FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Andrzej Sapkowski - Saga o wiedźminie
Autor Wiadomość
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2019-12-30, 09:57   

Dlaczego? W grach istniej co najmniej kilka serii dość długowiecznych, więc nie ma co zakładać, że to był/będzie ostatni Wiedźmin. Jak długo będzie pomysł na sensowne spieniężanie, tak długo będą go kontynuować. Lepiej mieć 2 konie pociągowe (Wiedźmin i Cyberpunk) niż tylko jednego.

Husycka jest regionalna, ale dotyka nie Polski, a pogranicza, kilku religii, dodatkowo wplata magię, tajna organizacja (Vogelsang), jest kabała, można to spokojnie pokazać jako historia bardziej uniwersalna, nie tylko interesująca Polskę-Czechy-Niemcy z powodu Śląska. Nie twierdzę, że to łatwe, ale chyba nie niemożliwe.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-12-30, 10:25   

toto napisał/a:
Husycka jest regionalna, ale dotyka nie Polski, a pogranicza, kilku religii, dodatkowo wplata magię, tajna organizacja (Vogelsang), jest kabała, można to spokojnie pokazać jako historia bardziej uniwersalna, nie tylko interesująca Polskę-Czechy-Niemcy z powodu Śląska. Nie twierdzę, że to łatwe, ale chyba nie niemożliwe.

Wiedźmin się teraz będzie napędzać z grą, książkami, serialem - jednocześnie.
W Ameryce gry już zrobiły mu rynek.
Husycka nie ma takiego wejścia i nie jestem pewny, czy Amerykanie by się zainteresowali, a to spory rynek, czyli potencjalne wpływy kasy.
Niby np. Vikingowie jakoś pociągnęli, ale to chyba temat bardziej przyciągający (i jakoś tam istniejący w wiedzy ogólnej) niż wojny husyckie.
To musiałby być serial z o wiele mniejszym budżetem, bardziej kameralny, zrobiony bardziej inteligentnie ... chociażby z powodu późniejszych bitew i rzezi. A trochę CGI też byłoby potrzebne.
Husycka faktycznie mogłaby "się zahaczyć" głównie na nazwisku Sapkowskiego, które właśnie sobie serialem wyrobił, ale jednocześnie chyba musiałaby jakoś od pierwszego odcinka zainteresować widzów. A tak z pamięci, to nie wiem czy początek to nie jest typowe "płaszcz i szpada" (bez szpady). I husycka akurat mocno mi trąci "słowiańskością", może to by też przyciągnęło widzów, jako "coś innego"?
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Benson 

Posty: 141
Wysłany: 2019-12-30, 13:01   

Kingdom Come Deliverance wg wiki na luty 2019 sprzedało się w 2 mln kopii, a to symulator średniowiecznego rycerza, dziejący się w Czechach. Przy dobrej reklamie (Sapkowski, ten od Wiedźmina!), zwłaszcza gdyby wzięli się za to CDPR (ci od Wiedźmina!!!), sukces raczej byłby pewny.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2019-12-30, 14:03   

toto napisał/a:
Husycka jest regionalna, ale dotyka nie Polski, a pogranicza, kilku religii, dodatkowo wplata magię, tajna organizacja (Vogelsang), jest kabała, można to spokojnie pokazać jako historia bardziej uniwersalna, nie tylko interesująca Polskę-Czechy-Niemcy z powodu Śląska. Nie twierdzę, że to łatwe, ale chyba nie niemożliwe.

Wyszłoby z tego fajne fantasy. Kontekst historyczny jest tak orientalny dla zachodniego i amerykańskiego widza, że na pewno by nie przeszkadzał. Na pewno nie byłby niezrozumiały - ot, kolejne fantasy. :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2019-12-30, 23:23   

Nie widzę stacji, która mogłaby przygarnąć tak ryzykowny i kosztowny projekt :-P
Fantasy bez masy potworów różnej maści i kształtów nie ma racji bytu :lol:
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-12-31, 00:41   

TVP we współpracy z Czeską :)
i jeszcze ADR/ ZDF
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2019-12-31, 07:55   

Wyjdzie Korona królów w połączeniu z Krecikiem.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-12-31, 10:15   

