FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Antysemityzm
Autor Wiadomość
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2007-11-03, 20:21   Antysemityzm

Antysemityzm - zjawisko kojarzone dziś głównie z nazizmem, rasizmem, "nietolerancją", nacjonalizmem, względnie klerykalizmem i ultrakatolickim fanatyzmem religijnym. A już na pewno z czymś, od czego odcina się każdy rozsądny i normalny człowiek.

Jednak bardzo długo było inaczej. Przez wiele stuleci antysemityzm był łączony praktycznie wyłącznie z niechęcią do judaizmu i wynikającej z niego kultury żydowskiej, a także z kojarzeniem Żydów z lichwą, nieuczciwym handlem, a w przypadku chrześcijan także z ukrzyżowaniem Chrystusa (choć o tym ostatnim akurat wiadomo).

Np. jeden z najwybit­niejszych satyryków rzymskich, Juwenalis, pisał o Żydach już w I wieku p. n. e. "Syn przesądnych czcicieli sabatu kłania się tylko niebu i obłokom. Za przykła­dem dawnych ojców brzydzi się ludzi (...). Nie wska­załby on drogi zbłąkanemu wędrowcowi obcej sekty ani źródła spragnionemu cudzoziemcowi".

Również u wielu myślicieli i ludzi kultury, którzy bez wątpienia nacjonalistami, ksenofobami, wariatami ani idiotami nie byli, zdarzały się antysemickie wypowiedzi.

Giordano Bruno pisał w Speccio della bestia triomfante (1584): "Stwierdzam, że takich praw obyczajowych, jak rabiniczne, takiego poglądu na to, co sprawiedliwe i godziwe nie dostrzegłem nigdzie, jak tylko u barbarzyńców dzikich. Przypuszczam, że powstały one najpierw, ale i wyłącznie tylko u żydów; żydzi to rodzaj (...) zadżumiony i złowrogi dla wszystkich."

Oświeceniowy filozof, nazywany "ojcem tolerancji" - Voltaire, w Histoire de Charles XII twierdził: "Gdyby był Bóg żydowski wysłuchał wszystkich próśb i modlitw swego ludu, to byliby na świecie sami żydzi, gdyż nienawidzili inne narody, a wszystkie też ich nienawidziły. Jezeli więc domagali się od Boga zniszczenia wszystkich swoich wrogów, to tym samym prosili o wyniszczenie całej reszty ludzkości. (...) Mały narodek żydowski ośmiela się okazywać nieprzejednaną nienawiść do wszystkich ludów; jest zawsze zabobonny, zawsze pożądliwy cudzych dóbr, pełzający w nieszczęściu, a zuchwały w szcześciu". Ten sam Voltaire nazywał Żydów "najbardziej wstrętnym narodem, pełnym ignorancji i barbarzyństwa, najbardziej ohydnego skąpstwa".

Inny oświeceniowy filozof Paul Holbach nazywał Żydów "wrogami rodzaju ludzkiego"; w swoich książkach, m.in. w L'E sprit du Judaisme (1770) głosił, że "Żydzi zawsze okazywali pogardę dla najczystszych nakazów moralnych i prawa narodów... nakazano im być okrutnymi, nieludzkimi, złodziejami, zdrajcami i niedowiarkami. Wszystko to uważają za miłe Bogu uczynki".

Również encyklopedysta Denis Diderot głosił, że "Żydzi posiadają wszystkie wady właściwe ignoranckiemu i zabobonnemu narodowi".

Johann Wolfgang Goethe pisał: "Żydzi nigdy nie byli wiele warci, jak to im tysiąckrotnie mówili ich właśni przywódcy, sędziowie itp. mają bardzo mało przymiotów, ale niemal wszystkie wady narodów nieżydowskich. Cóż można powiedzieć o takim narodzie, który w wiekowej swej wędrówce znaczy tylko ślady zepsucia i wyzysku innych narodów? Nikt zatem dziwić się nie moze, że nie mamy do żydów zaufania i że uważamy za obowiązek strzec naszej kultury od skażenia jej przez nich".

Artur Schoppenhauer, pisząc O prawie i polityce, zanotował: "Kiedy mowa o wadach narodowych Żydów, to podnieść należy niesłychany w nich brak tego, co nazywamy >>verecundia<< (lojalność, szlachetność, rycerskość uczuć), co ich plami nade wszystko więcej, niż największe błędy".

Traktując o zjawisku antysemityzmu, rzadko się również współcześnie pamięta o szowinistycznych i rasistowskich cyctatach z Talmudu, według których Żydzi to naród, który ma prawo bezkarnie oszukiwać, poniżać i zabijać członków innych narodów, bo jest od nich lepszy, a inne narody nie mają prawa oszukiwać, poniżać ani zabijać Żydów, bo Żydzi to najlepszy, święty naród, wybrany przez Boga.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-03, 20:28   

Hmm, nie znam się na tym, ale w innych świętych księgach można wyłapać może nie wprost napisane, że to wyznanie jest jedynie prawdziwe. Czyli, kto pisze to pisze tak co by wyglądało, że to jedyna prawda objawiona.
Ja do Narodu Żydowskiego nic nie mam, znam nawet paru przedstawicieli, podobnie jak wśrod muzułmaninów, prawosławnych czy innej opcji co z tego nurtu wiary wyrośli. Nie trawię tylko religijnych oszolomów
 
 
Terrapodian 


Posty: 75
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-11-04, 00:21   

Nie popadajmy w skrajności.

Nie spotkałem jeszcze żadnego Żyda, choć może być inaczej, bo o wyznanie nie zwykłem pytać. Chodzi mi jednak o to, aby nie popadać w żadną ze skrajności tzn. nie potępiać Żydów (tyczy się nie-Żydów), ani nie użalać się nad sobą i wyzywać innych od antysemitów (tyczy się Żydów). Dopóki Żydzi nie zaczną mordować niewinnych mieszkańców, nie mogę powiedzieć o nich żadnych złych słów.

Faktem jest, że cierpieli dużo. Od starożytności do czasów najnowszych. Omawiając ten temat, nie można ominąć postaci Hitlera, który wiedziony jakimiś "wyższymi celami", dążył do ich biologicznego wyniszczenia, choć sam nie doznał od nich krzywdy (ba, przyjaźnił się z kilkoma).

