FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kanon Fantastyczny (Vademecum) ZB

Czy uważasz, ze warto przygotować kanon fantastyczny ZB i czy weźmiesz w nim udział?
Mowa, już robie
27%
 27%  [ 10 ]
Nie, nie chce mi się
37%
 37%  [ 14 ]
Można, jak będę miał wolną chwilę to podeślę typy
35%
 35%  [ 13 ]
Głosowań: 37
Wszystkich Głosów: 37

Autor Wiadomość
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-26, 10:37   Kanon Fantastyczny (Vademecum) ZB

DO ŚRODY (30.09.09) PROWADZIMY TU DUSKURS, JAK SKOMPILOWAĆ KANON ZB POTEM POWSTANIE TEMAT Z PRZYJĘTYMI ZASADAMI I TERMINAMI ZBIERANIA / PUBLIKACJI DANYCH.

W wątku o kanonach rzuciłem propozycję
Mag_Droon napisał/a:
Toudisław napisał/a:
Mag_Droon napisał/a:
Inna rzecz, że kanony takie to po prostu zapis widzimisia, więc i my jako ZB moglibyśmy ułożyć i też byłby on równie dobry.

Proszę bardzo. Pomysł niezły :P tylko jak zrealizować
Ech, trudny by nie był, zakładamy, że kazdy zainteresowany przygotowuje własną "co najwyżej setkę" podzieloną na dwie (tak na szybko opracowując) części: klasyka - must read, osobiste fascynacje (coś co urzekło, choć wcale nie musi spełniać wymogów definicyjnych klasyki [do ustalenia]).
Następnie, jesli coś pojawia się w więcej niż 25% list trafia na listę rankingową, która zostaje następnie przez każdego uczestnika ustawiona w kolejności osobistych preferencji (z punktacją). Kolejny etap zebranie podsumowanie punktacji dla każdej pozycji i ranking ZB gotowy.

Zakładam, że kazdy własne propozycje układałby na podstawie książek przeczytanych a nie takich, które czekają na przeczytanie.
I mam od razu dwa podstawowe pytania:
1) Czy chcecie pobawić się w układanie takiego kanonu?
2) Czy chcielibyście wprowadzić jakieś zmiany w sposobie jego opracowywania?[/b]
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-26, 10:42   

Mag_Droon napisał/a:
1) Czy chcecie pobawić się w układanie takiego kanonu?

Chętnie.

Mag_Droon napisał/a:
2) Czy chcielibyście wprowadzić jakieś zmiany w sposobie jego opracowywania?

Ja rzuciłem tam taką myśl:

w kanonie Sapkowskiego Spell napisał/a:
Ułożyć chronologicznie (lub alfabetycznie) bo układanie przez wszystkich kolejności jakościowej spowoduje koniec świata. Jest tak napisane w Starym Testamencie, sprawdzałem ;) Zanim jednak zaczniemy układać, to wypadałoby założyć oddzielny temat. Każdy zainteresowany da swoją propozycję lektur do umieszczenia w kanonie. Potem przez trzy miesiące będziemy się żreć, które książki tam nie pasują. Powstaną nowe przyjaźnie, nowe sojusze, wielu ludzi śmiertelnie się obrazi, upadną imperia, Lenin wstanie z grobu, otrzepie się i pójdzie se wpizdu. I kanon będzie gotowy :-P

Wieczorem rozwinę trochę wypowiedź i podam pierwsze propozycje ;) Forsuję kolejność chronologiczną/alfabetyczną bo to ma być kanon, a nie ranking ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-26, 10:49   

W ramach walk i użerania się co bardziej opiniotwórczych użyszkodników mój pomysł obejmuje głosowanie wstępne tajne, dopiero opracowana przeze mnie lista rankingowa - kompilacja pojedyńczych list byłaby zamieszczona do pobrania w sieci. I znowy głosy zbierałbym w formie maili i po umówionym czasie opublikowałbym wyniki.
Ograniczy to do minimum bezsensowne dysputy czy X i jego książka QWERTY nadają się do zamieszczenia w kanonie czy nie.

