FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Co teraz czytam? V2.0
Autor Wiadomość
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2018-11-20, 20:02   

Rashmika no już od stu postów każdy wie, że nie lubisz Trylogi Husyckiej.
Nahooy to komu potrzebne?
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-11-20, 20:12   

Stary Ork +2,73
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2018-11-20, 21:10   

Cytat:
Nahooy to komu potrzebne?


Tak samo nahooy, jak sprawozdania z tego, jakie gnioty przeczytałeś lub dopiero zamierzasz. To forum dyskusyjne, więc... nudzę cię, to zastosuj ignora, proste jak życiorys Zenka.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2018-11-20, 21:25   

<ziew>
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2018-11-20, 21:35   

Stary Ork napisał/a:
A Reynevan jest dość złożony, (ciach)


Z kija na konstrukcję cepa //orc
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-22, 17:23   

"Poklatkowa rewolucja" Petera Wattsa. Szkoda, że to taka krótka powieść. Ale ma to uzasadnienie zważywszy na fabułę. Nie ma takiej mocy jak poprzednie powieści Wattsa, ale akcja jest bardzo interesująca i mógłby być z niej świetny film science-fiction.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2018-11-22, 18:11   

Romulus napisał/a:
"Poklatkowa rewolucja" Petera Wattsa.

Czułeś, że to jakaś część większej całości? Wiki mówi, że należy to do tzw. "Sunflower cycle", który otwiera opowiadanie "Wyspa" z "Odtrutki na optymizm". Potem są "Olbrzymy" z NF 2014/09 i coś jeszcze nie publikowanego w Polsce. Pewnie łączy to tylko fakt, że dzieje się to wszystko w jednym uniwersum - zastanawiam się tylko jak ważne są te trzy wcześniejsze opowiadania.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-22, 19:11   

Nie znałem ich. Ale jakoś specjalnie mi nie przeszkadzało. Choć brakowało mi większego skonkretyzowania celu misji. Wiadomo o co chodzi, ale może te opowiadania dodają kontekstu. Mowa jest o Ziemi, o Diasporze, ale ta misja przebiega w tak olbrzymiej skali czasowej, że trudno uznać, aby mogły mieć tamte teksty jakieś znaczenie.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2018-11-22, 19:28   

Czytać nie trzeba, ale kolejność chronologiczna jest taka, że Wyspa jest w zasadzie ostatnia (potem jest tylko opowiadanie, do którego wiodą czerwone literki z Poklatkowej rewolucji). Najpierw jest Hotshot, potem Poklatkowa, Olbrzymy i Wyspa.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
bimali1 


Posty: 751
Wysłany: 2018-11-24, 10:20   

"Król" Twardocha, o przedwojennej gangsterskiej Warszawie, ale nie tylko. Doskonałe, pełnokrwiste postacie, właściwie gotowy scenariusz. Jakiż byłby z tego zajebiszczasty film!
Teraz "Królestwo", wydaje mi się odrobinę słabiej, ale zobaczymy.
_________________
no i jestem
widzisz jestem
nie miałem nadziei
ale jestem
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2018-11-24, 13:40   

"Puste niebo" Radka Raka - trochę opowiastka o wiejskim głupku, co przez swoją głupotę i pecha (?) trafił do miasta Lublina i ma różne przygody. Momentami mocno bajkowo, swojsko, przaśnie, ale pewna granica nie została przekroczona. Najprościej mogę powiedzieć, że jest to książka przyjemna.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2018-11-24, 16:16   

bimali1 napisał/a:
"Królestwo", wydaje mi się odrobinę słabiej,


Słabiej, słabiej. Ale już dużo mniej wkurzających manieryzmów i bez metafizycznych wielorybów, co jest na plus.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2018-11-29, 19:17   

"Gorączka latynoamerykańska" Domosławskiego - o różnych reżimach w Ameryce Południowej i Środkowej. Ciekawe. Ale ebook tak beznadziejnie sformatowany, że oczy bolą.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-11-30, 07:33   

Ale książka, szczególnie dla laika, bardzo interesująca. Polecam też "Wykluczonych".
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2018-11-30, 19:24   

Za mną Springera Wanna z kolumnadą, czyli rzecz o tym czemu w Polsce w strasznych mieszkaniach strasznie mieszkają straszni mieszczanie. Jest, jak mawiają przyjaciele Moskale, i smieszno, i straszno. Warto wciągnąć, bo rzecz nieciężka i niedługa, na jeden wieczór.
Przede mną Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918 Chwalby, czyli o wojnie, która miała położyć kres wszystkim wojnom, a wyszło jak zawsze tylko gorzej. Po pierwszych stronach zapowiada się tęgo.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-12-01, 15:26   

Gambit - Michał Cholewa

Swego czasu pełno było achów i ochów nad Cholewą, jaka to odświeżająca rozrywkowa literatura. Postanowiłem sprawdzić i nie podzielam zachwytów.

