FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Książki historyczne godne polecenia...
Autor Wiadomość
astaldohil 


Posty: 41
Wysłany: 2010-07-15, 12:18   Książki historyczne godne polecenia...

Witam!

Nie znalazłem tematu podobnej treści, więc chciałbym zapytać, czy znacie może jakieś dobre książki historyczne, napisane z polotem, dobrze się czytające i - przede wszystkim - nie nudzące czytelnika chłodnym wyliczaniem dat i faktów. Trochę polemiki w nich zawartej lub spojrzenia na wydarzenia z różnych punktów widzenia mile widziane.

Chodzi mi, w zasadzie, tylko o literaturę faktu - nie interesują mnie w tej chwili powieści historyczne, czy wizje alternatywne.

Czytam obecnie "Boże Igrzysko" - jest wg mnie dobre, ale gdzieś tak w połowie robi się lekko nużące (zwłaszcza w okresie rozbiorów i międzywojnia, nie wiem, czy to nasza historia była natenczas taka nudna, czy autor lekko zniża loty?...).

Co jeszcze możecie polecić?
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-07-15, 12:38   

No to leć Daviesem dalej. Europa, Wyspy, Powstanie.
Myślę, że interesujące są nowe podręczniki akademickie do Średniowiecza Powszechnego (Roman Michałowski) oraz Starożytności (prof. Ziółkowski z UW). Obie miałem tylko przelotnie w rękach w Empiku, ale ceglastość wydań dobrze im wróży.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2010-07-15, 15:41   

"Powojnie" Tony'ego Judta, bardzo fajnie się czyta i opowiada nieznane szerzej fakty. Bardzo porządna lektura ('45-'05)
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2010-07-18, 09:24   

Hmm, zależy, jakie książki historyczne masz na myśli, czy ściśle akademickie, czy "fabularyzowane dokumenty"w stylu "Sprawy honoru".

Wszystkie pisane przez cudzoziemców książki o polskiej historii mogę polecić ze względu na czasami ciekawy punkt widzenia i inną niż nasza perspektywę; Davies to akurat straszny pochlebca, ale i tak warto go czytać, choć stanowczo wolę jego dzieła "szczegółowe" (np. "Orzeł biały, czerwona gwiazda") od cegieł w stylu "Bożego igrzyska".

Jeśli interesuje cię tematyka militarna, niezły jest jako wprowadzenie do tematu Osprey; faktografia czasem w książkach tego wydawnictwa kuleje (zwłaszcza w odniesieniu do Europy środkowej i wschodniej), ale zatrudniają genialnych ilustratorów i oprawa graficzna jest na najwyższym poziomie. Warto sobie parę książeczek przyswoić, żeby mieć odskocznię do poważniejszej literatury, już fachowej (tak znalazłem Nafzigera, Hofstroera i Eltinga, których już warto czytać, nie tylko gapić się na obrazki). Nasza Bellona też od lat radzi sobie nieźle, seria "Historyczne bitwy"ma swoje wzloty i upadki, ale trzyma raczej przyzwoity poziom.

O seriach mówiąc, polecam serię "Biografie sławnych ludzi" PIW-u, rzeczy stare, ale jare (świetny "Cezar" i "Aleksander Wielki", mnóstwo innych dobrych pozycji - ale jak ognia unikaj "Napoleona" Zahorskiego, facet robi takie błędy rzeczowe, że strach się bać) i podobną serię Ossolineum (akurat mam na rozkładzie bardzo przyzwoitego "Fryderyka II").

