FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Muzyka a sesja, czyli budujemy klimat.
Autor Wiadomość
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-11-04, 21:08   Muzyka a sesja, czyli budujemy klimat.

Pytanie najprostsze w świecie, preferujecie muzykę podczas sesji, czy wolicie bez. Specjalnie dostosowana do momentu i chwili, czy nie chce wam się ustawiać. Macie zespoły posegregowane według klimatu i systemu, czy puszczacie obojętnie jaką, byle grała. A może sami sobie wygrywacie podczas prowadzenia? xD
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
Shadowrunner 
Dusza Dzikiego Ludu


Posty: 404
Skąd: Majorat Rabsztyński
Wysłany: 2007-11-05, 15:54   

Tyraela napisał/a:
A może sami sobie wygrywacie podczas prowadzenia? xD


Tak - drużyna razem z MG intonuje Ave Marija podczas każdej sesji w realiach fantasy lub bogurodzicę, jeśli gramy w średniowieczu (w Vampira albo Corona Regni Poloniae) 8)

Dobra, to pożartowaliśmy...

Ja nie segreguję muzy w/g systemów np. żeby mieć osobną w KC a inną w WFRP czy Dark Agesach, segreguję je inaczej: np. mam osobną playlistę na klimaty karczemno-miejskie, osobną na walkę, osobną na podróż, osobną na podziemia a osobną na jakieś monumentalne sceny. I cały czas włączony randomizer w winampie, bo nie lubię się koncentrować na zmienianiu piosenek, jak prowadze. Zmieniam jedynie playlisty, jak drużyna wchodzi w odmienne od dotychczasowych okoliczności.

I nie jest to bynajmniej muzyka byle jaka. Choć normalnie słucham bardzo ciężkiej i mrocznej muzy, to raczej nie puszczam punka ani metalu jako podkład do sesji - chyba że tam od biedy trafi się jakiś najtłisz (taki kawałek Ghost Story Love w wykonaniu koncertowym uważam za kapitalny podkład do szarży kawalerii pancernej), blajndgłardian czy rapsody. Zwykle to jest starannie wyselekcjowana muza z gier, filmów, jakieś instrumentale, klasyka, czasem Enya, Clannad, Dead Can Dance, czasem jakaś elektronika. Chociaż lubię wyszukiwać jakieś kawałki mało znane - np. mam kompilację podkładów ze strategii Total Annihilation - w która moi teamowcy nie grali jako muza do bitew morskich, albo muzę ze starego Conana (nie Age Of Conan tylko taki starszy H&S), gdzie motywy z muzyki filmowej conanowej są wymieszane z ambient-elektroniką.

Oczywiście jak idziemy grać w plener to nikt nawet nie przejmuje się oprawą muzyczną, bo nikomu się nie chce - wystarczy wóda i cudowne okoliczności przyrody do budowania klimatu :P
_________________
"Summoned I come... Why do you come here? I come to serve... Who do you serve? I serve the truth... What is the truth? That we are one people, one voice... Will you follow me into fire? Will you follow me into darkness? Will you follow me into death? I will follow... Then follow."

Polskie forum eRPG
 
 
Kam 
Książę


Posty: 13
Wysłany: 2007-11-05, 16:29   

Ja z reguły rezygnowałem z muzyki, tylko na ostatnią sesję jaką prowadziłem pokusiłem się o... zrobienie jej samemu. Nie był to jakiś wielki twórczy zryw, głównie podmiksowałem kawałki z soundtracków gierek z serii Silent Hill (możecie się więc domyślić, że klimat był mocno psychodeliczny). Ostatni utwór jest pracą jednak bardziej autorską, zmiksowałem kilka kawałków instrumentalnych i wokal z utworu jimmy Toola, a jego przeznaczeniem było nadać krańcowo schizową atmosferę ostatniej scenie dramatu. Myślę, że zadanie wykonał nie najgorzej. ;)
_________________
Kręcąc się wokół tej znajomej przypowieści,
Wirując, wplatając wokół każde nowe doświadczenie.
Uznaję to za święty dar, sławię szansę bycia żywym, możliwość oddychania.
 
