FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
James Ellroy
Autor Wiadomość
lilkaz

Posty: 2
Wysłany: 2011-07-22, 00:39   

milej lektury przepraszam za bledy literowki itp to oryginal calosc itp pieknej i cudnej rozmowy nigdy nie umieszczam swoich tekstow na stronach ale redakcyjne skroty byly jakie byly a fanom calosc sie nalezy wiec wrzucilem
sciski
rz
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2011-07-22, 15:50   

Świetna sprawa! Dzięki ogromne. Z początku myślałem, że to jakiś fejk :) ale zaraz się pokapowałem, że to rozszerzona wersja z Newsweeka.

Wrzuciłeś ją we właściwe miejsce :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Bibliomisiek


Posty: 2
Skąd: Lbn
Wysłany: 2011-08-08, 08:29   

Lilkaz, wysłałem Ci e-maila z małą prośbą, bardzo zależy mi na odpowiedzi. Mam nadzieję, że dotarł... :oops:
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2011-08-08, 09:51   

Może napisz mu Prywatną Wiadomość, bo wątpię, aby regularnie przeglądał to forum :-P
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Bibliomisiek


Posty: 2
Skąd: Lbn
Wysłany: 2011-08-08, 09:57   

Właśnie dlatego wysłałem e-maila przez forum, a nie PW - z nadzieją, że trafi bezpośrednio do skrzynki e-mailowej :-)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2012-05-08, 19:19   

http://www.empik.com/taje...85243,ksiazka-p
Nowe wydanie "Tajemnic Los Angeles". Cena jest chyba atrakcyjna.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Magg0t 
Corrupt


Posty: 149
Wysłany: 2012-05-08, 19:30   

Uwielbiam gościa. Muszę w końcu kupić "Krew to włóczęga" bo tylko tego, póki co, nie czytałem ;]
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2012-06-19, 15:41   

Fajny artykuł o Ellroyu z dzisiejszej "Wyborczej": http://wyborcza.pl/1,7684...?as=1&startsz=x
W sumie dowiedziałem się o nim więcej, niż wiedziałem i więcej, niz chciałem wiedzieć :)
12-godzinne sesje masturbacyjne? :shock: Nie była to wiedza potrzebna mi do życia :)

Nie wierzę, że amerykańskie feministki są tak głupie i uważają Ellroya za faszystę, homofoba i antysemitę. Taki prymitywizm jest jednak bardzo prawdopodobny w ich wydaniu. Biedne kobiety.

No i piękny zwrot: językowy ekwiwalent okrucieństwa tekstu. Love it!

Ale jeśli mogę wrzucić swoje 3 grosze do całego to tekstu, to dopiszę, iż zgadzam się z autorem, iż znajomość z tym genialnym pisarzem należy rozpocząć od powieści składających się na L.A. Quartet. A potem należy sięgnąć po USA Underworld Trilogy. Jego powieści sprzed L.A. Quartet są średnie. Można sobie je darować.

Kto nie czytał niech rzuca w kąt chałturników i chwyta za żywych klasyków. Bo Ellroy klasykiem jest i basta! :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-06-20, 22:03   

Romulus napisał/a:
Kto nie czytał niech rzuca w kąt chałturników i chwyta za żywych klasyków. Bo Ellroy klasykiem jest i basta!

Dobra, powiedz mi tylko, czy to, że temat mnie nie pociąga (w ogóle nie wykazuję skłonności do kryminałów czy powieści detektywistycznych) i nie przepadam za brudnym, paskudnym światem bez happy endu jest poważną przeszkodą.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2012-06-21, 09:43   

Tixon napisał/a:
Romulus napisał/a:
Kto nie czytał niech rzuca w kąt chałturników i chwyta za żywych klasyków. Bo Ellroy klasykiem jest i basta!

Dobra, powiedz mi tylko, czy to, że temat mnie nie pociąga (w ogóle nie wykazuję skłonności do kryminałów czy powieści detektywistycznych) i nie przepadam za brudnym, paskudnym światem bez happy endu jest poważną przeszkodą.

Może być. Przynajmniej w przypadku L.A. Quartet. W przypadku USA Underworld Trilogy najważniejsze są brudne gry mafijno-polityczne. W zasadzie też bez dobrego zakończenia i bez ślachetnych bohaterów. Więc moze i tych powieści też nie czytaj :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2012-06-21, 10:19   

Jak temat Ci nie podchodzi, to biorąc pod uwagę resztę tego co napisałeś, Ellroy najpewniej Ci nie podejdzie. Choć na Twoim miejscu spróbował bym i tak, bo książki są absolutnie tego warte. Ja bym polecał Amerykański spisek, czyli początek USA Underworld Trilogy, który jest majstersztykiem, i pokazuje z jednej strony ile można jeszcze wycisnąć z tematu na około rodu Kennedych.

