FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Polskie sądownictwo
Autor Wiadomość
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-08, 15:08   

I bardzo dobrze. Czasami nadgorliwego sędziego warto zawstydzić. :-P
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-11-21, 11:19   

ciekawa sprawa się szykuje :)

http://lovekrakow.pl/aktu...eksu_28083.html

w sumie to można się zastanowić czy w ogóle są podstawy do
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-21, 18:49   

Sam nie wiem. Jednak trzeba udowodnić zamiar. A ten, bez wątpienia był. Nieważne, jak głupie są pokrzywdzone, jak wielka i nieskończona jest ich naiwność, to nie ich wina, że została ona wykorzystana w niegodziwy sposób. Chciałbym poćwiczyć nieruchomą twarz na takiej sprawie. Nie chodzi, że walczyłbym ze śmiechem, tylko z niedowierzaniem ogromnym jak ocean.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-11-21, 20:17   

Ale jaki zamiar?
Sex może być traktowany terapeutycznie. :)

Jeżeli facet faktycznie wierzy że jego penis ma uzdawiajace właściwości?
Jeżeli informuje że w terapii używa seksu? Który wg. niego ma uzdawiajace właściwości.

Idąc do bioenergo sami decydujemy się na alternatywą metodę leczenia.

:mrgreen:
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-22, 17:06   

Nie jest ważne w co on wierzy. :)
Ważne jest, czy jego "metoda" ma oparcie naukowe. Tu w zasadzie ciężar dowodu spoczywa na nim. Prokurator ma łatwo. Może przyjąć tzw. fakt notoryjny. Seks nie leczy żadnych chorób psychicznych i fizycznych. I tyle. Tak samo, jak przy bioenergoterapeutach - to oni muszą udowodnić skuteczność i naukowość swojej metody. Prokurator nie musi udowadniać, że to szarlataneria.

To jak z kulistością Ziemi. Jest kulista. :) Tak samo nie trzeba udowadniać, że odcięta ręka się sama nie zrośnie. :) To oczywistości. Ale jeśli twierdzić inaczej, to musisz ten fakt wykazać.

Tu jest jeszcze jedna opcja. Możliwość zastosowania kumulatywnego zbiegu przepisów. Raz, że zgwałcenie. Dwa, że oszustwo (odnośnie tego, że jest to metoda leczenia jakiegoś schorzenia i zainkasowanie za to hajsu).
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-11-22, 18:07   

Widziałem przez chwile na tvn24 rozprawę Kaczor - Wałęsa.

Jest jakiś klucz przydzielania Takich spraw? Może w nagrodę? Albo za karę?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-22, 19:15   

Wszystkie sprawy przydziela System Losowego Przydziału Spraw. Nikt nie wie, jak on działa. Ministerstwo nie chce zdradzić. A jest mnóstwo przykładów, że działa źle. A nawet, że może być manipulowany. Na przykład jakiś sędzia - przydupas wiceministra Piebiaka - dostał delegację do innego sądu, tylko po to, aby otrzymywać dodatek za dojazdy i sobie tak dorobić. Ale w tym sądzie, do którego dostał awans-delegację jakoś mu sprawy nie są przydzielane przez ten system. Czary mary.

Ale są i mniejsze. Na przykład ja mam u siebie 100 procent wpływu. A moja prezeska, która jest jednocześnie przewodniczącą wydziału, 80 procent albo i mniej. A przez miesiąc wszystkie sprawy wpływały do jej referatu a do mojego kilka. :) Nie żebym płakał, bo jestem sam w wydziale (ciąże to choroby, nie dajcie sobie wmówić inaczej :) ) i mam już prawie 400 spraw.

I tak dalej. Co jakiś czas czytam, że gdzieś w kraju jeszcze większe cyrki się dzieję.