Krecik:Droga do władzy

Krecik:Korona Imperium

Brzmi legitnie
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2019-12-31, 11:29   

Trojan napisał/a:
TVP we współpracy z Czeską :)
i jeszcze ADR/ ZDF


To najbardziej ch.jowe połączenie jakie można sobie wyobrazić --_-
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2019-12-31, 12:15   

Dokładnie to
Krtek: Cesta k zasvěcený
Krtek: Dupna koruna

Może jednak zrobiłem błąd w tłumaczeniu? //mysli
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2019-12-31, 21:41   

https://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/spidersweb/2019/12/sapkowski-mem-wiedzmin-na-podstawie-gry-768x703.jpg
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-01-01, 05:06   

W sumie ładnie rozwinął scenariusz gry. Nie wszystkie wątki udane, miałbym kilka uwag, ale ogólnie jest nieźle. Cieszy że dobra gra może być kanwą niżej literatury.
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2020-01-03, 13:46   

Witcheromania?

Patrzę na youtube, a tam bez liku materiałów o Wieśku.

https://www.youtube.com/watch?v=wi_42ScKowY - How to Make a WITCHER with Science

https://www.youtube.com/watch?v=VlBIrR_tu5g - animacja fanowska z piosenką Jaskra "Toss a coin to your Witcher"

Kilkadziesiąt różnych coverów piosenki z serialu na youtube z ostatniego tygodnia - https://www.youtube.com/r...gIIAw%253D%253D

Filmików objaśniających lore, reakcje i recenzje nawet nie chciało mi się sprawdzać - są już ich setki, jeśli nie tysiące...
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-01-04, 01:20   



Zakładam że to wydanie z grową okładką -może ktos to potwierdzić? :)
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-01-04, 11:55   

"Twórczość Andrzeja Sapkowskiego jest oparta na grze Wiedźmin" :DDD
Ciekawe, jak Pan Andrzej to "łyknął" zważywszy na jego stosunek do tematu. No, chyba że za miliony zmienił zdanie :badgrin:
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2020-01-04, 12:53   

Po samej treści tego zdania uznałem, że to fejk lub maksymalnie jednorazowy żart.
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-01-04, 13:16   

Kontrowersyjna linijka wydrukowana jest inną czcinką i innym kolorem farby.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2020-01-04, 13:39   

A nawet powiedziałabym, że trzy pierwsze wyrazy w tejże linijce. :badgrin:
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4475
Skąd: fnord
Wysłany: 2020-01-27, 14:21   

Skończyłem ostatnimi czasy przesłuchiwać całą sagę i dumam sobie nad talentem Pandżeja do pożyczania scenografii motywów i pięknych w swojej prostocie patentów takich jak mapa Krain Północy która jest mapą polski obróconą o 90 stopni. Teraz moją uwagę zwróciło to jak bardzo wątek nadwornych czarodziejek wpływających na drzewa genealogiczne królów w celu wychodowania mesjasza który ocali świat przed katastrofą ekonologiczną i popchnie ludzkość do przodu to przeszczep 1 do 1 z Diuny. Aż zdziwiłem się jak wrzuciłem hasła do netu i praktycznie nie znalazłem żadnej fanowskiej dyskusji nad tym (z wyjątkiem: https://www.reddit.com/r/...red_by/efsgxq3/ )

Powiedźcie mi czy ja mam halucynacje z niedożywienia czy nikt tego nie widzi?
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-01-27, 14:35   

spoko - masz rację :)
ale to tak samo jak u mnie a Abercrombiem ;)


co do mapy
https://www.wykop.pl/wpis...ape-kontury-po/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2020-01-27, 17:32   

Aes Sedai u Roberta Jordana to jeszcze bardziej Bene Gesserit od Herberta niż loża u Sapkowskiego.

Szkoda, że ten jego świat jest tak bardzo... pretekstowy. Brak mu kompletności, co dobrze wróżyłoby różnym spin-offom. Właśnie ten konwent może być tego przykładem. Zawiązuje się w trzeciej części, trwa jeszcze w piątej. Ale w wątku Nimue (w przyszłości) już się nie pojawia. Gdzieś tam można wyczytać, że po wojnie z Nilfgaardem były pogromy czarodziejek i czarodziejów, ale tyle.

