Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Logo ZB
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Wysłany: 2009-10-18, 22:35   

Cytat:
Avatarae miało nazwę pokręcona jak cholera a jednak wejść mieliśmy miesięcznie masę.

pomógł byś w promocji ZB ze swoim doświadczeniem
;)

Dhuaine 
Catty

Wysłany: 2009-10-18, 23:05   

Metzli napisał/a:
Przy zakładaniu forum i wymyślaniu nazwy nikt nie brał pod uwagę, że np. długa nazwa może być problemem.

Przy wymyślaniu nazwy znikomy procent uzytkowników zgłosił swoje obawy, w tym np. ja. :P Nie myślałam wtedy o logo, tylko o samym urlu - jak zapamiętać coś tak długiego? "Zaginiona" czy "zapomniana"? Z myślnikiem czy bez?
Teraz doszło logo i sprawy się jeszcze bardziej skomplikowały.

Kilka uwag w punktach:
1. Nazwa portalu nie musi równać się adresowi! Przykładem wspomniana już wcześniej Wirtualna Polska - czy ma ona domenę wirtualna-polska.pl? Nie, ma coś znacznie łatwiejszego do zapamiętania - wp.pl. Wielka szkoda, że zb.pl jest już zajęte.
2. Zmiana czegokolwiek nie musi powodować gigantycznej rewolucji. Możemy mieć przecież dwie domeny. Gdybyśmy zmieniali domenę, stara zaginiona-biblioteka.pl powinna być utrzymywana jeszcze przez dwa lata, żeby dać czas wszystkim na zmianę linków i przyzwyczajenie się.
3. Nie musimy rezygnować z nazwy Zaginiona Biblioteka - dziś to rzeczywiście przyniosłoby wiele szkód, gdyby stało się nagle. Zamiast tego przydałoby się znaleźć krótszą domenę, która byłaby albo skrótem, albo stałaby się podtytułem ZB. "Zaginiona Biblioteka - zblazbla.pl" - IMHO dałoby radę.
4. Jeśli chodzi o logo na książkach, to nie jest ważna nazwa, ale url. Co komu z nazwy, jak nie będzie mógł nas znaleźć? Niektóre przeglądarki końcówkę .pl dodają automatycznie, ale my mamy w urlu myślnik. I oczywiście dalej rozbijamy się o za długi adres, którego logicznie w logo umieścić się nie da.

Odnośnie loga Esensji - nie ma w nim graficznych fajerwerków, ale jest dobra typografia. Wszystko widać, ładnie się układa i można je zapamiętać.

Złym logiem jest "portal kryminalny" (Mike Carey, "Przebierańcy"). Oto przykład, jak wyglądałoby logo ZB, gdyby był w nim glut. Czy ktokolwiek widzi, jaki adres jest wpisany na górze tego czegoś? Litery są tak małe, że zlewają się ze sobą! A sama nazwa "portal kryminalny" też nic nie daje. Co ja mam wpisać w przeglądarce, żeby tam trafić? Chyba tylko wpisać w googla. Nazwy dwuczłonowe mają to do siebie, że nie można strzelać - nazwa z końcówką .pl - a jak się nie trafi, to się z reguły dalej nie szuka.

Przykładem złego czysto typograficznego loga jest to coś w prawym górnym rogu sponsorów "Elantris". Czcionka jest zbyt ozdobna, nieczytelna. To ma być "Arena horror"? Arona, Strona? A czaszka robi za przerwę czy za myślnik? Normalnie w tym miejscu byłaby spacja. Zresztą, nazwa jest niegramatyczna. Może to jest "Arena - horror.pl"? Komu chce się sprawdzać? :P

Obecne logo ZB to tzw. mniejsze zło. Nie jest wystrzałowe, ale mogło być znacznie gorzej.