Miało być przejrzyście i uczciwie. Jest niejasno i niesprawiedliwie. Wypisz wymaluj wizytówka tych rządów.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-11-26, 14:16   

hmm,
w sumie wtykam nos w nie swoje sprawy - i sytuację znam z drugiej ręki

znajoma z pracy mojej M. jest naszą sąsiadką (taka nieco odleglejszą - bo z bramy obok) - ja tam jej zupełnie nie kojarzyłem, ale ona mnie tak. nvm. teraz ją kojarzę

owa znajoma ma córkę (córki nie kojarzę, więc na oko musi być tak jakieś -10 yo ode mnie, ale też nie więcej bo znajoma zbliża się do emerytury)

owa córka ma też córkę (na oko 5letni berbeć)

i tu zaczynają się problemy - bo ów berbeć wychowuje się bez taty. Podobno siakiś Hiszpan dorobił brzucha córce znajomej i się zmył.
córka mieszka z mamą(babcią) (czyli są wspólnie moimi sąsiadkami - wsystkie tsy)

mąż owej znajomej, a ojciec córki - nie żyje. mieszkają we trzy i utrzymują się z jednej pensji znajomej/matki/babci, która z kolei pracuje w administracji UWr - więc zdecydowanie kokosów nie przynosi.

i po tym przydługim wstępie (mam nadzieje że z koeli jasnym w przekazie) - dochodzę do zagadnienia

berbeć nie ma żadnego kontaktu z ojcem, a co gorsza nie ma też żadnych pieniędzy/alimentów od niego. [zakładam że jego tożsamość jest im znana] - co jest na pewno dziwne.

na szybko wyczytałem że sprawa jest niby prosta - sprawa w Polska, wyrok --> przekazanie sprawy do Hiszpańskiego wymiaru który to zatwierdza i już.

Taka jest teoria. Czy może są jednak jakieś przeszkody ? (nie wiem, np. facet w ogóle uchyla się od wszystkiego, np. ustalenie ojcostwa itp )
zdawało mi się że funkcjonuje w naszym kraju coś takiego jak fundusz alimentacyjny który pokrywa finanse w sytuacjach gdy rodzic uchyla się od obowiązku, a sam wysyła czarnuchów z obcęgami.

masz Romulusie jakieś doświadczenie w takim przypadku, albo ktoś z pozostałych czytelników zetknął się z taką sytuacją ?
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-11-26, 15:40   

Zetknąłem się z taką sytuacją i nie jest wcale ona aż tak dziwna, jak Ci się wydaje. Dla niektórych kobiet ważniejszy od pieniędzy jest święty spokój i brak widzeń córki z biologicznym ojcem. Faktycznie wtykasz nos w nie swoje sprawy.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-26, 18:58   

Zielonego pojęcia nie mam.
A co do wyroku, to jest instytucja uznawania orzeczeń między krajami UE. Ale tylko tyle ci o tym napiszę, bo nie mam zielonego pojęcia jak to działa. Pewnie można wynorać z k.p.c. lub jakichś konwencji międzynarodowych. Ale to już robota dla fachowca, który za to inkasuje ileś tam peelenów plus Vat. :) Nie mnie go wyręczać. :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-11-26, 19:04   

Asu:Ftykać będę jak przyjdę z poradą. Jeżeli sąsiadka wyżaliła się M. z sytuacji w jakiej się znalazła to znaczy że....
Czasami ludzie po prostu nie wiedzą, lub co gorsza zostają poinformowani przez ludzi którzy nie wiedzą (a powinni )

To nie jest sytuacja taka jak dziś, tutaj (wedle opowieści) facet się po prostu zawinął i spieldolil.
One mają jakieś 600 zeta na głowę na życie.

Na razie pytam czysto hipotecznie.

Spoko Romku, czyli jak rozumiem sprawa nie jest taka prosta i banalna.
  
