FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Nagroda Zajdla
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-06-30, 23:04   

Shadowmage napisał/a:
Co to są buzery?

Smycze dlugopisy. Przypinki. plakaty itp . To się dostaje jak się opłaca akredytacje wspierająca
Shadowmage napisał/a:
Ciężko, żeby głosowało więcej osób niż książki mają przeciętnie nakłady...

Ale tam ja ma na myśli 4 tyś na ogół. Przecież nie wierzysz w to że każdy głosujacy przeczytał każdą nominowaną książkę?
Shadowmage napisał/a:
Poza tym mam wrażenie, że co chwilę mieszacie nominacje i samo wyłanianie nagrody na Polconie. To dwa nieco odmienne systemy głosowań

Wiem ale na oba się da łatwo wpłynąć.
 
 
Mały_czołg 


Posty: 145
Skąd: od Grubera
Wysłany: 2009-06-30, 23:17   

Toudisław napisał/a:

A co interesuje Wydawcy że epik nie płaci hurtowni ?

Zwykle jest takie coś jak umowa, w której wydawca zobowiązuje się autorowi zapłacić za książki, kiedy zostaną sprzedane. Gdzie sprzedane znaczy sprzedane, bez oglądania się na zapłacony ZUS/druk w drukarni/promocje/magazynowanie/korektę. Chyba, że się ostatnio w szablonach umów coś zmieniło, więc głowy nie dam.
Toudisław napisał/a:

A może zrobić "Coś " żeby na zajdla głosowało 4 tyś osób a nie 400 ?

Nie bardzo sobie wyobrażam co to mogłoby być. 4000? To kosmiczna liczba. Na Hugo głosuje z 5 razy mniej, a w USA jest przecież potężny rynek fantastyczny i 9 razy tyle ludności co w Polsce.
_________________
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
 
 
anika
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-30, 23:47   

Zastanawia mnie pogarda z jaką traktujecie debiut Stefana Dardy (mimo że nawet nikt z was go nie czytał).

Mieszkam w południowowschodniej Polsce i od wielu miesięcy jest o tej książce tutaj głośno. Praktycznie wszystkie media o niej pisały, były wywiady z autorem w radiu i TV (w tym news na w Teleekspresie).

Nie bardzo rozumiem o co wam chodzi. Z jednej strony chcielibyście żeby na Zajdla głosowało jak najwięcej osób, a z drugiej psioczycie na debiut, który sprzedał się w kilku tysiącach egzemplarzy, Zachowujecie się jak Mamoń z "Rejsu" który lubi tylko te piosenki które słyszał (czytaj: głosuje na nazwiska które zna).

Czy to jest w porządku, że niktórzy z was piszą że będą głosować na książkę którą czytali mimo, że nie czytali pozostałych? Czy to jest lepsze od zachęty Qfanta żeby głosować jeśli komuś książka się spodobała? Przyznaję że właśnie z Qfanta dowiedziałam się, że w ogóle mogę zagłosować. Ale co w tym złego? Czasem mam wrażenie, że niektórym najbardziej zależałoby na tym, żeby nikt nie wiedział o tym jak głosować i żeby wygrywali wyłącznie faworyci.

Na spotkaniu z Dardą na którym byłam było na pewno ponad 100 osób. Większość z nich zapewne nie czytała dotąd fantastyki (to było spotkanie na zamojskiej uczelni). Byłam w szoku, jak weszłam na stronę autorską i zobaczyłam jak wiele takich spotkań się odbyło. Czy to coś złego? Pytam na tym forum: CZY WEDŁUG WAS PROPAGOWANIE FANTASTYKI TO COŚ ZŁEGO?

Nagroda Zjdla jest bardzo prestiżowa. Czy naprawdę uważacie, że za nominacją stoi tylko istniejący od kilku miesięcy kwartalnik Qfant? Czy liczne recenzje książki i tysiące sprzedanych egzemplarzy nic nie znaczą?

Macie linki i się zastanówcie:

http://paradoks.net.pl/read/10789

http://www.literatura.gil...rebach/recenzja

http://carpenoctem.pl/pages/domnawyrebach_r.htm

http://cafemrok.blog.pl/a...hp?nid=14088539
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-06-30, 23:55   

anika napisał/a:
Zastanawia mnie pogarda z jaką traktujecie debiut Stefana Dardy (mimo że nawet nikt z was go nie czytał).

Ale to nie ma znaczenia. Mnie nie podoba się sposób w jaki dostał nominację. I nie ma znaczenia gdzie mieszka i jak ma na imię jego Chomik.
anika napisał/a:
łosuje na nazwiska które zna).

A co w tym dziwnego że Chce żeby ludzie głosowali na książki które przeczytali ? A tutaj wątpię by wszyscy głosujący tak się zachowali.

anika napisał/a:
Czy to jest w porządku, że niktórzy z was piszą że będą głosować na książkę którą czytali mimo, że nie czytali pozostałych?

O.o a czyt ty przed nominacją przeczytałaś Wszystkie wydane w Polsce książki ? Jak tak to ładnie przeroszę. Ja przeczytałem koło 25. to dobrze ponad 1/3.
Nie istotne jest, że książka Stefana Dardy może być fenomenem. Budzi mój niesmak taka forma i tyle.
anika napisał/a:
Na spotkaniu z Dardą na którym byłam było na pewno ponad 100 osób.

