FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Szczepan Twardoch
Autor Wiadomość
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2014-09-27, 22:23   

Podrzucam, bo fajny wywiad:
http://www.logo24.pl/Logo24/1,125389,16709554.html
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2015-07-03, 21:50   

Etos pisarza, to dla mnie jakaś infantylna paplanina dla inteligencików. Dlatego polubiłem Szczepana Twardocha za to, co zrobił: http://www.tvn24.pl/szcze...z,557072,s.html
To jest - polubiłem go na Fejsie. Bo powieści lubię od dawna :-P
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Balt 


Posty: 41
Wysłany: 2015-07-04, 08:40   

Trochę chyba zwykła zawiść. Twardocha powieści lubię i mam nadzieję, że jego kolejne książki będą równie świetne co poprzednie :)
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-07-04, 12:34   

Romulus, ale po co ta gadka? To jest temat z minusową wartością budzenia zainteresowania. Teraz proszę o news na temat, powiedzmy, Dlaczego Dukaj woli kiełbasę od boczku.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2015-07-05, 10:36   

Bez tego oburzenia na Twardocha wśród ĄĘ literatów nawet bym nie zwrócił uwagi. Bo i na co? Ale kiedy słucham jakiegoś "etosowego" pierdzielenia panów i pań to brzuch zaczyna boleć ze śmiechu.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-07-05, 10:47   

prawda, jaką miękką, zjełczałą parówą trzeba być, by w tej sytuacji wyskoczyć do T. z jakimikolwiek pretensjami
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Kvothe 
bard


Posty: 321
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-13, 12:17   

Tutaj są wypowiedzi m.in. Chutnik, Dehnela, Rudnickiego i Szczerka. Bez "oburzenia ĄĘ literatów". I na tym mogłoby się to skończyć.
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4475
Skąd: fnord
Wysłany: 2015-07-14, 08:50   

My na katedrze wręcz przepowidzieliśmy ten temat 1 kwietnia: http://katedra.nast.pl/news.php5?id=21987 :mrgreen: Bardzo dobrze na Dzikiej Bandzie napisałeś o sprawie Ziębiński. Twardoch odcina kupon od inwestycji jaką poczynił w swój dandy-wzierunek. Inwestował sporo to i zwrot ma solidny, czy z zadatkiem to wie tylko on. Mnie tylko ciekawi na co liczy Jarosław Grzędowicz z swoją stylówką Starszego Leśniczego - bycie ambasadorem Lasów Państwowych?

Fidel-F2 napisał/a:
Romulus, ale po co ta gadka? To jest temat z minusową wartością budzenia zainteresowania. Teraz proszę o news na temat, powiedzmy, Dlaczego Dukaj woli kiełbasę od boczku.

O ile dobrze pamiętam swego czasu na Dukaja sarkałeś że odbierał Zajdla w porozciąganym t-shircie. Swoją drogą jak widziałem go rok temu na premierze teatralnego "Lodu" był już odstawiony na minimalistycznego inteligenta w niezłych oksach, więc i u niego dokonała się jakaś zmiana.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-07-14, 09:25   

ale, że co? co ma piernik?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4475
Skąd: fnord
Wysłany: 2016-02-25, 11:13   

Skończyłem Dracha. Dobra proza ale za dużo w tym koncepcyjnego recyklingu i remiksu wcześniejszej twórczości, szczególnie opek z "Tak jest Dobrze". Jedynym nowum jest zmiana stylu - na bardziej powściągnięty, zblazowany, "mimochodny", z smoka który śpi ale może się zbudzić i przypierdolić z "Gerda", na wyjebanenawszystkozaura.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2016-10-22, 12:58   

Wywiad z Twardochem w Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej (za paywallem). Sam wywiad trochę czytalny, ale bez rewelacji. I trochę odeszła mi ochota na jego najnowszą książkę - nie ufam ludziom pasjonującym się boksem. I minus za nadużywanie wulgaryzmów w tej rozmowie, kiedy już nie były potrzebne. Jakby obojgu rozmówcom sprawiało dziecięcą radość publiczne przeklinanie. Albo jakby podczas głośnego czytania "Pana Tadeusza" na lekcji języka polskiego doszli do fragmentu ze srebrnym kutasem.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2016-10-23, 10:48   

Przeczytałem ten wywiad i jest całkiem w porządku. To przeklinanie nie jest celem samym w sobie, a jest tego mało, w żaden sposób nie dominuje nad całością wywiadu. Twardoch ciekawie mówi o swojej bokserskiej pasji i choć sport w ogólności, a boks w szczególności zwisa mi i powiewa (że nawiążę do różnicy między chujem a kutasem :) ) - to czyta się o jego pasji z przyjemnością.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2016-10-23, 11:56   