Powieść zaczyna się rasową spaceoperową rozbiegówką. I na tym koniec jeśli chodzi o ten podgatunek, dalej mamy opowieść stricte militarną. Oś intrygi, której możemy domyśleć się dość wcześnie, a którą autor wyjaśnia w pełni na samym końcu, jest wyjątkowo prosta. Oparta na tym fabuła to po prostu szereg większych bitew i mniejszych potyczek oraz koszarowych interludiów pomiędzy. Starcia te opisane są raczej średnio, nie wzbudzają szczególnych emocji, brak tu zaskakujących zwrotów akcji. Powtarzalność motywów nuży i usypia. Nie bardzo też wiadomo co, po co i dlaczego. Po co, po katastrofie Dnia, Unia bije się z Ameryką i Chińczykami zamiast po prostu podnieść cywilizację na nogi. Podobnie i ze sprawami na mniejszą skalę. Wiele działań sprawia wrażenie pozbawionych logiki. Czytelnik, którego nie zadowala wyłącznie bezrefleksyjne śledzenie kolejnych naparzanek i próbuje połączyć wydarzenia w większy obraz, natrafia na lekki chaos i brak uzasadnień. Czasem jest zabawnie, gdy czytelnik bombardowany jest bezlikiem opisów bagienności terenu, gdzie nawet skrawka terenu na bazę nie potrafią znaleźć suchego i całymi dniami stoją w wodzie do pół łydki na gąbczastym podłożu, a jednocześnie mają tam kopalnię za kopalnią a autor nawet nie zająknie się jakim cudem ta cała woda nie wleje się do tych kopalnianych dziur. Nie wiadomo też, dlaczego do akcji o wyjątkowym znaczeniu wysyłają dwa i pół żołnierza zamiast całej armii, nie wiadomo też po co siedzą tam gdzie siedzą, łażą po bagnie (może dlatego, że to podobno wciąga) i czekają aż przyjdzie wróg żeby im spuścić łomot, zamiast robić co mają zrobić i znikać. Brakuje tu tylko gajowego, który by przyszedł i wygonił ich wszystkich zusammen do kupy z lasu. Pewnie wszystko to dałoby się jakoś uzasadnić ale nie ma w powieści na ten temat ani słowa, a logika mówi, że to kompletnie bez sensu.

Nie bardzo przemawia do mnie też rzeczywistość technologiczna. Gdyby armię z powieści Cholewy postawić przed podobną, dzisiejszą realną armią, nie miałaby szans. Dzisiejsze wojsko zrobiłoby z wojaków przyszłości schabowego z marchewką i groszkiem pomiędzy śniadaniem a drugi śniadaniem za bardzo się przy tym nie pocąc. Może mieliby jakąś szansę z armiami drugowojennymi. Do aspektu technologicznego autor przyłożył się bardzo wybiórczo.

W ogólny kształt dobrze się wpisuje konstrukcja postaci (których jest raczej więcej niż mniej). Niby technicznie autor przypisał każdemu jakiś szczególny rys ale przypomina to malowanie tekturowych postaci różnokolorowymi kredkami. Niby każda inna ale szablon ten sam.

Język powieści jest w miarę przyzwoity acz nic w nim wyjątkowego. Prosty, w miarę schludny, od czasu do czasu trafiamy na potknięcia, które powinna wyłapać redakcja. Jedyną rzeczą, która naprawdę mocno mi przeszkadzała, było użycie słowa "perymetr". Pan Michał użył go zbyt wiele razy, tak mniej więcej o dwadzieścia siedem milionów zbyt wiele.

Od czasu, do czasu trafiają się momenty ładne, gdzie coś tam udało się autorowi przemycić, jakieś wzruszenie, jakiś sentyment, jakaś sprytna akcja. Nie ma tego dużo ale się trafia.

Jako lekkie, niewymagające, militarystyczne czytadło, Gambit sprawdza się w miarę przyzwoicie. Ale to wszystko.
5/10
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2018-12-01, 17:55   

Dzięki, że oszczędziłeś mi wysiłku. Od jakiegoś czasu kumpel bardzo mnie namawia na zagłębienie się w polskie odmęty space opery. Broniłem się i nadal bronić się zamierzam.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-12-01, 18:17   

To nie jest space opera. A poza tym to debiut a mówią, że w kolejnych tomach jest lepiej. Na ile? nie wiem.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-12-01, 18:19   

Stary Ork napisał/a:
Przede mną Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918 Chwalby, czyli o wojnie, która miała położyć kres wszystkim wojnom, a wyszło jak zawsze tylko gorzej. Po pierwszych stronach zapowiada się tęgo.

Gdybyś miał pod ręką "Wyniosłą Wieżę" Barbary W. Tuchman i "Sierpniowe salwy" tejże, to mocno polecam. Pierwsza to fascynująca opowieść o świecie tuż przed wybuchem Wielkiej Wojny, druga zaś opowiada o jej pierwszych miesiącach. Nie sposób się oderwać.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2018-12-01, 19:09   

Mam Dreadnoughta Roberta Massie //orc
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-12-01, 19:17   

bio napisał/a:
Dzięki, że oszczędziłeś mi wysiłku. Od jakiegoś czasu kumpel bardzo mnie namawia na zagłębienie się w polskie odmęty space opery. Broniłem się i nadal bronić się zamierzam.

