Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Upadek Imperium Rzymskiego

Co było głównym powodem upadku Imperium Rzymskiego? (maks. 3 odpowiedzi)
Migracje barbarzyńskich nacji
28%
 28%  [ 11 ]
Spadek produkcji żywności
5%
 5%  [ 2 ]
Względy religijne (w tym rosnąca rola chrześcijaństwa)
10%
 10%  [ 4 ]
Nieudane reformy armii rzymskiej
7%
 7%  [ 3 ]
Represyjność władzy i zbytnia kontrola państwa
5%
 5%  [ 2 ]
Brak silnej władzy i słabnąca rola państwa
23%
 23%  [ 9 ]
Inne powody
18%
 18%  [ 7 ]
Głosowań: 18
Wszystkich Głosów: 38

Autor Wiadomość
Nabu Nezzar 
Gildyjczyk


Posty: 619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-13, 00:52   Upadek Imperium Rzymskiego

Imperium Romanum - największa potęga świata starożytnego. Kolos, istniejący 1000 lat i który u szczytu swej potęgi, twardą ręką sprawował władzę nad większością cywilizowanego świata. Gigant, który miażdżył i podporządkowywał sobie inne nacje - Kartagińczyków, Greków, Macedończyków, Galów, Germanów, Brytów i całą resztę barbarzyńskich nacji...
A jednak Rzym upadł kończąc oświeconą epokę starożytności, ugiął się pod barbarzyńskimi hordami, które pogrążyły świat w Mrocznych Wiekach...

Głosy na temat. przyczyn upadku są podzielone. Bardzo podzielone. Główne poglądy zawarłem w ankiecie. A jak jest Twoim zdaniem użytkowniku?
_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
 
 
Dobromir 


Posty: 151
Wysłany: 2007-11-13, 02:07   

Zaznaczyłem 'inne'. Dlaczego? Jakiś czas temu słyszałem ciekawą teorię na temat upadku Rzymu. Mianowicie, jego upadek miałby się jakoby zacząć wraz z upadkiem moralnym Imperium.
Z początku Rzym był siłą jednoczącą, edukującą i cywilizującą. Nie można zaprzeczyć, że Europa, szczególnie północna, wiele zyskała na byciu podbitą przez rzymskie armie. Drugi były budowane tam, gdzie wcześniej panowała całkowita dzicz. Barbarzyńcy byli ucywilizowani, uczeni rzemiosł, dostali tak wspaniałe dary jak systemy sanitarne czy na wpół skuteczna medycyna. Imperium Rzymskie jest często pokazywane jako bezlitośni napastnicy, szczególnie przez tych miłośników historii któzy ukochali sobie celtó czy tym podobne kultury, ale faktem jest, że rozumieli, że wraz z podbojem mieli, jako cywilizacja, pewne obowiązki wobec podbitych.
Zdaje sie, że wraz z wzrostem Imperium te obowiązki zostały zapomniane. Praktycznie każdy słyszał o tym jak Wizygoci złupili Rzym. Niewiele wie jednak, że ten lud rozpoczął rebelię po altack okrutnego i niesprawiedliwego traktowania przez Rzymian. Nie sądzę, aby chrześcijaństwo samo w sobie miało duży wpływ na upadek Imperium, ale ogłoszenie tej religii jedyną religią Rzymu i zniszczenie świątyń innych kultów oraz szkół filozofii jak najbardziej.
W pewnym sensie Rzym został zniszczony przez barbarzyńców - a raczej przez swoje własne barbarzyństwo.
_________________
FEELINGS ARE BORING. KISSING IS AWESOME.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6076
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2007-11-13, 12:01   

przyczyną upadku Rzymu było osłabnie władzy Cezara. Widzę tylko inna przyczynę osłabienia tej władzy. Lud rzymski bogacił się wraz z wzrostem Imperium. To była siła Rzymu ale ważna też była jednolita władza. Bo zgadzam się że Imperium poturbuje silnej władzy jako spoiwa i siły sprawczej. W trakcie Wojny jest to widoczne jeszcze bardziej. Jednak ta władza musi byś kupiona w jednych rękach i dotyczyć ogólnych spraw imperium. Gdy przecietny obywatel jest bogaty to stanowi to bogactwo narodu. Aby imperium było bogate to jego obywatele muszą być bogaci i mieć szanse rozwoju nie ograniczoną przez biurokrację. Swobody ogólne jak wolność słowa są bez znaczenia. Ważne są swobody dysponowania swoim majątkiem i nie represyjność w drobnych sprawach życia codziennego. Jeżeli władza zaczyna w to ingerować to władza zaczyna jako państwo przerastać naród i to jest początek końca. Władza centralna nie może być przerośnięta przez biurokrację.

