FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Brandon Sanderson
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-08-17, 10:00   Brandon Sanderson

Brandon Sanderson (ur. 19 grudnia 1975 w Lincoln w stanie Nebraska) - amerykański pisarz fantastyki i powieści przygodowych dla młodzieży, wykładowca twórczego pisania. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Johna W. Campbella

W 1994 rozpoczął studia na kierunku biochemii na Brigham Young University w Provo w stanie Utah. W latach 1995-1997 prowadził w Seulu działalność misyjną Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, którego jest członkiem. Po powrocie podjął studia licencjackie na anglistyce w Brigham Young University. W 2004 uzyskał tytuł magistra na kierunku twórczego pisania. Zadebiutował wydaną przez Tor Books w maju 2005 powieścią fantasy Elantris.

Od 7 lipca 2006 jest żonaty z nauczycielką, Emily Bushman, swoją aktualną menadżerką. W październiku 2007 urodził im się syn, Joel

Po śmierci Roberta Jordana, autora cyklu fantasy Koło Czasu, Brandon Sanderson został wybrany przez żonę zmarłego, Harriet Rigney, aby dokończył ostatni, 12 tom tej serii - A Memory of light. Z uwagi na obszerność materiału, zostanie on wydany w trzech częściach, z których pierwsza, o tytule The Gathering Storm, 27 października 2009



Bibliografia

* Elantris (Tor Books, 2005); wydanie polskie: pod tym samym tytułem (Wydawnictwo MAG, 2007)
* Warbreaker (robocze wersje powieści były publikowane na stronie internetowej autora od 2007; wydanie książkowe planowane jest przez Tor Books na 2009[4])

Trylogia Mistborn

* The Final Empire (Tor Books, 2006); wydanie polskie: Z mgły zrodzony (Wydawnictwo MAG, 2008)
* The Well of Ascension (Tor Books, 2007)
* The Hero of Ages (Tor Books, 2008)

Cykl o Alcatrazie Smedry

* Alcatraz Versus the Evil Librarians (Scholastic Books, 2007)
* Alcatraz Versus the Scrivner's Bones (Scholastic Books, 2008)
* Alcatraz Versus the Knights of Crystallia (2009)
* Alcatraz Versus the Dark Talent (2010)

Cykl The Wheel of Time (Koło Czasu) [edytuj]

* The Gathering Storm (Tor Books, wydanie planowane na 27 października 2009[3])


Za mną jak na razie tylko Elantris. Bardzo klasyczna i mocno przewidywalna ale czytało się nawet nieźle. Od fajna lektura do wanny ;) Całkiem ciekawy świat został skonstruowany na potrzeby powieści. Czytaliście coś więcej ? podobało się ?
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-08-17, 22:14   

Trzeba aż temat dla Sandersona? ;) Czytałam Elantris i z Mgły zrodzonego, ta druga pozycja to była prawdziwa mordęga. Zdecydowanie nie umiem przy takich książkach odpoczywać. O ile Elantris ratował jeszcze w jakiś sposób sam pomysł, z wykonaniem już gorzej, to z Mgły zrodzony to była taka sztampa... ;) Ale co należy policzyć na plus temu autorowi, pisze w taki sposób, że bardzo szybko się go czyta. Wydawałoby się kniga, 600 czy 700 stron a można ją spokojnie łyknąć w jeden wieczór.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2009-08-19, 20:19   

Skoro istnieje cała masa tematów poświęconych mniej popularnym autorom, to dlaczego nie ;)
Czytałam wszystkie książki Sandersona, Elantris , trylogię Mistborn i Warbreaker.
Nie są to arcydzieła, ba! daleko im do dobrej literatury, ale tak jak napisała Metzli, Sanderson pisze bardzo przystępnie, przez co czyta się szybko i przyjemnie ;) Poza tym zauważyłam, że każda jego nowa książka, jest lepsza od poprzedniej, a to dobrze wróży na przyszłość ;)
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-08-20, 06:07   

Metzli napisał/a:
Trzeba aż temat dla Sandersona? ;)


Ano trzeba. Po to, żeby forumowy lud bez problemu mógł znaleźć wypowiedzi na temat twórczości autora, którego z czystym sumieniem można se darować. Ku przestrodze, znaczy się... ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-08-20, 06:13   

Metzli napisał/a:
Trzeba aż temat dla Sandersona? ;)

On wydał w Polsce 2 książki. Przy tematach z paranormal romans czy gromowładnego nie miałaś takich obiekcji.