W związku z tym ta inspiracja Bene Gesserit też jakaś taka pretekstowa i zmarnowana.

Swoją drogą i wydawca i chyba pisarz marnują koncertowo okazję do zmonetyzowania popularności tego świata. Choćby poprzez szersze wpuszczenie do niego doświadczonych pisarzy i rozwijanie uniwersum. Ciekawe, czy byłoby na to zapotrzebowanie na rynku. Poza antologią "Szpony i kły" nic się ciekawego nie ukazało, ale chyba zbiorek ten sprzedał się przyzwoicie.

Supernowa odcina kupony od tego co jest i chyba im to wystarcza.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Auri 


Posty: 88
Wysłany: 2020-05-18, 16:13   

Miałam wyjawić dlaczego czuję się skrzywdzona przeczytawszy Sagę. W związku z nawałem obowiązków wszelkich czuję się rozgrzeszona wklejając swoje opinie z LC. Proszę się ustosunkować, a odpowiem jak się ogarnę z życiem.

Ostatnie życzenie

Domyślam się, że w swoim czasie proza Sapkowskiego była powiewem świeżości, była nowatorska i zaskakiwała żonglowaniem pomiędzy światem epickiej fantastyki a bajkami Andersena czy Braci Grimm. Także nie odbieram autorowi zasług w tym względzie. Odczytuję te zabiegi jako błyskotliwe i zabawne "plot twisty", niemniej jednak jestem fanką tajemnicy i samodzielnego rozwikływania intrygi, a w tym tomie opowiadań tego mi zabrakło. Treść wyłożono mi raczej łopatologicznie, a dialogi i fabułę przewidywałam bez większych trudności. Więcej mięsnej literatury, mości Sapkowski! Więcej!
PS. Zabieram się za drugi tom opowiadań. :)

Miecz przeznaczenia

Kiedy robić sobie przerwy to nawet da się znieść tę infantylną narrację ociekającą przekleństwami i seksem. Sama fabuła bardziej intrygująca niż w poprzedniej części opowiadań. Wątek Ciri wycisnął łzę z oka ale jestem babą więc to nie było trudne. ;-)

Krew elfów

Jakże ja się cieszę, że rozczarowanie wywołane czytaniem opowiadań się skończyło. Zmiana narracji bardzo korzystnie wpływa na odbiór. Nareszcie dynamika akcji współgra z fabułą. Przestałam być obrzucana kupą zza każdego winkla historii. Jest dramat. Jest intryga. A autor pozwala się im dziać, bez pośpiechu, który był tak męczący w opowiadaniach. Jestem wdzięczna.

Czas pogardy

Galimatias. Dzieje się bardzo wiele przez co lektura jest niełatwa - ale potrzebna. Fabularnie takie interludium. Lecę po kolejną część!

Chrzest ognia

Nic nie napisałam, co znaczy, że albo mi wcięło opinię z LC albo książka była nijaka.

Wieża jaskółki - SPOILER ALERT

Powrót na wysoki poziom. Fabuła staje się na powrót spójna. Dramat wydaje się kończyć, co napawa optymizmem. Niektóre maniery autora męczą - zwłaszcza nieuzasadniona sofistyka gdy fabuła przedstawiana jest z perspektywy osoby umiarkowanie wykształconej.

Pani Jeziora - SPOILER ALERT

O, Panie, jakie to było złe.
Przez większość książki miałam wątpliwości czy to nie aby jakiś żart, jakiś żenujący fanfik opublikowany pod tym samym tytułem (patrz moje oceny poprzednich tomów serii). Ciri latająca pomiędzy XX-wiekiem a Camelotem mnie zabiła. Nie mniej zawiedziona byłam dwustoma stronicami zupełnie nic nie wnoszących rozwijanych wątków - zamiast zamknięcia wątków rozpoczętych w poprzednich czterech tomach. Krótko mówiąc - pierwsza połowa tomu to bełkot złożony ze wszystkich tych pomysłów, których wcześniej nie dało się upchnąć, a kolejna połowa to grafomania przeplatana z patetycznymi scenkami, które nijak się mają do realiów świata opisanych we wcześniejszych tomach.
Brawurowo spie*dolony cykl. Gratulacje.