A na spotkaniu z Silverbergiem 20. Uważasz że Darda pisze lepiej ?

anika napisał/a:
Czasem mam wrażenie, że niektórym najbardziej zależałoby na tym, żeby nikt nie wiedział o tym jak głosować i żeby wygrywali wyłącznie faworyci.

Masz nas ! ja z małym czołgiem i kilkoma innnymi braćmi naszego tajemniczego zakonu odprawiamy mroczne rytuały. niestety

AM napisał/a:
W maju Wielki Cthulhu przewrócił się na drugi bok... Tylko ktoś zupełnie pozbawiony wyobraźni, mógłby twierdzić, że nie wpłynie to w żaden sposób na rzeczywistość.


Przez co laleczka Vo Du Pana Dardy nie zadziała.
 
 
anika
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-01, 00:11   

Toudisław napisał/a:
Spokojnie nie wygra ;) mojego głosu nie dostanie


A nie budzi twojego niesmaku że nie czytałeś książki i mimo to wiesz, że nie powinna wygrać?

Jestem pewna, że i bez wsparcia Qfanta byłaby nominowana gdyby tylko ktoś powiedział że w ogóle można zagłosować.
Acha... Zapomniałam, że to jest tajne i przynależne wtajemniczonym krewnym i znajomym. :-/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-07-01, 00:14   

Cytat:
A nie budzi twojego niesmaku że nie czytałeś książki i mimo to wiesz, że nie powinna wygrać?

To wina Rafała Kosika. Kameleon jest rewelacyjny. Przeczytaj.

A cha i już zapowiedziałem że książkę przeczytam. A nie zagłosuje na nią z przekory. Nie lubię czuć się zmuszany.
Cytat:
Acha... Zapomniałam, że to jest tajne i przynależne wtajemniczonym krewnym i znajomym. :-/

Ale co ma do tego twoja nie wiedza co ? jasne za nią odpowiadam pewnie ja ? A ty przeczytałaś inne nominowane pozycję ?
 
 
anika
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-01, 00:35   

Toudisław napisał/a:
A nie zagłosuje na nią z przekory. Nie lubię czuć się zmuszany.


Kto i kiedy zmuszał cię do głosowania na "Dom na wyrębach"? Qfant?

Poczytaj sobie wątek na forum Qfanta gdzie Redaktor naczelny wyjaśnia łopatologicznie że informuje i zachęca do głosowania TYLKO osoby którym książka się spodobała.

____


Toudisław napisał/a:
To wina Rafała Kosika. Kameleon jest rewelacyjny. Przeczytaj.


Toudisław napisał/a:
Ale co ma do tego twoja nie wiedza co ? jasne za nią odpowiadam pewnie ja ? A ty przeczytałaś inne nominowane pozycję ?


A ty przeczytałeś że mnie pytasz?
Uważasz, że książka Kosika jest tak rewelacyjna, że nie musisz czytać wszystkich pozostałych, bo na nią będziesz głosował.

Ja uważam, że książka Dardy jest tak rewelacyjna, że nie muszę czytać wszystkich pozostałych, bo na nią będę głosowała.
Skoro robię dokładnie tak jak ty to chyba nie powinieneś mieć zastrzeżeń co do mojego postępowania?
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-07-01, 06:03   

anika napisał/a:
A ty przeczytałeś że mnie pytasz?
Uważasz, że książka Kosika jest tak rewelacyjna, że nie musisz czytać wszystkich pozostałych, bo na nią będziesz głosował.

Przeczytałem ;) no oprócz Dardy
anika napisał/a:
Kto i kiedy zmuszał cię do głosowania na "Dom na wyrębach"? Qfant?


Czuje się
Zbyt nachalnie nakłaniany od co

A co do Zajdla to o nominacjach trąbi się na portalach od dawna. Nie moja wina a ni Fandomu że o tym nie wiesz
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4629
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-07-01, 11:01   

Cały czas piszę, że chodzi o coś innego. Problem w tym, że rozmawiając tutaj cały czas się nawzajem atakujemy, a mamy rozmawiać o nagrodzie.
Darda może napisał świetną książkę, może ona w jego lokalnym światku się świetnie sprzedaje, miał prawo go kto tylko chciał reklamować, namawiać na głosowanie na Zajdla itd. nie oto chodzi, chociaż np. była to jedyna powieść zeszłego roku, którą przegapiłem. Nie mówię że każdą przeczytałem, ale w ogóle nie zarejestrowałem jej wydania.
Chodzi o to, że przy aktualnym sposobie wyboru nagrody Zajdla głosy małej ilości osób mogą zadecydować o wyniku.
A o nominowaniu ledwie można w necie przeczytać i tyle. Ja bym wolał głośną kampanię nominowania, a potem głosowania. Niech się Darda i inni reklamują jak chcą, przecież jakoś nowi autorzy do ludzi się przebić muszą.
Ale trzeba zmienić sposób i miejsce głosowania.
Malkontentom atakującym tutaj tych, którzy mówią o zmianach, takim jak Mały czołg odpowiadam prosto. Na Polconie nagroda może być wręczana ale nie głosowana. Trzeba wykombinować jak zachęcić więcej osób do głosowania, jak ją upowszechnić. Wcale nie ma mało fanów, mało osób kupujących fantastykę. Zobaczcie ile było niegdyś tytułów wydawanych miesięcznie a ile jest teraz. Nikt nie kupuje wszystkiego. Nikt nie czyta wszystkiego.
Trzeba jakoś do ludzi dotrzeć. Może zrobić głosowanie listowne na samą nagrodę? Kupony we wszystkich wydawanych w danym roku książkach tak jak niegdyś było. W magazynach fantastycznych itd. Może spróbować nakłonić jakiś Dziennik czy inną gazetę. Nie piszcie że nie można póki się nie spróbuje. Najpierw trzeba chcieć i sprawdzić co się da a co nie.
Podobało mi się jak Fabryka wydała dwa razy antologie z nominowanymi opowiadaniami. Czemu to nie może być reguła? Czemu wydawcy i autorzy nie mogą się dogadać i nominowane utwory nie mogą trafiać zawsze do księgarń? Tanio, po kosztach?
Trzeba zbudować markę nagrody, to długotrwałe i utrzymywanie faktu głosowania niewielu osób na Polconie temu nie pomoże.

