FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Polskie mniejszości za granicą
Autor Wiadomość
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-03-25, 21:48   

BG napisał/a:
Pewnie dlatego, że uczelnie w Niemczech są u nas bardziej znane i promowane. Bądź co bądź, Niemcy przez cały czas były samodzielnym państwem, a Litwa przez długie lata nie była podmiotem, tylko jedną z republik sowieckich.

Być może też dlatego, że większość Litwinów darzy Polaków głęboką nienawiścią.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2082
Wysłany: 2010-03-25, 21:51   

Asuryan napisał/a:
większość Litwinów darzy Polaków głęboką nienawiścią.

Skąd ta informacja?
Słyszałem, że niektórzy Litwini nie mogą wybaczyć Polakom unii lubelskiej, która dla nich oznaczała odebranie trzech województw, i że później byli oni dyskryminowani na sejmach, ale żeby do dziś większość Litwinów za to Polaków nienawidziła? Aż trudno w to uwierzyć. Może napiszesz na ten temat coś więcej? (może być w osobnym wątku)
I czy Niemcy lubią Polaków bardziej niż Litwini?
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-03-25, 21:59   

Od razu nienawidzą. Jak byłam na Litwie to jakoś tego nie doświadczyłam ;P Istnieją pewnie jakieś obiegowe stereotypy, ale to jak wszędzie w stosunku do innych narodowości.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 22:01   

BG, A O takim mieście jak Wilno słyszałeś ? i o tym kto je zajął po I wojnie ?
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2082
Wysłany: 2010-03-25, 22:02   

Toudisław napisał/a:
O takim mieście jak Wilno słyszałeś ? i o tym kto je zajął po I wojnie ?

Jasne, że słyszałem. Ale czy to powód do "mania" urazu do Polaków? Że Żeligowski narozrabiał, a później w plebiscycie zdecydowano o przyłączeniu Wileńszczyzny do RP?
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 22:03   

Metzli napisał/a:
Istnieją pewnie jakieś obiegowe stereotypy, ale to jak wszędzie w stosunku do innych narodowości.

oj nie lubią. Polscy są dyskryminowani wręcz oficjalnie a mniejszość polska taklowana podobnie jak ta na Białorusi

http://www.bibula.com/?p=10142
http://www.euractiv.pl/eu...a-litwie-001256
http://polonia.wp.pl/titl...,wiadomosc.html


Metzli, Google nie boli ;)
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2010-03-25, 22:05   

Asuryan napisał/a:
Być może też dlatego, że większość Litwinów darzy Polaków głęboką nienawiścią.

Tak nie jest. Oczywiście są Litwini, którzy uważają Polaków za wrogów, jednak zdecydowanie nie jest to pogląd większości. Byłem i rozmawiałem (też samogon z ziemniaków piłem) z nimi na ten temat. Nacjonalizm litewski to mniejszość.
Edit: Artykuły, które podałeś dotyczą wyłącznie używania języka polskiego, zwłaszcza jego braku w urzędach (podobnie jak rosyjskiego czy białoruskiego - oni też są dyskryminowani). Porównywanie tego do sytuacji na Białorusi nie jest tylko semantycznym nadużyciem.
_________________
www.lovage.soup.io
  
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 22:09   

BG napisał/a:
Ale czy to powód do "mania" urazu do Polaków? Że Żeligowski narozrabiał, a później w plebiscycie zdecydowano o przyłączeniu Wileńszczyzny do RP?

No jasne ... narozrabiał. A ten plebiscyt to podobnie jak wybory 3 X tak ...
Weź się opanuj zajęliśmy spory kawałek niepodległego państwa i sfingowaliśmy plebiscyt. ZSRR też się 17 Września tylko "Zaopiekowało " ludnością Rosyjską na terenach II RP
Cytat:
Oczywiście są Litwini, którzy uważają Polaków za wrogów, jednak zdecydowanie nie jest to pogląd większości. Byłem i rozmawiałem z nimi na ten temat. Nacjonalizm litewski to mniejszość.