Edit. Oki, kanon a nie ranking.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-26, 10:54   

Mag_Droon napisał/a:
Oki, kanon a nie ranking.

Właśnie. Bawienie się w ranking mija się z celem jeżeli zainteresowanych będzie, jak znam życie, dziesięciu aktywnych dyskutantów (oby). Kanon za to można ułożyć alfabetycznie nawet i jedynie będzie się można spierać czy oby ta pozycja pasuje do kanonu. Warto przy każdej propozycji napisać dwa, trzy zdania, o tym dlaczego uważamy, że jest to powieść kanoniczna.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2009-09-26, 10:58   

Takich kanonów jest całe mnóstwo, może lepiej zająć się klasyką polskiej fantastyki? Wydaje mi się, że to lepszy pomysł.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-26, 11:01   

dworkin napisał/a:
Takich kanonów jest całe mnóstwo, może lepiej zająć się klasyką polskiej fantastyki? Wydaje mi się, że to lepszy pomysł.

No to stworzymy swój ;) A klasyką można zająć się później
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2009-09-26, 11:05   

Źle się wyraziłem. Miałem na myśli, byśmy ustalili listę klasycznych pozycji, czyli kanon, w polskiej fantastyce. Nie zajmowali się zagraniczną.
 
 
Kennedy 
Sepulka


Posty: 601
Skąd: Chasm City
Wysłany: 2009-09-26, 11:11   

Jestem za, nie ma chyba jeszcze podobnego opracowania. A żeby nie robić problemów i podziałów, można by założyć dwa tematy z kanonami, jeden ogólny i jeden dla fantastyki wyłącznie polskiej.
_________________
Znalazłem swoją religię, nic ponad książkę nie wydawało mi się ważniejsze. Bibliotekę poczytywałem za świątynię.
J-P.S.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2009-09-26, 11:42   

Ja z miejsca przy polskiej odpadam (poza paroma wyjątkami), ale przy zagranicznej jestem za. Choć mój kanonik byłby pewnie skromny.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4476
Skąd: fnord
Wysłany: 2009-09-26, 11:48   

Jander napisał/a:
Ja z miejsca przy polskiej odpadam, Lem, Zajdel czy Sapkowski to nie moja branża

Lem to również światowa klasyka?
  
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-26, 11:50   

Zapytam może głupio. Fantastyka Ogólnie czy tylko Fantasy ?
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-26, 12:03   

Toudisław napisał/a:
No to stworzymy swój

I to jest myśl ;)
dworkin napisał/a:
Źle się wyraziłem. Miałem na myśli, byśmy ustalili listę klasycznych pozycji, czyli kanon, w polskiej fantastyce. Nie zajmowali się zagraniczną.

Dobry pomysł, ale raczej w takiej formie:
Kennedy napisał/a:
Jestem za, nie ma chyba jeszcze podobnego opracowania. A żeby nie robić problemów i podziałów, można by założyć dwa tematy z kanonami, jeden ogólny i jeden dla fantastyki wyłącznie polskiej.

Dla mnie z prostej przyczyny. Bardzo słabo znam polską fantastykę.
Toudisław napisał/a:
Zapytam może głupio. Fantastyka Ogólnie czy tylko Fantasy ?

Jeżeli światowa to chyba tylko fantasy. Jeżeli chodzi o polską to może fantastyka ogólnie. Powód jest prosty, w wypadku fantastyki światowej ta lista byłaby pierdalna wręcz.

No i co powiecie na postulat pisania krótkiego, aczkolwiek treściwego uzasadnienia?
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2009-09-26, 12:07   

Ł napisał/a:
Jander napisał/a:
Ja z miejsca przy polskiej odpadam, Lem, Zajdel czy Sapkowski to nie moja branża

Lem to również światowa klasyka?

