FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Żałoba narodowa
Autor Wiadomość
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-09-23, 19:49   

Spellsinger napisał/a:
Ciekawe czy by ogłosili żałobę gdyby Rydzyk kojtnął //panda


Nie muszą. Wezmę tydzień wolnego i będę cały tydzień pił i ucztował. Ale to będzie piękna żałoba.

toto napisał/a:
Przeżyłem więcej żałób narodowych niż moja zmarła przed kilkoma laty prababcia. Ja uzbierałem ich 12, ona tylko dziesięć. Strach pomyśleć co będzie, gdy dożyję choćby połowy jej wieku?

No ba, dzięki naszym prezydentom masz osiągnięcie. Masz się czym szczycić. Bądź wdzięczny.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-09-23, 19:55   

Będziesz mógł z wyższością kiwać głową i opowiadać wnukom ile to żałób narodowych przeżyłeś. I że te dzisiejsze żałoby to już nie to samo co było kiedyś xD
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2009-09-23, 21:30   

Metzli napisał/a:
Będziesz mógł z wyższością kiwać głową i opowiadać wnukom ile to żałób narodowych przeżyłeś. I że te dzisiejsze żałoby to już nie to samo co było kiedyś xD
Wnuki będą raczej pytały w jak strasznych czasach żyłem, skoro tyle razy żałoba narodowa była ogłaszana. Pomyślą, że to były najmroczniejsze czasy w dziejach Polski. Dobrze, że chociaż rocznic nam nie organizują, jak to się dzieje w przypadku zamachów w NY, Londynie i Madrycie (jakieś uroczystości, chyba nawet głowy państw biorą w nich udział). A ja będę mógł opowiedzieć im jak to bohatersko nie żałowałem publicznie.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2009-09-25, 17:12   

toto napisał/a:
Wnuki będą raczej pytały w jak strasznych czasach żyłem, skoro tyle razy żałoba narodowa była ogłaszana.

Ja tam się cieszę - przynajmniej jak już mamy żałoby, to nie dlatego, że stała się naprawdę tragedia dla państwa, tylko z drobniejszych powodów. Za x lat może żałoba narodowa będzie, jak tragicznie umrze choć jedna osoba, bo śmiertelność będzie tak niska. ;)
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2009-09-25, 18:57   

Spellsinger napisał/a:
Ciekawe czy by ogłosili żałobę gdyby Rydzyk kojtnął //panda

sprawdzimy :freak: ?

Bedzie co opowiadać wnukom :mrgreen:
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
nosiwoda 


Posty: 522
Wysłany: 2009-09-28, 14:58   

Gdzieś, kiedyś ktoś coś pisał o krzywdzie, jaką polskiej młodzieży robi gimnazjum i polski hiphop (zwłaszcza marny hiphop odmiany "bling-bling ustawka po lekcjach zią hh na zawsze!") . Coś jest na rzeczy.
Ogłośmy z tego powodu żałobę narodową.
 
 
Wulf 
wilczy błazen


Posty: 1381
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-09-28, 15:12   

Ale ona by musiała trwać do końca świata i o jeden dzień dłużej przynajmniej ;-)
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2009-09-28, 15:14   

Z powodu jednego przyszłego bana ogłaszać żałobę narodową? Ale czy prezydent zatwierdzi?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2009-09-28, 15:57   

Nosiwoda napisał/a:
Gdzieś, kiedyś ktoś coś pisał o krzywdzie, jaką polskiej młodzieży robi gimnazjum


Jakiś czas temu odbywał się sondaż odnośnie tego czy utworzenie Szkół Gimnazjalnych było słusznym posunięciem. Oczywiście wyniki udowodniły (coś około 70% na "nie"), że był to jeden z tych kroków, z których nie możemy być dumni :mrgreen:
Jakże się cieszę, że nie musiałem pracować w gimnazjum XD

toto napisał/a:
Z powodu jednego przyszłego bana ogłaszać żałobę narodową? Ale czy prezydent zatwierdzi?


