FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Polska literatura grozy
Autor Wiadomość
Isgenaroth 


Posty: 38
Wysłany: 2009-10-08, 08:51   Polska literatura grozy

Chciałbym wszystkich zachęcić (oczywiście miłośników tego typu literatury) do przeczytania debiutanckiej powieści Dom na wyrębach.
TUTAJ OBSZERNA RECENZJA
Od siebie dodam, że klimat tej książki czuje się przez cały czas. Można się też dobrze pośmiać, czytając teksty głównych bohaterów. Dla mnie bomba.
Dla tych, którzy czytali zamieszczam garść informacji dotyczących kolejnych powieści tego młodego ale (przynajmniej dla mnie) bardzo fajnego autora.
W chwili obecnej na ukończeniu jest pierwsza część dwutomowego cyklu zatytułowanego Czarny Wygon (podtytuł Słoneczna Dolina) Stefana Dardy. Książka zawita do księgarni w styczniu 2010r. Wiadomo mi, że premiera książki odbędzie się w Empiku w Rzeszowie.
Kontynuację Domu na wyrębach pisarz planuje na czas późniejszy, w chwili obecnej bliżej nieokreślony.

W sobotę, 3.10.2009r pojechałem na spotkanie ze Stefanem Dardą, który gościł na gali Horyzontów Wyobraźni w Warszawie w Staromiejskim Domu Kultury. Pan Darda występował tam w roli jurora oraz sponsora. Po zakończeniu części oficjalnej, podszedłem do pisarza (wcześniej z nim korespondowałem mailowo) i troszkę sobie porozmawialiśmy. Autor Domu na wyrębach powiedział, żeby w styczniu oczekiwać jego nowej powieści. Wkrótce na jego stronie powinien pojawić się projekt graficzny okładki Słonecznej Doliny. Nasze spotkanie nie było długie, inni też czekali ale w trakcie niego, uzyskałem autograf oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Mój syn w tym czasie zdobywał autograf Andrzeja Pilipiuka.

Mam nadzieję, że jeśli nie znacie, to zainteresowałem Was tą lekturą.
_________________

 
 
lemurek 

Posty: 13
Wysłany: 2010-01-13, 16:31   

Nie czytałam jeszcze tej książki ale jeśli ktoś lubi powieści grozy to polecam "Ibis" Rafała Grodowskiego z goneta.net. Nie jest to klasyczny horror ale miłośnikom gatunku może się spodobać.
 
 
Ulalume 
złodziejka snów


Posty: 3
Wysłany: 2010-03-16, 22:22   

No to ja polecam klasyka polskiej literatury grozy.
Stefan Grabiński (ur. 26 lutego 1887 w Kamionce Strumiłowej nad Bugiem, zm. 12 listopada 1936 we Lwowie) – polski pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem "polskiego Poe" lub "polskiego Lovecrafta".
Zbiory opowiadań
• Z wyjątków. W pomrokach wiary 1909 (pod pseudonimem Stefan Żalny)
• Na wgórzu róż 1918
• Demon ruchu 1919
• Szalony pątnik 1920
• Niesamowita opowieść 1922
• Księga ognia 1922
• Namiętność 1930
Powieści
• Salamandra 1924
• Cień Bafometa 1926
• Klasztor i morze 1928
• Wyspa Itongo 1936
• Motywy docenta Ponowy [nie ukończona, rękopis]

Pozdrawiam
_________________
Lecz czas minie kiedyś i
Przeszłość stanie u twych drzwi
"Polaris"
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2010-03-16, 22:46   

No to ja może dodam też staroć: Jerzy Siwierski "6 barw grozy" - zbiór sześciu opowiadań, z których każde dzieje się w innych czasach i każde pisane jest językiem charakterystycznym dla miejsca i czasu w jakim się rozgrywa.
Grabińskiego oczywiście też polecam - może opowiadania bardziej niż powieści, ale w sumie warto i jedno i drugie.
Z nieco bardziej współczesnych: Łukasz Orbitowski i Kuba Małecki.
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
salamandra
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-01, 08:06   

Teraz Jakub Zulczyk wydała kolejną swoją powieść pt."Zmorojewo". Mimo, że to książka, które ewidentnie ma być skierowana do młodzieży to mi bardzo przypadła do gustu. Ma fajny klimat, buduje napięcie, ciekawe postacie.
 
 
Ard


Posty: 190
Wysłany: 2011-02-01, 18:14   

Ano, Orbitowski, Orbitowski. Najlepszy, moim zdaniem, zbiorek "Nadchodzi", a w nim "Popiel Armeńczyk" i tytułowe opko.
_________________
Teraz rozchodzi się po wszystkich salach, przeganiając zastałą woń dymu, alkoholu i potu, delikatny, mdławy aromat Śniadania: kwiatowy, przenikliwy, zaskakujący bardziej niż barwa zimowego słońca, przejmuje przestrzeń we władanie nie tyle za sprawą swej zwierzęcej ostrości czy natężenia, ile wskutek nader zawiłego wiazania molekuł, współuczestnicząc w sekretnej magii, dzięki której - co nieczęsto się zdarza - Śmierci tak wyraźnie daje się do zrozumienia, żeby się odpierdoliła - T. Pynchon
 
 
Caesar 
Batman


Posty: 119
Wysłany: 2011-02-02, 22:22   

Ulalume napisał/a:
No to ja polecam klasyka polskiej literatury grozy.
Stefan Grabiński (ur. 26 lutego 1887 w Kamionce Strumiłowej nad Bugiem, zm. 12 listopada 1936 we Lwowie) – polski pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem "polskiego Poe" lub "polskiego Lovecrafta".
Zbiory opowiadań
• Z wyjątków. W pomrokach wiary 1909 (pod pseudonimem Stefan Żalny)
• Na wgórzu róż 1918
• Demon ruchu 1919
• Szalony pątnik 1920
• Niesamowita opowieść 1922
• Księga ognia 1922
• Namiętność 1930
Powieści
• Salamandra 1924
• Cień Bafometa 1926
• Klasztor i morze 1928
• Wyspa Itongo 1936
• Motywy docenta Ponowy [nie ukończona, rękopis]
Pozdrawiam
Również polecam. Nie chce mi się szukać linka, ale jego opowiadania są do znalezienia w internecie. Trudno kupić go na papierze, ale ukazały się dwa popularne audiobooki z jego książkami - "Salamandra" (nie czytałem/słuchałem) i mistrzowski "Cień Bafometa" - jest w nim wszystko: klimat międzywojnia, mistyka, bluźnierstwa i herezje oraz nastrój rodem z E.A. Poe ;)

Skoro mowa o klasykach, to warto wspomnieć również o "Wampirze" Reymonta.
_________________
"Nieszczęścia innych są nam obojętne, chyba że sprawiają nam przyjemność" Jules Renard
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13