PS. A wątek Duny'ego w stylu "Luke, I am your father" to tak bardzo niskie zagranie, że aż żal się nad tym rozwodzić.
_________________
Auri
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2020-05-18, 16:40   

Hm, ja się nie zgadzam.
"Pani Jeziora" to moja ulubiona część, właśnie z powodu tych wielu wątków nie związanych z głównym, lub związanych z nim luźno. Te wszystkie "dygresje", małe i większe sceny dotyczące walki pokazywanej "w czasie rzeczywistym" i jako odległa już przeszłość. Takimi scenami, bez przegadania, w "Pani Jeziora" dodał epikę. I w zasadzie mógłbym się przerzucać ulubionymi scenami. Shani ocierająca łzę. Dijkstra. Wódz elfów zdradzony przez sojuszników. Krasnoludy pokazujące wała. I tak dalej.

Co do motywu z "Dunym" - również tu Sapkowski zagrał cudownie tym wątkiem. Wszak "wszyscy": Geralt, Yennefer i sam "Duny" i czytelnicy, wiedzą że chodzi o jej ojca. Tylko Ciri tego nie wie i do końca pozostaje w nieświadomości, choć z takim niedopowiedzeniem, że może się tego domyśla. Jeśli Sapkowski zagrał wątkiem z "Imperium kontratakuje" to zrobił to mistrzowsko.

"Wieża Jaskółki" - pośród wielu zalet, największą jest scena walki na skutym mrozem jeziorze i we mgle. Oj, jak to by pięknie wyglądało na ekranie. Łącznie z ostatnimi scenami, kiedy pojawia się Wieża i Ciri do niej wchodzi.

"Czas pogardy" - ten "galimatias" również uznaję za zaletę. Tak jak w "Pani Jeziora" tylko na mniejszą skalę. Fantastycznie i treściwie podane sceny pokazujące kluczowe zdarzenia z wojny. Choćby odwrót wojsk specjalnych Demawenda, które czytelnik dotąd znał jako rzeźników elfów. A teraz, nie zmieniając tego co robili wcześniej, Sapkowski pokazuje ich jako żołnierzy osłaniających uchodźców i idących dla nich na pewną śmierć. Nawet nie z powodu jakiegoś honoru, czy patriotyzmu, tylko po to, aby się wywiązać z obowiązku. I tak dalej.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Auri 


Posty: 88
Wysłany: 2020-05-18, 18:20   

Mhm. Proszę, napisz tę sagę jeszcze raz, bo gdy Ty to przedstawiasz to brzmi jak wspaniała opowieść.
Jedyne z czym mogę się zgodzić to Twoja wypowiedź na temat walki na skutym lodem jeziorze: obrazowe i nie da się tego wymazać z pamięci. Mam nadzieję, że nakręcą to porządnie w netflixowym serialu.
_________________
Auri
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-05-18, 18:31   

hę?
chyba w ogóle nie załapałaś.
 
 
Auri 


Posty: 88
Wysłany: 2020-05-18, 18:45   

Hę? Obyło się bez tego komentarza.
_________________
Auri
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2020-05-18, 19:34   

No dobrze, ja wciąż nie wiem, czy na końcu Geralt umarł czy nie. Kto umarł, ten nie żyje, a nie figle w głowie.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2020-05-18, 19:55   

No paczpan, a to się Sapkowskiemu oberwało. Nie wiem, czy się podniesie po tym ;)
Tolkien to ma chyba szczęście, że nie żyje.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-05-18, 20:34   

Auri napisał/a:
Mam nadzieję, że nakręcą to porządnie w netflixowym serialu.


Pozwolę sobie bezceremonialnie zniszczyć Pani nadzieję: nie nakręcili tego porządnie, bardzo delikatnie rzecz ujmując. Bieda realizacyjna i paździerz koncepcyjny, że o innych rozlicznych wadach łaskawie przemilczę.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-05-18, 20:39   

KS napisał/a:


No paczpan, a to się Sapkowskiemu oberwało. Nie wiem, czy się podniesie po tym ;)

Tolkien to ma chyba szczęście, że nie żyje.



1. Zważywszy na coraz pokaźniejszą tuszę może mieć z tym nielichy problem ;)

2. Poddany tak ostremu hejtowi jak A.S. mógłby się "przekręcić" na miejscu z wrażenia, ale w grobie też może ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14