A do Małego czołga, to nie obrażaj się od razu, nie unoś się, nie wytykaj faktu, że napisałem że tu można o tym rozmawiać. Bo można. Rozmawiać. Bo ani ja ani nikt tutaj tej nagrody nie zmieni. Ci którzy są za nią odpowiedzialni powinni wziąć się do roboty. Ale oni akurat nie chcą. Widać im pasuje jak jest.
I wiecie, najłatwiej na krytykę nagrody odpowiedzieć krytyką tych którzy ja zgłaszają, a nie merytoryczną obroną aktualnych zasad. Jak ktoś uważa że zmiany nie są potrzebne to niech sensownie napisze dlaczego. Wtedy będzie rozmowa. A nie posługuje się argumentami: "na Hugo mało osób głosuje", "chcesz to przyjedź i zagłosuj".
Widzisz Mały czołgu, ja bym chciał zagłosować. Ale nie chcę za to płacić. Bo niby dlaczego? Jak chcę zagłosować na Nike to muszę bulić?
Płacenie za głosowanie, a do tego sprowadza się akredytacja wspierająca, to postawienie sprawy na zasadzie: to nasza nagroda, a Tobie do niej wara, chyba że za prawo dopuszczenia zapłacisz.
Ja kupuje książki fantastyczne, czytam je i dlatego chcę mieć prawo zagłosowania na nagrodę, która ma być nagrodą fanowską.

A do aniki, to właśnie ty powinnaś być za zmianami, bo może wtedy Darda, jeśli jego książka jest świetna wygrałby, bo ludzie którzy na niego chcieliby zagłosować nie musieli by jechać na Polcon. Być może wtedy też Kosik dostałby nagrodę za "Vertical", ale on nie jest z tzw. fandomu jeśli się nie mylę, to szanse miał mniejsze. Bo dla przyjeżdżających na Polcon jest osobą nieznaną osobiście.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Mały_czołg 


Posty: 145
Skąd: od Grubera
Wysłany: 2009-07-01, 12:16   

Tomasz napisał/a:
Cały czas piszę, że chodzi o coś innego. Problem w tym, że rozmawiając tutaj cały czas się nawzajem atakujemy, a mamy rozmawiać o nagrodzie.

Wyszła nam ta rozmowa może i niezbyt łagodnie, ale problem (z rozmową, nie z nagrodą) polega na tym, że wiele osób bardzo chętnie krytykuje, ale nikt nie potrafi zaproponować jakiegoś rozwiązania, które by w perspektywie cokolwiek poprawiało.
Tomasz napisał/a:

Darda może napisał świetną książkę,

O napisanie książki to raczej nikt nie ma do niego pretensji - już prędzej o sposób jakiego użyto do jego promocji do nagrody Zajdla. No i ja nie widzę, dlaczego te pretensje miałyby być uzasadnione.
Tomasz napisał/a:

Chodzi o to, że przy aktualnym sposobie wyboru nagrody Zajdla głosy małej ilości osób mogą zadecydować o wyniku.

Ale to wynik małej ilości fanów w ogóle (jakkolwiek by ich nie liczyć). Ludziom nie będącym fanami nie będzie się w sprawie głosowania na Zajdla chciało nawet pomachać pytą przez okno i to od niechcenia. Można się tu śmiało oprzeć na niedawnym i wartościowym - co by nie mówić - doświadczeniu Roberta Szmidta.
Tomasz napisał/a:

Malkontentom atakującym tutaj tych, którzy mówią o zmianach,

Ktoś tu gdzieś jakąś zmianę zaproponował? Poproszę linka. Ja zauważyłem tylko bezsensowne jęczenie.
Tomasz napisał/a:

Na Polconie nagroda może być wręczana ale nie głosowana.

A *gdzie* ma być głosowana?
Tomasz napisał/a:

Trzeba wykombinować jak zachęcić więcej osób do głosowania, jak ją upowszechnić.

Czyli wracamy do mojego pierwszego podejrzenia: No to weźmiemy się i zrobicie.
Tomasz napisał/a:

Wcale nie ma mało fanów, mało osób kupujących fantastykę. Zobaczcie ile było niegdyś tytułów wydawanych miesięcznie a ile jest teraz.