Uaktualniam, a czasem nawet zmieniam całość postów już wysłanych. Tak więc luz, widziałem błąd jeszcze nim zobaczyłem twojego posta.
pzdr
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4476
Skąd: fnord
Wysłany: 2009-09-26, 12:19   

Jander napisał/a:
Ł napisał/a:
Jander napisał/a:
Ja z miejsca przy polskiej odpadam, Lem, Zajdel czy Sapkowski to nie moja branża

Lem to również światowa klasyka?

Uaktualniam, a czasem nawet zmieniam całość postów już wysłanych. Tak więc luz, widziałem błąd jeszcze nim zobaczyłem twojego posta.
pzdr

Oczywiście; ale zamiast zmieniać swoje posty chyba lepiej by było jakbyś ustosunkował się do pytania, na tym polega forum dyskusyjne. ; ]
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-26, 12:39   

Ł napisał/a:
Oczywiście; ale zamiast zmieniać swoje posty chyba lepiej by było jakbyś ustosunkował się do pytania, na tym polega forum dyskusyjne. ; ]

Uznał swój błąd? Czepiasz się.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4476
Skąd: fnord
Wysłany: 2009-09-26, 12:51   

Może ale nie róbmy schiz że zamiast rozmawiac z sobą edytujemy swoje posty (albo czyjeś posty, pozdro Mad). :P
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-26, 13:03   

Ł napisał/a:
Może ale nie róbmy schiz że zamiast rozmawiac z sobą edytujemy swoje posty

Mi też się zdarza edytować, jak zobaczę zaraz po wypuszczeniu, że walnę bzdurę jakąś niezamierzoną. Nie mam prawa do autokorekty?

EDIT: W wątku o Laibach byś coś napisał lepiej :P
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4476
Skąd: fnord
Wysłany: 2009-09-26, 13:06   

Spellsinger napisał/a:
Nie mam prawa do autokorekty?

Widze subtelną granicę między korektą a "zmianą całościpostów już wysłanych".
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-26, 13:27   

Ł napisał/a:
Widze subtelną granicę między korektą a "zmianą całościpostów już wysłanych".

Albo zmianą cudzych postów by maskować własną głupotę nie informując nikogo że zmieniliśmy mu posta






Na takie posty przydaje się wygaszanie
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2009-09-26, 13:36   

Proponuję wrócić do tematu.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-09-26, 14:34   

Toudisław napisał/a:
Zapytam może głupio. Fantastyka Ogólnie czy tylko Fantasy ?

Dobre pytanie. Najlepiej ograniczyć się do Fantasy. Jak pomysł wypali i będziemy wiedzieć co i jak, to można zrobić SF.
Spellsinger napisał/a:
Warto przy każdej propozycji napisać dwa, trzy zdania, o tym dlaczego uważamy, że jest to powieść kanoniczna.

Słusznie.
Jander napisał/a:
Ja z miejsca przy polskiej odpadam (poza paroma wyjątkami)

Również. Polska za bardzo mi nie podpasowuje.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2009-09-26, 14:43   

Ja bym z miejsca wrzucił całość fantastyki.
No i czy kanonem będą książki, będące również przykładem "jak nie należy pisać" (czy coś w tym rodzaju)?
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-09-26, 14:45   

Cytat:
No i czy kanonem będą książki, będące również przykładem "jak nie należy pisać" (czy coś w tym rodzaju)?

Pytanie tylko po co?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-26, 14:52   

Jander napisał/a:
No i czy kanonem będą książki, będące również przykładem "jak nie należy pisać"

Co masz na myśli? Książki znane z tego, że są do dupy czy poradniki?