Twardoch to taki mientki fiutek. Czytać z nim wywiad? To nie lepiej podłubać sobie w uchu?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2016-10-23, 12:06   

Nie wiem i nie chcę wiedzieć, ale w uchu lepiej nie dłubać, żeby nie napytać se bidy typu zatkanie :-P
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2016-10-31, 22:34   

Król jest u mnie tuż za twardochowym podium, co i tak stawia go w zdecydowanej czołówce przeczytanych przeze mnie premier 2016 roku. W porównaniu do ostatnich dwóch książek - prostszy, mniej metafizyczny, bardziej mięsisty, może za bardzo, nienaturalnie i niepotrzebnie wulgarny ale za to niesamowicie wciągający.

Tradycyjnie jak to u Twardocha, jest poszukiwanie tożsamości (narodowej, etnicznej ale i tej prywatnej, wewnętrznej), jest jakiś ponadczasowy i ponadludzki byt (którego rolę najmniej chyba rozumiem z wszystkich dotychczasowych nadistot Twardocha - albo może wepchnięty został na siłę, żeby tradycji stało się zadość), negacja istoty człowieka i jej roztopienie w zamazanych wspomnieniach, zakamarkach pamięci, konwenansach, stereotypach i brzuchu lewiatana.

A poza tym jest to mocna powieść osadzona w przededniu apokalipsy, w czasach żydowskiego dekadentyzmu, chaosu warszawskich ulic, burdeli, knajp i salonów 1937 roku, gdzie wszyscy siedzą jak na beczce prochu. I jest Twist! I mimo, że można się go domyślić w miarę szybko to i tak robi wrażenie.

Przeczytałem gdzieś opinię, że Twardoch się stępił bo wszedł na salony. Że Król napisany przez jakiegoś anonima byłby objawieniem, ale skoro to Twardoch to kurde, mogłoby być lepiej. Nie zgadzam się - ostatnia powieść Twardocha to nadal wysoka półka.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2016-10-31, 22:51   

Plejbek napisał/a:
Nie zgadzam się - ostatnia powieść Twardocha to nadal wysoka półka


IMO Król jest najlepszą jego książką. Twardoch jako autor się po prostu wygładził, nie robi męczących powtórzeń co dwa akapity dla podkreślenia oczywistych dobitności, poobtłukiwał swój styl z groteskowych i grafomańskich nadmiarów, przez co fabuła jest bardziej zwarta, klarowna i nudzi tylko jak pierdylionowy raz czytasz to samo o kaszalocie. Mogę się jeszcze przyczepić do zbyt szczegółowego i nachalnego relacjonowania scenografii, ale - choć nienaturalne w narracji - świadczy o tym, że risercz był rzetelny. Wulgaryzmy mnie nie dręczyły, pasowały do tego widzenia świata znakomicie.
Ze swojej strony polecam audiobooka, Maciej Stuhr pysznie go przeczytał.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2016-10-31, 23:05   

Twardoch w końcu nauczył się pisać?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2016-10-31, 23:13   

Twardoch zawsze umiał pisać. Być może teraz nauczył się czytać. Nie wiem jeszcze czy to dobrze - na razie nic nie wskazuje na to, że źle.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2016-10-31, 23:18   

Plejbek napisał/a:
Twardoch zawsze umiał pisać.
śmiała teza
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2016-11-01, 16:51   

Plejbek napisał/a:
Twardoch zawsze umiał pisać
"Obłęd rotmistrza von Egern". Szach-mat.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2016-11-01, 16:55   

a potem jeszcze Epifania, gniot cudnej urody
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2016-11-01, 17:19   

Taaa, zapomniałem, że Twardoch pisał przed Wiecznym Grunwaldem :)

Ja Sternberga nie zmogłem, fakt.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2018-04-07, 14:09   

No i drugi raz Twardoch jest posądzony o nadmierne inspirowanie się cudzymi dziełami. Nie czytałam rzekomego pierwowzoru "Króla", ale sobie z pewnością nadrobię.

http://www.rp.pl/Plus-Min...z-czytalem.html
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-04-07, 16:06   

Nie znam, nie czytałem ale z tego co widziałem T.Sz. i czytałem o T.Sz. to go nie trawię jako ludzia.
Z tego też powodu raczej nie przeczytam cokolwiek by napisał - ignorancja nie jest powodem do dumy i chwalenia się ale co mi tam. Człowiekiem jestem i nic co....