Ale w jakich nakładach. Jeden tytuł z dawnych czasów to 10 wydanych obecnie. Kilka sprzedanych tytułów to roczna produkcja TPF dziś.
Tomasz napisał/a:

Trzeba jakoś do ludzi dotrzeć. Może zrobić głosowanie listowne na samą nagrodę?

Ludziom nie chce się wysyłać email czy smsów, ale po kopertę i znaczek na pocztę na pewno im się będzie chciało dymać.
Tomasz napisał/a:

Kupony we wszystkich wydawanych w danym roku książkach tak jak niegdyś było.

Co zrobić w sprawie wydawców, którzy nie są tym zainteresowani. Ma to niestety reperkusje takie, że inni wydawcy potencjalnie zainteresowani też robią się niezainteresowani.
Tomasz napisał/a:

W magazynach fantastycznych itd.

No tak, przecież taki eksperyment w SFFIH, które to pismo ma naprawdę energiczny elektorat, zakończył się olbrzymim sukcesem.
Tomasz napisał/a:

Może spróbować nakłonić jakiś Dziennik

On jeszcze istnieje?
Tomasz napisał/a:
czy inną gazetę.

Nie ma problemu. Trzeba tylko mieć 1000 PLN za cm^2 do wyłożenia. Albo mieć kogoś kto wyłoży.
Tomasz napisał/a:

Nie piszcie że nie można póki się nie spróbuje.

Z pewnością nikt jeszcze, przez całą wieloletnią historię Zajdla, żadnej z Twoich propozycji nie wypróbował.
Tomasz napisał/a:

Najpierw trzeba chcieć i sprawdzić co się da a co nie.

No tak, bo nikt tego wcześniej nie robił. Adorowali się w kółkach.
Tomasz napisał/a:

Podobało mi się jak Fabryka wydała dwa razy antologie z nominowanymi opowiadaniami.

A podobało Ci się jak rok później odmówili udzielenia praw do druku swoich nominowanych tekstów w takiej samej antologii, wydanej przez ZSFP, dystrybuowanej bezpłatnie? To przykład jak chętnie niektórzy wydawcy TPF będą współpracować z Twoimi pomysłami.
Tomasz napisał/a:
Czemu to nie może być reguła?

Weź może coś przeczytaj na temat Zajdla, bo serio zaczynasz mnie osłabiać. Przecież ta antologia jest wydawana co roku (z jedną przerwą j.w.)
Tomasz napisał/a:

Czemu wydawcy i autorzy nie mogą się dogadać i nominowane utwory nie mogą trafiać zawsze do księgarń? Tanio, po kosztach?

Brzmisz jak ktoś, kogo utrzymują rodzice.
Tomasz napisał/a:

Trzeba zbudować markę nagrody, to długotrwałe i utrzymywanie faktu głosowania niewielu osób na Polconie temu nie pomoże.

Żeby zbudować markę nagrody jest potrzebne intensywne wsparcie massmediów. Żeby mieć intensywne wsparcie massmediów trzeba albo wydać dużo pieniędzy. Pieniądze ktoś musi dać. Kto.
Tomasz napisał/a:

A do Małego czołga, to nie obrażaj się od razu, nie unoś się, nie wytykaj faktu, że napisałem że tu można o tym rozmawiać. Bo można. Rozmawiać. Bo ani ja ani nikt tutaj tej nagrody nie zmieni.

A to przepraszam. Myślałem, że o coś Ci chodzi.
Tomasz napisał/a:

Ci którzy są za nią odpowiedzialni powinni wziąć się do roboty. Ale oni akurat nie chcą. Widać im pasuje jak jest.

Weźmiemy się i zrobicie.
Tomasz napisał/a:

I wiecie, najłatwiej na krytykę nagrody odpowiedzieć krytyką tych którzy ja zgłaszają,

A w którymż to miejscu skrytykowałem Ciebie, a nie to co masz do powiedzenia?
Tomasz napisał/a:

Jak ktoś uważa że zmiany nie są potrzebne to niech sensownie napisze dlaczego.

Ale ja nie mam nic przeciwko propozycji zmian. Tak się jednak nieszczęśliwie składa, że wszystko co piszesz to puste banały, zweryfikowane przez rzeczywistość. Gdybyś zaproponował coś naprawdę nowego, coś możliwego do realizacji czy potencjalnie gwarantującego poprawę sytuacji - wtedy możnaby o tym porozmawiać. Zatem czekam na jakiś wiekopomny pomysł.
Tomasz napisał/a:

A nie posługuje się argumentami: "na Hugo mało osób głosuje",

A co Ci się nie podoba w tym argumencie?
Tomasz napisał/a:
"chcesz to przyjedź i zagłosuj".

Albo w tym? Jesteś w końcu za głosowaniem na Zajdla czy nie?
Tomasz napisał/a:

Widzisz Mały czołgu, ja bym chciał zagłosować. Ale nie chcę za to płacić. Bo niby dlaczego?

Bo takie są obecnie zasady. Ty do wszystkich zasad masz takie podejście? Jak Ci się nie podobają to sabotujesz?
Tomasz napisał/a:
Jak chcę zagłosować na Nike to muszę bulić?