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-26, 19:09   

Wiesz, na etapie ustalania ojcostwa to może być problem. Chyba że można tak sobie wejść do sądu, podać jakiegoś typka i powiedzieć: zrobił, niech płaci, a sąd nawet tego nie zweryfikuje? To Mark Zuckerberg miałby dziś w Polsce mnóstwo nieślubnego potomstwa. :) To nie będzie prosta sprawa. A biorąc pod uwagę czynnik międzynarodowy, bardzo mocno zalecałbym pomoc adwokata/radcy. I to takiego, który ogarnia te sprawy, a nie tylko machnie pozew, który sobie można i tak ściągnąć z Internetu.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-11-26, 19:12   

Tak, rozumiem to - i własne widzę sytuacje w której kolo za granicą olewa próbę ustalnenia ojcostwa - i co mu zrobisz?
Nic nie zrobisz.

Być może odbiły się na tym etapie. Znalezienia i opłacenia fachowca.
a np przyjazne państwo - zanim weźmie na siebie ciężar alimentów wymaga zamknięcia sprawy z ojcem.
  
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-26, 19:15   

Zrobisz. Są na to odpowiednie konwencje międzynarodowe, które regulują tego typu postępowania. A to obywatel UE, więc powinno być łatwiej, niż z jakimś Izraelczykiem, czy Egipcjaninem.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-11-26, 19:26   

No nic, dzięki.

Jak sugerowałeś sprawa pewnie wymaga specjalisty, wiadomo wiedźminów jak na lekarstwo, a o takiego który skredytuje to pewnie jeszcze trudniej.

1. Powiem M. żeby delikatnie się zorientowła czy to nie wtym tkwi problem i jeśli tak
2. Zapytam znajomego adwokata czy nie zna jakiś błędnych rycerzy
 
 
Cintryjka 

Posty: 1842
Wysłany: 2018-11-26, 19:37   

Jest rozporządzenie unijne o wzajemnym uznawaniu orzeczeń. Ale tak czy siak najpierw trzeba by było (jeżeli ojciec dziecka nie uznał, a tak chyba jest) wnieść pozew o ustalenie ojcostwa, no i niestety - jeśli nie uda się uzyskać zwolnienia od kosztów sądowych w całości - opłacić dowód z badań DNA. Problem się może zrobić przy pobraniu materiału, przede wszystkim musiałyby znać miejsce pobytu ojca. Generalnie trzeba by szukać specjalisty od spraw alimentacyjnych z elementem międzynarodowym.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-26, 19:40   

Trojan napisał/a:
No nic, dzięki.

Jak sugerowałeś sprawa pewnie wymaga specjalisty, wiadomo wiedźminów jak na lekarstwo, a o takiego który skredytuje to pewnie jeszcze trudniej.

1. Powiem M. żeby delikatnie się zorientowła czy to nie wtym tkwi problem i jeśli tak
2. Zapytam znajomego adwokata czy nie zna jakiś błędnych rycerzy

Zawsze można poprosić o jakiegoś z urzędu. Ale jak się trafi specjalista w tej dziedzinie, to cud. Niemniej, jakiś specjalista to zawsze będzie. Samemu raczej przegra już na starcie. Na pocieszenie, do uznania dziecka będzie miało zastosowanie prawo jego kraju urodzenia, a nie domniemanego ojca.

