FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Vernor Vinge
Autor Wiadomość
Kennedy 
Sepulka


Posty: 601
Skąd: Chasm City
Wysłany: 2009-07-25, 19:31   Vernor Vinge

Standardowo już chyba zakładam temat o pisarzu, którego twórczość znam słabo, albo, w tym wypadku, wcale :->

Za wikipedią:

Vernor Steffen Vinge (czyt. /ˈvɪndʒi/; ur. 2 października 1944 r. w Waukesha, Wisconsin), amerykański pisarz science fiction, emerytowany profesor matematyki i nauk informatycznych Uniwersytetu Stanowego San Diego. Trzykrotny laureat nagrody Hugo.

Debiutował w magazynie Analog Science Fiction w 1966 r.

Był żonaty z pisarką Joan D. Vinge.

Twórczość literacka:

Grimm's World (1969),
The Witling (1976)
The Peace War (1984)
Marooned in Realtime (1986, Nagroda Prometeusza 1987)
Ogień nad otchłanią (A Fire Upon the Deep 1992, Hugo 1993)
Otchłań w niebie (A Deepness in the Sky 1999, Hugo, Nagroda Campbella i Nagroda Prometeusza w 2000 r.)
Rainbows End (2006), Hugo 2007)


No i to w zasadzie tyle, w Polsce wyszły dwie powieści Vinge'a, obie dosyć opasłe. Czy są godne uwagi? Vinge jak widać pisze niewiele, ale od początku lat dziewięćdziesiątych jak już coś napisze to zbiera największe laury, czyli nagrode Hugo, a to o czymś musi świadczyć.
_________________
Znalazłem swoją religię, nic ponad książkę nie wydawało mi się ważniejsze. Bibliotekę poczytywałem za świątynię.
J-P.S.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2009-07-25, 20:36   

Czytałem, ale nie skończyłem Rainbows End - ciężko mi o niej powiedzieć coś konkretnego - pomysły ciekawe, ale język trudny i na nim odpadłem. Planuję kiedyś przeczytać całe, ale kiedy to się stanie nie wiem. Z drugiej strony czytałem opinie, że Vinge ma ciekawe tematy, ale jest nudny. Może to i prawda, ale ja winę zrzucam na niewystarczającą znajomość języka angielskiego.
Polskich powieści nie czytałem.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-07-25, 23:25   

Kennedy napisał/a:
Ogień nad otchłanią (A Fire Upon the Deep 1992, Hugo 1993)

Bardzo przyzwoite sf. Kilka naprawdę ciekawych pomysłów i na dodatek całkiem ładnie zaprezentowanych warsztatowo. Przyjemne czytadło.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
ghosia

Posty: 125
Wysłany: 2009-07-26, 00:41   

Spellsinger napisał/a:
Kennedy napisał/a:
Ogień nad otchłanią (A Fire Upon the Deep 1992, Hugo 1993)

Bardzo przyzwoite sf. Kilka naprawdę ciekawych pomysłów i na dodatek całkiem ładnie zaprezentowanych warsztatowo. Przyjemne czytadło.

Vinge rzeczywiście bardzo dobrze pisze, nawet jego najbardziej zakręcone pomysły z Ognia nad otchłanią zostały przestawione w ciekawy i przystępny sposób.

Ogień nad otchłanią i Otchłań w niebie to jedne z moich ulubionych książek i żałuję, że nie mam ich w swojej kolekcji...

Z Ognia nad otchłanią niewiele pamiętam poza ogólnym wrażeniem - to bardzo dobra książka z fajnymi pomysłami, którą czytało się bardzo dobrze. Pamiętam sfory - zbiorowy inteligentny umysł dzielony przez całe stado psopodobnych stworzeń i jakieś bardzo złożone technologicznie przygotowania do przejścia na wyższy poziom bytu.

Otchłań w niebie pamiętam o wiele lepiej - najbardziej utknął mi w pamięci fragment, w którym świat widziany oczami obcego, opisany jako piękny, widziany oczami ludzi okazał się być ciemną i zimną norą. W całej książce widać było różnice w sposobie postrzegania świata przez obcych i przez ludzi, ale ten fragment doskonale te różnice przypieczętował :) .

Jeśli dobrze pamiętam, to Ogień nad otchłanią była bardziej skupiona na problemach świadomości i transcendencji, a Otchłań w niebie rozważała, czy ludzie i obcy będą potrafili się porozumieć (znaleźć wspólny język, którym będą mogli wymieniać zrozumiałe przekazy - bardziej złożone niż tylko rządki cyfr pierwszych i wartość pi). Obie chyba dzieją się nawet w tym samym wszechświecie, choć ich tematyka jest tak różna, że nie ma to żadnego znaczenia.

The Peace War i Marooned in realtime (które czytałam jako jedną książkę Across realtime) to nieco inna tematyka, niż dwie poprzednie pozycje.
Pierwsza z nich dzieje się w całkiem niedalekiej przyszłości, w której wynaleziono fajne bąble czasowe, w których można było zamrozić pewien obszar przestrzeni i znajdującą się w nim materię (ożywioną i nieożywioną) i które posłużyły do przejęcia władzy przez jakąś dziwną organizację, która dyktowała, jaki poziom technologiczny świat może uzyskać, żeby nie doprowadzić do wojny atomowej (Oficjalnie. Nieoficjalnie - chodziło po prostu o przejęcie władzy, jak to zazwyczaj w takich sytuacjach bywa). Jak się ktoś sprzeciwiał, to go zamykali w takim bąblu. Ale okazało się, że te bąble nie są wieczne i jak zaczęły "pękać" to władza zaczęła mieć problemy...
Druga część - Across realtime - pokazuje, jak technologia bąbli wpłynęła na ludzkość w dalszej już przyszłości. Wielu ludzi zamrażało się w bąblach, żeby doczekać do bardziej interesujących czasów i niektórzy "zaspali" - po wyjściu z bąbli okazało się, że reszta ludzkości zniknęła (dlaczego - nie wiadomo. Może jakaś wojna atomowa, może osobliwość, a może po prostu wszyscy sobie odlecieli). Niedobitki błąkają się po czasie (zawsze do przodu) i próbują odbudować całą rasę.
Obie są bardzo ciekawe, dają spójny obraz przyszłości i są pełne fajnych pomysłów na tę przyszłość. Szkoda, że u nas ich nie wydali...

Rainbows End kiedyś nawet zamówiłam, ale akurat się skończyły dostępne egzemplarze i o niej zapomniałam. Może czas sobie przypomnieć :) .
_________________
Bored now...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 13