Wiesz ja znam ludzi z tamtąt. Polacy i Rosjanie są ewidentnie dyskryminowani czego nie widzi tylko lewacka politycznie poprawna inteligencja wpatrzona w UE. Litwinie ( nie bez powodów ) są zaniepokojeni znikaniem własnego języka i powoli stają się mniejszością XD

http://www.ecrgroup.eu/pl...ue-news-14.html

http://kresy24.pl/showNews/news_id/5889/

http://www.tvp.info/infor...polakow/1493053
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2082
Wysłany: 2010-03-25, 22:10   

Cytat:
Na Litwie funkcjonuje zakaz, pisowni nazw ulic po polsku, oparty na wyroku litewskiego sądu administracyjnego, a na terenach, gdzie przeważają Polacy, jest problem z reprywatyzacją.

Cytat:
Zgodnie z zaprezentowanym przez prezesa „Wspólnoty Polskiej” raportem o przestrzeganiu praw mniejszości polskiej na Litwie, Polacy przy zwrocie ziemi są traktowani o wiele gorzej niż Litwini. Ordynacja wyborcza na Litwie jest tworzona tak, by zmniejszyć siłę polskich głosów. “Niestety, odnosimy wrażenie, że polityka władz litewskich faktycznie zmierza do depolonizacji Wileńszczyzny.

Cytat:
nawet w rejonach, gdzie ta mniejszość stanowi 80 proc. mieszkańców, w instytucjach publicznych nie mogą liczyć na obsługę w języku polskim. Nie można też stosować dwujęzycznego nazewnictwa ulic.

Cytat:
Z inicjatywy przedstawiciela rządu na Okręg Wileński na Wileńszczyznie, gdzie 80 procent mieszkańców stanowią Polacy, likwidowane są tablice z polskimi nazwami ulic.

Ciekawe, dlaczego tych problemów nie rozdmuchuje się w mediach tak, jak kwestii Związku Polaków na Białorusi. Czy to tylko dlatego, że na Litwie jest demokracja, a na Białorusi dyktatura?
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 22:15   

BG, bo w jest w UE. a na Białorusi jest dyktatura popierana przez społeczeństwo. Nawet bez Fałszerstwo wyborczych prawdopodobnie wygrał by Łukaszenko. Zresztą W Niemczech też nie uznano czegoś takiego jak mniejszość polska a polaków jest tam znacznie więcej niż Niemców u nas.

A może by tak Polacy wspierali Łużyczan w Niemczech
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2010-03-25, 22:17   

Nie wiem czy wiesz, ale Niemcy i Litwa to dwa osobne kraje i należy obydwa przypadki traktować osobno.
Toudi napisał/a:
Wiesz ja znam ludzi z tamtąt. Polacy i Rosjanie są ewidentnie dyskryminowani czego nie widzi tylko lewacka politycznie poprawna inteligencja wpatrzona w UE.

Brawo. Wygrałeś tixonka tygodnia.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 22:18   

Metzli napisał/a:
yłam na Litwie (fakt, że ładnych parę lat temu), miałam okazję rozmawiać z mieszkającymi tam Polakami (jak parę razy zdarzyło nam się u takich nocować ;-)

W takim razie przepraszam. Ci Idioci Polacy mieszkający na litwie o tym nie wiedza. Napisz do nich bo widać są w mylnym błędzie. Taki Autorytet jak ty ( fiu fiu kilka dni tam mieszkałaś Łoł po prostu ) na pewno wie lepiej od polaków mieszkających tam od pokoleń./

No za dyskryminacja prawna to tylko prowokacja pewnie. jasne ...

Metzli, Jander, dyskryminacja jest ewidentna i nie widzi jej tylko ślepiec.

Jander napisał/a:
Nie wiem czy wiesz, ale Niemcy i Litwa to dwa osobne kraje i należy obydwa przypadki traktować osobno.

O Niemcach pisałem w kontekście tematu.
Jander napisał/a:
Brawo. Wygrałeś tixonka tygodnia.

Raczej Metz tym swoim Autorytatywnym tekstem o super znajomości Litwy
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2082
Wysłany: 2010-03-25, 22:19   Polskie mniejszości za granicą

Z offtopu o Polakach na Litwie w temacie o Śląsku.