Prawo prywatne międzynarodowe:
Cytat:
ROZDZIAŁ 12. STOSUNKI MIĘDZY RODZICAMI A DZIECKIEM.
Art. 55
1. Ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka podlegają prawu ojczystemu dziecka z chwili jego urodzenia.
2. Jeżeli prawo ojczyste dziecka z chwili jego urodzenia nie przewiduje sądowego ustalenia ojcostwa, do sądowego ustalenia ojcostwa stosuje się prawo ojczyste dziecka z chwili ustalenia pochodzenia dziecka.
3. Uznanie dziecka podlega prawu ojczystemu dziecka z chwili jego uznania. W razie gdy prawo to nie przewiduje uznania dziecka, stosuje się prawo ojczyste dziecka z chwili jego urodzenia, jeżeli to prawo uznanie przewiduje.
4. Uznanie dziecka poczętego lecz nienarodzonego podlega prawu ojczystemu matki z chwili uznania.
Art. 56
1. Prawo właściwe dla spraw z zakresu władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem określa Konwencja o jurysdykcji, prawie właściwym, uznawaniu, wykonywaniu i współpracy w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej oraz środków ochrony dzieci, sporządzona w Hadze w dniu 19 października 1996 r. (Dz.Urz. UE L 151 z 11.06.2008, str. 39; Dz.U. z 2010 r. Nr 172, poz. 1158).
2. W razie zmiany zwykłego pobytu dziecka na pobyt w państwie niebędącym stroną konwencji, o której mowa w ust. 1, prawo tego państwa określa od chwili tej zmiany warunki stosowania środków podjętych w państwie dawnego zwykłego pobytu dziecka.

Już tu masz odesłanie do konwencji haskiej z 1996 r.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-12-30, 23:02   

Czy sąd może cofnąć decyzję zarządu SA? Czy może przywrócić ich na stanowisko? Jeżeli zachodzi podejrzenie popełnienia? Wiem że syndyk może wstecznie nawet przelewy/transakcje finansowe unieważnić/cofać - a jak to wygląda w przypadku sądu?
Jeżeli zarząd działa na szkodę SA i znajduje sobie słupa/kupca który przejmuje obowiązki - czy można sądownie? /jakoś inaczej wstrzymać/unieważnić działania starego zarządu /nowego?
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2018-12-31, 07:39   

Czyli to ty sprzedałeś Wisłę K? //spell Swoją drogą, historia od początku wyglądała na niezłego wała.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-01-01, 05:48   

W nie tylko moim rankingu akcja przebija wszystko co do tej pory widzieliśmy w eklapie, no i gotowy scenariusz na Piłkarskiego Pokera 2
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-02-22, 10:00   

właśnie był u nas listonosz
maja wejść nowe zasady(przepisy?) na poczcie - w sprawie dostarczania listów/przesyłek sądowych - ma być tak że jeżeli listonosz przychodzi do firmy i jest ona otwarta (są pracownicy), to musi zdać przesyłkę sądową (lub zaznaczyć że odmówiono przyjęcia przesyłki)
ma to sens
listonosz powiedział że najgorsi są adwokaci(radcy itp) - bo notorycznie nieodbieraną przesyłek

to jest zresztą niezły fakap w sądownictwie/ustawodast?
sąd 01.01 wysyła list z informacją że sprawa jest 19.01 i trzeba się stawić
list dochodzi na pocztę-->listonosza np.6.01 donosi go do celu --> cel go nie odbiera, listonosz zostawia awizo (razem 14+1) ---> czyli w ostatni dzień tj 21.01 idziesz na pocztę odbierasz list sądowy z informacją że 19 miałeś się stawić na sprawie :)

nie stawiłeś się - ale jesteś kryty bo odebrałeś wezwanie w ustawowym terminie, sąd ma zawalone terminy.
obecnie każdy z letka przeszkolony człowiek może sprawę przeciągnąć na dwa lata (własnie spóźnione ale terminowe odbiory, braki formalne itp itd)
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2019-02-22, 10:46   

Sędziowie to nie idioci, nie wyznaczają terminów w tak krótkim czasie, w zasadzie minimum na miesiąc przed są wysyłane zawiadomienia o terminach rozpraw.
W firmach w ten sposób w zasadzie się tylko ugra terminy prawomocności nakazów zapłaty.
A że kancelarie tak odbierają przesyłki to jasna sprawa. Chodzi o ogarnięcie terminów, bo jak masz ustalane terminy składania pism od odebrania wezwania czy zarządzenia, to nie chcesz odbierać ich hurtowo, tak by mieć na wszystko ten sam termin.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2019-02-22, 11:01   