Nie! Bo i nie możesz głosować na Nike.
Tomasz napisał/a:

Płacenie za głosowanie, a do tego sprowadza się akredytacja wspierająca, to postawienie sprawy na zasadzie: to nasza nagroda, a Tobie do niej wara, chyba że za prawo dopuszczenia zapłacisz.

Nie. Sprowadza się do tego, że obecne zasady przyznają prawo głosowania uczestnikom Polconu. Skoro nie jesteś uczestnikiem Polconu - nie głosujesz. Nie wiem dlaczego to tak trudno zrozumieć. Chyba trzeci raz to do Ciebie piszę
Tomasz napisał/a:

Ja kupuje książki fantastyczne, czytam je i dlatego chcę mieć prawo zagłosowania na nagrodę, która ma być nagrodą fanowską.

I masz jak najbardziej prawo zagłosować - jako uczestnik Polconu.
_________________
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4629
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-07-01, 19:09   

Nie będę się odnosił po kolei do wszystkich wypowiedzi w powyższym poście bo nie ma sensu.
W skrócie parę odpowiedzi bo mnie Twój sposób pisania obok tego co piszę wkurza. Nie odpowiadasz tylko odbijasz piłkę i bezsensownie.
Prosty przykład:
dwie antologie Zajdel 2002 i Zajdel 2003 bodajże można było kupić w księgarniach, dość tanio, a to co jest wydawane w chwili obecnej kupić sobie po prostu nie można, trzeba się pojawić na Polconie, i wracamy w ten sposób do punktu wyjścia. Nie udawaj, że nie rozumiałeś co piszę, popisałeś się że to niby nie wiem co pisze o Zajdlu. Ano bo antologii opowiadań nominowanych sobie kupić po prostu w księgarni nie można, a ja o tym pisałem.

I obrażasz mnie chociażby pisząc, że brzmię jak osoba utrzymywana przez rodziców, możesz sobie wierzyć czy nie, ale już dawno sam na siebie zarabiam i na moją rodzinę.

Z gazetą można pogadać o czymś na kształt patronatu, ja nie pisałem o wykupywaniu reklamy, ale najłatwiej się pochwalić że się wie ile reklama kosztuje. A na Nike mogę głosować bo jest nagroda czytelników obok tej nadawanej przez jury. Waść nie zauważył? gugla zamknęli czy .....?

I ja mogę rozmawiać i pisać, bo zmienić nie mogę, bo ja nie decyduję jak Zajdel będzie głosowany za rok, kto będzie liczył głosy, gdzie będzie Polcon itd.

I mam prawo pisać że chcę głosować a nie chcę płacić. Proste. Jak nie rozumiesz to trudno. Na pewno ludziom się będzie szybciej chciało iść na pocztę po znaczek i kopertę niż płacić akredytację i jechać na Polcon. Ale cóż, ty wiesz lepiej. No jak widać niewielu się chce płacić i jechać na Polcon. Po list pewnie więcej by poszło. Bo Szmidt i SFFH to jednak nie była ta marka co Zajdel, trochę bardziej znana nagroda.

Aha i Dziennik istnieje, nawet gugla nie trzeba umieć używać, starczy iść do kiosku i spytać. I będzie dalej istniał, choć pewnie nie każdy to zauważył.

A co do ilości sprzedawanych tytułów to ile książek polskich autorów było wydanych w tym samym roku co np. "Miecz przeznaczenia" Sapkowskiego i "Król bezmiarów" Kresa? A ile w zeszłym roku? Ciężko zestawić te dwa fakty? Sprzedaje się więcej. Inna opinia to mit.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Nurgling


Posty: 40
Wysłany: 2009-07-01, 23:47   

Powiem tak - nie mogę zabrać głosu za orgów Polconu - więc na czas tej dyskusji piszę prywatnie.

DZIECI JESTEŚCIE :P

Wy naprawdę nie macie czegoś ciekawszego do roboty? Fandom? Miła atmosfera? Mówienie po imieniu? Tradycje? Uprzejmość?

Ludzie z QFANTA robią mega robotę - tworzą coś i wam dają - nie chcecie? nie czytajcie - kij wam w oko.

Oni zrobili wydając to czasopismo wicej roboty niż 95% pseudofandomowców upijających się na konwntach i gdających o (za przeproszeniem) - dupie Maryni na forum.

Piszcie larpy, opowiadania, twórzcie własne systemy RPG - czytajcie knigi.

Jak widzę ile czasu zmarnowaliście na tą dyskusję to mi się niedobrze robi...
Spadam - mam do zrobienia konwent.

:) :) :) :) :)

Sorry - miałem zły dzień - musiałem się wyżyć //mur .

Teraz na serio - na Polconie raczej ludzie nie będą głosować na książki których nie czytali nie? Za grosz w was zaufania...

Do do nominacji - ukarzą się one w Antologii Zajdlowskiej - będzie ona dołączona do materiałów konwentowych- to nie tylko śmieci.

Dodatkowo - zacytuję stronkę ok?

Cytat:
Akredytacja wspierająca
- 20 zł - wpłata do 31 lipca
Dla wszystkich, którzy chcą mieć swój udział w Polconie, ale nie będą mogli się na nim zjawić. Posiadacz tej akredytacji otrzyma komplet materiałów polconowych oraz możliwość oddania swojego głosu w plebiscycie na laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla.