ASX76 
twój ulubiony

Wysłany: 2009-10-18, 23:08   

Nazwa --> Zaginiona Biblioteka <-- jest święta i od niej wara :!: :-P
W tym względzie popieram: Metz, Toudika, Tomasza i... innych konserw(atystów). ;)
Nie po to Metz i Toudik w pocie czół pracowali nad promowaniem ZB przez dwa lata, żeby teraz użyszkodnicze nieroby niemające większego wkładu w rozwój forum, przekreślali/nieweczyli ich dokonania i zrzucali na barki nowy ogrom pracy poprzez wysuwanie niecnych/haniebnych propozycji sprowadzających się do kastracji/zmian(y) logo. Kiedy znajdziecie się tam, gdzie wasze miejsce, czyli na stosach, osobiście wsadzę Wam płonące pochodnie w... <autocenzura> :P

Toudisław 
Ropuszek

Wysłany: 2009-10-18, 23:13   

Dhuaine napisał/a:
Wielka szkoda, że zb.pl jest już zajęte.

A może by od waściciela odkupić ? tam nic nie ma praktycznie

www. z-b. pl ?

wred 

Wysłany: 2009-10-18, 23:39   

Domena zbooki.pl jest już zarejestrowana.
Domena zb.pl jest już zarejestrowana.
Domena z-b.pl jest już zarejestrowana.

Toudisław 
Ropuszek

Wysłany: 2009-10-19, 07:11   

wred napisał/a:

Mnie pokazuje że jest na sprzedaż.

a co z możliwością odkupienia zb.pl

Ł 
dziura w niebycie

Wysłany: 2009-10-19, 08:01   

Co myślicie o:

zboteka.pl
zbooteka.pl

?

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2009-10-19, 09:14   

Dhuaine napisał/a:
Oto przykład, jak wyglądałoby logo ZB, gdyby był w nim glut. Czy ktokolwiek widzi, jaki adres jest wpisany na górze tego czegoś?

Jestem krótkowidzem, a potrzebowałem lupy --_-
Najładniej prezentowała się wp :)

Ł napisał/a:
zboteka.pl
zbooteka.pl

zabi.pl? (zabij :mrgreen: )

EDIT: zajęte, śjakieś koła --_-

ASX76 napisał/a:
Nie po to Metz i Toudik w pocie czół pracowali nad promowaniem ZB przez dwa lata, żeby teraz użyszkodnicze nieroby niemające większego wkładu w rozwój forum, przekreślali/nieweczyli ich dokonania i zrzucali na barki nowy ogrom pracy poprzez wysuwanie niecnych/haniebnych propozycji sprowadzających się do kastracji/zmian(y) logo

a łyżka na to... :roll:
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

ASX76 
twój ulubiony

Wysłany: 2009-10-19, 09:35   

A np. ZBiblioteka.pl?

KreoL 

Wysłany: 2009-10-19, 10:49   

;) taka wesoła twórczość własna.

EDIT: tak tak wiem dobrze,że walnełem sie z szybkości w tym drugim :P ale jakoś czasu mało literówki sie zdarzają i musze lecieć ^^

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2009-10-19, 11:01   

Śliczne ale litery na tle granatu są słabo widoczne :))
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

Dhuaine 
Catty

Wysłany: 2009-10-19, 12:22   

Toudisław napisał/a:

IMHO warto byłoby się zapytać. Może ktoś by się chętnie pozbył, a nam by się przydała.

^ Logo z półką z książkami jest zbyt skomplikowane, w pomniejszeniu będzie nie do odczytania.

wred 

Wysłany: 2009-10-19, 21:37   

Toudisław napisał/a:
wred napisał/a:

Mnie pokazuje że jest na sprzedaż.

DOMAIN: zb.pl
registrant's handle: tdc4951253539514 (CORPORATE)
nameservers: ns1.heartinternet.co.uk.
ns2.heartinternet.co.uk.
created: 2000.05.28 13:00:00
last modified: 2009.05.12 14:24:17

option created 2008.02.01 00:03:24

TECHNICAL CONTACT:
company: Az.pl s.c. Albert Jerka, Andrzej Kostrzewa
street: Sosnowa 6a
city: 71-468 Szczecin
handle: tdc9779136782462
phone: +48.914243780
fax: +48.914243799
last modified: 2006.09.08

REGISTRAR:
AZ.PL Spolka Jawna
ul. Sosnowa 6a
71-468 Szczecin
Polska/Poland
+48.91 4243780
domena@az.pl

znajdz właściciela i zapytamy...
----------------------------------
dobra znalazłem:

ABONENT:

EKOSTART Sp. z o.o.
ulica: Tczewska 5
miasto: 70-850 Szczecin
telefon: +48.601613179
ostatnia modyfikacja: 2005.12.09

EDIT
zmienili dane adresowe:

EKOSTART SP. Z O.O.

