FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Neal Stephenson
Autor Wiadomość
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2020-03-04, 11:33   

Zeszłoroczne czytanie Siedmiu Ew przypominało mi pływanie w kisielu. Już przy Diamentowym wieku czułem, że przepycham się przez tekst i widzę, że nadmiarowość opisu ma u niego tendencję wzrostową. Może ma taką umowę, że płacą mu od słowa, a może redaktor wisi mu sporo kasy i nie śmie nic skreślić. Mocno to przypomina A.C.Clarke’a. Stephensona lubię za pomysłowość, umiejętność wykreowania ciągu wydarzeń, składającego się na logiczną wizję. Tylko ta jego drobiazgowość. Przypomina mi się Vabank: Komisarz Przygoda! A, to znany szczególarz. Mam wrażenie, że przy opisie sceny, w której bohaterowie rozmawiają np. w kuchni, dostałbym w pakiecie opis działania lodówki i schemat systemu oczyszczania wody. Gdy po studiach trafiłem do wojska, obowiązywało tam pouczające powiedzenie: nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Stephenson wielką postacią na rynku fantastyki jest i pozostanie mimo moich tu wybrzydzań. Ale bez tej nadgorliwości czytałoby się go lepiej. A tak, zniosę góra jedną jego cegłę w roku.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2020-03-04, 12:26   

KS napisał/a:
Zeszłoroczne czytanie Siedmiu Ew przypominało mi pływanie w kisielu


7EW to wielki ZIEW. Rzeczona pomysłowość ginie w tonach nudy, brakuje krwi, kości i moczu, manual ekspresu ciśnieniowego przy tym to pasjonująca lektura.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Cintryjka 

Posty: 1842
Wysłany: 2020-03-04, 14:46   

Tak bardzo się zgadzam! Ten opis idealnie oddaje moje odczucia przy czytaniu.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2020-03-05, 18:07   

"Diamentowy Wiek" czytałem wieki temu, więc nie będę się wypowiadał szczegółowo. Ale "7EW" pamiętam dosyć dobrze i chyba oczywiste było (może nie od początku, ale dosyć szybko się połapałem), że fabuła w tej powieści jest tylko dodatkiem i służy tylko egzemplifikacji i uczynieniu przystępniejszymi pomysłów i koncepcji związanych z życiem w kosmosie. Porównując to z innymi powieściami autora, szczególnie tymi upakowanymi dialogami i fabułą ("Zamieć", "Zodiac", "Cryptonomicon", czy najtrafniej: "Reamde") widać, że od początku taki był jego zamysł. W zasadzie w całej jego twórczości to właśnie "Reamde" i "7EW" postawiłbym na przeciwległych biegunach biorąc pod uwagę kryterium fabuły. I chyba wolę "7EW" wypełnione naukową spekulacją, niż "Reamde" wypełnione akcją.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2020-03-05, 18:50   

A szczerze. Dajesz radę czytać te wszystkie rozwijające się jak fraktale opisy słowo po słowie, czy jednak ruchem konika szachowego?
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2020-03-06, 07:15   

"Cryptonomicon" i "Zamieć" to powieści, do których chętnie wracam i jaram się za każdym razem, jak flota Stannisa. Opis rytuału jedzenia płatków, Ręczna Rekonfiguracja, czy wiele innych fragmentów z "Cryptonomiconu" uwielbiam nieodmiennie. "Zamieć" chyba za całokształt nie za konkretne sceny, choć powiązanie sumeryjskich mitów z komputerową "współczesnością" też warto wspomnieć.

Hmm... A może by tak wrzucić do kolejki "Cykl Barokowy"?

I zdecydowanie kupię nowe wydanie "Zamieci". Mój egzemplarz pierwszego wydania jest mocno sfatygowany.