Co roku kilka osób 10 - 15 korzysta
_________________
Łódź fantazją stoi.
KAPITUŁA - http://www.kapitula.wordpress.com
SMF - http://www.smerf.fero.pl
 
 
Mały_czołg 


Posty: 145
Skąd: od Grubera
Wysłany: 2009-07-02, 12:38   

Tomasz napisał/a:

W skrócie parę odpowiedzi bo mnie Twój sposób pisania obok tego co piszę wkurza. Nie odpowiadasz tylko odbijasz piłkę i bezsensownie.

Osobiście widzę to raczej tak, że każde wątpliwe stwierdzenie wymaga komentarza. Trudniej wtedy utrwala się w masowej świadomości.
Tomasz napisał/a:

dwie antologie Zajdel 2002 i Zajdel 2003 bodajże można było kupić w księgarniach, dość tanio, a to co jest wydawane w chwili obecnej kupić sobie po prostu nie można, trzeba się pojawić na Polconie, i wracamy w ten sposób do punktu wyjścia. Nie udawaj, że nie rozumiałeś co piszę, popisałeś się że to niby nie wiem co pisze o Zajdlu. Ano bo antologii opowiadań nominowanych sobie kupić po prostu w księgarni nie można, a ja o tym pisałem.

Próbowałem Cię delikatnie nakierować na odpowiedź, żeby nie było że ja to ten zły jestem, co to wszystko jak kowal kowadłem z mostu w impulsie kilodżulowym. Problemów jest generalnie kilka:
1. Kto ma komercyjnie wydawać taką antologię i zarabiać pieniądze na tekstach.
2. Dlaczego jakikolwiek wydawca ma udzielać swojej potencjalnej konkurencji błogosławieństwa na zarabianie na własnych tekstach.
3. Skąd pewność, że autor po takiej publikacji konkurencji będzie w stanie po dobroci odzyskać należne honorarium.
4. Skąd pomysł, że taka antologia będzie dla wszystkich (autora, wydawcy, czytelnika) opłacalnym interesem. Ty taką kupisz. Ktoś jeszcze? W końcu to teksty *raz już i to niedawno* wydane. Nie widzę powodu, dla którego miałyby zrobić jakiś szał na rynku.
Tomasz napisał/a:

I obrażasz mnie chociażby pisząc, że brzmię jak osoba utrzymywana przez rodziców, możesz sobie wierzyć czy nie, ale już dawno sam na siebie zarabiam i na moją rodzinę.

Dziwnie chętnie dysponujesz cudzą pracą proponując jej rozdawanie po kosztach w imię szczytnych celów - jak na kogoś nie na utrzymani rodziców.
Tomasz napisał/a:

Z gazetą można pogadać o czymś na kształt patronatu,

Z którą? Co na to konkurencja? No i rzecz jasna, patronaty gazet w rodzaju "GW" czy "Dziennika" są za darmo?
Tomasz napisał/a:

A na Nike mogę głosować bo jest nagroda czytelników obok tej nadawanej przez jury.

No popatrz. Nawet nie widziałem. To teraz zastanów się, czy ktokolwiek by w ogóle słyszał o tej Nike-nagrodzie czytelników, gdyby nie każdorazowy news o kupie szmalu i publicity wartości setek kilo złotych w całej sferze medialnej dotyczące nagrody od jury.
Tomasz napisał/a:

I ja mogę rozmawiać i pisać, bo zmienić nie mogę, bo ja nie decyduję

Ależ decydujesz. Demokratycznie. Tylko musisz tego chcieć. Znaczy, chcieć zmienić, nie chcieć rozmawiać.
Tomasz napisał/a:

I mam prawo pisać że chcę głosować a nie chcę płacić. Proste.

Oczywiście. Podobnie jak masz prawo pisać, że nie chcesz płacić podatków.
Tomasz napisał/a:

Na pewno ludziom się będzie szybciej chciało iść na pocztę po znaczek i kopertę niż płacić akredytację i jechać na Polcon.

Wyniki nagrody Roberta Szmidta wskazują jednak, że się mylisz. Więcej ludzi przyjeżdża na Polcon, niż zechciało głosować kuponami z gazety.
A akredytacja wspierająca nie wymaga wyjazdu na Polcon.
Tomasz napisał/a:

Ale cóż, ty wiesz lepiej.

Ja po prostu wiem.
Tomasz napisał/a:

Po list pewnie więcej by poszło.

Rzeczywistość się z tobą nie zgadza.
Tomasz napisał/a:

Bo Szmidt i SFFH to jednak nie była ta marka co Zajdel, trochę bardziej znana nagroda.

Stopień rozpoznawalności równoważył zaangażowany elektorat. W końcu Zajdel i nagroda Roberta Szmidta to ta sama pula - fani.
Tomasz napisał/a:

Aha i Dziennik istnieje, (...) I będzie dalej istniał, choć pewnie nie każdy to zauważył.

To się okaże czy będzie.
Tomasz napisał/a:

A co do ilości sprzedawanych tytułów to ile książek polskich autorów było wydanych w tym samym roku co np. "Miecz przeznaczenia" Sapkowskiego i "Król bezmiarów" Kresa? A ile w zeszłym roku? Ciężko zestawić te dwa fakty? Sprzedaje się więcej.