Z innej mańki, Romulusie piszesz w pierwszym poście:

Cytat:
Bo i sam autor - mimo politycznej niepoprawności, deklaruje się po lewej stronie. Ale - co trzeba podkreślić - jego literatura nie ma poglądów politycznych.


Otóż chciałbym wiedzieć skąd masz takie informacje. Kiedyś, gdy szukałem informacji na ten temat to natknąłem się na anty-lewicowe jego wypowiedzi, widziałem też gdzieś względem niego zarzuty o konserwatywny autorytaryzmu.
Choć jako ciekawostka w tym temacie:

Wiki za RollingStone napisał/a:

I was never a peacemaker; I was a fuck-you right-winger.


I jeszcze:

Cytat:
Asked about his "right-wing tendencies," he told an interviewer, "Right-wing tendencies? I do that to fuck with people


Może po prostu mu przeszło. Czego sobie i państwo życzę.
_________________
Meet Minsky. He understands that stability is destabilizing. Be like Minsky.
  
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-06-21, 13:04   

Ha, zatem "jak Romulus" korzysta kiedy mu pasuje z deklaratywnego buractwa-prawicowo-konserwatywnego :>
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2012-06-21, 13:43   

Czerpię wiedzę z jego wywiadów :) A raczej nie do końca poważnie biorę to, co on mówi, ponieważ lubi prowokować :)

O, tak jak napisał przedmówca :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2012-08-05, 17:58   

Z okazji wznowienia "Tajemnic Los Angeles" przez nowe wydawnictwo, recenzja na Esensji: http://esensja.pl/ksiazka...t.html?id=14677
Też, swoją drogą, wypada się zdziwić polityką wydawnictwa, które zaczyna L.A. Quartet od trzeciej powieści. Być może z powodu filmu, który przecież jest już klasyką. Ale na okładce nie ma do tego odniesienia (inaczej niż u poprzedniego wydawcy, który okładkę dał filmową). Ale przecież i "Czarna Dalia" (pierwsza część L.A. Quartet) również została sfilmowana (choć lepiej ekranizację DePalmy pominąć, bo jest mocno przeciętna). Więc chyba jakaś inna, niezbadana polityka wydawnicza za tym stoi. Tak, czy siak, cieszę się, że te powieści są wznawiane. Zawsze to szansa, aby ten wspaniały autor przebił się przez masy fastfoodowej literatury a la Coben itp.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-08-24, 06:56   

Raduje się moje serce spragnione brudu http://www.empik.com/perf...47129,ksiazka-p
Bohaterowie - na przemian autentyczni (Parker), na przemian fikcyjni (ulubiony czarny charakter Ellroya - Dudley Smith). Fabuła zapowiada się tak, że paluchy lizać. Do tego jest to powrót do świata z L.A. Quartet (taki prequel). I wreszcie, 880 stron. Jak ja wytrwam kolejny miesiąc? :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Balt 


Posty: 41
Wysłany: 2015-08-24, 16:30   

Jaram się jak Romulus. Jestem po Amerykańskim Spisku (świetne) i Tajnej Sprawie (spoko ale bez szału - widać, że dopiero później rozwinął skrzydła) i w trakcie Sześciu tysięcy gotówką i już wiem, że będę kontynuował przygodę z Ellroyem. Na Perfidię bardzo liczyłem, nawet się zastanawiałem czy po angielsku nie próbować, a tu taka miła niespodzianka. Must have :badgrin:
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-08-24, 17:52   

Sięgnij po wcześniejszy cykl L.A. Quartet. Nie pożałujesz. "Czarna Dalia" jest najsłabsza, ale i tak warto. "Wielkie Nic", "Tajemnice Los Angeles" i "Biała gorączka" to już napalm. :)

Planowałem sobie przypomnieć, aby poszukać więcej tropów do 2 sezonu "True Detective". Ale na razie nie mam czasu. I USA Underworld Trilogy też byłoby warto jeszcze raz przeczytać. "Sześć tysięcy gotówką" ma fajne zakończenie :) "Krew to włóczęga" pozamyka wszystkie wątki. Choć trochę specyficznie, acz definitywnie.

W sumie "Tajna sprawa" spośród tych powieści Ellroya nie związanych z tymi dwoma cyklami, nie jest jeszcze taka zła. Rzeczywiście, widać po tej powieści, że się autor wprawiał do mocniejszych i bardziej epickich fabuł. Czego dowodem ta historia wyciągnięta w środku fabuły i trochę mało umiejętnie powiązana z główną intrygą. Jakby Ellroy dopiero uczył się budować mroczne i epickie tło. Ale, co mu trzeba przyznać, nauczył się :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Balt 


Posty: 41
Wysłany: 2015-08-24, 18:52   

L.A. Quartet też jest na liście zakupów 8) A jak się prezentują pozostałe powieści?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-08-24, 19:08   

Balt napisał/a:
L.A. Quartet też jest na liście zakupów 8) A jak się prezentują pozostałe powieści?

