FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Ławeczka
Autor Wiadomość
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-09-26, 18:09   Ławeczka

Żadna realizacja tv nigdy nie dorówna spektaklowi wystawianemu na "małej scenie" przed publicznością. Nic nie jest bowiem w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu widza z aktorami odgrywającymi sztukę. Nawiązać więź, poczuć emocje bohaterów, którzy znajdują się dosłownie na wyciągnięcie ręki... Oglądanie na szklanym ekranie zubaża widowisko np. nie patrzymy tam, gdzie sami chcemy, widzimy tylko tyle ile pokazuje kamera. Oczywiście "lepszy rydz, niż nic". :-)

Ławeczka - niby nic, a jednak coś. ;) Wokół tego rekwizytu rozgrywa się tragikomedia autorstwa Aleksandra Gelmana.
"Myśliwy" i "myśliweczka" ( ;) ) spotykają się w parku na "polowaniu": kobieta szuka męża, a żonaty mężczyzna, kolejnej miłosnej/cielesnej przygody na jedną noc, bez zobowiązań. On też jest samotny, bo jego życie małżeńskie znajduje się w stanie "rozkładu".
W kontakcie ze sobą "zakładają maski" starając się ukryć swoje prawdziwe "ja", jednak w miarę trwania rozmowy (przyjmującej niekiedy bardzo zaskakujące zwroty), dochodzi do stopniowego ich "zdzierania", aż w końcu wychodzi na jaw cała trudna i bolesna prawda o każdym z nich. Do "tanga trzeba dwojga", ale to jeszcze za mało żeby wszystko "grało".
Z której strony by nie patrzeć, ich priorytety się różnią, choć nie są aż tak do końca inne...
Kontakty damsko-męskie... Sama esencja ludzkiego żywota. Spektakl znakomicie ukazuje relacje zachodzące między nimi. Wzrusza i bawi. Dialogi - paluszki lizać! J. Gajos i J. Żółkowska grają wyśmienicie.
Ech, obejrzeć tę sztukę na żywo... :)
Ocena: 10/10
 
 
Maria 

Posty: 22
Wysłany: 2008-10-06, 19:45   

Oczywiście, w pierwszym słowie, napiszę Ci, że kompletnie nie masz racji ;) . Ale to tylko takie - poniekąd...

Ławeczka - taka sobie opowiastka o... no właśnie o czym? nagłej namiętności zbudzonej na tej parkowej, przypadkowej ławeczce? czy może o przypadkowym wybuchu różnych uczuć, które ta konkretna ławeczka wyzwoliła?

Za każdym razem, widząc DVD z tytułem "Ławeczka" na brzegu, rzucam się jak gończy ogar, by ktoś inny mnie nie ubiegł... i od lat kilku - to samo rozczarowanie... to nie "moja" ławeczka, na której przysiedli Joanna Żółkowska i Janusz Gajos... to znowu to, czego nawet nie chcę obejrzeć - filmik zrobiony >pod odbiór< (żeby nie powiedzieć pod publiczkę). Tego nie chcę oglądać.

Szczęśliwie (dla mnie) mam ten mój ukochany majstersztyk nagrany... i chociaż nie wiem dziś, w którym dokładnie miejscu owa kaseta VHS się znajduje (remont ;( ), to mam nadzieję, że zapis jeszcze czytelny... mimo - nie tylko wiekowości kasety, a - a może przede wszystkim - wiekowości nagrania... (dla młodszych - kiedyś obowiązywał inny system, i tak zwane przejście SECAM/PAL nie obyło się bez strat, choćby tych najmniejszych - w kolorze).

A teraz za off mnie Mod dopadnie...

Ale ja przecie cały czas w temacie... bo jakżeby inaczej - o tej, nadspodziewanie zaskakująco wspaniałej interpretacji dwojga, którzy tę, niby małą historyjkę, oddali w sposób nieprzeciętny... niebo lepiej niż moje pierwsza, oryginalna "wizualizacja" tego tekstu, który po interpretacji tandemu Żółkowska-Gajos przestał być tylko tekstem... a stał się, ot, zwykłą przypadłością relacji ona-on, nas samych...

Dzięki ASX za... :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14