Te czasy minęły, więc powinniśmy nawiązać przyjaźniejsze stosunki, choć zawsze znajdą się fanatyczne jednostki, które w imię Jezusa (Żyda wszakże) będą dążyły do likwidacji Żydów, tak jak to czyniły jednostki od których tyle wycierpieli przodkowie tych "patriotów". Ech... marzy mi się świat bez słów "rasizm" i "antysemityzm". Ja tego nie dożyję, ale może wnukowie...
_________________
Bóg mi wybaczy. W końcu to jego fach. ~ Heinrich Heine na łożu śmierci
 
 
Retiarius 


Posty: 158
Wysłany: 2007-11-04, 01:22   

Jedno jest pewne. Żydzi ukazani od tej gorszej strony są na świecie tematem tabu. Żadnego z nich prywatnie nie znam, jako naród prezentują się tak sobie. Zawsze się izolowali.
 
 
makatka 
Zapluta Wiedźma


Posty: 939
Skąd: wprost z absurdu
Wysłany: 2007-11-04, 10:52   

Terrapodian napisał/a:
Dopóki Żydzi nie zaczną mordować niewinnych mieszkańców, nie mogę powiedzieć o nich żadnych złych słów.

Hmm... a co powiesz o wojnie sześciodniowej z 1967, gdzie Izrael zajął całe terytorium Palestyny i okupuje je po dzień dzisiejszy? A o okrucieństwach dopuszczanych się na palestyńczykach przez tzw "osadników" nie raz i nie dwa było dośc głośno w mediach.

Inną sprawą są wycieczki żydowskich dzieci do Polski w topwarzystwie ochroniarzy- komandosów. W gazetach można było przeczytac o niszczeniu zajmowanych pokoi przez młodzież oraz o pobiciach dokonanych przez ochroniarzy, rzekomo w celu obrony podopiecznych. A polskie władze wolały się nie wtrącac.
_________________
Pitbull- morderca miejsca w łóżku i Twoich kanapek.

zimo, zimo... WYPIERDALAJ!
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2007-11-04, 14:23   

Terrapodian napisał/a:
Dopóki Żydzi nie zaczną mordować niewinnych mieszkańców, nie mogę powiedzieć o nich żadnych złych słów.

Żydzi w ciągu swojej historii zamordowali bardzo wielu niewinnych mieszkańców. Przeczytaj sobie Księgę Jozuego ze Starego Testamentu, to się przekonasz.
Polecam również Księgę Kapłańską i Księgę Powtórzonego Prawa, żeby lepiej poznać ich wierzenia i obyczaje.

Poza tym, mało znany jest dziś fakt, że w 115 roku naszej ery Żydzi zamordowali 220 tysięcy Greków na Cyrenajce i 240 tysięcy Greków na Cyprze i olbrzymiej liczby ludności w Egipcie. Oraz że kiedy w 639 roku Arabowie zdobyli Palestynę, byli wspomagani przez Żydów, służących im za przewodników.
Terrapodian napisał/a:
Faktem jest, że cierpieli dużo

Per saldo pewnie cierpieli tyle samo, ile inne narody cierpiały przez nich.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Retiarius 


Posty: 158
Wysłany: 2007-11-04, 15:26   

Mój dziadek opowiadał, że jak był nastolatkiem, przed wojną Żydzi chodzili po wsiach i napraszali się. Wypędzili ich z wioski, to szli do nastepnej. Mój dziadek pływał z kolegami w rzece - dzieci żydowskie stały na brzegu i złosliwie rzucały w nich kamieniami, bo rodzice zabronili im się zadawać z polskimi dziećmi.
 
 
Terrapodian 


Posty: 75
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-11-04, 17:11   

Łoho, aleście się spluli :D Mówiłem, żeby nie popadać w skrajności. Wiecie, dlaczego Hitler nie lubił Żydów? Bo od Żydówki zaraził się chorobą weneryczną, a babka-żydówka byłą wobec niego złośliwa. Jeśli będziecie wyłapywać specjalnie pewne wiadomości, jednocześnie ignorując inne, to nie wyjdzie wam to na zdrowie. Heh, pozostaje mi ruszyć palcami i obronić swoje stanowisko.

Cytat:
Żydzi w ciągu swojej historii zamordowali bardzo wielu niewinnych mieszkańców. Przeczytaj sobie Księgę Jozuego ze Starego Testamentu, to się przekonasz.
Polecam również Księgę Kapłańską i Księgę Powtórzonego Prawa, żeby lepiej poznać ich wierzenia i obyczaje.

Czytałem. Czytałem o wybijaniu i rzeziach. Ale... czytajac też o innych nacjach starożytnych napotykałem na identyczny obraz. Po prostu nie można było szerzyć władzy bez ofiar. Asurbanipal (bodajże) nabijał niewinnych mieszkańców na pale, a Aztekowie składali ofiary z pojmanych jeńców. Takie były reguły. Dziś jesteśmy bardziej humanitarni, ale dawny zwierzęcy instynkt krwi, przywództwa i samozachowania pozostał. Choć przystopowany przez kulturę, to pozostał.

A być może to Grecy - przodkowie europejskiej kultury, byli ostoją "litości" i "pokoju". A może Rzymianie i ich krzyże? A może... średniowieczni chrześcijanie i ich inkwizycja? A moze Polacy i kwestia Ukrainy? Można dopasowywać do wszystkiego.


Cytat:
Hmm... a co powiesz o wojnie sześciodniowej z 1967, gdzie Izrael zajął całe terytorium Palestyny i okupuje je po dzień dzisiejszy? A o okrucieństwach dopuszczanych się na palestyńczykach przez tzw "osadników" nie raz i nie dwa było dośc głośno w mediach.

I myślisz, ze ja tego nie widzę? Że obojętne mi jest, że izraelscy komandosi zamordowali ojca z dzieckiem, mimo białej flagi? Ale czy liczy się dla was wyłącznie to, że grupa ludzi u władzy chce Palestyny i nie waha się przed rozlewem krwi? To problem władzy, a nie zwykłych ludzi, a przypominam, że o tym mówimy.

Nie zamierzam gloryfikować Żydów, po prostu udowadniam, że jako naród nie różnią się niczym od każdego innego, a wyszukiwanie informacji wyłącznie negatywnych lub pozytywnych jest szkodliwe. Tak samo jest z czarnoskórymi. Skłaniałbym się raczej do tępienia religijnych i narodowych oszołomów, bo to oni są aktualnie najniebezpieczniejsi.
_________________
Bóg mi wybaczy. W końcu to jego fach. ~ Heinrich Heine na łożu śmierci
 
 
Retiarius 


Posty: 158
Wysłany: 2007-11-04, 17:32   

Terrapodian napisał/a:
Łoho, aleście się spluli :D Mówiłem, żeby nie popadać w skrajności. Wiecie, dlaczego Hitler nie lubił Żydów? Bo od Żydówki zaraził się chorobą weneryczną, a babka-żydówka byłą wobec niego złośliwa.


Hitler ogólnie miał ciężkie dzieciństwo np ocjciec się na nim wyżywał za życiowe niepowodzenia. Ale to temat na osobny wątek.