Słabe to, wchodzi listonosz do banku i daje babce w okienku pismo sądowe? Wybaczcie ale to idiotyczne //mur
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-02-22, 11:06   

utrivv - oddział banku nie jest siedzibą rejestrową banku
Wszelkie pisma sądowe/admnist są wysyłane na siedzibę

Tomasz - pozwolę się nie zgodzić. Nieraz otrzymaliśmy pismo/wezwanie na sprawę z dokładnie taką sytuacją :)
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2019-02-22, 11:23   

Trojan napisał/a:
utrivv - oddział banku nie jest siedzibą rejestrową banku
Wszelkie pisma sądowe/admnist są wysyłane na siedzibę

Nie przekonałeś mnie, znam przypadki takie jak opisałem tylko bank potem słusznie twierdził że skutecznie nie otrzymał korespondencji
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-02-22, 11:35   

nie no - zgadzam się, nam też przez jakiś czas US(jeden z wydziałów - inne wysłały dobrze) wysyłał listy polecone na adres prowadzonej działalności a nie na adres rejestrowy.
Ale to jest konkretny błąd - i jak wpisałeś, łatwy do udowodnienia.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1842
Wysłany: 2019-02-22, 11:39   

Mnie okrutnie rozbawiła projektowana nowelizacja KPC, przywracająca postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych, gdzie sprawa ma trwać maksymalnie 6 miesięcy. Ciekawe, jakim cudem, gdy u nas w wydziale około 70% wpływu stanowią obecnie sprawy o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego. W każdej takiej sprawie konieczna jest opinia biegłego. Na opinię czeka się minimum 3 miesiące. Ale zaraz będzie, że przepisy miały przyspieszyć postępowanie, a sędziowie pracują opieszale.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2019-02-22, 18:49   

Tomasz napisał/a:
Sędziowie to nie idioci, nie wyznaczają terminów w tak krótkim czasie, w zasadzie minimum na miesiąc przed są wysyłane zawiadomienia o terminach rozpraw.
W firmach w ten sposób w zasadzie się tylko ugra terminy prawomocności nakazów zapłaty.
A że kancelarie tak odbierają przesyłki to jasna sprawa. Chodzi o ogarnięcie terminów, bo jak masz ustalane terminy składania pism od odebrania wezwania czy zarządzenia, to nie chcesz odbierać ich hurtowo, tak by mieć na wszystko ten sam termin.

O, to to. W moim referacie sprawy wyznaczam z dwu, trzymiesięcznym wyprzedzeniem. A w odraczanych uzgadniam terminy i nigdy nie narzucam z góry. Chyba że jakiś pełnomocnik przegina.

Cintryjka napisał/a:
Mnie okrutnie rozbawiła projektowana nowelizacja KPC, przywracająca postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych, gdzie sprawa ma trwać maksymalnie 6 miesięcy. Ciekawe, jakim cudem, gdy u nas w wydziale około 70% wpływu stanowią obecnie sprawy o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego. W każdej takiej sprawie konieczna jest opinia biegłego. Na opinię czeka się minimum 3 miesiące. Ale zaraz będzie, że przepisy miały przyspieszyć postępowanie, a sędziowie pracują opieszale.

Cała to nowelizacja KPC i KPK i zapowiadane przyspieszenie procesów - to dowód na intelektualny uwiąd speców z ministerstwa. Niczego to nie przyspieszy. A do tego te deklaracje odnośnie terminów - tylko się śmiać. :)

Ale cieszę się na te formularze pisemnych uzasadnień. Może być wesoło.

W Polsce nie da się juz - przy tym systemie - przyspieszyć postępowań sądowych. To już jest maksymalne tempo - utrzymujące nas w średniej UE.

Jeśli chcemy je przyspieszyć to trzeba zrobić to systemowo, a nie kosmetycznymi zmianami.