Liv napisał/a:
trylogię Mistborn i Warbreaker.

Lepsze/gorsze od Elantris ?

ASX76 napisał/a:
Ku przestrodze, znaczy się... ;)

To nie jest znowu taka kicha żeby się jej bać. Ale polecać to bym raczej tego nie polecał
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-08-20, 06:17   

Toudisław napisał/a:


To nie jest znowu taka kicha żeby się jej bać. Ale polecać to bym raczej tego nie polecał


Niemniej żeby wydać na to kasę... to można się bać, prawda? ;) Tym bardziej, że mamy wiele pozycji innych i lepszych autorów do wyboru...
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2009-08-22, 13:50   

Toudi napisał/a:

Lepsze/gorsze od Elantris ?


Lepsze. Nie dużo, ale jednak, choć akcja podobnie jak w Elantris rozwija się bardzo powoli i niektóre rozwiązania (zwłaszcza polityczne) są strasznie naciągane, to w trylogii Mistborn bardzo spodobał mi się pomysł Zrodzonych z mgły i allomacji - i choćby dlatego warto ją przeczytać ;)
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2009-08-23, 20:00   

"Elantris" to ostatnia powieść z gatunku fantasy, jaką dane mi było przeczytać. Czytałem ją jakoś w zeszłym roku i pamiętam, że zrobiła na mnie naprawdę dobre wrażenie, choć oczywiście nie była pozbawiona wad. Książka ta, choć zapewniła mi w ubiegłym roku sporo przyjemności z czytania, to zatarła się już w mojej pamięci i w związku z tym, w zasadzie nie mam bladego pojęcia o czym była. Pamiętam tylko drobne szczegóły, a to raczej nienajlepiej świadczy o tej pozycji ;) Z tego co mi się wydaje, jest to chyba książka przeznaczona raczej dla młodszego i mniej wyrobionego czytelnika wychowanego na "Harry'm Potterze" ;)
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2009-08-24, 20:35   

Mnie się podobały i Elantris i Z mgły zrodzony. Bardzo dobrze mi się obie książki czytało. Nie wymagałam za wiele, ale pochłonęłam obie w krótkim czasie (duże litery zrobiły swoje ;) ). W sumie mogę się podpisać pod opinią Liv. I z pewną niecierpliwością czekam na kolejne tomy (jednak nie skuszę się na wersję angielską).
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-01-05, 23:27   

Przeczytałam "Studnię Wstąpienia" Sandersona. Przypuszczam, że ta książka znudzi większość ludzi. Lwia część to sama polityka. Rzecz się dzieje rok po pierwszym tomie i opisuje szarpaninę polityczną, w którą uwikłało się nowe utopijne państewko stworzone przez Elenda Venture na podstawie wiedzy książkowej. :P
Zakończenie było jak grom z jasnego nieba - po relatywnie powolnej akcji i sporadycznie pojawiającym się wątku z mgłami nagle coś takiego. Trzeci tom najpewniej będzie traktował głównie o tym, jak sobie z nową sytuacją poradzić.
Ogólnie książka mi się podobała, ale bez fajerwerków.
_________________
goodreads .
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-04-30, 16:44   

Mag napisał/a:
Baśń dla dorosłych na weekend

Siewca wojny to opowieść o dwóch siostrach, które urodziły się księżniczkami, o Królu-Bogu, który ma poślubić jedną z nich, pomniejszym bóstwie, które nie wierzy w siebie, i o nieśmiertelnym człowieku, starającym się naprawić błędy, jakich dopuścił się setki lat temu.

W ich świecie ci, którzy zginęli w chwalebny sposób powracają jako bogowie i żyją w zamknięciu w stolicy Hallandren. W tym samym świecie o potędze stanowi moc zwana BioChromą, oparta na Oddechach, które można zbierać jedynie pojedynczo od konkretnych osób. Dzięki Oddechom i czerpaniu koloru z nieożywionych przedmiotów Rozbudzający są w stanie zarówno dopuszczać się nikczemności, jak i tworzyć cuda. Siri i Vivenna, księżniczki Idris; Dar Pieśni, zniechęcony bóg odwagi, Król-Bóg Susebron i tajemniczy Vasher - Siewca Wojny, zetkną się z jednymi i drugimi.