Jak wiadomo, najliczniejsze mniejszości polskie znajdują się obecnie na Białorusi, Ukrainie i Litwie. Jak wygląda ich położenie? W jakim stopniu są dyskryminowani prawnie lub środkami pozaprawnymi? Oficjalnie i nieoficjalnie? Czy w miastach dawnych Kresów Wschodnich mają własne szkoły z polskim językiem wykładowym? Czy istnieją polskie szkoły np. we Lwowie, Tarnopolu, Żytomierzu, Grodnie, Wilnie i innych miastach? Jakie są tam polskie instytucje? I jak wygląda ich sytuacja?
Zapraszam do dyskusji ogólnej.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2010-03-25, 22:33   

Przenosząc dyskusję z wiadomego tematu -
Dyskryminacja na Litwie jest, to fakt. Językiem polskim ani rosyjskim nie pogadasz w urzędzie. Ba - po skończeniu polskiej szkoły nie pójdziesz do litewskiej szkoły wyższej (chociaż cholera nie pamiętam jak to z tym było, a notatki leżą gdzieś nieosiągalne).
Czy oznacza to, że Litwini nienawidzą Polaków czy też może, między innymi, walkę o własną odrębność, niezależność, zwłaszcza biorąc pod uwagę bycie przez pół wieku republiką radziecką?
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-03-25, 22:44   

Między stwierdzeniem o obecności dyskryminacji wobec mniejszości polskiej na Litwie a sformułowaniem o nienawiści do Polaków, jest imo spora różnica ;)

A tak btw. z nowym rokiem na Litwie chyba wygasła ustawa o mniejszościach narodowych? Nie wiem czy przyjęli nową, nie chciało mi się szukać ;P

I na marginesie, Toudi. Nie po raz pierwszy w dyskusji wpadasz w taki napastliwy ton, zupełnie to niepotrzebne.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 22:46   

Jander napisał/a:
Czy oznacza to, że Litwini nienawidzą

To twoja opinia. Opinia polaków z Litwy jest jednak inna i ja osobiście szanuje bardziej informację od ludzi mieszkającej tam od pokoleń niż tą od studentki politologi co buła aż kilka dni na Litwie. Mnie najbardziej Przekonuje fakt, że Polacy i Rosjanie trzymają się razem bo mimo że mają powody się nie lubić to musza bo inaczej Litwini nie wygrają.,
Jander napisał/a:
Językiem polskim ani rosyjskim nie pogadasz w urzędzie. Ba - po skończeniu polskiej szkoły nie pójdziesz do litewskiej szkoły wyższej (chociaż cholera nie pamiętam jak to z tym było, a notatki leżą gdzieś nieosiągalne).

w III rzeszy mnieijszości tez prawi nie miały dostępu do urzędów i Szkół wyższych

http://www.awpl.lt/index....emid=59&lang=pl

Metzli napisał/a:
Toudi. Nie po raz pierwszy w dyskusji wpadasz w taki napastliwy ton, zupełnie to niepotrzebne.

Metz przepraszam po prostu przygniotła mnie twoja wiedza na temat wewnętrznej polityki Litwy w Obec polaków. Może słowo nie nawiśc jest za mocne a moze nie. Ja rozumiem polaków na Litwie którzy tak to odbierają. Gdybym mi ktoś tak utrudniał życie pewnie odebrał bym to jakoś objaw nienawiści. Twoja wypowiedz była po prostu głupa a teraz się wykręcasz moim zapalczywym tonem. Uważaj co piszesz ( to nocowanie na litwie było uber ) i tyle. Zaprzeczanie dyskryminacji polaków na Litwie jest śmieszne

Niechęć litwinów jest jasna i otwarta o czym mówiło mi wileu polaków i Rosjan z tamtad
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4487
Skąd: fnord
Wysłany: 2010-03-25, 22:56   Re: Polskie mniejszości za granicą

BG napisał/a:

Jak wiadomo, najliczniejsze mniejszości polskie znajdują się obecnie na Białorusi, Ukrainie i Litwie.

A nie czasem, w USA, UK i Brazyli?
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13191
Wysłany: 2010-03-25, 22:56   

Na Litwie nie byłem ale większość Litwinów których spotkałem nie lubiła Polaków.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 22:59   

Ł napisał/a:
A nie w USA, UK i Bazyli?