Rzadko zdarza mi się czuć antypatie tak zupełnie zaocznie :) do człowieka (nie mylić z politykiem)
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2018-04-07, 16:19   

A co takiego mówi/robi Twardoch, że go nie trawisz? Wielkim fanem nie jestem, ale do Twardocha jako człowieka mam podejście neutralna. Może lekko zazdroszczę, bo nie jestem ambasadorem Mercedesa w Polsce. A pisarsko wczesny Twardoch i Twardoch dzisiejszy to są dwie zupełnie inne galaktyki. Warsztatowo, ale i światopoglądowo.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-04-07, 16:52   

Światopoglądowo to on się nadaje na krasnala do ogródka.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-04-07, 16:54   

Twardoch odniósł się bezpośrednio i wyczerpująco do zarzutów pod adresem "Króla" https://www.onet.pl/?utm_...255b9ae&utm_v=2
Cytat:
W artykule zamieszczonym w "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński sugeruje, iż moja powieść "Król" w "zadziwiającym stopniu przypomina" powieść "Aniołowie umierają od naszych ran" Yasmine Khadry.

"W zadziwiającym stopniu przypomina"? Nigdy wcześniej o tej książce nie słyszałem, po rozmowie z Haszczyńskim skorzystałem więc z dobrodziejstw internetu, nabyłem e-booka i przeczytałem niezwłocznie powieść Khadry. I jestem Haszczyńskiemu wdzięczny: spędziłem czas z książką, która okazała się całkiem interesująca, ale nie przypomina mojego "Króla" bardziej, niż w ogóle książki czasem się przypominają, w stopniu wcale nie zadziwiającym.

Czy "Król" i "Anioły…" są jakoś podobne? Jakoś. "Król" podobny jest również do "Dawno temu w Ameryce", ponieważ opowiada o żydowskich gangsterach w latach trzydziestych, którzy wyrywają się z biedy, chadzają do prostytutek. Jest podobny również do "Olivera Twista", w którym sierotę przygarnia kryminalna szajka. Pod względem przemocy nie ustępuje "Iliadzie". Podobny jest również do filmu "Pamiętnik", ponieważ w "Królu" starzec opowiada historię swojego życia. "Król" podobny jest również do "Morfiny" niejakiego Twardocha, ponieważ bohaterowie mają złożone tożsamości etniczne, akcja zaś dzieje się w przedwojennej Warszawie. "Król" podobny jest również do "Bękartów wojny", bo Żydzi biją w nim faszystów i lubią pistolety.
Co łączy "Anioły…" i moją powieść? Haszczyński pisze o 10 podobieństwach. Cóż, jest ich o wiele więcej. Narratorzy obu książek są starzy, chociaż "Anioły…" opowiada bohater idący na śmierć, więc raczej jak w "Życiu Carlita", niż w "Królu". Akcja "Aniołów…" toczy się w latach dwudziestych i trzydziestych, tak jak "Króla", chociaż w mojej powieści wszystko, co istotne wydarza się w ciągu kilku tygodni jesieni 1937 roku, a "Anioły…" dzieją się przez całe lata dwudzieste i trzydzieste. Główny bohater jest bokserem i u mnie i u Khadry, chociaż wbrew temu, co napisał, chyba niezbyt dokładnie czytający Haszczyński, Turambo nie jest wagi ciężkiej. Turambo owszem korzysta z usług prostytutki i zakochuje się w niej (co często przydarza się w literaturze noir, vide "Sin City"), ale ich relacja jest zupełnie inna niż moich Jakuba i Ryfki, która owszem była zgwałcona w wieku lat 14, jak Aida, jednak w przeciwieństwie do Aidy nigdy nie była zamężna, siedziała za to w więzieniu, zabiła człowieka, kocha Jakuba (Aida Turamba nie). Jakub ma z nią romans, kiedy Ryfka nie jest już prostytutką, potem ją porzuca i tak dalej. Jest to zupełnie inna postać i zupełnie inna relacja między postaciami. A co do podobieństw, dalej, o których nie napisał Haszczyński? Turambo ma też rodziców. Jak mój Jakub. Ma również dwie ręce i dwie nogi. A także pije wodę. Jak Szapiro. Jeździ samochodem, jak mój Szapiro, chociaż dopiero pod koniec książki. Poci się na treningach. Poci się również na treningach bohater "Człowieka ringu", i tam też są lata trzydzieste i chyba też jeździ samochodem. W międzywojniu dzieje się również akcja powieści Sergiusza Piaseckiego, są tam też kryminaliści, samochody, kokaina, młodociane prostytutki. Pięćdziesiąt podobieństw. Piaseckiemu, swoją drogą, ukradłem słowo "maszyna" na określenie rewolweru, a Mackiewiczowi określenie "ty chuju rybi", do czego również skruszony się przyznaję.