Przepiękna powieść dla dorosłych przypominająca niezwykłe baśnie o prawdzie i marzeniach
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2010-04-30, 19:03   

MAG napisał/a:
Przepiękna powieść dla dorosłych przypominająca niezwykłe baśnie o prawdzie i marzeniach


Szkoda tylko, że okładka ani przepiękna, ani baśniowa, ani dla dorosłych. ;)

_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-05-04, 17:04   

Czy ktoś zamierza to nabyć i podzielić się opinią? ;) Miałam tę książkę w planach, ale tekst z okładki bynajmniej nie zachęca... Wygląda wręcz jak przeciwieństwo tego, o czym bym chciała czytać. xD
_________________
goodreads .
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2010-05-05, 11:24   

Mam i przeczytam w ciągu tygodnia (może dwóch). Recenzja też będzie. Póki co, na dniach, powinna pojawić się na Katedrze moja recka ze "Studni wstąpienia".
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2010-05-09, 10:06   

O wilku mowa .
Życzę przyjemnej lektury.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2010-05-09, 15:19   

Elektra napisał/a:

Szkoda tylko, że okładka ani przepiękna, ani baśniowa, ani dla dorosłych. ;)

Obrazek


Uch. Straszne. Wiem, że nie okładka jest najważniejsza, ale... jakoś nie mam ochoty stawiać tego na półce. Nawet w sklepie głupio z takim czymś podejść do kasy :-o :-P
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
mec 
Stwórca Wdów


Posty: 84
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-05-09, 16:39   

Procella napisał/a:
Elektra napisał/a:

Szkoda tylko, że okładka ani przepiękna, ani baśniowa, ani dla dorosłych. ;)

Obrazek


Uch. Straszne. Wiem, że nie okładka jest najważniejsza, ale... jakoś nie mam ochoty stawiać tego na półce. Nawet w sklepie głupio z takim czymś podejść do kasy :-o :-P

Zawsze można kupić przez neta 8)
_________________
"Tych, którzy umierają zdrowo, wypycha się i wystawia na widok publiczny w szklanych skrzyniach jako przykłady właściwego życia."
Steven Erikson, "Zdrowe zwłoki"
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2011-07-19, 13:45   

Skończyłem Elantris i jestem zadowolony. Dawno mi już brakowało dobrej klasycznej fantasy. Czyta się to to szybko i bardzo przyjemnie, Sanderson potrafi czytelnika zainteresować, wciągnąć i rozbawić. Co prawda dziwnie wygląda bądź co bądź poważna tematyka (zmagania politycznoreligijne i ewentualne wymordowanie dwóch nacji) i lekkie dialogi, ale autor stworzył takie zabawne postacie, że można mu wybaczyć mieszanie klimatu.
Debiut przekonał mnie do pisarza.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2012-05-10, 21:59   

Jakiś czas temu przypomniałam sobie Z mgły zrodzonego (swoją drogą zastanawiałam się, czy ten tytuł nie powinien brzmieć: "Z mgły zrodzona") i sięgnęłam po kontynuacje. Bardzo dobrze mi się czytało i Studnię wstąpienia, i Bohatera wieków. Sprawnie poprowadzona akcja, interesujący bohaterowie (chociaż nieco schematyczni), allomacja, zakończenie każdego tomu zaskakujące. Kawał dobrej fantasy.

Za to Stop prawa był jakiś dziwny. Po pierwsze bardzo krótki w porównaniu z poprzednikami. Poza tym zakończenie takie, jakby miał być wstępem do jakiejś większej historii. Nie wiem, co myśleć o tej książce i byłam po niej nieco rozczarowana.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
audion7

Posty: 10
Wysłany: 2014-07-23, 09:05   

W ostatnim czasie jest coraz głośniej o Drodze Królów Sandersona. Zbiera ona bardzo pochlebne recenzje . Miał ktoś z was okazję zapoznać się z pierwszym tomem cyklu Archiwum burzowego światła ? Jakie są wasze odczucia ?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2014-07-23, 10:00   

Wziąłem i popełniłem recenzję: http://katedra.nast.pl/art.php5?id=6787
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-07-23, 10:04   

Ja też: http://www.rybieudka.blog...n-recenzja.html ;)
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Lady Dragon 