Swoją drogą, można byłoby wydać też "Zodiaca". Też chętnie wymienię na nowy egzemplarz.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-03-06, 08:30   

Zodiak w obecnym czasie to koniecznie :)
Klimatyczny ;)
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2020-03-06, 10:20   

Romulus napisał/a:
że fabuła w tej powieści jest tylko dodatkiem


Bez sensu w takim razie, dodatkiem do czego? Do zakupów w mediamarkcie? Na co mi egzemplifikacja życia w kosmosie, skoro to manual dla, bojawiem, NASA? Tego się nie da czytać. Mam za sobą kilka prób i przymiarek do innych jego książek, i poważne obawy, że gościu jest drewniany.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2020-03-06, 13:55   

KS napisał/a:
A szczerze. Dajesz radę czytać te wszystkie rozwijające się jak fraktale opisy słowo po słowie


Spoko. Ale trzeba to lubić - jak opis płatków z mlekiem w "Cryptonomiconie".

"Zodiac" to nędza, szkoda zachodu moim zdaniem. A "Cykl barokowy"... No jest świetny, ale ile można? Nie wygląda mi na lokomotywę sprzedaży.

@Rashmika,
Gościu nie jest może drewniany, ale widać, że pisze o tym, co JEGO fascynuje w danym momencie, mniej się przejmując czytelnikiem. Dlatego z fabułami bywa różnie, czasem wychodzi to lepiej, czasem gorzej, ale "Epoka diamentu", "Zamieć/Śnieżyca" czy "Peanatema" są wporzo. Albo "Cykl barokowy". I ja go b. lubię właśnie za szczegółowość w wybranych dziedzinach - ale jeśli te dziedziny ci nie podpasują, możesz odpaść. Mnie nie podpasowała fiksacja Stephensona na grach komputerowych w "Reamde" - i wiem, że do tej książki w życiu nie wrócę.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2020-03-06, 14:59   

Rashmika napisał/a:
Romulus napisał/a:
że fabuła w tej powieści jest tylko dodatkiem


Bez sensu w takim razie, dodatkiem do czego? Do zakupów w mediamarkcie? Na co mi egzemplifikacja życia w kosmosie, skoro to manual dla, bojawiem, NASA? Tego się nie da czytać. Mam za sobą kilka prób i przymiarek do innych jego książek, i poważne obawy, że gościu jest drewniany.

O jeżu, wnoszę że Grega Egana nie czytałaś. :mrgreen: Jeśli nie, to nie zabieraj się, bo tam jest jeszcze "gorzej". :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2020-03-06, 15:36   

Owszem, czytałam Kwarantanne dawno temu i rzeczywiście było to nudne doznanie.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Cintryjka 

Posty: 1842
Wysłany: 2020-03-06, 19:12   

@Rashmika - polecam Cykl barokowy, Cryptonomicon, Epokę diamentu i Peanatemę. Każda inna, wszystkie bdb. 7EW to pierwsza powieść tego autora, od której się odbiłam. Zaczynałam lata temu od Cyklu barokowego, którym od początku byłam oczarowana.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2020-03-06, 19:54   

Bibi King napisał/a:
Mnie nie podpasowała fiksacja Stephensona na grach komputerowych w "Reamde" - i wiem, że do tej książki w życiu nie wrócę.

Mam przeciwnie. Graczem nie jestem i nie będę, ale Stephenson z taką pasją o tej grze pisze, że z przyjemnością stosowne fragmenty przeczytam ponownie. Po prostu, żeby dowiedzieć się czegoś na temat, o którym nic nie wiem. A poza tym, Apostrokalipsa. :mrgreen:
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-03-06, 22:56   

Na mnie czeka od lat Peanatema jedynie. Za późniejsze się nie wezmę z powodów podobnych do wyłuszczonych przez KaeSa. Nie cierpię czytać wielkich, grubaśnych tomów w twardej oprawie. Jedynym wyjątkiem jest Biblia z kilkoma rozdziałami.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-03-06, 23:48   

Mnie Barokowy odrzucił.
Zamieć i Zodiak super. Ale to powieści akcji.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2020-03-07, 09:47   

Zbyt mocno się utożsamiłeś z Jackiem Półkuśki?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-03-07, 10:10   

Juz nawet nie pamietam.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2020-03-07, 10:15   

Wyparcie. Zawsze to jakaś metoda.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-03-07, 10:35   

Barokowy to Żywe srebro?
 