Zapomniałeś o RFN ( 2000000) i Francji ( 1050000)

http://pl.wikipedia.org/w...=20081105145344
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2010-03-25, 23:02   

Toudi napisał/a:
To twoja opinia. Opinia polaków z Litwy jest jednak inna i ja osobiście szanuje bardziej informację od ludzi mieszkającej tam od pokoleń niż tą od studentki politologi co buła aż kilka dni na Litwie. Mnie najbardziej Przekonuje fakt, że Polacy i Rosjanie trzymają się razem bo mimo że mają powody się nie lubić to musza bo inaczej Litwini nie wygrają.,

Ja również bardziej szanuję informacje od ludzi mieszkających tam od pokoleń, zwłaszcza, że jako student etnografii byłem tam na badaniach terenowych i rozmawiałem z Polakami i Litwinami na ten temat. Jeśli chcesz mogę dopytać znajomego doktora, który zajmuje się tą tematyką. Póki co zgadzamy się, że Polacy są dyskryminowani (w wielu krajach świata również są).
Toudi napisał/a:
w III rzeszy mnieijszości tez prawi nie miały dostępu do urzędów i Szkół wyższych

Co to za argument w ogóle?
Fidel-F2 napisał/a:
Na Litwie nie byłem ale większość Litwinów których spotkałem nie lubiła Polaków.

A to jest prosta deklaracja, nie mająca zarazem znamion naukowości.
pozdrawiam
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-03-25, 23:05   

Taaak, w poprzednim temacie to był mój najbardziej zapalczywy ton xDDD A odniosłam się bardziej do magicznego sformułowania o nienawiści, konfrontując z tym swoje własne doświadczenia z wizyty w tym kraju.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 23:08   

Jander napisał/a:
Co to za argument w ogóle?

Taki, że mogą to odczytać jako nienawiść wobec ich narodowości
Jander napisał/a:
A to jest prosta deklaracja, nie mająca zarazem znamion naukowości.
pozdrawiam

A deklaracja bo piłem z nimi to wiem ma ?
Fidel pisze na tych samych przesłankach co wy. Bo z kimś gadał i Zaobserwował. Zresztą deklaracja przyjaźni może ukrywać nienawiść a deklaracja nienawiści bardzo rzadko ukrywa przyjaźń. Można się czepiać słowa nienawiść Ok ! Ale nie do końca bo inaczej wyglada to dla nas inaczej dla kogoś kto ejst dyskryminowany tylko dlatego że jest polakiem
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13191
Wysłany: 2010-03-25, 23:13   

Jander napisał/a:
A to jest prosta deklaracja, nie mająca zarazem znamion naukowości.
a ta dyskusja ma jakieś znamiona naukowości? Jander, przestań bo zajady mam już dookoła głowy.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2010-03-25, 23:14   

Mówię o wynikach lat badań, których byłem zaledwie małą częścią.
A z Fidela etnograf jak z...
A zresztą, fajrant.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 23:14   

Metzli napisał/a:
Taaak, w poprzednim temacie to był mój najbardziej zapalczywy ton xDDD

Gdzie ja napisałem, że twój ton był zapalczywy ? Cytuj ale przeproś ;) Był głupi i tyle
Metzli napisał/a:
A odniosłam się bardziej do magicznego sformułowania o nienawiści, konfrontując z tym swoje własne doświadczenia z wizyty w tym kraju.

Ok. Wykręcaj się teraz. Spoko. Tylko że

Metzli napisał/a:
Nie przeczę, że animozje są (bo to zrozumiałe), ale raczej nie rysują się w aż tak ciemnych barwach ;)


Animozję ( : animozja, antypatia, awersja, niechęć, nieżyczliwość, odraza, uprzedzenie [ słowa bliskie nienawiści ] ) to stosunki między obywatelami. Gdy jednak popiera je państwo to Polacy na Litwie mają prawo mówić o nienawiści .
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13191
Wysłany: 2010-03-25, 23:28   

Jander, co mnie obchodzą Twoje badania? Poza tym różnie z badaniami bywa, czasem ich merytoryka stawia włosy na głowie. Nie bardzo masz jak dowieść tu ich jakości a ja wiem co widziałem. Spotkałem w życiu kilkudziesieciu Litwinów. Statystycznie 4 na 5 było przynajmniej umiarkowanie niechętnych Polakom.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4487
Skąd: fnord
Wysłany: 2010-03-25, 23:31   

Jander napisał/a:

Czy oznacza to, że Litwini nienawidzą Polaków czy też może, między innymi, walkę o własną odrębność, niezależność, zwłaszcza biorąc pod uwagę bycie przez pół wieku republiką radziecką?