Żeby nie wyjść na antysemitę, napiszę, że było i jest wielu aktorów, naukowców, pisarzy pochodzenia żydowskiego, którzy stali ponad podziałami robiąc wiele rzeczy z korzyścią dla mas np Albert Einstein, Woody Allen.
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2007-11-04, 18:05   

Terrapodian napisał/a:
czytajac też o innych nacjach starożytnych napotykałem na identyczny obraz. Po prostu nie można było szerzyć władzy bez ofiar

Zgadza się. Ale Żydzi, tak samo, jak Asyryjczycy, przerastali okrucieństwem i zasięgiem rzezi inne narody. Poza tym, tylko Żydzi uważali się za naród wybrany i lepszy od innych i tylko oni mieli takie prawa, jakie widać w Księdze Kapłańskiej itd.
Terrapodian napisał/a:
A być może to Grecy - przodkowie europejskiej kultury, byli ostoją "litości" i "pokoju".

Czy chcesz przez to powiedzieć, że Grecy byli tak samo okrutni, jak Żydzi, Asyryjczycy lub Rzymianie?
Terrapodian napisał/a:
A może Rzymianie i ich krzyże?

Ja sam uważam Rzymian za gorszych od np. Greków, bo o ile Grecy bardzo rozbudowali kulturę, sztukę i filozofię, podłożyli podwaliny pod współczesne gatunki literackie i teatralne oraz organizowali igrzyska sportowe, o tyle Rzymianie zwulgaryzowali ich igrzyska (m.in. przez dodanie do rękawic bokserskich kolców, żeby walczący się nawzajem ranili), to, co Grecy wymyslili, Rzymianie tylko od nich ściągnęli, a poza tym Rzymienie organizowali te ich słynne walki gladiatorów, dla których nie ma żadnego usprawiedliwienia. To była planowa eksterminacja niewolników przy aprobacie ludu i przy poklasku ogromnej ilości widzów-sadystów.
Terrapodian napisał/a:
A może... średniowieczni chrześcijanie i ich inkwizycja?

Było kilku okrutnych inkwizytorów, zwłaszcza w latach 30. i 40. XIII wieku, ale generalnie to inkwizycja nie była bardziej okrutna niż inne trybunały w tamtych czasach.
Terrapodian napisał/a:
A moze Polacy i kwestia Ukrainy?

Np. Rusin Jeremi Wiśniowiecki?
Retiarius napisał/a:
Żeby nie wyjść na antysemitę, napiszę, że było i jest wielu aktorów, naukowców, pisarzy pochodzenia żydowskiego, którzy stali ponad podziałami robiąc wiele rzeczy z korzyścią dla mas np Albert Einstein, Woody Allen

Oni jednak, jeśli się nie mylę, nie byli wyznawcami judaizmu, a więc dla Żydów oni nie byli Żydami. Żydzi uznawali zasadę, że kto nie przestrzega praw mojżeszowych, nie jest Żydem.
Zresztą - liczy się wiara, kultura, poglądy i zachowanie pojedynczych osób, a nie pochodzenie i krew żydowska czy inna.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2007-11-04, 19:32   

Terrapodian napisał/a:
Dopóki Żydzi nie zaczną mordować niewinnych mieszkańców, nie mogę powiedzieć o nich żadnych złych słów.

Ale on już to robią. Masz Palestynę na przykład. Tam dochodziło do bardzo drastycznych i krwawych wydarzeń gdzie cierpiała ludność cywilna. Pierwsze organizacje terrorystyczne powstał po stronie żydowskiej i miały na cel mordowanie arabskiej mniejszość. Odsyłam do Chrystus z karabinem na ramieniu Kapuścińskiego. Nawet teraz słyszy się o burzeniu domów i cąłych osiedli lub o "przypadkowych" atakach na szpitale i szkoły.
Retiarius napisał/a:
jako naród prezentują się tak sobie. Zawsze się izolowali.

więc trudno winić innych za niechęć do żydów. Jeżeli jakiś naród się izoluje to nie może być mowy o dobrych stosunkach z inną ludnością,. Co najwyżej można liczyć na obojętność ale i o to trudno. Sam obojętność wydaje się już dla żydów antysemityzmem.
Terrapodian napisał/a:
Faktem jest, że cierpieli dużo. Od starożytności do czasów najnowszych


Jak każdy naród. Nie widzę w ich cierpieniu niczego szczególnego. Polacy cierpieli równie mocno jak nie bardziej. Na przestrzeni dwóch tysięcy lat ginęły całe narody inne były wchłaniane. mówi się polakom żeby nie żyli przeszłością i że nie maja prawo do żalu do Niemców o Drugą wojnę. No to jak ? przeszłość nie jest tak istotna ważna jest teraźniejszość
Terrapodian napisał/a:
Ale czy liczy się dla was wyłącznie to, że grupa ludzi u władzy chce Palestyny i nie waha się przed rozlewem krwi? To problem władzy, a nie zwykłych ludzi, a przypominam, że o tym mówimy.

No tak się składa że ja znaj żyda. Rozmawiałem z nim często i w narodzie żydowskim jest jednak parcie na ostrą rozprawę z arabami. Przecież w Izraelu ktoś tą władzę wybiera ? więc za uczynku władzy współwinni są wyborcy
 
 
makatka 
Zapluta Wiedźma


Posty: 939
Skąd: wprost z absurdu
Wysłany: 2007-11-04, 20:12   

Terrapodian napisał/a:
To problem władzy, a nie zwykłych ludzi, a przypominam, że o tym mówimy.

Nie, to nie jest problem tylko i wyłącznie władzy. To jest też problem także zwykłych ludzi. Tych, którzy za odmowę słuzby wojskowej i prośbę o zastępczą, cywilną, siedzą po rok- półtora, a grożą im jakieś kolejne trzy.

Bernard Gui napisał/a:
Terrapodian napisał/a:
A może... średniowieczni chrześcijanie i ich inkwizycja?


Było kilku okrutnych inkwizytorów, zwłaszcza w latach 30. i 40. XIII wieku, ale generalnie to inkwizycja nie była bardziej okrutna niż inne trybunały w tamtych czasach.

Tak naprawdę ofiar licencjonowanych inkwizytorów było stosunkowo niewiele- o ile dobrze pamiętam- coś około setki.
_________________
Pitbull- morderca miejsca w łóżku i Twoich kanapek.

zimo, zimo... WYPIERDALAJ!
 
 
Terrapodian 


Posty: 75
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-11-04, 21:17   

Bernard Gui napisał/a:
Poza tym, tylko Żydzi uważali się za naród wybrany i lepszy od innych i tylko oni mieli takie prawa, jakie widać w Księdze Kapłańskiej itd.