To może od razu porównajmy ilość sprzedanych polskich tytułów w zeszłym roku z tą za czasów Chrobrego? Byłeś łaskaw wskazać najchudsze lata polskiej fantastyki (a chudość wynikała z wielu przyczyn nie związanych bezpośrednio z samą literatura). A przypomnij sobie ile sprzedawało się kiedyś książek z serii Alfy czy Almapressu czy chociażby serii Wójcika. Dzisiejsze topowe nakłady to ówczesne krótkie serie, nieledwie do użytku wewnętrznego.
Nurgling napisał/a:

DZIECI JESTEŚCIE :P

No ba! Ale ja mam ładniejszą łopatkę niż Tomasz.
Nurgling napisał/a:

Wy naprawdę nie macie czegoś ciekawszego do roboty?

A dla kogo ten wywiad?
Nurgling napisał/a:

Fandom? Miła atmosfera? Mówienie po imieniu? Tradycje? Uprzejmość?

Zdrowy rozsądek? Kultura? Doczytanie o czym się pisze?
Nurgling napisał/a:

Oni zrobili wydając to czasopismo wicej roboty niż 95% pseudofandomowców (...) gdających o (za przeproszeniem) - dupie Maryni na forum.

Jakie kryterium kto zrobił więcej tu stosujemy?
Nurgling napisał/a:

Jak widzę ile czasu zmarnowaliście na tą dyskusję to mi się niedobrze robi...

Nowy na forach?
_________________
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4629
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-07-02, 18:44   

Zostańmy na swoich stanowiskach bo bezproduktywna jest ta rozmowa. Ani ja ciebie nie przekonam, ani ty mnie. I raczej niczym to nie zaowocuje. Szkoda czasu. Mam i tak nadzieję, że zmiany w Zajdlu jakieś nastąpią. I trzymam za to kciuki bo to ważna nagroda.
A wybrałem rok w którym ukazał się Miecz przeznaczenia i Król bezmiarów, bo o ile pamiętam to jeden z pierwszych przypadków przyznania nagrody w obu kategoriach.
A nie wiem ile się sprzedawało egzemplarzy serii Alfa i Almapress na rynku księgarskim. Wiem, że każda praktycznie biblioteka je ma bądź miała. Teraz tak łatwo książek nowych fantastycznych w bibliotekach nie znajdziesz.
Porównywanie nakładów a sprzedaży to dwie różne rzeczy. I po raz kolejny powiem, że warto porównywać liczbę ukazujących się tytułów i sumować ich nakłady.
A rozmowę o antologii opowiadań zajdlowskich możemy dyskutować może w innym wątku, tu za dużo tematów na raz. Zresztą nie wiem czy mi się to chce ciągnąć.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-07-06, 19:22   

http://www.qfant.pl/forum...php?p=4695#4695
odpowiedz Stefana Dardy.
 
 
Paulo 


Posty: 212
Skąd: Fantasta.pl
Wysłany: 2009-07-06, 19:41   

Odpowiedź bardzo w porządku, bo niby jak się ma zachować taki autor w tej sytuacji. Dla mnie to było czyste bicie piany i robienie z igły widły. Nasz naród to niestety ma taką mentalność, żeby z wszystkiego zrobić sensację zwłaszcza jak nie jest komuś po jego myśli i takie miałem wrażenie gdy czytałem wypowiedzi osób dotkniętych. Dla mnie najlepsze w tym wszystkim było to, że te osoby nie zapoznały się z pozycją SD. Hipokryzja?
Podobała mi się tez wypowiedź jednego forumowicza z tego linka. Czytał "Dom....", ale nie znał pozostałych książek, dlatego nie głosował - logiczne prawda? A czy ktoś zdaje sobie sprawę ile ludzi głosowało na pozycję którą czytało, nie zapoznając się z pozostałymi? Podejrzewam, że całe mnóstwo...
Taki obrót sprawy podejrzewam nie dotyczy tylko nagrody Zajdla, a wszystkich gdzie wymaga tego głosowanie. Należy się z tym pogodzić i przyjąć za fakt.
_________________
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"- U.Eco
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2009-07-06, 19:47   

Zajdel jaki jest każdy widzi (chodzi o nagrodę). Ja nie rozumiem emocjonowania się tym, że ktoś lobbuje na rzecz kogoś. QFant zrobił to samo, co robi się na codzień w kuluarach i nikomu to nie przeszkadza. A bo to w zeszłym roku na Lód głosowali tylko Ci co Lód sami przeczytali? Pfff...
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Mały_czołg 


Posty: 145
Skąd: od Grubera
Wysłany: 2009-07-06, 22:46   

Paulo napisał/a:
Odpowiedź bardzo w porządku, bo niby jak się ma zachować taki autor w tej sytuacji.

