FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Graham Joyce
Autor Wiadomość
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-10-16, 13:07   Graham Joyce

Graham Joyce, angielski pisarz fantastyczny oraz wykładowca uniwersytecki.
Czterokrotny zdobywca British Fantasy Award, raz zdobył World Fantasy Award.
W Polsce pojawił się w Krokach w nieznane 2006 z opowiadaniem Częściowe zaćmienie. Niedawno nakładem wydawnictwa Solaris ukazało się Indygo (BFA 2000), a w marcu 2010 ma pojawić się, również w Solarisie, Requiem (BFA 1996).

Indygo już za mną, pierwsze wrażenia zawarłem w Co teraz czytam?

Beata w Co teraz czytam? napisał/a:
ja napisał/a:
A sama książka jest... duszna. Ale i ma w sobie coś. Wciągająca, ale i trochę rozczarowująca za połową, gdy czytelnik orientuje się, na czym bazował Chambers tworząc swoją teorię o Indygo. Ale stosunki międzyludzkie i manipulacja przedstawione znakomicie. Jeszcze jakieś 50 stron mi zostało - zobaczymy, jak autor skończy...

Ha! Doczytałam do końca i zmieniam zdanie o Indygo. Znaczy, ten kawałek o rozczarowaniu. Owszem, byłam trochę rozczarowana, gdyż ten mesmeryzm i podobne bzdurki (sorry, ale tak to oceniam) denerwują mnie i "odnaukawiają" w moich oczach książkę. Ale zakończenie jest świetne - wyjaśnia wszystko. Znowu jest tak, jak lubię - jedno rozwiązanie elegancko zamyka całość i wyjaśnia wszystkie tajemnice. W sumie Indygo okazuje się być bardzo dobrą książką psychologiczną, opisem swoistego katharsis, które muszą przejść spadkobiercy, żeby się od balastu psychicznego z przeszłości uwolnić.
Ratuje, bo łatwo byłoby to zepsuć o co nawet autora podejrzewałem.
A tak otrzymujemy zgrabnie więczące zakończenie. Deus ex machina się nie pojawia.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-01-31, 23:27   

Na książkach można przeczytać szersze wrażenia z lektury Indygo. Recenzja autorstwa Mag_Droona :)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23164
Wysłany: 2010-02-01, 13:22   

Magu, czy liczba stron tej powieści to jakaś wada? Bo kusi mnie ta książka, ale 288 stron powstrzymuje :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-02-01, 13:40   

Każdy by chciał, aby dobre książki były dlugie, ale w przypadku Indygo to by było lanie wody.
Pomyśl o tej książce jako o propozycji na jeden wolny dzień, no weekend max. Książka jest skrojona do takiego wymiaru też sporą w sumie prawdopodobnością wydarzeń. To nie Brown, gdzie śmierć bohaterowi grozi średnio co godzinę a przygód ma tyle co spora rodzina w trzech pokoleniach z dwoma wojnami światowymi. U Joyce´a bardziej od akcji liczy się budowa nastroju.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-04-21, 13:52   

toto napisał/a:
Mag_Droon napisał/a:
Teraz napocząłem Requiem Grahama Joyce'a. Obawy, nadzieje i łyżeczka dziegciu jak na razie (ale to dopiero 1/5 książki). Zobaczymy, bo mimo wszystko intryguje.
Zawód.
Eee, tak źle to nie jest. Mimo pewnych błędów (ponad piętnastowieczne panowanie islamu w Jerozolimie końca ubiegłego stulecia, lub Konstantyn Cesarz Bizantyjski) jak narazie nie odbiega od moich przewidywań. Inna rzecz, że fantastyki to się po Requiem nie spodziewałem.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2010-04-21, 18:09   

Mag_Droon napisał/a:
Eee, tak źle to nie jest. Mimo pewnych błędów (ponad piętnastowieczne panowanie islamu w Jerozolimie końca ubiegłego stulecia, lub Konstantyn Cesarz Bizantyjski) jak narazie nie odbiega od moich przewidywań. Inna rzecz, że fantastyki to się po Requiem nie spodziewałem.
Drobne muśnięcie fantastyką jest. Mnie zawiódł sam pomysł. A właściwie wplecenie w fabułę tej teorii spiskowej. Przynajmniej z mojego punktu widzenia. Czytało się szybko (w dzień połknąłem), kilka fajnych scen. Ale Indygo było dużo lepsze. I kiepska okładka. Jak na razie, najsłabsza książka wydana w Rubieżach.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
xan4
Tatuś Muminków


Posty: 354
Skąd: Silesia
Wysłany: 2010-04-21, 18:39   

Ale mnie zniechęcacie. To jest coś słabszego od Rubieży?

I jeżeli Indygo na być o wiele lepsze od Requiem, to może to sobie podaruję. Bo dobre było, ale żadna rewelacja przecież
_________________
Oddział chwilowo zamknięty
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2010-04-21, 20:34   

Mnie w Requiem najbardziej irytuje wplatanie wątku religijno-apokryficznego, który tylko mnie irytuje i wydaje się wrzucony na siłę. Chociaż osadzenie akcji w Jerozolimie trochę to tłumaczy. W książce najlepsi są bohaterowie i ich wzajemne relacje.
Mag_Droon napisał/a:
zakończenie ratuje Requiem.
Finał ok, ale to coś na kształt epilogu już niekoniecznie.

Jak pisałem, Requiem uważam za najsłabszą książkę z Solarisowych Rubieży. Ot, przyzwoita książka. Liczyłem na zdecydowanie więcej. Tym bardziej, że Indygo podobało mi się bardzo. Chociaż, ta opinia może jest nieco krzywdząca. Ahmed (jeden z bohaterów) jest zajebisty (właśnie te słowo tu pasuje :-) ), jego postać jest chyba najmocniejszą stroną powieści.

edit:
Jakaś migracja? ;)
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-05-13, 00:03   

Na Książkach można przeczytać recenzję Requiem, autorem jest Mag_Droon. Miłej lektury :)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-06-09, 00:45   

xan4 napisał/a:
I jeżeli Indygo na być o wiele lepsze od Requiem, to może to sobie podaruję. Bo dobre było, ale żadna rewelacja przecież


To była moja pierwsza myśl po skończonym niedawno Indygo, specjalnie porywająca lektura to nie jest z pewnością. Ale zła też nie, a końcówka faktycznie bardzo ładnie wszystko zamyka. Ale jeśli Requiem ma być gorsze to jakoś nie widzę sensu, żeby po to sięgać. Tyle innych książek czeka :)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-06-11, 02:38   

Ja czekam na Facts of life, bo nie da się ukryć, że autor rozwija się i może być to już całkiem udana pozycja.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13