Posty: 27
Wysłany: 2014-08-07, 11:22   

Ja docieram dopiero do polowy, ale juz wladlam po uszy. Sanderson idealnie trafil w moje gusta :-P
_________________
"Dovie'andi se tovya sagain"
 
 
Nevi 
Enigmajczyk


Posty: 383
Skąd: Ascendentowo
Wysłany: 2014-08-11, 21:40   

Dopiero co skończyłem Z mgieł zrodzonego i jestem zadowolony, choć moje odczucia ewoluowały w trakcie czytania; z początku było to nieco chwiejne, ale w miarę rozszerzenia się wiedzy mojej jako czytającego o świecie, było coraz lepiej.
Sceny walki pod koniec naprawdę godne pochwały, choć przydałoby się więcej nieco patosu w jednym momencie, ale to już subiektywne odczucie, ale ogólnie bardzo pozytywnie zapatruję się na wrzucenie następnego tomu na moje kobo :D
_________________
"O cieniach minionych enigmajskiej kultury łkają miliony tych śmiałków, którzy zasmakowali jej w pierwotnej rozkoszy. By wkrótce zwymiotować. Bo czyż można wyobrazić sobie syntezę większych przeciwieństw niż eklektyczny Wieloświat Filarów, gdzie sprzeczność stanowi fundament bytu? To tutaj, w różnorodności Enigmaium odnajdziesz to czego nie chcesz rozumieć: radość pośród cierpiącego świata."
 
 
Yria 
Lawful Evil


Posty: 36
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-09-15, 09:39   

Zrodzonego i Elantris osobiscie uwielbiam, zresztą Sanderson wbił się na wysokie miejsce na liście moich ulubionych autorów i już tam został.
Stopu Prawa zdążyłam popełnić reckę: http://asafewarmplacewith...tali-czyli.html
A Drogę Królów skończyłam dopiero czytać i jeszcze mi kac nie minął, ale i za nią się zabiorę niedługo.
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2014-10-27, 21:19   

Skończyłam niedawno Siewcę wojny. Czytało mi się bardzo dobrze, jak każdą książkę Sandersona, chociaż powieść rozkręcała się dość wolno. Ale od końcówki nie mogłam się oderwać. Znowu pojawił się oryginalny pomysł na magię.

Jedynie tytuł trochę mi nie pasuje, nie siewca, tylko coś odwrotnego?

Mam ochotę zabrać się za Drogę królów, ale trochę przeraża mnie objętość tej książki i fakt, że to pierwszy tom tak dużej serii.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2015-01-17, 10:37   

Droga królów. Czyli wstęp do monumentalnego cyklu (no 10 tomów po cegle). Autor już od pierwszych stron pokazuje czym to jest - typowym epic fantasy z bieganiem po ścianach i efektownych walkach z użyciem mocy. Ale w sosie Sandersona jest to i zjadliwe, i nawet smaczne.
Miejscami mam wrażenie, że autor porwał się z motyką na słońce - stworzył olbrzymi świat, a następnie zapełnił go różnymi pomysłami. W efekcie niektóre rozwiązania sprawiają wrażenie wymyślonych na siłę, mam problemy z kupieniem ich. Ale to dopiero pierwszy tom, później może to wrażenie zniknąć.
Zwłaszcza, że wątki poszczególnych postaci porywają (z wyjątkiem tego pana z prologu).
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2015-01-17, 17:50   

Mówisz, żeby się nie przejmować prologiem? Bo mnie przyhamował tak skutecznie, że żadne ochy i achy Natalii nie zdołały mnie zagonić do dalszej lektury.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2015-01-17, 18:05   

Prolog to jest bohater mający moc i nią wymachujący. Ale dalej masz bohaterów którzy moc mieli i ją utracili oraz próbujący ją zdobyć. Czyli najlepsze schematy gatunku.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2015-01-18, 17:30   

Czytam drugi tom. Jest bardzo dobrze, ale nie szaleję na punkcie tego cyklu. Te wstawki z Dalekiej Przeszłości są męczące i chyba pod ich względem można porównywać ten cykl do MKP. Ale to bardzo dalekie skojarzenie. Bo jednak nie ma klimatu z sagi Eriksona.
Zaś wstawki z przeszłości bohaterów (w tomie drugim dotyczą Shallan), są najsłabszą częścią. Sanderson mógł z nich zrezygnować i cykl niczego by nie stracił.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 14