Nie zatwierdzi.
Chyba, że ban dostanie co najmniej 10 osób jednocześnie :P
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
nosiwoda 


Posty: 522
Wysłany: 2009-09-29, 08:36   

Jeśli okaże się, że po gimnazjum ludzie częściej głosują na PO, to ogłosi! Albo jeśli ban będzie dotyczył sympatyków PiS - to ogłosi!
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-04-10, 15:23   

Ogłoszono 7 dniową żałobę narodowa. Tutaj uważam że podjęto słuszną decyzję
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2010-04-10, 17:19   

Nie uważasz, że ma to posmak ironii?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-04-10, 17:39   

Tixon napisał/a:
Nie uważasz, że ma to posmak ironii?

No troszkę. Tym razem Żałoba też przez Lecha Kaczyńskiego i Chyba pierwszy raz za jego " kadencji " Sensowna
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-04-10, 19:08   

Żałobę narodową rozumiem, ale żeby zamykać jutro supermarkety to lekka przesada. Żeby ludzie z powodu śmierci prezydenta nie mogli zrobić zakupów?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-04-10, 19:30   

Ja zaś nie jestem w stanie zrozumieć odgórnego narzucania czegoś takiego jak żałoba z jakiekolwiek powodu. Inna sprawa, że zrozumieć się nie staram, a i obchodzić nie mam zamiaru.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2010-04-10, 20:38   

Zlitujcie się i trochę zastanówcie co się stało. Każda forma żałoby jest teraz uzasadniona. Teraz nie czas na jakiekolwiek komentowanie tych osób i ich wcześniejszych działań.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-10, 20:54   

Dosadniej bym to wyraził Tomaszu, dosadniej.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-04-10, 20:56   

A co broni ludziom obchodzić żałobę? Co innego jednak obchodzić ją dobrowolnie, a co innego próbować narzucać innym. A w przypadku żałoby narodowej ja przynajmniej odczuwam traktowanie przez rząd społeczeństwa jak bydło, którym trzeba kierować.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-04-10, 21:57   

Myślę, że to Supermarkety to pewna przesada. Ale mogę taką decyzję zrozumieć i krytykować jej nie zamierzam. A może powinni jutro przy supermarketach zbierać kasę na pomoc rodziną ? przecież nie wszyscy mili kasy jak lodu
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2010-04-10, 22:12   

Toudisław napisał/a:
A może powinni jutro przy supermarketach zbierać kasę na pomoc rodziną ? przecież nie wszyscy mili kasy jak lodu

Dlaczego im?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-04-10, 22:37   

Tixon napisał/a:
Dlaczego im?

Dlaczego pomagać rodziną które straciły bliskich i żywicieli ? no nie wiem sam pomyśl
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2010-04-11, 00:13   

Tomasz napisał/a:
Zlitujcie się i trochę zastanówcie co się stało.
a co się stało? zginęło kilkadziesiąt osób. Co dziennie umierają z chorób i giną od wypadków setki albo tysiące. CO się takiego szczególnego stało?

Toudisław napisał/a:
Dlaczego pomagać rodziną które straciły bliskich i żywicieli ? no nie wiem sam pomyśl
co dziennie na drogach ginie kilkadziesiat osób, czemu nie pomagać ich rodzinom? bo statystycznie pogibli i publicznie nieznani i dlatego gorsi? Przyznam, że ta ogólnonarodowa histeria trochę mnie irytuje. Jasne, że tragedia, zawsze żal gdy giną ludzie, ale czemu jakoś szczególnie mam się pochylać nad kimś tylko dlatego, że był generałem, ministrem, biskupem czy innym prezydentem? Bo co? bo generał wart jest 30 zamiataczy ulic a prezydent 50 kasjerek z supermarketu?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-11, 05:49   

Fidel-F2 napisał/a:
co dziennie na drogach ginie kilkadziesiat osób, czemu nie pomagać ich rodzinom? bo statystycznie pogibli i publicznie nieznani i dlatego gorsi? Przyznam, że ta ogólnonarodowa histeria trochę mnie irytuje. Jasne, że tragedia, zawsze żal gdy giną ludzie, ale czemu jakoś szczególnie mam się pochylać nad kimś tylko dlatego, że był generałem, ministrem, biskupem czy innym prezydentem? Bo co? bo generał wart jest 30 zamiataczy ulic a prezydent 50 kasjerek z supermarketu?

