FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Bellona i inne wydawnictwa historyczne
Autor Wiadomość
Nabu Nezzar 
Gildyjczyk


Posty: 619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-03, 19:56   Bellona i inne wydawnictwa historyczne

Mamy już wątek poświęcony powieściom historycznym, ale nie mamy tematu w którym można by dyskutować o zwykłych książkach historycznych, popularnonaukowych. Bellona jest chyba najbardziej znanym z takich wydawnictw. Poza nią tego typu książki wydaje mi.in. Rebis czy Amber.
Myślę, że dla osób tak jak ja interesujących się także historią obecnośc na rynku tego rodzaju wydawnictw jest ciekawą alternatywą czy tez uzupełnieniem oficyn typu Mag, Copernicus czy ISA.

No i oczywiście pytania do was: Które z wydawnictw wypuszczających tego typu książki najbardziej cenicie? Czy macie jakichś ulubionych autorów czy serie wydawnicze? Ulubione książki?

Nie ukrywam, że liczę tutaj na posty forumowych historyków m.in. Jacha czy Asu :-P
_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2008-10-03, 20:19   

Nabu Nezzar napisał/a:
Które z wydawnictw wypuszczających tego ty[pup książki najbardziej cenicie?
Myślę, że na tym polu zdecydowanie prowadzi Bellona, która specjalizuje się w wydawaniu tego typu książek. Na półce mam też książki wydane przez wydawnictwa: Amber, Rebis, Prószyński & S-ka, Znak, Iskry oraz Świat Książki. Nie można też zapominać o Instytucie Pamięci Narodowej, ale zakres merytoryczny jaki obejmuje ich tematyka, nie skłania do zakupu jakiejkolwiek pozycji ;)

Nabu Nezzar napisał/a:
Czy macie jakichś ulubionych autorów czy serie wydawnicze?
Z autorów cenię Adriana Goldsworthy’ego oraz Normana Daviesa. Co do serii, to podoba mi się seria "Historyczne bitwy" Bellony, a także seria "Wielcy historii" Ambera. Fajnie zapowiadała się seria wydawnictwa Iskry poświęcona biografiom przywódców III Rzeszy, ale bodaj skończyła się na dwóch pozycjach - poświęconych Hitlerowi i Goebbelsowi. Pierwszą posiadam, na drugą ostrzę sobie ząbki ;)

Wracając do serii historycznych... W październiku za pośrednictwem krakowskiego Wydawnictwa LIBRON rusza seria "Kampanie" angielskiego Wydawnictwa Osprey. Jednak wadą tych pozycji będzie wysoka cena (ok. 30 zł) za zaledwie 96 stron...
Więcej informacji

Nabu Nezzar napisał/a:
Nie ukrywam, że liczę tutaj na posty forumowych historyków m.in. Jacha czy Asu :-P
Czyżbym awansował na forumowego historyka? Chyba nieco przesadziłeś Naboo ;) To zaszczytne miano należy się Bernardowi, Asuryanowi czy Tiganie. Gdzie mi do ich wiedzy? ;)
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Nabu Nezzar 
Gildyjczyk