Na pewno nie tylko Żydzi. W historii bywali tacy, którzy głosili wyższość własnego narodu, jako wybranego. To była w wielu przypadkach nieodłączna część kultury. Gdyby nie świadomość narodowa i nacjonalizm we wczesnych etapach, każdy tworzący się naród zostałby podbity i wsiąknięty przez inny, a potem nie odrodziłby się. Takie były reguły. Nie widzę powodu aby to Żydzi mieli być jakoś specjalnie agresywni i okrutni.

Bernard Gui napisał/a:
Czy chcesz przez to powiedzieć, że Grecy byli tak samo okrutni, jak Żydzi, Asyryjczycy lub Rzymianie?

Nie. Chodziło mi o to, że nawet naród "artystów i kochasi" ("300" F. Miller) dokonywał podbojów.

Toudisław napisał/a:
więc za uczynku władzy współwinni są wyborcy

Wyobraź sobie, że do sejmu w Polsce kandyduje partia A i B. Głosujesz na partię B, ale znaczną większością głosów wygrywa partia A. Wplątuje nas w wojnę, którą przegrywamy a wojska wchodzą w głąb kraju. Jesteś winny tego, że jest taka sytuacja? Musisz cierpieć za wyborców, którzy oddali głos na partię A? Wśród Żydów są takie osoby. Mówienie więc o ogóle jest nie na miejscu.

makatka napisał/a:

Tak naprawdę ofiar licencjonowanych inkwizytorów było stosunkowo niewiele- o ile dobrze pamiętam- coś około setki.

Więcej. Czytałem o tym już jakiś czas temu i o ile dobrze pamiętam, to gdzieś koło 15 tysięcy.

makatka napisał/a:
Nie, to nie jest problem tylko i wyłącznie władzy. To jest też problem także zwykłych ludzi. Tych, którzy za odmowę słuzby wojskowej i prośbę o zastępczą, cywilną, siedzą po rok- półtora, a grożą im jakieś kolejne trzy.

Ależ nie o to mi chodzi. To nie zwykły szary żołnierz, który pierwszy raz w życiu dostał karabin, jest odpowiedzialny za to, że jego kraj skacze z innym do gardeł.

poprawiłem cytaty Toudi
_________________
Bóg mi wybaczy. W końcu to jego fach. ~ Heinrich Heine na łożu śmierci
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2007-11-04, 21:53   

Terrapodian napisał/a:
Na pewno nie tylko Żydzi

Widzisz tylko że u żydów hasło jest nadal aktualne i nadal uważają się za naród wybrany mający szczególnie prawa. No i mało w historii jest narodów podobnie okrutnych jak Izraelici. I oni to że zostali wybrali wybrali na jedno z Filarów religii
Terrapodian napisał/a:
Nie widzę powodu aby to Żydzi mieli być jakoś specjalnie agresywni i okrutni.

Ja też co nie zmienia fakty że byli
Terrapodian napisał/a:
Nie. Chodziło mi o to, że nawet naród "artystów i kochasi" ("300" F. Miller) dokonywał podbojów.

Widzisz problem w tym ze nie chodzi o wojnę jako taką ale o eksterminację po podbity naród to zwierzęta a nie ludzie
Terrapodian napisał/a:
Jesteś winny tego, że jest taka sytuacja?

Nie bo nie glosowałem na ta partię, nie poparłem jej i moje poglądy widać był różne. wiec nie jestem winny wygranej tej partii nie ponoszę tez moralnej odpowiedzialności za jej działania.
Terrapodian napisał/a:
Musisz cierpieć za wyborców, którzy oddali głos na partię A?

Tak. Nie ma wyjścia bo jako obywatel nie mogę sie wyrzekać wszystkiego tylko dlatego że wybory wygrał ktoś o innych poglądach. Ale jeżeli dalej pozostaje obywatelem to muszę przyjąć że działania rządu mogą we mnie uderzyć czy mi się to podoba czy nie,. To jest natura Demok***ji
Terrapodian napisał/a:
. Mówienie więc o ogóle jest nie na miejscu.

Jasne ale myśląc tak nie moglibyśmy mówić o niczym. Brak reakcji na zbrodnie rządu nie rożni się niczym z wyrażeniem poparcia. A nastroje anty palestyńskie są w Izraelu bardzo silne to na tyle silna grupa ( myślę że nawet 90 % ) że z perspektywy Palestyńczyka można uogulaniać
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2007-11-04, 22:01   

Terrapodian napisał/a:
W historii bywali tacy, którzy głosili wyższość własnego narodu, jako wybranego

A jakie znasz takie narody, oprócz Żydów?
Terrapodian napisał/a:
Chodziło mi o to, że nawet naród "artystów i kochasi" ("300" F. Miller) dokonywał podbojów.

Ale nie niszczył przeciwników tak bezwzględnie, jak Żydzi.
Toudisław napisał/a:
No i mało w historii jest narodów podobnie okrutnych jak Izraelici.

Może tacy sami byli Asyryjczycy, Mongołowie i Rzymianie. I czasami Rosjanie (1919-20 i 1939-41).
Toudisław napisał/a:
To jest natura Demok***ji

A nie d***kracji? ;)
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Wulf 
wilczy błazen


Posty: 1381
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-11-04, 23:34   

Bernard Gui napisał/a:
A jakie znasz takie narody, oprócz Żydów?
Polacy ;)
Bernard Gui napisał/a:
i tylko oni mieli takie prawa, jakie widać w Księdze Kapłańskiej itd.
Beniu nie zapędzaj się za bardzo w dywagacje o prawie starożytnego bliskiego wschodu bo:
a) prawo semickie w tej mierze nie jest ani wyjątkowo okrutne, ani wyjątkowo łagodne - jest w zasadzie takie jak chociażby prawo babilońskie czy hetyckie (a wiem o tym, bo chodzę na monograf pt. "najstarsze prawa świata" ) ;)
b) wiadomości o prawie czerpane z Biblii... sorry, ale to trochę tak jakbyś informacje o regulacji dotyczącej rękojmi przy umowie sprzedaży brał może nie z Teletubisiów, ale powiedzmy dzieł literackich pokroju "Nocarza" ;)
c) najsłynniejszy dokument prawa starożytnego bliskiego wschodu... tzw. "Kodeks Hammurabiego"... w zasadzie nie wiadomo czym był dokładnie (czy był podręcznikiem, czy był urzędowym dokumentem, czy może był jakimś projektem) i czy w ogóle obowiązywał ;) Cóż więc tu mówić o jakiś innych zbiorach prawa? :)
Bernard Gui napisał/a:
To była planowa eksterminacja niewolników przy aprobacie ludu i przy poklasku ogromnej ilości widzów-sadystów.
śmiertelność pośród gladiatorów na arenie była bardzo niska ;) Z prostej przyczyny - nie zabija się kogoś, kto Cię dużo kosztował i przynosi Ci zyski ;) Rzymianie bardzo dobrze znali tę podstawową zasadę. Zabijanie gladiatorów nie było opłacalne. Bo traciło się znaną twarz i traciło się pieniądze włożone w wytrenowanie tego człowieka. Śmierć pośród gladiatorów była... cóż, niewielka. Z imprezami typu: "feed the christians to the lions" też znowu jest w tym sporo przesady, gdyż główne i najbardziej "trafiające do wyobraźni" przekazy pochodzą jednak od ludzi, którym zależało na tym by pokazać jaki to Rzym jest bezbożny ;)
 