Przyczyną upadku Rzymu było osłabienie władzy ale to było przyczyną rozrosty urządów i instytucji co osłabiło i rozmyło władzę cezara. Wzrost wydatków państwa na machinę biurokracyj no urzędniczą spowodował wzrost podatków to z kolei było przyczyną niechęci do władzy i spadku jej autorytetu. Jednostki efektywne i kreatywne wynosiły się z granic imperium. Imperium MUSI być jednolite a niepokoje religijne i represyjna nie tolerancja ta jedność rozbiły. Obywatele rzymscy stracili oparcie we władzy bo była już ona tylko represyjną instytucją nie nie przedłużeniem ich woli i opiekunem ( twardym opiekunem). Rozrost instytucji spowodował wzrost korupcji i ograniczył możliwości rozwoju. Lud stolicy był w dużym stopniu utrzymywany z kasy państwa "Wina i Igrzysk" co było swego rodzaju populizmem
_________________
 
 
Asuryan 
Król Bogów


Posty: 3304
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-11-13, 13:21   

Zaznaczyłem inne, gdyż uważam że Rzym zniszczyło połączenie tychże czynników. Według mnie migracje barbarzyńskich nacji mimo nieudanych reform armii rzymskiej nie doprowadziłoby do upadku cesarstwa, gdyby te traktowało lepiej swoich sojuszników. Imperium Rzymskie według mnie zniszczyła arogancja samych Rzymian, którzy wywyższali się nad inne narody.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Gand 
Smart Guy


Posty: 680
Wysłany: 2007-11-13, 14:19   

Uważam, że o upadku Imperium Romanum zadecydowało połączenie kilku z powyższych czynników: osłabienie władzy centralnej, migracja ludów barbarzyńskich oraz represyjność władzy i zbytnia kontrola państwa. Nie da się jednak jakoś tego rozgraniczyć, bo wszystko się ze sobą łączy i ze siebie wynika, jak to w historii. ; )
Po pierwsze - warto pamiętać, że końcowa faza imperium zachodniorzymskiego to agonia władzy. Nieustanne przewroty organizowane przez pretorianów i wynoszenie do godności władcy swoich ludzi doprowadziły do kompletnego braku ciągłości w polityce imperium. Cesarze zmieniający się co roku a nawet częściej nie byli gwarantem, tak jak było to wcześniej, silnej, skoncentrowanej władzy.
Barbarzyńcy - nie chodzi tutaj tylko o samą migrację, ale o bardzo szybko postępującą barbaryzację armii rzymskiej. Co z kolei wynika z represyjności władzy, która np nakładała na obywateli bardzo wysokie podatki, co z kolei powoli acz nieubłaganie prowadziło do niechęci Rzymian względem własnego państwa. No bo kto będzie walczył za państwo, którego szczerze nie znosi? Stąd cesarze musieli prowadzić nabór do armii wśród barbarzyńców a przez to dochodziło do paradoksu, bo ludy te często musiały walczyć między sobą. Wiadomo przecież, że z pewnością tacy żołnierze [oczywiście gorzej wyszkoleni i zdyscyplinowani niż armia rzymska] przeciw swoim będą walczyć z 'nieco' mniejszym entuzjazmem i werwą.

Poza tym Nabu w ankiecie niby są maks 3 odpowiedzi a osobiście mogę zaznaczyć tylko jedną. ; p
_________________
We care a lot about the army navy air force and marines
We care a lot about the SF, NY and LAPD
We care a lot about you people, about your guns
about the wars you're fighting gee that looks like fun

We care a lot about the Garbage Pail Kids, they never lie
We care a lot about Transformers cause there's more than meets the eye

We care a lot about the little things, the bigger things we top
We care a lot about you people yeah you bet we care a lot.
 