Czego w "Aniołach…" nie ma: wbrew temu, co pisze Haszczyński, nie ma gangsterów ani półświatka, u mnie wzorowanych odlegle na autentycznych warszawskich gangsterach Tasiemce i Łokietku, gangsterem w "Aniołach…" nie jest też główny bohater, dla którego boks jest drogą do wyrwania się z odmętów biedy. Haszczyński pisze, że obaj bohaterowie są wielbicielami kobiet. No cóż, jak spora część męskiej populacji, ale akurat Turambo dotknął w życiu tylko dwóch i w obu się od razu zakochał, nieprzesadny więc z niego kobieciarz, w przeciwieństwie do Szapiry. Nie jest Turambo Żydem, nie jest weteranem wojennym, nie zbiera haraczy, nie ma żony, nie ma romansu, rozpolitykowanego brata, który ginie z rąk jego wrogów, nie ma dzieci, nie jest zawodowym przestępcą, nie przygarnia pod swoje skrzydła syna swojej ofiary, nie planuje wyjechać z rodziną do Palestyny, w ogóle ma tylko boks i dwie kobiety, w których się zakochuje. Nie ma w "Aniołach…" wielkiej polityki, zamachów stanu, nie ma żadnej politycznej intrygi, nie ma ulicznych demonstracji ani ulicznych walk, nie ma narkotyków, nie ma jedzenia ani alkoholu, nie ma niczego z tego, co stanowi o materii "Króla", nie ma również narracyjnego zwrotu akcji, który w "Królu" jest kluczowy.

Aby więc uznać "Anioły…", jak również inne wymienione tu książki i filmy za "dziwnie podobne" do mojego "Króla", trzeba uciec się do tego, co Umberto Eco nazwał interpretacją paranoiczną. W istocie, w tekście Haszczyńskiego pojawia się nawet mały spisek: Sonia Draga, polski wydawca Khadry, opowiadała w wywiadzie o tym, że być może jest moją daleką krewną! Pszypadek? Nie sondze! No więc jest zabawnie i ogólnie cieszę się z tej zaczepki, bo czego najbardziej potrzeba felietoniście to tematów, a to jakiś temat jest.

Panu Haszczyńskiemu polecam "Interpretację i nadinterpretację" Umberto Eco. Sam zaś wracam do pracy.

Nad kontynuacją "Króla", która ukaże się jak zwykle w Wydawnictwie Literackim. Od razu podpowiem: liczne w niej wątki i motywy pojawiały się już wcześniej w literaturze polskiej i światowej – to specjalna zachęta dla interpretacyjnych paranoików z wykładów Eco.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2018-04-08, 18:54   

Przeczytałam i jeśli o mnie chodzi, zarzuty o plagiat są z dupy. No chyba, że już od 2013 roku nikt nigdy nie może napisać książki o bokserze z lat 30, którym "opiekują się" gangsterzy i dziwki. Dwie zupełnie inne książki, przy czym Króla uważam za ciekawszą i bardziej dynamiczną.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-04-08, 20:39   

Każdy czytacz fantastyki(a zwłaszcza fantasy) wie że takie zarzuty są z doopy wzięte. ;)
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2020-04-08, 13:13   

Chyba czas juz go przenieść do Literatury - https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114528,25854390,the-times-uznal-ksiazke-szczepana-twardocha-za-najlepsza-powiesc.html

Cytat:
"Król" Szczepana Twardocha został niedawno wydany w języku angielskim, czym chwalił się autor w mediach społecznościowych. Powieścią laureata Paszportu Polityki zachwycili się recenzencji z prestiżowego "The Times" - jednego z najważniejszych dzienników świata (...)

Reakcje zagranicznych recenzentów na tłumaczenie są w większości entuzjastyczne. Portal Publishers Weekly zachwala książkę Twardocha jako "kompulsywnie wciągającą", ale i "brutalną" i "fascynującą". Zauważają, że "dążenie Twardocha, by nieustannie spoglądać w przepaść wynosi tą porywającą powieść na wyrafinowane wyżyny".

Autor recenzji z Kirkus Reviews nie ma wątpliwości, że Twardoch jest wschodzącą gwiazdą polskiej literatury na międzynarodowych wodach. Nie ma wątpliwości, że lektura tej książki jest "niegodziwie czarująca", a do tego "zaskakująca" i równie "głęboko poruszająca" jednocześnie. Podkreśla, że fabuła napędzana jest bezlitosną energią i nie przestaje zadziwiać czytelnika przy każdej możliwej okazji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13