 
makatka 
Zapluta Wiedźma


Posty: 939
Skąd: wprost z absurdu
Wysłany: 2007-11-05, 06:45   

Terrapodian napisał/a:
makatka napisał/a:
Nie, to nie jest problem tylko i wyłącznie władzy. To jest też problem także zwykłych ludzi. Tych, którzy za odmowę słuzby wojskowej i prośbę o zastępczą, cywilną, siedzą po rok- półtora, a grożą im jakieś kolejne trzy.


Ależ nie o to mi chodzi. To nie zwykły szary żołnierz, który pierwszy raz w życiu dostał karabin, jest odpowiedzialny za to, że jego kraj skacze z innym do gardeł.

Odpowiedzialny bezpośreednio może i nie jest, ale nikt mu nie daje prawa wyboru, czy będzie, jako pacyfista,mógł próbować coś z tym zrobić, czy też sam będzie brał na rozkaz udział w zbrodniach/nadużyciach wobec palestyńskiej ludności.

Terrapodian napisał/a:
makatka napisał/a:

Tak naprawdę ofiar licencjonowanych inkwizytorów było stosunkowo niewiele- o ile dobrze pamiętam- coś około setki.


Więcej. Czytałem o tym już jakiś czas temu i o ile dobrze pamiętam, to gdzieś koło 15 tysięcy.

Nie będę się sprzeczać, jako, że człowiek mylnym jest, ale jak znajdę chwilkę czasu postaram się poszperać ;)
_________________
Pitbull- morderca miejsca w łóżku i Twoich kanapek.

zimo, zimo... WYPIERDALAJ!
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2007-11-05, 12:05   

Wulf napisał/a:
Polacy

U Polaków jednak to przekonanie o byciu narodem wybranym nie jest motywowane prawami religijnymi, jak u Żydów. Żydzi już trzy tysiące lat temu spisali księgi, które zostały uznane za święte, i w których jest mowa o przymierzu Jahwe z ludem Izraela. W Polsce zaś to wymysł XIX-wiecznego mesjanizmu a la' Towiański.
Wulf napisał/a:
prawo semickie w tej mierze nie jest ani wyjątkowo okrutne, ani wyjątkowo łagodne - jest w zasadzie takie jak chociażby prawo babilońskie czy hetyckie (a wiem o tym, bo chodzę na monograf pt. "najstarsze prawa świata" )

Nie chodziło mi o prawo kryminalne, tylko rytualno-obyczajowo-religijne.
Wulf napisał/a:
śmiertelność pośród gladiatorów na arenie była bardzo niska Z prostej przyczyny - nie zabija się kogoś, kto Cię dużo kosztował i przynosi Ci zyski Rzymianie bardzo dobrze znali tę podstawową zasadę. Zabijanie gladiatorów nie było opłacalne. Bo traciło się znaną twarz i traciło się pieniądze włożone w wytrenowanie tego człowieka. Śmierć pośród gladiatorów była... cóż, niewielka.

Chodziło mi o to, że to była legalna rozrywka połączona z rozlewem krwi - w której chodziło o to, żeby patrzeć, jak niewolnicy są zmuszani do walki ze sobą na śmierć i życie - lub do ran.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Shadowrunner 
Dusza Dzikiego Ludu


Posty: 404
Skąd: Majorat Rabsztyński
Wysłany: 2007-11-05, 15:29   

Bernard Gui napisał/a:
A jakie znasz takie narody, oprócz Żydów?


Wulfi już wspomniał o Polakach i mesjaniźmie (zresztą Benek tyż), to ja jeszcze dodam jankesów - wszak oni też uważają się za naród wybrany, i twierdzą nawet że Bozia dała im tą schedę po Izraelitach bo ci się nie sprawdzili ;)

Choć rzeczywiście - do konstytucji chyba sobie jeszcze tego nie wpisali :P

Bernard Gui napisał/a:
Wulf napisał/a:
śmiertelność pośród gladiatorów na arenie była bardzo niska Z prostej przyczyny - nie zabija się kogoś, kto Cię dużo kosztował i przynosi Ci zyski Rzymianie bardzo dobrze znali tę podstawową zasadę. Zabijanie gladiatorów nie było opłacalne. Bo traciło się znaną twarz i traciło się pieniądze włożone w wytrenowanie tego człowieka. Śmierć pośród gladiatorów była... cóż, niewielka.

Chodziło mi o to, że to była legalna rozrywka połączona z rozlewem krwi - w której chodziło o to, żeby patrzeć, jak niewolnicy są zmuszani do walki ze sobą na śmierć i życie - lub do ran.

Wilfi, chyba nie będziesz tu peanował na cześć tej "cywilizowanej i światłej" rozrywki, jaką były różnego rodzaju widowiska na arenach starożytnego Imperium Romanum? :mrgreen:

makatka napisał/a:
Terrapodian napisał/a:
makatka napisał/a:

Tak naprawdę ofiar licencjonowanych inkwizytorów było stosunkowo niewiele- o ile dobrze pamiętam- coś około setki.


Więcej. Czytałem o tym już jakiś czas temu i o ile dobrze pamiętam, to gdzieś koło 15 tysięcy.

Nie będę się sprzeczać, jako, że człowiek mylnym jest, ale jak znajdę chwilkę czasu postaram się poszperać ;)

No ofiar inkwizytorów to rzeczywiście mogło nie być wiele, wszak Sanctum Officium to szczwane lisy były i wykonywanie najkrwawszych wyroków (ala palenie na stosie) cedowały na władzę świecką. Przecież tacy gorliwi wyznawcy miłościwego Chrystusa brzydzą się krwią i w ogóle, co nie? ;) :P
_________________
"Summoned I come... Why do you come here? I come to serve... Who do you serve? I serve the truth... What is the truth? That we are one people, one voice... Will you follow me into fire? Will you follow me into darkness? Will you follow me into death? I will follow... Then follow."

Polskie forum eRPG
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2007-11-05, 16:49   

Shadowrunner napisał/a:
No ofiar inkwizytorów to rzeczywiście mogło nie być wiele, wszak Sanctum Officium to szczwane lisy były i wykonywanie najkrwawszych wyroków (ala palenie na stosie) cedowały na władzę świecką.