Jeśli każdy obywatel z każdą bzdurą będzie mógł biegać do sądu i w każdej bzdurnej sprawie od każdej decyzji sądowej będzie mu przysługiwało zażalenie - to nic się nie zmieni.

Przede wszystkim - trzeba ograniczyć kognicję sądów i zahamować wpływ spraw, w tym tych bzdurnych lub całkowicie bzdurnych. Kiedy pomagałem w wydziale cywilnym - sądziłem sprawy o 2,37 zł!!! I to już po odwołaniu od nakazu wydanego przez tzw. e-sąd!!!

Poza tym trzeba przebudować system. Stworzyć system, w którym sędzia zajmuje się tym, do czego jest powołany, czyli orzekaniem. Tymczasem ponad połowę mojego czasu zajmuje wszystko tylko nie to. Kiedy mój kolega, który zajmuje się postępowaniem wykonawczym jest na urlopie, zastępuję go. I większość tego co robię to podpisywanie różnych zawiadomień i zarządzeń, które mógłby robić urzędnik. Czy zarządzenie o wysłaniu odpisu prawomocnego wyroku naprawdę potrzebuje podpisu sędziego? I tak dalej.

A jeśli - najwidoczniej - te smutasy z MS nie są w stanie wymyślić takiego systemu to może czas zrobić to, co jest nieuchronne. Zwiększyć ilość etatów sędziowskich, urzędniczych i asystenckich? O podwyżkach dla urzędników i asystentów nie wspominając - ponieważ ich wynagrodzenia to żenada.

Kiedyś, na początku tej kadencji, byłem na spotkaniu z wiceministrem Piebiakiem. Jakież wizje reform snuł. Łolaboga! Gdyby choć połowę tego udało się zrealizować (a prawie cztery lata to sporo czasu na zaawansowanie prac i wdrożeń), to moglibyśmy mieć już zalążki jakiegoś nowoczesnego systemu.

Ale, po ponad trzech latach, zostało z tego tylko kolesiostwo, przejmowanie sądów i bałagan większy niż dotychczas.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1842
Wysłany: 2019-02-22, 19:33   

Czyli standard. Oni by chcieli mieć model francuski bez odciążenia sędziów od biurokracji. Że bez ograniczenia wpływu obecna ilość ludzi niczego nie zrobi szybciej (a wpływ stale narasta), to wie każdy rozsądny człowiek, w tym, podejrzewam, także obecni ministrowie. Ale dać więcej etatów? Więcej pieniędzy zatrudnionym obecnie urzędnikom i asystentom? Po co? Lepiej wieszać na nich psy za niską wydajność przy stale rozszerzanym zakresie obowiązków i trzymać nieobsadzone 8% wakatów sędziowskich.

Pomijam już, że sal rozpraw jest ograniczona iloćć, a jak wszyscy świadkowie będą słuchani na jednej rozprawie (do czego ma zmierzać znowelizowane KPC), to potrwa ona z 5 godzin. To na pewno przyspieszy rozpoznawanie spraw!
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2019-03-14, 19:44   

Romek, coś słabo ci kariera idzie. Patrz i ucz się.

Cytat:

Oficjalne potwierdzenie, że od kwietnia sędzia z trzytygodniowym stażem kierować będzie działdowskim Sądem Rejonowym uzyskaliśmy dziś w SO w Elblągu.

- Potwierdzam, że dziś z Ministerstwa Sprawiedliwości otrzymaliśmy informację, że sędzia Marcin Czapski od dnia 1 kwietnia obejmie funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Działdowie - mówi Onetowi rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski. Działdowski "rejon" podlega "okręgowi" w Elblągu. - Pan sędzia Czapski prezesem mianowany został na cztery lata, czyli na pełną kadencję - mówi rzecznik SO w Elblągu.



https://olsztyn.onet.pl/marcin-czapski-prezesem-sadu-rejonowego-w-dzialdowie-decyzja-ministerstwa-ziobry/ryj75sq
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,27 sekundy. Zapytań do SQL: 13