Z rzeczy różnych, kwadratowych i podłużnych czytałem ostatnio sensacyjno-plotkarskie "Igrzyska w Berlinie" Waltersa, rzecz wchodzi gładko nie przerywając snu,; takiej literatury jest teraz na pęczki, więc masz w czym przebierać. Waaaaaaaaaaaaaaaaagh.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
salamandra
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-07, 11:47   

JA ostatnio trafiłam na książkę opisującą II wojnę światową i rewolucję hiszpańską zarazem. To książka fabularyzowana i te wątki stanowią jedynie jej tło, ale odgrywają bardzo ważne role. Ksiązka nosi tytuł "Hiszpański smyczek" i jest autorstwa Andromedy Romano-Lax
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-01-07, 14:13   

Akurat z serią "Historyczne bitwy" Bellony bywa różnie. można trafić na bardzo wątpliwie przygotowany tekst. Szczególnie co do zakresu korzystania ze źródeł. Niektóre tytuły są po prostu niezbyt rzetelne z uwagi na szczupłe źródła i opracowania wykorzystywane przez autora. Niemniej ta seria jakąś renomę ma i sam kupuję wszystko co się w niej ukazuje.

Polecam w zakresie historii wojen i bitew o militariów książki wydawnictwa Inforteditions, mają parę serii, a tytuły bardzo rzetelnie przygotowane.

Natomiast co do przekrojowych tytułów, bądź o historii ale nie konkretnie o wojnach to polecam np.:
Jesień średniowiecza Jana Huizingi
czy inne tytuły z tzw serii ceramowskiej

Zadowolony byłem np. z "Wieszania" Jarosłąwa Marka Rymkiewicza. To takie bardziej eseje niż książka historyczna, ale rzetelnie podbudowana dostępnym materiałem. Ostatnio tego autora ukazała się niby biografia Samuela Zborowskiego, ale jeszcze nie czytałem.

Jeśli bardziej na luzie tytuły i interesuje cię okres napoleoński to zawsze polecam Łysiaka. Warto, jeśli się zaakceptuje jego niemal bezkrytyczną miłość do Napoleona.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2011-01-07, 17:01   

Oj, nie wiem, czy było już w tym temacie o fabularyzowanej biografii (???) francuskiego króla Henryka IV autorstwa Heinricha Manna.

Pierwsza częśc nosi tytuł "Młodość króla Henryka IV", zaś druga to "Król Henryk IV u szczytu sławy". To fascynująca opowieść o końcu dynastii Walezjuszy, początkach dynastii Burbonów, walce o władzę, wojnach religijnych we Francji. Wydane dosyć dawno temu, dziś dostępne tylko na aukcjach lub w antykwariatach. Dwie bardzo opasłe księgi, które czyta się z wypiekami na twarzy. Choć autor chyba trochę "lewicował" w tych powiesciach, czyniąc z króla symbol rewolucjonisty i buntownika, to da się to przełknąć :-) Doskonała lektura. I dla miłośników historii i dla miłośników literatury oraz tych, którzy uwielbiają "Królową Margot" (nie uwierzyłbym, że twórcy filmu inspirowali się powieścią Dumasa, a nie Manna).
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-01-07, 19:09   

I mnie Romulus zainteresowałeś. Już wygrzebałem na Allegro, idzie dostać za niewielkie pieniądze. Kupię, przeczytam (pewnie za pół roku najwcześniej) i dam znać jak mi się podobało :mrgreen:
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2011-01-08, 18:12   

Również właśnie zamówiłem. :)
Mam nadzieję, że będzie to dobra lektura.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-01-08, 20:10   

AdamB napisał/a:
Również właśnie zamówiłem. :)
Mam nadzieję, że będzie to dobra lektura.


Teraz Romulus będzie się dwa razy zastanawiał zanim coś poleci, skoro w takim tempie kupujemy po tych polecankach książki. No i niech drży jak nam się nie spodobają, złożymy wtedy reklamację. :mrgreen:
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2011-01-08, 23:03   

No, panowie, jeśli nie czytaliście wcześniej, z którego roku te książki pochodzą... :) Walter Scott to to nie jest. Bo jest lepszy :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2011-01-12, 19:18   

Romulus napisał/a:
Oj, nie wiem, czy było już w tym temacie o fabularyzowanej biografii (???) francuskiego króla Henryka IV autorstwa Heinricha Manna.

Pierwsza częśc nosi tytuł "Młodość króla Henryka IV", zaś druga to "Król Henryk IV u szczytu sławy".