"Wydajemy cię teraz sprawiedliwości świeckiej, błagamy jednak, by zechciała ona złagodzić swój wyrok i oszczędzić rozlewu krwi oraz niebezpieczeństwa śmierci" - tak mówił inkwizytor oskarżonemu, którego posyłał na stos. Zresztą, inkwizytor i tak zawsze był obecny podczas "procesu świeckiego", żeby dopilnować, by ten wyrok śmierci rzeczywiście zapadł. A jeśli nie zapadał, to ten sędzia świecki automatycznie stawał się oskarżonym o sprzyjanie herezji.
Ale inkwizycja to już osobny temat.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Wulf 
wilczy błazen


Posty: 1381
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-11-05, 21:18   

Bernard Gui napisał/a:
U Polaków jednak to przekonanie o byciu narodem wybranym nie jest motywowane prawami religijnymi, jak u Żydów. Żydzi już trzy tysiące lat temu spisali księgi, które zostały uznane za święte, i w których jest mowa o przymierzu Jahwe z ludem Izraela. W Polsce zaś to wymysł XIX-wiecznego mesjanizmu a la' Towiański.
A co to ma do rzeczy? To z czego wypływa motywacja nie ma znaczenia. Liczy się fakt - Żydzi nie są jedynym narodem, który uznaje się za lepszy od innych ;)
Bernard Gui napisał/a:
Chodziło mi o to, że to była legalna rozrywka połączona z rozlewem krwi - w której chodziło o to, żeby patrzeć, jak niewolnicy są zmuszani do walki ze sobą na śmierć i życie - lub do ran.
Obecnie też się to robi - vide walki bokserskie/K1/UFC etc ;) W historii zawsze był tego rodzaju sport - Aztekowie mieli swoje zabawy, w Średniowieczu były turnieje etc etc.
Shadowrunner napisał/a:
Wilfi, chyba nie będziesz tu peanował na cześć tej "cywilizowanej i światłej" rozrywki, jaką były różnego rodzaju widowiska na arenach starożytnego Imperium Romanum?
Nie, bo IR ani nie było specjalnie oryginalne w tej mierze, ani specjalnie dziwne ;) Normalny kraj :D
Bernard Gui napisał/a:
Nie chodziło mi o prawo kryminalne, tylko rytualno-obyczajowo-religijne
mi chodzi o każde prawo (szczególnie, że w tamtych czasach prawo religijne od świeckiego nie było odróżniane) ;) Prawo semickie nie jest czymś wyjątkowym. Ma tylko jedną zaletę (która jest też wadą) - najwięcej o nim wiemy i jest to wiedza powszechna :) O prawach hetyckich/ średnioasyryjskich etc wiemy mniej, a to co wiemy nie jest wiedzą, której uczą wszędzie i każdego ;)
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2007-11-05, 21:21   

Wulf napisał/a:
Polacy ;)

Jeżli chodzi co o "Polska Chrystusem nardów " To miało tu zupełnie inny charakter. Mesjanizm oznaczył ofiarę i poświecenie, był wymysłem poetów jednej tylko epoki i szybko odszedł do lamusa. Tu Bóg wybrał polaków do cierpienia a nie wywyższał ich na d innych aby uważali się za lepszych. Nie było to też bezpośrednio związane z religią, nie uczyniliśmy z tego wyznania
Wulf napisał/a:
śmiertelność pośród gladiatorów na arenie była bardzo niska ;)

Może nie tab Bardzo. Bo na Igrzyska sponsorowanych przez cesarza leciały masowo głowy. No i jak tłum chwiał trupa to często go dostawał. Zdarzały się tez zgony po fakcie. Ale zgadzam się że zgony były rzadsze niż się powszechnie uważa
Shadowrunner napisał/a:
No ofiar inkwizytorów to rzeczywiście mogło nie być wiele, wszak Sanctum Officium to szczwane lisy były i wykonywanie najkrwawszych wyroków

Masz rację. Ale wiesz tez że Oficjum było mniej krwawe niż się to uważa co nie oznacza że było święte. No i Inkwizycja Hiszpańska byłą też krwawa i nie podlegała papieżowi.
 
 
Terrapodian 


Posty: 75
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-11-05, 22:40   

Toudisław napisał/a:
wiec nie jestem winny wygranej tej partii nie ponoszę tez moralnej odpowiedzialności za jej działania.

A po co Ci moralność, skoro inne narody plują na ciebie, bo przecież należysz do narodu "morderców i agresorów", albo prościej, jesteś martwy od kuli wroga lub własnych żołnierzy, ewentualnie siedzisz w więzieniu?

Toudisław napisał/a:

Widzisz problem w tym ze nie chodzi o wojnę jako taką ale o eksterminację po podbity naród to zwierzęta a nie ludzie

Ale to była podstawowa przyczyna. Wmówienie ludziom, że ich przeciwnicy to zwierzęta. Taką strategię stosował jeszcze Hitler.

Toudisław napisał/a:
Ja też co nie zmienia fakty że byli

Więc nie wychodzili poza istniejącą wówczas normę ;)

Toudisław napisał/a:

Ale jeżeli dalej pozostaje obywatelem to muszę przyjąć że działania rządu mogą we mnie uderzyć czy mi się to podoba czy nie

Możesz, ale nie musisz. Możesz się sprzeciwić. Na pewno znajdziesz grono osób, które myśli podobnie, a skoro rewolucje i upadki rządów totalitarnych były możliwe, to dlaczego ma się to nie udać. To jest natura demokracji.

Toudisław napisał/a:
Brak reakcji na zbrodnie rządu nie rożni się niczym z wyrażeniem poparcia.

Bo ludzie się boją represji władz. Boją się o swoje życie i życie swoich najbliższych. Nie mogą tego strachu przezwyciężyć, co jest najgorsze, bo dużej grupy przeciwnych rządowi obywateli nie da się powstrzymać. I może za miesiąc, 5 lat, 10, czy 30 na pewno postawią na swoim.

Bernard napisał/a:
A jakie znasz takie narody, oprócz Żydów?

Łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, jakie narody nie uznawały się za te wywyższone. Nie chodzi mi o te nowożytne, bo dzisiejsza kultura, dzięki bogom, popiera równość i piętnuje wywyższanie się.
_________________
Bóg mi wybaczy. W końcu to jego fach. ~ Heinrich Heine na łożu śmierci
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-11-05, 23:20   

Z powodów historycznych jestem w pewnym stopniu antysemitą (a dokładniej antyżydem), antyrosjaninem i antygermanem. Czuję się z tym na tyle dobrze, że nie mam zamiaru się z tego leczyć :P :mrgreen:
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2007-11-06, 12:03   

Wulf napisał/a:
A co to ma do rzeczy?