 
Cintryjka 

Posty: 1842
Wysłany: 2020-03-07, 11:06   

Od tego się zaczyna, potem Zamęt i Ustrój świata.
@bio: są e-booki przecież:)
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2020-03-07, 11:58   

bio napisał/a:
Jedynym wyjątkiem jest Biblia z kilkoma rozdziałami.


Masz jakieś specjalne wydanie Biblii z kilkoma tylko rozdziałami? :mrgreen: Które to rozdziały?

PS: dołączam się do zdania Cintryjki - są ebooki. A Cykl Barokowy wart jest grzechu. Tylko się na fantastykę nie nastawiaj.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-03-07, 12:56   

Cytat:


Masz jakieś specjalne wydanie Biblii z kilkoma tylko rozdziałami? j.


Polskie wydanie dla Prawdziwych Polaków.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-03-08, 02:10   

Jak się komu nie podoba to se może wymazać. Za dużo roboty. Pieśń nad pieśniami i Kohelet robią za usprawiedliwienie reszty. Wiem, że to prostackie, But I like it, It's only Rock'N'Roll.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2020-04-18, 10:04   

Czytam "Śnieżycę" i widzę te wszystkie zmiany. Nie wszystkie rozumiem, zwłaszcza że nie znam oryginalnego tekstu. Ale zmiana D.U. na S.U.? Ciekawe, czym spowodowana.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2020-04-18, 11:18   

Podejrzewam, że Do Usług zmieniło się na Służę Uprzejmie. Tylko na co zamieni się Daewoo z polskiego przekładu? Czy tego typu żarciki* wyleciały?



*zdaję sobie sprawę, że były to żarty zaadoptowane/napisane przez tłumacza; nie ma w takiej inwencji nic złego jeśli napisane z głową i jest wręcz wymuszone, patrz "Nakręcana pomarańcza" wersja R; innym podejściem byłoby trzymanie się ściśle nazw oryginalnych i tłumaczenie wszystkich dwuznaczności, nieprzetłumaczalnych gier słownych w przypisach
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2020-04-18, 17:32   

toto napisał/a:
Podejrzewam, że Do Usług zmieniło się na Służę Uprzejmie. Tylko na co zamieni się Daewoo z polskiego przekładu? Czy tego typu żarciki* wyleciały?

Esu, a nie - jak wcześniej - Daewoo. :)

Pizzeador a nie dowozicielator. I tak dalej. Sporo tych zmian.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2020-04-23, 15:49   

Generalnie, fajnie było wrócić do "Snowcrash". Nowe tłumaczenie było dobrym powodem, aby sobie tę powieść odświeżyć. Z punktu widzenia 2020 r. widać, że nieco się zestarzała tu i ówdzie, choć nie aż tak bardzo. Ale np. Metawersum wyglądałoby dziś nieco lepiej, niż wynika to z powieści. Ale to drobiazg, bo przecież powieść ta nie rozgrywa się w wirtualnej rzeczywistości w takim zakresie, aby jakoś to mogło przeszkadzać. Nabrałem chętki na ponowne przeczytanie "Reamde", powieści z przeciwnego zakresu spektrum twórczości Stephensona. Ale w sumie czytałem ją tylko raz. Ciekawe, czy dam radę drugi.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Mamerkus 


Posty: 364
Skąd: z prochu
Wysłany: 2020-06-01, 18:02   

"D.O.D.O" czytało się świetnie, aż przyszło feralne zakończenie, którego nie było. Po co pisać powieści rozrywkowe, które stanowią 600-stronicowy wstęp do cyklu, który nigdy nie powstanie? :roll:
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-06-04, 06:36   

To zaczyna robić się kolejka do wydania, jeśli chodzi o powieści Stephensona.

Wciąż czekamy na "Fall". A jesienią ma się ukazać w USA "Termination Shock", powieść o zagładzie klimatycznej. Do tego, na boku, ciąg dalszy "Wzlotu i upadku D.O.D.O.", ale tu już chyba tylko współautorka ciągnie fabułę dalej.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2021-06-04, 12:14   

A ja wciąż czekam na wznowienie Cryptonomiconu...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 14