Posty: 619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-03, 20:40   

jachu napisał/a:
Myślę, że na tym polu zdecydowanie prowadzi Bellona, która specjalizuje się w wydawaniu tego typu książek.
Zgadzam się w pełni. U mnie również przoduje Bellona, która wydaje zdecydowanie najciekawsze pozycje historyczne. No a skoro mnie głównie interesują militarne aspekty histori... Sporo mam też pozycji Amberu, jednak duży udział w nich mają powieści historyczne a nie opracowania popularnonaukowe.
Jachu napisał/a:
Z autorów cenię Adriana Goldsworthy’ego oraz Normana Daviesa.
A z polskich?
Goldswoprthy'ego przeczytałem na razie jedną książkę - "W imię Rzymu" dlatego nie mogę za bardzo sobie o nim zdania wyrobić. Książka jednak była bardzo ciekawa.
Jachu napisał/a:
Wracając do serii historycznych... W październiku za pośrednictwem krakowskiego Wydawnictwa LIBRON rusza seria "Kampanie" angielskiego Wydawnictwa Osprey. Jednak wadą tych pozycji będzie wysoka cena (ok. 30 zł) za zaledwie 96 stron...
Więcej informacji
No właśnie ta informacja była jednym z decydujących czynników dzięki którym wpadłem na pomysł założenia tego wątku. Jednak podczas pisania posta kompletnie o tym zapomniałem :-P Bardzo cenię Ospreye i ostrzę sobie na nie kły. Przeboleję nawet cenę. W Ospreyach jednak spore znaczenie ma jakość obrazków, map i zdjęć a tych ma być bardzo dużo w książkach.
Jachu napisał/a:
Czyżbym awansował na forumowego historyka? Chyba nieco przesadziłeś Naboo ;) To zaszczytne miano należy się Bernardowi, Asuryanowi czy Tiganie. Gdzie mi do ich wiedzy? ;)
No proszę cię... Człowiek który czyta tyle książek historycznych i tak bardzo historią się interesuje w moich oczach uchodzi za jednego forumowych ekspertów historycznych:)
_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2008-10-03, 21:16   

Nabu Nezzar napisał/a:
A z polskich?
Polskich autorów mam tylko w paru pozycjach z serii "Historyczne Bitwy" i to akurat z okresu rzymskiego, więc niespecjalnie mam wybór ;) Ale pozycje takich autorów jak: Daniel Gazda, Krzysztof Kęciek czy Paweł Rochala były naprawdę dobre.

Nabu Nezzar napisał/a:
Goldswoprthy'ego przeczytałem na razie jedną książkę - "W imię Rzymu" dlatego nie mogę za bardzo sobie o nim zdania wyrobić. Książka jednak była bardzo ciekawa.
Gość uchodzi za eksperta od Imperium Romanum. Ja polecam biografię Cezara jego autorstwa - "Cezar: Życie giganta" z serii "Wielcy historii" Ambera.

Nabu Nezzar napisał/a:
No właśnie ta informacja była jednym z decydujących czynników dzięki którym wpadłem na pomysł założenia tego wątku. Jednak podczas pisania posta kompletnie o tym zapomniałem :-P
Sklerotyk :P

Nabu Nezzar napisał/a:
Bardzo cenię Ospreye i ostrzę sobie na nie kły. Przeboleję nawet cenę. W Ospreyach jednak spore znaczenie ma jakość obrazków, map i zdjęć a tych ma być bardzo dużo w książkach.
Dla mnie to troszkę drogo jak za marne 96 stron. Zobaczę w Empiku jak będą wyglądały poszczególne pozycje z tej serii, wtedy zdecyduję czy opłaca się zakupić "Farsalos 48 p.n.e. Cezar i Pompejusz – starcie dwóch potęg", która jest planowana w najbliższych miesiącach. Decyzję jednak podejmę w odpowiednim czasie.

Nabu Nezzar napisał/a:
Człowiek który czyta tyle książek historycznych i tak bardzo historią się interesuje w moich oczach uchodzi za jednego forumowych ekspertów historycznych:)
Ej no! Można czytać tysiąc książek i się czymś interesować, a nadal pozostać przygłupawym bubkiem ;) Ekspertem można nazwać kogoś, kto wykazał się wiedzą i inteligencją w danej dziedzinie. Ja się jeszcze nie wykazałem, więc dopiero muszę zasłużyć na takie miano ;)
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2008-10-04, 17:16   

Ja w zasadzie krótko ;)
Bellona tak, Rebis mniej - ma ciekawe powieści, to fakt.
Bardzo dobre i dobrze opracowane książki są z wydawnictwa Avalon - które szczerze mogę polecić ;) Bardzo dużo książek z historii polski. Jurek, Zientara, Nowacki.

Nie można zapomnieć o starym dobrym wydawnictwie PWN ;)

Przyznam, że w Świecie Książki przybyło ostatnimi czasy bardzo duzo interesujących książek historycznych. Interesujące biografie i relacje.
I pan Davies bezapelacyjnie ^_^
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13