To, że towiański mesjanizm był modny w XIX wieku, a mesjanizm żydowski jest "modny" od jakichś 2200 lat. I to, że ogromna większość Żydów to wyznawcy judaizmu, który jak najbardziej jest przyczyną tego mesjanizmu. A współcześni Polacy nie są w większości wyznawcami mesjanizmu, tylko katolicyzmu - który jest odmianą chrześcijaństwa, będącego z kolei sektą judaizmu ;) Sam zresztą Jezus, wg Ewangelii św. Jana powiedział, że "zbawienie bierze początek od Żydów".
Wulf napisał/a:
Obecnie też się to robi - vide walki bokserskie/K1/UFC etc

Krwawe i ewidentnie niebezpieczne dla zdrowia i życia walki bokserskie są nielegalne, a walki gladiatorów były jak najbardziej legalne, wręcz popierane przez państwo i cesarzy (z wyjątkiem Tyberiusza i Marka Aureliusza).
Wulf napisał/a:
, w Średniowieczu były turnieje etc etc

Podczas turniejów walczono stępionym orężem ;)
Wulf napisał/a:
że w tamtych czasach prawo religijne od świeckiego nie było odróżniane

Nie było, fakt. Ale co innego kary przewidziane przez prawo, a co innego obowiazki przestrzegania czystości rytualnej przez Żydów.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2008-03-14, 20:33   

Odświeżę trochę temat.

Warto zauważyć, że np. przed wojną i w czasie wojny w Polsce antysemityzm był znacznie silniejszy na Kresach Wschodnich niż w Polsce centralnej. Przyczyniał się do tego fakt, że znaczna część kresowych Żydów to byli przymusowi emigranci z Rosji lub ich potomkowie, którzy się nie zasymilowali i zachowywali dystans wobec Polaków. Jak słusznie zauważył minister Józef Beck, zupełnie kim innym był Żyd, którego przodkowie przybyli do Polski jeszcze w czasach Kazimierza Wielkiego, a kim innym Żyd-litwak-najgorszy typ Żyda, którego Rosjanie wyrzucili poza granicę Rosji do tzw. prowincji polskich.

Nie można również pominąć tego, o czym się często zapomina w kontekście omawiania zbrodni w Jedwabnem - o kolaboracji wielkiej części Żydów na Kresach z NKWD. Bardzo wielu Żydów dobrowolnie zgłaszało się do NKWD na ochotników w pomocy w wywożeniu Polaków na Sybir, pracowało dla NKWD jako agenci i oddawało polskich inteligentów w ręce sowietów. Mówił o tym m.in. generał Grot-Rowecki, późniejszy dowódca AK, w depeszy do Londynu z 25 września 1941: "Ujawniło się, że ogół żydowski we wszystkich miejsowościach, a już szczególnie na Wołyniu, Podlasiu i Polesiu zanim jeszcze ustąpiły polskie oddziały, wywiesił flagi czerwone i ustawił bramy triumfalne na powitanie wojsk bolszewickich, że zorganizował samorzutnie rewkomy i czerwoną milicję, że po wkroczeniu bolszewików rzucił się z całą furią na urzędy polskie, urządzał masowe samosądy nad funkcjonariuszami Państwa Polskiego, działaczami polskimi, masowo oddając ich jako antysemitów i oddając na łup przybranych w czerwone kokardy mętów społecznych." Również inny działacz poslkiego podziemia w czasie wojny, Jan Karski, pisał: "Stosunek Żydów do bolszewików uważany jest przez polskie społeczeństwo za bardzo pozytywny. Uważa się powszechnie, że Żydzi zdradzili Polskę i Polaków, że w zasadzie są komunistami, że przeszli do bolszewików z rozwiniętymi sztandarami. Istotnie w większości miast bolszewików witali Żydzi bukietami czerwonych róż, przemówieniami, uległymi oświadczeniami itp. (...). Gorzej już jest np. gdy denuncjują oni Polaków, polskich narodowych studentów, polskich działaczy politycznych, gdy kierują pracą milicji bolszewickich zza biurek lub są członkami tej milicji, gdy niezgodnie z prawdą szkalują stosunki w dawnej Polsce.
Niestety trzeba stwierdzić, że wypadki te są bardzo częste, dużo częstsze niż wypadki wskazujące na ich lojalność wobec Polaków czy sentyment wobec Polski (...). W zasadzie jednak w masie Żydzi stworzyli tu sytuację, w której Polacy uznają ich za oddanych bolszewikom i - śmiało można powiedzieć - czekają na moment, w którym będą mogli po prostu zemścić się na Żydach. W zasadzie wszyscy Polacy są rozżaleni i rozczarowani w stosunku do Żydów".

Czyli Żydzi byli w tamtym czasie powszechnie kojarzeni z komunizmem i NKWD. I z tego powodu po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej 22 czerwca 1941 w wielu miejscowościach na Kresach dochodziło do wielu samosądów na szczególnie gorliwych współpracownikach władzy sowieckiej, wśród których wielu było Żydami. I że w czasie okupacji sowieckiej 1939-41 ludność polską w Jedwabnem cechował silny patriotyzm i bohaterski opór przeciwko władzy sowieckiej. W regionie Jedwabnego wielu Polaków należało do konspiracji niepodległościowej (ZWZ). W czerwcu 1940 ci konspiratorzy zlikwidowali współpracownika NKWD Lejbę Guzowskiego, który był jednocześnie zastępcą dyrektora szkoły w Wiznie i sekretarzem komórki partyjnej WKP(b). 29 czerwca 1940 na uroczysku Kobielne w pobliżu Jedwabnego doszło do ataku NKWD na siedzibę partyzantów, w której zginęło co najmniej 12 partyzantów i kilkudziesięciu Rosjan. Później żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego zlikwidowali oficera NKWD prowadzącego śledztwo przeciwko rodzinom poległym we wspomnianej walce, dyrektora "jewrejskiej niepełnej szkoły średniej", a w maju 1941 zastępcę komendanta NKWD w Jedwabnem Szewielowa.
Skoro polscy mieszkańcy Jedwabnem byli przede wszystkim patriotami, nie mogli być tylko dzikimi antysemitami, za jakich uważa ich Gross i jemu podobni. Bo ci antypolscy propagatorzy uważają, że w Jedwabnem jedna połowa mieszkańców (Polacy) wymordowała drugą połowę (Żydów). A to jest oszczerstwo.

Zresztą już przed wojną w Komunistycznym Związku Młodzieży Polskiej 51% członków było Żydami, 30% Ukraińcami i Baiałorusinemi, a 19% Polakami.