 
Nabu Nezzar 
Gildyjczyk


Posty: 619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-13, 23:18   

Gand napisał/a:
Poza tym Nabu w ankiecie niby są maks 3 odpowiedzi a osobiście mogę zaznaczyć tylko jedną. ; p
Niestety nie mogę już tego naprawić, nie mam możliwości edycji ankiety.
Może jakiś mod by się tym zajął? Proszę o możliwość zaznaczenia maksimum 3 odpowiedzi.
_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
 
 
Trojan 


Posty: 4421
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-04-03, 19:01   

Przeklejam:

Makieta Rzymu - 35 lat pracy archeologa Italo Gismondiego


[SIZE="1"]La maquette de Rome à l'époque de Constantin (musée de la civilisation romaine, Rome) by Jean-Pierre Dalbéra[/SIZE], no Flickr


[SIZE="1"]Détail de la maquette de Rome à l'époque de Constantin by Jean-Pierre Dalbéra[/SIZE], no Flickr


[SIZE="1"]plastico, E.U.R. rom marts 2003 by seier+seier[/SIZE], no Flickr


[SIZE="1"]Maquette de Rome (musée de la civilisation romaine, Rome) by Jean-Pierre Dalbéra[/SIZE], no Flickr


[SIZE="1"]Maquette de Rome (musée de la civilisation romaine, Rome) by Jean-Pierre Dalbéra[/SIZE], no Flickr


[SIZE="1"]plastico, E.U.R. rom marts 2003 by seier+seier[/SIZE], no Flickr


[SIZE="1"]Détail de la maquette de Rome à l'époque de Constantin by Jean-Pierre Dalbéra[/SIZE], no Flickr


[URL="http://www.museociviltaromana.it/it/collezioni/percorsi_per_sale/plastico_di_roma_imperiale"]http://www.museociviltaromana.it/it/collezioni/percorsi_per_sale/plastico_di_roma_imperiale[/URL]

[URL="https://mymodernmet.com/scale-model-ancient-rome/"]https://mymodernmet.com/scale-model-ancient-rome/[/URL]
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 4915
Wysłany: 2018-04-03, 19:24   

Ładne. Prawie, jak Spella. ;)

Kurczę, masakrycznie dużo pracy. Szacunek.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 2642
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2018-04-03, 20:29   

Boskie. Się facet narobił...
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz [Stary Ork]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 7450
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2018-04-03, 21:46   

Ale luf nie nawiercił --_-
_________________
There once was a lady named Jill
Who tried a dynamite stick for a thrill
They found her vagina
In North Carolina
And bits of her tits in Brazil
 
 
Trojan 


Posty: 4421
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-05-30, 22:17   

A tutaj coś takiego
mapy dróg i budowli (forty ) Rzymu

https://omnesviae.org
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 5714
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2018-06-01, 08:54   

Widzę podstawowy błąd, nie ma placówek w Polsce --_-
_________________
Sens nie jest aprioryczną strukturą obecności, lecz ruchem rozplenienia, efektem gry różnicy i powtórzenia //utrivv

Ł napisał/a:

wydrukowałem sobie ten wpis, złożyłem kartkę 8 razy i włożyłem do kieszeni mokrej koszuli. Wyschła od razu. I kota który leżał obok niej też zmumifikowało.


Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Fidel-F2 


Posty: 8380
Wysłany: 2018-06-01, 09:38   

Bo my wtedy mieliśmy własne imperium i po prostu nie wpuściliśmy barbarzyńców z Rzymu, emigrantów znaczy.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Stary Ork napisał/a:
Jeśli Ziemkiewicz jest normą to trzeba spieprzać na margines
 
 
toto 
Washington Irving


Posty: 7098
Skąd: Kirinyaga
Wysłany: 2018-06-01, 12:43   

Wielka Lechia --_-
_________________
trzy konie, a na jednym Jan Paweł II, w szatach pontyfeksa maksyma, na drugim Lech Wałęsa w todze i w sandałach, z gladiusem, a na trzecim jakaś hybryda dziwna, dwugłowy Rzymianin, potężny, gruboudy, grubołydy, o brzuchu masywnym, dwie głowy identyczne, tylko że jedna miała narośl obok nosa, a druga nie miała. Z tej narośli coś jakby drzewko, roślinka wyrastało, ku niebu się wzbijało niby nowy początek. "Siwy Dym", Ziemowit Szczerek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 14