FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Książki historyczne godne polecenia...
Autor Wiadomość
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2015-12-12, 20:25   

Franz A.J. Szabo "Wojna siedmioletnia w Europie 1756-1763" wydawnictwo NapoleonV
Rzecz chyba trochę starsza, u nas wydana w zeszłym roku. Jeszcze nie przeczytałem, ale patrząc na wydawcę mogę polecić w ciemno. Obkupuję się ich książkami jak jakiś narwaniec.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-12-12, 21:32   

Kurczę, właśnie chodzi mi o coś uwzględniającego też konflikty w koloniach, ale dzięki za namiar, zapoznam się.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2015-12-12, 23:26   

Było parę Historycznych Bitew z Bellony z tego okresu. Tak na szybko to Aleksander Sudak "Detroit 1763" - ale to wojna Pontiaka - indiańskie "powstanie" z lat 1763-65 i bardziej w temacie Jarosław Wojtczak "Quebec 1759".
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2015-12-13, 20:49   

Nie wiem jak sprawa ma się obecnie, ale gdy byłem małolatem mieliśmy pierwszorzędną pisarkę powieści historycznych dla młodzieży, czyli na dzień dzisiejszy jangadultów. Nazywała się ta pani Ewa Nowacka i przybliżała świat odległy w czasie jak Szubad rząda ofiary, Ursa z krainy Urartu, czy chyba najlepsza i najdojrzalsza Heliogabal, wnuk Mezy. Gawędziarzem nie do pobicia był Mika Waltari. Zaś co do książek tyczących moich osobistych sympatii to polecam Gore Vidala Juliana, oraz biografię Aleksandra pióra Petera Greena. Jako lekturę uzupełniającą do tej drugiej warto zastosować Aleksandra Wielkiego Maurice'a Druona, acz nie ma ona takiej wagi jakościowej jak jego cykl Królowie przeklęci. Doprawdy nie wiem którego z tych władców darzę większą estymą. Aleksander niby zdobył prawie wszystko, acz bardziej prawie. Julianowi nie udało się, może za sprawą zdrady, a może już była musztarda po obiedzie. A mogło być na odwrót.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-12-13, 20:55   

Przyłączam się do polecania Greena, doskonała biografia, jedna z moich ulubionych (drugą jest "Cezar" Waltera).
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
eneida

Posty: 1
Wysłany: 2016-07-11, 11:55   

Ja szukam książek historycznych o Polsce z przed chrztu ktoś coś zna godnego polecenia? Byłabym wdzięczna :)
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2019-01-22, 17:51   

Potrafi ktoś polecić dobry atlas historyczny z naciskiem na historię starożytną? Do upadku Rzymu zasadniczo. Im precyzyjniej y w głąb historii, tym lepiej. Język dowolny w zasadzie.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2019-01-22, 21:23   

Johannes Kromayer, Georg Veith Atlas bitew do historii wojskowości starożytnej
Wydawnictwo Napoleon V
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2019-01-22, 22:19   

brak Mezopotamii i niespecjalnie zależy mi na mapach pól bitewnych
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2019-03-27, 23:22   

1. To nie jest książka tylko Historyczna ale o histori jest bardzo wiele. Żywiąc Wojnę Martin Van Creveld Logistyka od Walleinsteina do Pattona, Bardzo fajne opracowanie skupione na logityce wojny na zapewnieniu zapotrzebowania i na tym jaki wpływ miała logistyka na historię wojen. Książka obala sporo mitów i zmienia trochę spojrzenia na historię. Zdecydowanie godne polecenia.

2. Stulecie Chirurgów - Czyli historia początków chirurgi. Często dość krwawych początków gdzie życie ludzie nie miało większej wartosci a lekarze byli czasem niebezpieczniejsi od choroby. To dobrze napisana lekko fabularyzowana i przystępna historia początków czegoś co nazywamy współczesną medycynę.
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-10-15, 11:35   

nie wiem jeszcze czy godna polecenia - ale może być ciekawie
https://www.empik.com/lud...9ibSkj1CCjZRi_M
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-05-04, 18:14   

Mosty i Tczew 1939. Dwie akcje specjalne niemieckich sił zbrojnych przed rozpoczęciem kampanii polskiej - Herbert Schindler

Opis dwóch akcji jakie strona niemiecka przedsięwzięła na krótko przed rozpoczęciem wojny. W obu przypadkach chodziło o przejęcie "wąskich gardeł" logistycznych. Obie akcje zakończyły się niepowodzeniem, polscy saperzy wysadzili obiekty na chwilę przed wkroczeniem Wehrmachtu. W pierwszym przypadku wydarzenia miały miejsce 25.08.1939r. i chodziło o tunel kolejowy niedaleko Mostów na przełęczy Jabłonkowskiej (dziś Czechy), w drugim zaś, 1.09.1939r., o mosty na Wiśle w Tczewie (a także w Grudziądzu).

Praca jest bardziej naukowa niż popularna. Autor bada rzecz bardzo drobiazgowo i rzetelnie, sięgając do wszelkich dostępnych źródeł, przeprowadza analizy których logice trudno cokolwiek zarzucić (zwłaszcza jeśli idzie o Mosty, gdzie jest mnóstwo źródeł wzajemnie wykluczających się). Praca zawiera również bardzo bogatą bibliografię, cześć dokumentów przytoczonych jest w załącznikach. Mamy też dwie poglądowe mapki. Czasem autor wspomina o zdjęciach istotnych dla tematu, jednak ich nie zamieszcza. To chyba jedyne uchybienie jakie zarejestrowałem podczas lektury.

Z pracy wynika, iż strona niemiecka, wydawałoby się słynąca z wyjątkowo dobrej organizacji, przygotowała obie akcje bardzo nieumiejętnie, fatalnie skoordynowała je zarówno przestrzennie jak i czasowo, a także popełniła wiele błędów w dowodzeniu. Do tego stopnia, że część z podjętych działań pomogła polskim oddziałom w wykonaniu zadań.

Na pochwałę zasługuje tłumacz, Grzegorz Bębnik. Sam będąc historykiem, rozumie co przekłada, nie popełnia błędów, i potrafi odnaleźć w pracy drobne nieścisłości o których informuje w przypisach.

Pozycja oczywiście bardzo wartościowa i dla osób zainteresowanych tematem warta polecenia.
9/10
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13