Poza tym, po wojnie udział Żydów we władzach komunistycznych i w bezpiece był nieproporcjonalnie wysoki. Np. podczas gdy Żydzi stanowili w Polsce niecały 1% społeczeństwa, to w latach 1944-56 w WUBP - Wojewódzkich Urzędach Bezpieczeństwa Publicznego, na 161 szefów i zastępców szefów, 22 było pochodzenia żydowskiego, co daje 13,7%. A w centrali MBP na 450 osób pełniących tam funkcje kierownicze 167 było z pochodzenia Żydami, co daje 37%.

Nic więc dziwnego, że używano terminu "żydokomuna".

Można się niekiedy spotkać ze stwierdzeniem, że ci komuniści żydowskiego pochodzenia nie byli Żydami, tylko Polakami majacymi żydowskie pochodzenie. Tylko że zwolennicy takiej teorii nie wyjaśniają, dlaczego w 1968 tak wielu partyjniaków i ubeków żydowskiego pochodzenia, zmuszonych do emigracji z Polski, szukał swojego miejsca właśnie w Izraelu (a jest to faktem. W wydanej przez IPN książce "UB. Kadra kierownicza" w odnosnikach do bardzo wielu funkcjonariuszy UB czy MBP jest napisane: "W 1968 wyjechał do Izraela"). Co, na nowo stali się Żydami?

Poza tym, wielu żydowskich komunistów było równocześnie wyznawcami judaizmu, a nawet syjonistami - jak np. Saul Amsterdam, członek KC KPP i Poalej-Syjon, Alfred Lampe (również członek KC KPP i Poalej Syjon), Pinkus vel Paweł Finder (w młodości syjonista, który w związku z tym spędził określony czas w Palestynie), Józef Goldberg vel Różański, słynny oprawca, płk MBP, który uczęszczał do męskiego gimnazjum żydowskiej spółki Chinuch, we wszsytkich dokumentach szkolnych i studenckich jako wyznanie podawał mojżeszowe, był żonaty z Belą Frenkiel, a jako członek Centralnego Biura Żydowskiego KPP był sekretarzem generalnym syjonistycznej organizacji Gezerd. Lub np. słynny płk UB Izaak Fleischfarb vel Józef Światło - działacz syjonistycznej organizacji Gordonia, a jako działacz KZMP wziął ślub rabinacki z Frydą Zollman.

Oczywiście, nie można mówić, że wszyscy komuniści byli Żydami ani że wszyscy Żydzi byli komunistami. Nikt nie zaprzecza, że istnieli komuniści-goje i Żydzi-niekomuniści. Ale jest również faktem, że byli i Żydzi-komuniści i to zjawisko z nimi zwiazane określa się mianem "żydokomuny". To miano nie jest antysemickie, podobnie jak określenie "komuna paryska" nie jest zwrotem antyparyskim. ;)
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Mikael 
wladca hutnika


Posty: 27
Skąd: z hutnika
Wysłany: 2008-09-19, 22:14   

ja tam nie jestem antysemita i nie za bardzo mam cos do zydow jak niektorzy ludzie ale czasem mnie wkurzaja swoja polityka i szkodnicza dzialanoscia. Zydzie niszczyli Polske od wiekow juz od sredniowiecza jak powstalismy i robia to do dzisiaj choc mnie skrycie. chowaja sie za rzadem i razem z rudym premirem rozkradaja nasze bogactwa jak np kamienice czy domy. Ja sie temu stanowczo przeciwstawiam chocby slowem bo nie przemoca, tylko w ostatecznosci. normalnemu zydowi reke podam i nawet dzien dobry powiem czy porozmawiam ale nie takiemu ktory kradnie i zabiera polakom! Z takimi bede walczyl!
_________________
Ladies and gentlement! Introducing the Chocolate Starfish! and the Hotdog Flavored Water
Freed Durst

I need your clothes, boots and your motorcycle.
T-800
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2008-09-19, 22:32   

Mikael napisał/a:
Zydzie niszczyli Polske od wiekow juz od sredniowiecza jak powstalismy

No jasne... najłatwiej jest stosować zasadę odpowiedzialności zbiorowej - czyli zasadę będącą zaprzeczeniem sprawiedliwości. Nie wszyscy Żydzi są tacy sami, tak samo jak nie wszyscy Polacy/Niemcy/Rosjanie/Anglicy/Węgrzy/Ukraińcy są tacy sami.
Mikael napisał/a:
razem z rudym premirem rozkradaja nasze bogactwa jak np kamienice czy domy.

Jakieś konkretne nazwiska tych Żydów? I czy tacy są wszyscy Żydzi mieszkajacy w Polsce?
Cytat:
ale nie takiemu ktory kradnie i zabiera polakom! Z takimi bede walczyl!

Zadam prowokacyjne pytanie: a czy będziesz walczył z takimi Polakami, którzy kradna i zabierają Żydom? Albo komukolwiek innemu?
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2008-09-19, 22:33   

Aj waj, gewalt. Mikael! Toś ty nie - Polak. Donos trza jakiś walnąć do zwierzchności, że widzi rozkradanie Polsky a nic nie robi, nawet przemocą... Ty nie Polak prawdziwy, tylko jaki guten morgen...
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Mikael 
wladca hutnika


Posty: 27
Skąd: z hutnika
Wysłany: 2008-09-19, 22:44   

BG napisał/a:
No jasne... najłatwiej jest stosować zasadę odpowiedzialności zbiorowej - czyli zasadę będącą zaprzeczeniem sprawiedliwości. Nie wszyscy Żydzi są tacy sami, tak samo jak nie wszyscy Polacy/Niemcy/Rosjanie/Anglicy/Węgrzy/Ukraińcy są tacy sami.
tak bron zydow "Polaku". Skoro zydzi szkodzili to mowie to a nie ubieram w jakies smieszne slowka klamliwe nie?
BG napisał/a:
Jakieś konkretne nazwiska tych Żydów? I czy tacy są wszyscy Żydzi mieszkajacy w Polsce?
A dlaczego mam ci pomagac i dawac jakies nazwiska? Nie jestem jakims bolszewicim czy ubeckim kapusiem. chcesz to sam psozukaj i nie wysluguj sie innymi.
Cytat:
Zadam prowokacyjne pytanie: a czy będziesz walczył z takimi Polakami, którzy kradna i zabierają Żydom? Albo komukolwiek innemu?
Walcze z tymi ktorzy na to zasluzyli okradajac dobre imie ojczyzny.

A ty sie rumunus schowaj z takimi tekstami. ja chce dyskutowac a ty wysydzasz moje poglady. Pewnie nie masz wlasnych, co?
_________________
Ladies and gentlement! Introducing the Chocolate Starfish! and the Hotdog Flavored Water
Freed Durst

I need your clothes, boots and your motorcycle.
T-800
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 14