EDit: O teraz się wczytałem dokładnie. Jakie tytuły byś proponował? I co wprowadziły do literatury poza tym, że są takie sobie? Poczytność? Co Wiśniewski wprowadził ciekawego do muzyki? ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2009-09-26, 15:02   

Właśnie poczytność - taki RAS czy Rowling spopularyzowali nieco samą fantastykę, jednocześnie będąc czytadłami.
Poza tym czy wrzucamy wyłącznie książki wydane na rynku polskim?
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-09-26, 15:05   

Jander napisał/a:
Właśnie poczytność - taki RAS czy Rowling spopularyzowali nieco samą fantastykę, jednocześnie będąc czytadłami.

Równie dobrze, na takiej zasadzie, do kanonu można umieścić film Petera Jacksona - bo spopularyzował Władcę Pierścieni :)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-09-26, 15:08   

Jander napisał/a:
Poza tym czy wrzucamy wyłącznie książki wydane na rynku polskim?

Obawiam się, że tak. W końcu ja - jako uczestnik, książek zagranicznych mam w sumie dwie, nie do końca przeczytane i wydane również po polsku. I na bazie tego zakładam, że duża część również ma taką sytuację; tj. brak dostępności do obcojęzycznych książek, niewydanych w Polsce. Więc w proponowanym systemie nie przejdą.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2009-09-26, 15:14   

Spellsinger napisał/a:

Równie dobrze, na takiej zasadzie, do kanonu można umieścić film Petera Jacksona - bo spopularyzował Władcę Pierścieni :)

Bez przesady. Pytanie brzmi - czy w wypadku podobnych zestawień powinno się również oceniać wpływ dzieła na rozwój gatunku oraz echo z jaką zostało odebrane?
Conan jak najbardziej spełnia obydwa warunki. Był jak fantastyczna bomba wodorowa. Jeśli chodzi o Rowling, nikt nie odmówi jej potężnego rezonansu, który wzbudziła na świecie.

Pomimo najczęściej gorszej erudycji, mamy pewną przewagę nad pojedynczymi autorami. Jest nas wielu. A każdy ma jakieś swoje pozycje, które go w pewien sposób poruszyły. Jakieś mniejsze lub większe katharsis, którego doświadczył. Moglibyśmy więc spróbować z kanonem "od szarych czytelników dla szarych czytelników".
Rozumiem, że ważnym aspektem jest wpływ na gatunek WTEDY. Ale czy naprawdę nie możemy spojrzeć na te dzieła tylko z perspektywy DZIŚ? Niektóre na pewno są niepodważalne, jak twory Tolkiena, jednak co do Howarda nie byłbym już taki pewien. Dlatego może polećmy coś bardziej ambitnemu czytelnikowi, który może już mieć, albo chcieć w sobie wyrobić, pewną ogładę. Niekoniecznie kanon historii gatunku, ale tego co warto w fantasy przeczytać.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2009-09-26, 17:34   

Jak fantasy to ja odpadam zupełnie. Poza Tolkienem, Sapkowskim i Kresem nie mógłbym nic szczerze polecić do kanonu dla polskiego czytelnika. A nie, mógłbym, ale i tak jest tego niewiele i pewnie niektórzy mieliby wątpliwości, czy na pewno moje propozycje należą do fantasy.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-09-26, 19:40   

toto napisał/a:
Jak fantasy to ja odpadam zupełnie. Poza Tolkienem, Sapkowskim i Kresem nie mógłbym nic szczerze polecić do kanonu dla polskiego czytelnika. A nie, mógłbym, ale i tak jest tego niewiele i pewnie niektórzy mieliby wątpliwości, czy na pewno moje propozycje należą do fantasy.
Dlatego widzę i fantasy i sf w jednym, bo ktoś czyta to a ktoś inny tamto. Zresztą wyszłoby, czy bardziej jesteśmy f czy sf (a moze s-m). Przeczytam jeszcze raz Wasze uwagi w poniedziałek wieczorem i zbiorę wszystko w jakąś spójną całość.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 16