"polskie odmęty space opery" to raczej cztery tomy Szmidta (to mi się przynajmniej pierwsze kojarzy).
Cholewa, jak Fidel napisał, to militarna fantastyka i raczej nie próbuje być niczym innym.
W kolejnych tomach moim zdaniem było lepiej (chociaż dwóch ostatnich jeszcze nie przeczytałem). Najlepiej było w "Forte" i fajnie wyszły opowiadanka, pewnie dlatego, że pozwalały trochę bardziej poznać wykreowany świat.
Do tego stopnia fajnie, że do dzisiaj mam w planach zbudowanie makiety z Forte właśnie, mimo, że to dalej głównie "szczelanka".
Technologia trochę u Michała kuleje IMHO, bo zwłaszcza w tej "piechocie" wygląda jakby była wzięta z "teraz" - słabo widać, że to przyszłość.

Za to nie zgodzę się z
- "dlaczego oni ze sobą walczą" ... jak tak spojrzę na nagłówki gazet i np. nawalankę Rosji z
Ukrainą ... ktoś wymaga od nich innej argumentacji, poza "bo chcą" (przynajmniej niektórzy)?
UWAGA możliwy spojler
- "dlaczego siedzą tam gdzie siedzą" - ZTCP to było wytłumaczone, musiałbym wrócić i przeczytać, ale nie jestem pewny, czy aby przez jakiś czas nie robili za przynętę. A później siedzieli bo nie mieli innego wyjścia. Możliwe, że w kolejnych książkach jest większy nacisk na to i lepiej wytłumaczone, że oni generalnie o wiele mniej walczą z amerykańcami czy chińczykami, a bardziej z resztkami AI i wszystkiego co z nimi związane - to jest główna oś całej historii.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2018-12-01, 23:51   

Właśnie wyszedł 5 tom tego cyklu, Sente, czy na tym się kończy bo jak tak, to zaczynam czytać od Gambita?
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2018-12-02, 11:48   

A Podlewski ze swymi grubaśnymi Głębiami to się nadaje do czytania?
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2018-12-02, 12:12   

Nie nadaje. O wiele lepiej sięgnąć po Łukjanienkę.
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-12-02, 12:29   

m_m napisał/a:
Właśnie wyszedł 5 tom tego cyklu, Sente, czy na tym się kończy bo jak tak, to zaczynam czytać od Gambita?

Trzeba by przeczytać, żeby na to pytanie odpowiedzieć. :-)
W opisie książki, również w niej samej (na okładkach), nie pisze, żeby to był koniec.
Ja też raczej w to wątpię.
Chociaż jak przeczytałem o jednej rzeczy, do ostatniego tomu, to możliwe, że Cholewa powoli dąży już do zakończenia.

Ale proponowałbym zacząć czytać wcześniej, jeśli chcesz. Mnie po przeczytaniu 4 książek, lekko zmęczyło i zrobiłem sobie przerwę. Jak mam kolejne dwa tomy do przeczytania, to pewnie za jakiś czas się za nie zabiorę.
I nie zapominaj o zbiorze opowiadań z tego samego uniwersum - "Echa", bo dla odmiany od książek - nie mają tych samych bohaterów, daję lepsze pojęcie o świecie, włącznie z jednym opowiadaniem, które opisuje właśnie "Dzień", z pewnego punktu widzenia.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2018-12-02, 13:17   

bio napisał/a:
A Podlewski ze swymi grubaśnymi Głębiami to się nadaje do czytania?
Nadaje się, co prawda długie to, przegadane, ale jak masz 2 tygodnie wolnego to czytaj. Albo i nie czytaj, bo potem będzie na mnie że namówiłem do złego.



Goldsun dzięki za info, jednak poczekam aż cykl się zakończy i przeczytam w kawałku(tak właśnie zrobiłem z Głębią), mam już wszystkie tomy, z opowiadaniami włącznie.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2018-12-02, 16:15   

bio napisał/a:
A Podlewski ze swymi grubaśnymi Głębiami to się nadaje do czytania?

Peter F. Hamilton. Grubaśne książki, złożone fabuły. Podlewski jest przegadany. U Hamiltona dużo się dzieje. Aż za dużo, ale to chaos kontrolowany.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2018-12-02, 16:54   

A Hamilton to nie przegadany, hę? ;) Wali grubaśne knigi niczym spod sztancy :-P
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-12-02, 21:07   

Wracając jeszcze do Gambitu. Nie mam pojęcia czemu jeden z okrętów kosmicznych nosił nazwę Brehmen zamiast Bremen. Taka głupia wpadka.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-12-02, 21:24   

Fidel-F2 napisał/a:
Wracając jeszcze do Gambitu. Nie mam pojęcia czemu jeden z okrętów kosmicznych nosił nazwę Brehmen zamiast Bremen. Taka głupia wpadka.



Może na cześć Brehme Andreasa - piłkarza reprezentacji RFN (m.in MŚ '86 i '90 zwycięski gol w finale z Argentyną) hmm ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,51 sekundy. Zapytań do SQL: 13