Odpowiedź ok.
Ale następujące po niej chichranie się w towarzystwie kolegów z forum niestety już mniej. Ktoś powinien był powiedzieć Prrrr!, najlepiej sam Autor.
_________________
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
  
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-07-06, 23:06   

Właśnie kpiny kolegów redaktorów mnie drażnią. i Przekręcanie nazwiska Janusza Zajdla.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23141
Wysłany: 2009-07-07, 14:16   

Ech, gdybym był pisarzem (a dla jasności: nie jestem, nie byłem, nie zanosi się, abym został), miałbym w nosie nagrody. Jedyną nagrodą dla mnie byłaby poczytność książki oraz to, w jaki sposób przekładałaby się ona na moją satysfakcję - głównie materialną - z trudu, który włożyłem w jej napisanie. A nagroda - jakakolwiek, nie tylko ta - byłaby tylko dodatkiem, nawet nie wisienką na torcie. Dodatkowym bonusem - pod warunkiem, że wiązałaby się z dodatkowymi profitami (jakimikolwiek, nie tylko materialnymi). Materialistyczne to bardzo, ale uczciwsze niż trąbienie o sztuce, pięknie i farmazonach. Michał Anioł nie malował Kaplicy Sykstyńskiej za friko, tylko dla sztuki.

Nagroda Zajdla (i inne tego typu nagrody) mogłaby być przydatna z mojego punktu widzenia jako hipotetycznego pisarza, gdyby nakręcała promocję mojej książki. Gdyby dawała mi przepustkę do większej sprzedaży książki, jeszcze większych profitów itp. Byłaby przydatna jako instrument do osiągnięcia tego celu. Nie byłaby celem samym w sobie. Nie wiem, czy zdarzają się pisarze, którzy piszą tylko po to, aby zasłużyć na nagrodę, czy to będzie Zajdel, Nike, Nobel, Booker - bez żadnej perspektywy. Pewnie tak, choć wątpię, że są tak mało ambitni. Są strasznymi frajerami, według mnie. A frajerom... Śmierć frajerom :)

Zatem, jeśli Nagroda Zajdla spełniałaby te kryteria, tzn. była przepustką do promocji nakręcającą sprzedaż i nabijającą moją kieszeń - wtedy warto byłoby o nią walczyć. A jeśli nie jest - to cóż, może być miło i sympatycznie ją dostać. Ale pewnie zapomniałbym o niej zaraz nazajutrz.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-07-21, 11:15   

To ja wtrącę jeszcze trzy nieswoje grosze, a mianowicie Szaman pisał o pewnej kontrowersyjnej nominacji: http://witold.blox.pl/200...-nominacji.html Warto też zapoznać się też z konkretną propozycją zmian w regulaminie nagrody: http://witold.blox.pl/200...a-zmiany-w.html Enjoy!
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2009-07-21, 11:29   

Eee... i co? :P Nic nowego nie napisał, nawet nie ma co dyskutować, bo to takie... normalne i rozsądne w sumie. :P
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-08-29, 21:18   

W Tym roku w kategorii Powieść nagrodę otrzymał Rafał Kosik



W Tym roku w kategorii Opowiadanie nagrodę otrzymała Anna Kańtoch
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-08-29, 21:33   

Dobrze, ze Kozak nie dostała za "Nikogo" :mrgreen: Kańtoch czytałem, ale mnie zbytnio nie porwała. Fajne dekoracje, ale fabuła słaba.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-08-29, 21:35   

Toudisław napisał/a:
W Tym roku w kategorii Opowiadanie nagrodę otrzymała Anna Kańtoch

Za jakie, można wiedzieć?
Tigana napisał/a:
Dobrze, ze Kozak nie dostała za "Nikogo"

Tak, to dobra wiadomość.
Rafałowi gratuluję i obiecuję przeczytać :)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-08-29, 21:36   

Tixon napisał/a:
Toudisław napisał/a:
W Tym roku w kategorii Opowiadanie nagrodę otrzymała Anna Kańtoch

Za jakie, można wiedzieć?

"Światy Dantego"- antologia "Epidemie i zarazy"
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-08-29, 21:37   

Ja jednak glosowałem na Anne Brzezińska a dopiero potem na Rafała. Ale i tak dobrze, że wygrał. Bo to dobra książka. Oj Rafał ma szansę na Żuławskiego i Zajdla. Czyżby znowu nagrody się miały pokryć ? no zobaczymy. Tylko że w 2007 bardziej niż teraz na nagrodę zasługiwał. Vertical jednak lepszy.

Opka nie czytałem nie wypowiadam się
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-08-29, 21:42   

Toudisław napisał/a:
Opka nie czytałem nie wypowiadam się


Czytałem jeszcze „Sznurki przeznaczenia” Magaleny Kozak - fajne były. Z pomysłem, no i takie bajkowe.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Dhuaine 
Catty


Posty: 662
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-08-29, 22:06   

Czytałam wszystkie opowiadania i muszę z żalem przyznać, że najbardziej podobał mi się... Dukaj xD Co oznacza, że z opowiadaniami było bardzo źle. xD
_________________
goodreads .
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-08-30, 08:12   

Dhuaine napisał/a:
Dukaj xD Co oznacza, że z opowiadaniami było bardzo źle. xD

Dukaja nie czytałem. Dziwie się troszkę, że to nie on wygrał samym nazwiskiem. Był dla mnie prawie pewnym kandydatem ale chyba Kańtoch po prostu przeczytało więcej osób. Jedyne opko które ja przeczytałem to Harpunnicy. Na nie głosowałem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13