkicami które spotkały lepsze rozwinięcie gdzie indziej.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3212
Skąd: Wawa
Wysłany: 2018-01-10, 08:26   

Plejbek napisał/a:
13 odcinków w zupełności wystarczy. Będzie dynamicznie, dokładnie tak jak trzeba. Jak już mają robić dalej to lepiej, żeby w drugim sezonie wzięli się za "Upadłe anioły".
Ja tam nie jestem przekonany czy to "tylko" 13 odcinków. Niby, jak zażre, to mają jeszcze dwie książki, ale myślę, że mogą sobie zostawić furtki do własnych pomysłów. W końcu po coś tę wielką kasę w to wpakowali.
_________________
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2018-01-10, 13:47   

Po dwudziestu latach powtórzyłem Wojnę o czułe miejsca don Emmanuela, Louisa de Bernières. Nic nie straciła. Tak jak zachwycała kiedyś, tak zachwyca dzisiaj. Majstersztyk pod każdym względem. Świetnie napisana, z genialnym humorem i gorzką analizą człowieka i społeczeństwa. Zdecydowanie polecam.

10/10
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2018-01-10, 14:58   

Fidel-F2 napisał/a:
Po dwudziestu latach powtórzyłem Wojnę o czułe miejsca don Emmanuela, Louisa de Bernières. Nic nie straciła. Tak jak zachwycała kiedyś, tak zachwyca dzisiaj. Majstersztyk pod każdym względem. Świetnie napisana, z genialnym humorem i gorzką analizą człowieka i społeczeństwa. Zdecydowanie polecam.

10/10


Dobrze wyczuwam, że to jedzie lekko Vonnegutem?
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2018-01-10, 16:31   

Vonneguta ostatnio też czytałem dwadzieścia lat temu. Raczej trudno mi będzie potwierdzić takie niuanse stylu. O ile pamiętam to być może. Absurdy, kontrapunkty, przerysowania, niestandardowe koncepcje, celny humor.

Cytat:
Burmistrzem był miejscowy policjant, co ograniczało znacznie biurokrację i miało tę dobrą stronę, że wystarczyło dawać łapówkę jednemu urzędnikowi a nie dwóm; z tego powodu mieszkańcy chcieli, by objął także funkcję urzędnika sądowego i gubernatora.


Powyższe zdanie dość dobrze reprezentuje całość powieści. Poza tym, mimo, iż autor jest Brytyjczykiem, to proza na wskroś iberoamerykańska z całym anturażem, realizmu magicznego nie wyłączając.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2018-01-11, 00:35   

dziki napisał/a:
Carmilla napisał/a:
nie da się mówić o roślinach (dziko rosnących) pomijając rośliny i vice wersal


Pełna zgoda. Mam jednak wrażenie, że nie do końca rozumiem, o co chodzi w tej wypowiedzi.

Cytat:
nie da się mówić o roślinach (dziko rosnących) pomijając zwierzęta występujące w ich otoczeniu i vice wersal

Czy to naprawdę tak trudno domyślić się, że właśnie o to mi chodziło? :mrgreen:

Teraz zaczęłam "Ludzi na drzewach" Hanyi Yangihary oczywiście w wersji audio. Temat znany od jakiegoś czasu czyli czy wybitny człowiek może stać ponad prawem. Nie, to nie jest biografia R. Polańskiego :mrgreen: ale coś w ten deseń. Tylko tutaj ten wybitny jest człowiekiem nauki a nie sztuki. Czyli może być bardzo dobre, a może być porażka - wszystko zależy jak zostanie opowiedziane. Jednak skoro jednym z lektorów jest Roch Siemianowski to przynajmniej dla niego warto słuchać.

Skończyłam czytać Dziecku "10 niesamowitych przygód Neli" małej reporterki i sama nie wiem czy cieszę się, że mam jeszcze dwie książki z tej serii czy niekoniecznie. Wolałabym żeby latorośle same to sobie czytały, bo mnie to nudzi i irytuje mnie język stylizowany na szczebiot małolaty i w dodatku z emotkami a z drugiej strony jeśli się Dzieciom podoba to łatwiejsza forma poznania świata niż lekcje geografii w szkole. Tylko że one dopiero uczą się czytać, więc do samodzielnego czytania wolę, żeby miały nieco łatwiejsze lektury.
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
Trojan 