 
Olisiątko 


Posty: 819
Skąd: Izolatka
Wysłany: 2007-11-05, 16:52   

Prowadze już tylko i wyłącznie Cyberpunk 2000 do którego nie tak łątwo czasem znalexc muzykę. Jednak przez ten czas ułozyłem sobie playlistę głównie składającą się z soundtracków oraz metalu i rocka. W końcu jedną z profesji jaką mozna wybrać jest Rockman :P
Wykorzystuję muzykę z poniższych:
Powerman 5000, Prodigy, Alice Cooper, Sonic Youth, Front Line Assembly, Kid 606, NIN, Ministry, Fear Factory, ost z Matrixa, Casablanki, Johnny Mnemonic, GITS, Akira, Elfen Lied, Tron, Metropolis, Rollerball.

Muzyke głównie wyszukuję łaząc po forach netowych, stronach oraz z kilku list dyskusyjnych (sporo dostałem na #cyberpunk na IRCU).
Zwykle trzymam laptopa na stoliku obok i przeskakuje do wybranego utworu przypisanego do walki, baru, ulicy, scen miłosnych, śmierci itd.
Sesja CP bez muzyki to nie sesja :P
_________________
All the ways you wish you could be, that's me.
I look like you wanna look.
I fuck like you wanna fuck.
I am smart, capable, and most importantly, I am free in all the ways that you are not.
 
 
Garet 


Posty: 5
Wysłany: 2008-11-18, 22:16   

Ja prowadzę Neuroshimowe sesje, również mam potworzone playlisty co do sytuacji a muza zazwyczaj leci sobie cicho w tle. Ciekawym pomysłem jest przyporządkowanie jakichś konkretnych kawałków konkretnym, charakterystycznym Bn-om którzy często pojawiają się na sesjach, (jak gracz się dobrze sprawuje to jemu również można coś dokleić). Dawało to fajne efekty. Głownie czerpie z muzyki filmowej - Jarhead, Black Hawk Down, The Fountain, Resident Evil, wszystkie Matrixy, parę Silent Hillów, Ergo Proxy, Mroczny Rycerz, AvP 1 i 2, muza z fallouta, trochę kawałków Amona Tobina, dalej muza z Jestem Legendą, Ojca Chrzestnego, Vampir the masquerade , 300, Penderecki, Requiem for a dream - genialny soundtrack.

Czasami zdarza mi się popełnić sesję w D&D wtedy leci muzyka Capercaillie i z WoWa
 
 
Taclem


Posty: 72
Wysłany: 2008-11-19, 09:31   

Do klimatów fantasy polecam Dargaard - http://www.dargaard.com/mainpage.htm Mniej więcej od płyty "The Dissolution of Eternity" z 2001 roku właściwie wszystko mi pasowało.
Swego czasu do sesji wampirycznych sam robiłem muzykę :-) Było to całe lata temu, stąd wyjątkowo paskudna jakość, a i wykonanie pozostawia wiele do życzenia :)
http://taclem.art.pl/index.php?pgs=vampires
_________________
 
 
Kvothe 
bard


Posty: 321
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-18, 12:34   

Kumpel ostatnio prowadząc sesję D&D przygotował sobie odpowiedni podkład pod różne etapy rozgrywki: podróż, karczma, walka, krypta, nawiedzone domostwo itd. Bardzo to było przyjemne, chociaż koleżanka z niskim HP paranoicznie spoglądała kiedy będzie próbował znaleźć utwór z podkładem do walki. ;3
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-06-18, 13:23   

Próbowałem się tak bawić, ale mam za małą podzielnosć żeby to ogarnąć na bieżąco a nigdy mi się nie chciało układać plejlist przed sesją //spell
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Heos 
Nie wiem


Posty: 71
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-06-18, 23:08   

Bardzo często staram się dopasować muzykę do:
a) klimatów sesji, jeżeli ma miejsce na terenie wiejskim, dzikim z nastawieniem na pierwotne doznania to eksploatuję ogromną kolekcję folk i pagan metalu; jeżeli zwiedzają futurystyczne miasta cyberpunku to industrial
b) lokacji, jak wspomniane wyżej - lochy mają inną muzykę niż karczma i las
c) wydarzeń, wliczając to umyślne mylenie graczy, zmianę muzyki na pułapkę mimo jej braku i/lub odwrotnie
_________________
"Zawszem mówił, że gorzałka jeno tęgiej głowie służy." – Jan Onufry Zagłoba
 
 
Yria 
Lawful Evil


Posty: 36
Skąd: Katowice
Wysłany: 2015-06-23, 13:31   

Jakiś motyw muzyczny potrafi super zrobić klimat, a wybór nie taki trudny... Osobiście preferuję coś z Nox Arcana czy Desiderii Marginis, jeśli ma być ponuro^^
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 14