A może dlatego że 20-lecie międzywojenne to jedno wielkie pasmo upokarzania Litwy na arenie międzynarodowej przez Polskę. Od fortelu z buntem Żeligowskiego, poprzez ultimatum Piłsudskiego w 1927*, do wymuszenia przez Polskę na litwie nawiązania stosunków dyplomatycznych zaraz przez II wojną.



* :

Gorzkała Chwała R.M. Watt napisał/a:

Do konfrontacji miedzy Litwa a Polska doszlo dziesiatego grudnia 1927 roku podczas posiedzenia Rady Ligi Narodow w Genewie.Obecni byl Voldemaras i Pilsudski.Premier Litwy,kiepski mowca,bardzo rozwlekle przedstawial swoje argumenty....Nagle Pilsudski uderzyl przed nim piescia w stol."-Nie przyjechalem tu kawal drogi z Warszawy do Genewy ,by sluchac panskich dlugich przemowien-powiedzial-Ja chce wiedziec i uslyszec,czego pan chce i czy jest pokoj czy wojna"....Zaskoczony Voldemaras ,odrzekl ze chce pokoju...."-W takim razie nie mam nic do dodania-" stwierdzil Pilsudski....Rada natychmiast oswiadczyla ,ze miedzy Polska a Litwa nie ma stanu wojny,i zalecila ,by oba kraje podjely bezposrednie rozmowy i nawiazaly normalne stosunki.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-25, 23:35   

Fidel-F2, Co ty tam wiesz. Jader i Metz poznali kilku a Metz nawet u nich nocowała ! Taki Autorytet miażdży nas obu. Na Białorusi problem jest raczej nie z mniejszością polską tylko z Związkiem polaków to jednak pewna różnica,. Prezes tego związku ( obywatelka Białorusi ) jeździ do polski i oficjalnie informuje polskich ministrów o sytuacji na Białorusi. No to Łukaszenko dostaje piany i tyle.

Litwini Boi się utraty tożsamości narodowej więc Reaguje Agresywnie na mniejszości

Edit. Ł ja doskonale wiem jak wyglądała polityka Polski w Obec Litwy. I to jest powodem dyskryminacji odbieranej jako nienawiść
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-03-26, 09:44   

Toudisław napisał/a:
Fidel-F2, Co ty tam wiesz. Jader i Metz poznali kilku a Metz nawet u nich nocowała ! Taki Autorytet miażdży nas obu.

Organoleptycznie, na dość wysokiej próbie, byłem w stanie sformułować kilka tez:

1) Niemki są brzydkie.
2) Włoszki szybko brzydną.
2) Francuzki są najładniejsze w okolicach trzydziestki.
3) Czeszki i Rosjanki bardziej podobają mi się od Polek.
4) Litwini na serwerze WoWa TBC Orion prowadzili z Polakami regularną wojnę na wyzwiska.
5) Nie widziałem Litwinek, więc nie wiem czy są ładne.

Moje spostrzeżenia są tyle warte co spostrzeżenia Jandera i Metzli. Kwestia percepcji i recepcji. Mimo, że nie jestem etnografem ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-26, 10:01   

Spellsinger napisał/a:
) Czeszki i Rosjanki bardziej podobają mi się od Polek.

Nie znasz się :P
Spellsinger napisał/a:
1) Niemki są brzydkie.

W Holandii docenisz piękno Niemek ...

Cytat:
Moje spostrzeżenia są tyle warte co spostrzeżenia Jandera i Metzli. Kwestia percepcji i recepcji.

Zgadzam się. Dlatego dziwi mnie Jand podważający opinie Fidela bo sam opierał swoje poglądy na " bo piłem z nimi bimber " . Ja się kieruje opiniami znawców. polityków, mieszkańców tamtych terenów, przepisów prawa.

Ale jest postęp jak widać.
http://polonia.wp.pl/titl...,wiadomosc.html

kiedyś zmuszano polaków do zmiany nazwisk na litewsko brzmiące
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 1,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13