Zabrzmi okrutnie, ale... tak.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2010-04-11, 07:52   

MrSpellu napisał/a:
Fidel-F2 napisał/a:
co dziennie na drogach ginie kilkadziesiat osób, czemu nie pomagać ich rodzinom? bo statystycznie pogibli i publicznie nieznani i dlatego gorsi? Przyznam, że ta ogólnonarodowa histeria trochę mnie irytuje. Jasne, że tragedia, zawsze żal gdy giną ludzie, ale czemu jakoś szczególnie mam się pochylać nad kimś tylko dlatego, że był generałem, ministrem, biskupem czy innym prezydentem? Bo co? bo generał wart jest 30 zamiataczy ulic a prezydent 50 kasjerek z supermarketu?

Zabrzmi okrutnie, ale... tak.

Zgadzam się ze Spellem. Akurat orędownikiem żałób nie jestem. Ale po wczorajszej katastrofie to było jedyne sensowne rozwiązanie. Nie mam wątpliwości, że właśnie dla takich "okazji" jest ta instytucja. Inna sprawa, to to zamykanie hipermarketów. One same się tak ograniczyły? Bo raczej nie można tego nikomu narzucić przepisem prawa. Skoro tak, to szkoda.

Jakkolwiek krytycznie podchodziłem do wcześniejszych żałób, tak wczoraj nie wyobrażałem sobie sytuacji, że mogłoby żałoby nie być. I tak - ci pasażerowie byli więcej warci - jeśli już chcecie tak wartościować - od "zwykłych" obywateli. Było na pokładzie tego samolotu kilka osób, które pełniły istotne funkcje państwowe. Gdybyśmy nie uczcili ich pamięci - to równie dobrze możemy się rozmontować jako państwo. Za prezydentem nie przepadałem. Nie zmienia to faktu, iż urząd ten jest symbolem ciągłości władzy państwowej i choćby z tego względu każda pełniąca go osoba zasługuje na uczczenie pamięci. Zwłaszcza z powodu smierci w takich okolicznościach i w takim miejscu.

Aczkolwiek śledząc media łatwo było ulec iluzji, że cała Polska "stanęła". Byłem wczoraj na imprezie - 40 lecie moich teściów - i jakoś fakt tej tragedii nie zdominował wszystkich rozmów, choć bez wątpienia impreza przebiegła spokojniej, ale wszyscy dobrze się bawili i rozstawaliśmy się w wyśmienitych nastrojach wzmocnionych dobrymi trunkami i jedzeniem. Trasą poznańską pruły TIR-y i samochody osobowe, latały samoloty, jeździły pociągi. Wniosek taki, że nie trzeba się zaraz umartwiać i wpadać w przesadę.

Ogłoszenie żałoby wczoraj było tylko formalnością, co łatwo mógł stwierdzić każdy, kto widział jak ludzie wywieszali w domach spontanicznie flagi z czarnymi wstążkami, albo przychodzili przed pałac w Warszawie. Albo po prostu próbował zadzwonić do kogoś przez komórkę. Bo sieci były tak przeciążone, że przez jakiś czas było to niemożliwością. Przynajmniej ja miałem problemy, aby z kimkolwiek się połączyć. I pewnie dalej ludzie będą podejmować jakieś spontaniczne zachowania, niezależne od inwencji rządzących w tym zakresie. Tak więc trudno mi zgodzić się z tym, że ogłaszanie żałoby było traktowaniem ludzi jak bydło. To było tylko usankcjonowanie stanu faktycznego.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2010-04-11, 08:01   

MrSpellu, g*wno prawda, dlatego irytuje mnie ta histeria w mediach i ludzie biadolący na okrągło jakie nieszczęście to nas spotkało, mnie nie spotkało nijakie nieszczęście, państwa polskiego też nie nadzwyczjne, za kilka kilka najdalej miesięcy znajdą się nowi ludzie na powstałe wczoraj wakaty i śladu nie będzie, świat będzie toczył sie po staremu. Nikogo niezastępowalnego na pokładzie tego samolotu nie było. Naturalnie w sensie społoczno-politycznym bo w sensie ludzkim nikogo nie da sie zastąpić.
To co się dzieje to jedynie dowód na bezmyślność i emocjonalność ludzi. Podobnie od zawsze zadziwiała mnie bezrozumna atencja jąką np. Anglicy mają w stosunku do paru rozwydrzonych i nadętych darmozajadów. Rodzinę królewska mam na myśli - dla tych co nie załapali.