70-660 SZCZECIN GDAŃSKA 7

Województwo: ZACHODNIOPOMORSKIE
KRS 0000170991, NIP: 955-207-43-37, REGON: 812629360
Status firmy: Firma aktywna
Data rejetracji w KRS: 2003-08-28
Sposób reprezentacji:
JEDNOOSOBOWA REPREZENTACJA PREZESA ZARZĄDU ALBO ŁĄCZNA PREZESA ZARZĄDU WRAZ Z WICEPREZESEM ZARZĄDU.
ZARZĄD:
BUCZYŃSKA GRAŻYNA − PREZES ZARZĄDU

Rozpoczeto działalność 20 30 Z PRODUKCJA WYROBÓW STOLARSKICH I CIESIELSKICH DLA BUDOWNICTWA
Rozpoczeto działalność 25 23 Z PRODUKCJA WYROBÓW Z TWORZYW SZTUCZNYCH DLA BUDOWNICTWA

telefonu nie mam jeszcze, może stary jest aktualny...

znalazłem coś takiego w Szczecinie, ale to chyba nie oni:

Ekostart Sp.z o.o.
Adres: ul.Felczaka 20c
71-417 Szczecin
Telefon: 4553562

może telefon podpasi.

Toudisław 
Ropuszek

Wysłany: 2009-10-19, 23:37   

jak by co mogę dołożyć 50 zł do domeny

wred 

Wysłany: 2009-10-20, 15:45   

tyle, że takie 2 literowe domeny nie są tanie w odsprzedaży ;p

BTW komórka nie działa, mieszka ktoś w szczecinie, żeby zdobyć telefon albo emaila z tej firmy ??

Toudisław 
Ropuszek

Wysłany: 2009-10-20, 15:48   

Zostaje napisać list :P

wred napisał/a:

jaki zakres przewidujesz ?

a inne niż .pl ? jak się dostaje org.pl ?
zb.nast.pl :P

Dhuaine 
Catty

Wysłany: 2009-10-20, 17:10   

wred napisał/a:

Zwłaszcza jak ta domena istnieje od 2000 roku O.O
Można ew. pokusić się o zb.net.pl, ale to trochę kręcenie dookoła.

Toudisław 
Ropuszek

Wysłany: 2009-10-26, 20:16   

jakieś dalsze pomysły ?

Toudisław 
Ropuszek

Wysłany: 2010-02-24, 08:19   

Metzli napisał/a:
A gdyby mnie nie obchodziło zdanie userów na temat loga ten temat w ogóle by nie powstał, a same logo zobaczylibyście po raz pierwszy na książce ;P

No i jak rzekłaś tak się stało.

GTW olało użytkowników zmieniło logo i zrobiło to po cichu. Obecne logo jest mało widoczne bo napis jest jeszcze mniejszy. Widać wyraźnie wielki skrót ZB ale adres już słabo.

Metzli 
Diablica

Wysłany: 2010-02-24, 22:49   

Zmiany w ramach wcześniej zaaprobowanego pomysłu, czyli napisu. Wcześniejsza wersja nie zdała egzaminu, obecna prostsza i bardziej czytelna imo.

http://xynatla.net/stuff/zb/logo/4.png

Metzliszcze - 12.06

toto 
Saunt/Madman

Wysłany: 2010-02-24, 22:54   

Na Teranezji wygląda przyzwoicie. Przede wszystkim czytelny adres. Tylko w tym momencie ciekawiej wyglądałaby glucina. :roll:

Tak, wiem, sam głosowałem za napisem.

Wszystko chuj
O ja wam mówię wszystko chuj
Może czasem trochę mniejszy
Ale potem jeszcze większy

Toudisław 
Ropuszek

Wysłany: 2010-02-24, 23:02   

Metzli napisał/a:
Na Teranezji wygląda przyzwoicie. Przede wszystkim czytelny adres.