Poza tymi dwoma cyklami - tylko dla fanów, moim zdaniem. Odpuścisz sobie, to nic nie stracisz.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Balt 


Posty: 41
Wysłany: 2015-09-11, 13:25   

Poza Perfidią 23 września ma ukazać się również wznowienie Czarnej Dalii i Wielkiego Nic z całkiem niezłymi okładkami. Szkoda, że nie od razu jakiś pakiet całego kwartetu.

http://www.soniadraga.pl/...ielkie-nic.html
http://www.soniadraga.pl/...arna-dalia.html
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2015-09-11, 14:08   

A wiadomo kiedy mają się ukazać Tajemnice Los Angeles i Biała Gorączka?
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
Balt 


Posty: 41
Wysłany: 2015-09-11, 14:26   

Rzekomo listopad 8)
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2015-09-11, 18:03   

No to się wstrzymam, aż wyjdzie całość. Od czasu kiedy Wydawnictwo Literackie mnie tak załatwiło z Tytusem Groanem wolę się zabezpieczać.
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-09-11, 20:26   

Boszesz ty mój, cztery posty w temacie Ellroya jednego dnia i żaden nie należy do mnie :mrgreen:

Nie czekaj, nie musisz się obawiać. Wydawca planuje wznowienie całego L.A. Quartet i chyba tylko kataklizm mógłby uniemożliwić te plany :) Te nowe okładki są bardzo fajne i trochę mnie nosi, aby sobie ujednolicić wydania. Ale, z drugiej strony, cały L.A. Quartet posiadam z pierwszego wydania, więc nie jest to jakaś pokusa ogromna. "Perfidia" mi nie będzie pasowała, jednak to prequel i początek całego prequelowego cyklu, więc... :) Ale jeśli dojdzie do wznowienia USA Underworld Trilogy, to kupię nowe wydania, bo dwa tomy posiadam z wydawnictwa C&T, a trzeci od aktualnego wydawcy.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-09-18, 15:00   

Gdyby ktoś chciał posłuchać o Ellroyu: http://www.polskieradio.p...kiego-kryminalu
A tymczasem "Perfidia" już do mnie jedzie. I'm so happy :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-09-29, 19:00   

"Perfidia" jest znakomita. Ledwie 150 stron za mną, ale jest moc i stary dobry Ellroy, jakiego pamiętałem z Kwartetu. "Perfidia" dobrze wróży jako pierwsza część nowego Kwartetu.

I można ją czytać nie znając poprzednich części. A czytając ją po lekturze pierwszego Kwartetu i Tylogii - jest jeszcze lepiej, bo można wyłapywać smaczki, gdyż pojawiają się, jak zwykle u Ellroya, w drugoplanowych rolach także postaci z Underworld Trilogy, o pierwszym Kwartecie nie wspominając.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Balt 


Posty: 41
Wysłany: 2015-09-29, 19:16   

Raduje mnie ta wieść. Ja postanowiłem przed Perfidią przeczytać pierwszy Kwartet i dokończyć Trylogię. Więc pewnie jakoś na początku przyszłego roku sięgnę po najnowszą powieść.

Nie wiem czy w Perfidii ale do Czarnej Dalii dorzucają zakładkę z okładkami całego pierwszego kwartetu. Mogę wrzucić zdjęcie jak ktoś jest zainteresowany.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-09-30, 05:22   

W "Perfidii" także jest zakładka :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-10-06, 17:57   

Skończyłem lekturę "Perfidii". Znakomita powieść. Choć Ellroy nie pokazał w niej niczego nowego. Wciąż te same, obsesyjnie powracające tematy. Ale w ogóle nie mam tego dosyć. Do tego hurtowe wprowadzenie niemal wszystkich znaczących postaci z pierwszego Kwartetu i Trylogii. Choćby tylko we wspomnieniach i wzmiankach o nich o pierwszo- drugo- i trzecioplanowych postaci :)

Ciekawy jestem ogromnie, o czym będą kolejne powieści? Czy będą kontynuować fabułę z "Perfidii"? Bo choć tajemnice zostały rozwikłane, to jednak historie nie są zamknięte. Dobrze to wróży ciągowi dalszemu.

James Ellroy nadal jest w wysokiej formie. I jeśli komuś nie przeszkadza w zasadzie powtarzanie tego samego :) w kolejnych powieściach, to będzie ukontentowany :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-10-14, 17:53   

Kolejny wywiad z Ellroyem: http://ksiazki.wp.pl/tytu...l?ticaid=115c2a

Nie tylko ja miałem skojarzenia 2 sezonu "True Detective" z powieściami Ellroya. Juz drugi dziennikarz, na którego natrafiam o tym wspomina. Ech, chyba tylko ci dziennikarze/publicyści, którzy zajmują się pisaniem o książkach jeszcze wiedzą o czym piszą.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 14