Posty: 11297
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-15, 11:58   

Kroniki Amberu. Merlin - Roger Zelazny

Wbrew standardom, w przypadku tego cyklu im głębiej w las tym lepiej. Tomy 6-10 opisujące przygody Merlina, syna Corwina, są jeszcze lepsze od "oryginału".
Choć zawiązanie fabuły nieco może przypominać "10" to dalszy rozwój akcji wyprowadza nas z tego mniemania. W pewnym odróżnieniu od pierwszego cyklu który bardziej był nastawiony na "podróż i przygodę" tym razem wchodzimy w dokładniejsze poznanie świata, postaci i intryg. Właściwie Korniki Merlina można czytać bez uprzedniego odświeżenia opowieści Corwina - wystarczy pamiętać o co mniej więcej biega.

Większy poziom komplikacji na każdym poziomie, dokładniejsze "rozrysowanie" świata/Chaosu/Amberu - a wszystko w zwięzłej formie Zelaznego.

11/10

jestem ciekaw serialu - choć też pełen obaw.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2018-01-17, 11:31   

Zapisałem się do nowej biblioteki i po raz kolejny dotarło do mnie że nie zdążę przeczytać wszystkich książek wartych przeczytania, smuteczek. Osłodziłem sobie egzystencjalne rozczarowanie przy pomocy Ludowej historii Stanów Zjednoczonych Zinna - czyta się świetnie, w dodatku tłumacz spisał się jak rzadko (Gorkuimorku, pochwaliłem tłumacza pierwszy raz od XVIII wieku //ooo ). Moje zimne lewackie serduszko przesunęło się jeszcze mocniej w lewo. Znaczy przesunęłoby się, bo lewacy nie mają serca, tylko dodatkową lewą rękę do rabowania pieniędzy lepszym od siebie.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Trojan 


Posty: 11297
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-17, 12:02   

wow, to oni maja tam jakąś ludową historię ?
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2018-01-17, 12:16   

Jak się czyta tylko o Ojcach Załozycielach, Lincolnie i Kennedym to nie, nie mają.

EDIT: Z resztą historia USA jest w Polsce bardzo słabo znana, taksemyśle. Coś tam przeciekło o wojnie secesyjnej, coś tam przeciekło o Pułaskim i Kościuszce, coś tam o drugiej wojnie i to chyba tyle. A to naprawdę jest fascynujący temat.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Trojan 


Posty: 11297
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-17, 12:22   

jeszcze o gangach NY
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2018-01-17, 12:23   

No i jak zdobywano Dziki Zachód //mysli .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Trojan 


Posty: 11297
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-17, 12:31   

i domek na prerii
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7116
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2018-01-17, 13:09   

A Winnetou? Kapitan Ameryka? Superman? Wszyscy ci szarzy bohaterowie dnia codziennego bez których Ameryka nie była by taka sama?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2018-01-17, 14:52   

Krótka historia siedmiu zabójstw. Polecam. Trudne ale warto. Podobno HBO ma robic serial, jak to czytałam to uznałam, że da się i że warto. Aczkolwiek przed lekturą zalecam poczytanie z grubsza o Marleyu, choćby z wiki, bo jak ktoś jak jak, ma psutkę w głowie w tym temacie, to bedzie ciężko.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23151
Wysłany: 2018-01-17, 16:37   

Rashmika napisał/a:
Krótka historia siedmiu zabójstw. Polecam. Trudne ale warto. Podobno HBO ma robic serial, jak to czytałam to uznałam, że da się i że warto. Aczkolwiek przed lekturą zalecam poczytanie z grubsza o Marleyu, choćby z wiki, bo jak ktoś jak jak, ma psutkę w głowie w tym temacie, to bedzie ciężko.

Szczerze pisząc, to Marley w ogóle mnie nie obchodził w tej powieści. Samo wykonanie (w przekładzie) rzuciło mnie na łopatki. Gęsta i soczysta narracja.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2018-01-17, 19:13   

Stary Ork napisał/a:
No i jak zdobywano Dziki Zachód .
Blazing Saddles się liczą?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1818
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2018-01-17, 22:03   

Historia Hameryki prosta jak jej filmy ludyczne. Przybyli. Wymordowali tubylców. Pozostałych skurwili. Promill zaakceptowali, bo promill nic nie może. Happy End. Na razie.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Trojan 


Posty: 11297
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-17, 23:36   

dobra, bierzemy się za wungiel.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 13