Na poczwarkach sam adres jest słabo widoczny. Mały po prostu. Nie wiem jak zmniejszenie napisu prawie dwa razy ma poprawić jego czytelność . Widać wielkie fikuśne ZB. Ale całość jakaś taka spartańska i na pewno nie charakterystyczna

Dhuaine 
Catty

Wysłany: 2010-02-25, 00:04   

Toudisław napisał/a:
Nie wiem jak zmniejszenie napisu prawie dwa razy ma poprawić jego czytelność .

W tym momencie nie liczy się wielkość liter, tylko długość napisu. Weź pod uwagę, że prostokąt, w który wpisuje się logo, nie może być zbyt szeroki, bo to po prostu nie zostanie zaakceptowane. Litery zwiększa się proporcjonalnie (wszelkie odchyły są minimalne - inaczej krój zauważalnie źle wygląda), a każde zwiększenie wysokości znaków pociąga za sobą wydłużenie prostokąta. Długi prostokąt, taki, żeby litery napisu były idealnie czytelne, zajmuje ze dwa razy więcej miejsca niż inne loga z okładek.
Obecny napis został złożony innym krojem, który sprawdza się lepiej w małych rozmiarach niż poprzedni. Nie widziałam jeszcze go "w akcji". Na których książkach jest to logo?

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2010-02-27, 14:01   

Obejrzałem sobie to zmodyfikowane logo na TERANEZJI Egana i nie jest źle. Napis się rozmywał, a teraz jest bardziej zwarte. Jakoś specjalnie nie odstaje od tego napisu nieszczęsnego przyjętego w wyniku głosowania. Jest może i bardziej charakterystyczne.

Toudisław 
Ropuszek

Wysłany: 2010-02-27, 20:14   

Co do Terenezji to Faktycznie macie rację. Ale na poczwarkach //pisowcy

Metzli 
Diablica

Wysłany: 2010-03-24, 19:47   

Nie jest tak źle, imo ;) A na nowym VanderMeerze też się ładnie prezentuje. Na pewno o wiele lepiej niż poprzednie.

Metzliszcze - 12.06

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2011-01-30, 17:25   

To co wrzucił Ł w szałcie zainspirowało mnie do wzniecenia nowej, mam nadzieje, że spokojnej, dyskusji nad logo naszym: http://www.google.pl/imag...iw=1440&bih=799
Z książkami to się raczej średnio kojarzymy w sieci, co zostało powyżej wykazane w sposób nie budzący wątpliwości. No, może nazwa forum coś na ten temat mówi. A poza tym: od religijnych duszyczek spragnionych objawień po roznegliżowane babki, a między nimi seks, książki, alkohol, filmy, muzyka, motoryzacja, Dabliu :) , gadżety, Chiang, znowu laski, Maeg, gimnazjaliści.

W związku z tym, całkiem serio uważam, że powinniśmy przemyśleć na nowo sytuację z logiem. Glucinka - tak odsądzana od czci i wiary, finalnie zwyciężyła. Bardziej pasuje do naszego forum.

Żeby nie było wycieczek z demokracją - jej "wyroki" nie są dane raz na zawsze, bo to nie dyktatura. A poprzedni wynik demokracji związany z logiem skompromitował się ostatecznie, jak reformy Donalda Tuska. Zatem...

Elektra 

Wysłany: 2011-01-30, 17:48   

Romulus napisał/a:
Glucinka - tak odsądzana od czci i wiary, finalnie zwyciężyła. Bardziej pasuje do naszego forum.

I myśląc o ZB widzisz tego gluta? Naprawdę tylko z takim obrazkiem kojarzy Ci się ZB?

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2011-01-30, 17:55   

Ja tam jeszcze widzę kufel piwa.

Metzli 
Diablica

Wysłany: 2011-01-30, 18:24   

Romku, wątpię, żeby z tego coś wynikło poza pustą gadaniną z szeregiem durnych propozycji.

Metzliszcze - 12.06

Odpowiedz do tematu