Edit Ja tu nie dyskutuję na temat żałoby narodowej któą mam za zasdną.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2010-04-11, 08:09   

Co do histerii, to masz całkowitą rację. Ale to już chyba nasza przypadłość. Choć oglądając wczoraj jej "początek" w Poranku TVN24 gardło miałem ściśnięte. Tak samo, jak prowadzący i goście po prostu oniemiałem. Ale już po pierwszym szoku - dobrze lub źle - zacząłem kalkulować na zimno, przewidując co się stanie dalej.

Na początku, kiedy oglądałem sceny sprzed Pałacu, było to dla mnie zrozumiałe. Kiedy jednak zaczęły się komentarze "ludzi z ulicy" przepełnione egzaltacją, kiedy pierwszy rząd zajęły pociągające nosami emerytki śpiewające religijne pieśni - miałem już dosyć. Ale to wynika po prostu z mojej niechęci do publicznego celebrowania śmierci i żałoby.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2010-04-11, 08:23   

osobną rzeczą jest głupawy wątek odnajdujący jakąś wspólną symbolikę mordów katyńskich i wczorajszego wypadku wprowadzający niezdrową atmosferę bzdurnego mistycyzmu
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-11, 08:35   

Fidel-F2 napisał/a:
ale czemu jakoś szczególnie mam się pochylać nad kimś tylko dlatego, że był generałem, ministrem, biskupem czy innym prezydentem? Bo co? bo generał wart jest 30 zamiataczy ulic a prezydent 50 kasjerek z supermarketu?

Cytat:
Zabrzmi okrutnie, ale... tak.


Fidel-F2 napisał/a:
MrSpellu, g*wno prawda, dlatego irytuje mnie ta histeria w mediach i ludzie biadolący na okrągło jakie nieszczęście to nas spotkało,

Fidel-F2, poślij na wojnę trzydziestu sprzątaczy zamiast jednego generała Buka. Dziękuję.

Fidel-F2 napisał/a:
osobną rzeczą jest głupawy wątek odnajdujący jakąś wspólną symbolikę mordów katyńskich i wczorajszego wypadku wprowadzający niezdrową atmosferę bzdurnego mistycyzmu

W tym punkcie się zgadzam. Porównanie nie na miejscu.

Jednym z możliwych pozytywów tego wypadku może być poprawa stosunków z Rosją. Jak oceniacie ich reakcję, udzieloną pomoc itd.?
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2010-04-11, 08:37   

Staram się śledzić na bieżąco serwisy zagraniczne, z oczywistych względów - widzą z oddali i z większym dystansem.

Cały czas pozytywnie rozbraja mnie FoxNews. Komentarz internauty z Minnesoty: In solidarity with the Polish people, I am going to eat sausages and tell Russian jokes all day

Rozbrajają mnie teorie spiskowe (ale nikt ich na poważnie nie bierze) i życzenia śmierci dla Obamy przy tej okazji.

A w polskich wypowiedziach - rośnie egzaltacja, jakaś staruszka płacząc mówiła, że to był prezydent, który zawsze stał za prostym ludem itp. Legenda już kiełkuje.

EDIT: Rosjanie zachowują się tak, jak należy. Choć ich chyba genetycznie nie lubię, to ujęło mnie orędzie Putina. Nie jego treść, ale sam fakt wygłoszenia.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-11, 08:40   

Romulus napisał/a:
A w polskich wypowiedziach - rośnie egzaltacja, jakaś staruszka płacząc mówiła, że to był prezydent, który zawsze stał za prostym ludem itp. Legenda już kiełkuje.

Obiektywnie na to patrząc, Kaczyński przejdzie do historii (przynajmniej tej najbliższej) jako prezydent dobry, tylko trochę ekscentryczny. Bo zwyczajnie nie będzie wypadać mówić o nim źle. To tak na marginesie.

Romulus napisał/a:
EDIT: Rosjanie zachowują się tak, jak należy. Choć ich chyba genetycznie nie lubię, to ujęło mnie orędzie Putina. Nie jego treść, ale sam fakt wygłoszenia.

Osobiście uważam, że pokazali się z jak najlepszej strony.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 13