A oglądał ktoś może film (miniserial?) (155min) "Henri IV" z 2010 roku nakręcony na podstawie tych właśnie książek?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2011-01-12, 20:04   

:shock: :shock: :shock: :shock:
Nie wiedziałem, że taki jest!!! Już szukam. Byle był lepszy niż ekranizacja "Królów przeklętych" Druona z Gerardem Depardieu.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2011-02-15, 14:54   

Anna Świderek "Hellada królów" - bardzo fajnie się czyta. Autorka doskonale oddaje poszczególne wydarzenia i czytając, uruchamia się wyobraźnię niemal zupełnie jak przy czytaniu beletrystyki. Opisy wydarzeń są niemal filmowe.

Jerzy Strzelczyk "Wandalowie i ich afrykańskie państwo" - dużo ciekawych informacji o kulturze Wandalów i poziomie intelektualnym ich władców. Obala mity i stereotypy dotyczące tego ludu.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-11-26, 14:30   

Szukam jakichś dobrych opracowań tyczących się działań wojennych:
na froncie wschodnim (byle nie na 5 opasłych tomów),
froncie zachodnim 1940 (Skandynawia i Francja).
Co możecie polecić do przeczytania?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-11-26, 20:08   

Chcesz bardzo naukowo czy bardziej przystępnie, tak z pasją pisane i nie do końca szczegółowo? (tzn wolisz wersje dokładne, z wyliczaniem oddziałów itd, czy pisane bardziej popularnonaukowo)
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-11-27, 00:36   

Najpierw popularnie potem naukowo.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-11-27, 17:05   

Front wschodni - Carell "Opreacja Barbarossa" + "Spalona Ziemia" - w sumie 2 opasłe tomy, ale czyta się kapitalnie ;)
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-11-27, 17:11   

rybieudka napisał/a:
Front wschodni - Carell "Opreacja Barbarossa" + "Spalona Ziemia" - w sumie 2 opasłe tomy, ale czyta się kapitalnie ;)


Podpisuję się pod tym. Nie mam pewności co do wartości merytorycznej, ale czyta się to rewelacyjnie, a do tego ciekawe jest to, że książki są pisane z niemieckiej perspektywy, w oparciu o wspomnienia żołnierzy Wehrmachtu.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-11-27, 17:51   

Tomasz napisał/a:
rybieudka napisał/a:
Front wschodni - Carell "Opreacja Barbarossa" + "Spalona Ziemia" - w sumie 2 opasłe tomy, ale czyta się kapitalnie ;)


Podpisuję się pod tym. Nie mam pewności co do wartości merytorycznej, ale czyta się to rewelacyjnie, a do tego ciekawe jest to, że książki są pisane z niemieckiej perspektywy, w oparciu o wspomnienia żołnierzy Wehrmachtu.

Sam Carell zaś to pseudonim - w czasie wojny był rzecznikiem prasowym Ribbentropa
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-11-27, 19:04   

Oprócz dwóch wspomnianych książek mam jeszcze jego autorstwa "Lisy pustyni". Ale ta książka jakaś słabsza. Coś się to nie klei tak jak te o froncie wschodnim. Wiem, że ukazała się też książka o lądowaniu w Normandii. Nie wiem czy warto.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-11-28, 14:51   

Tomasz napisał/a:
Wiem, że ukazała się też książka o lądowaniu w Normandii. Nie wiem czy warto.

Na allegro mozna tanio wyhaczyć - ostatnio tez widziałem ją w jednej z tanich księgarni we Wro za bodaj 20pln. Zobaczymy jak będę stał z kasą po Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek bo jak coś w portfelu zostanie to może się skuszę i wtedy się wypowiem.
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-05-23, 16:12   

Orkiestra, tusz! Udało mi się dokonać rzeczy niebagatelnej, mianowicie odkryłem biografię Bonaparta słabszą niż ramotka Zahorskiego. Nosi toto odkrywczy tytuł "Napoleon", wierszówkę wziął Vincent Cronin i rzecz to również nienajświeższa, za to opatrzona takim stekiem triumfalistycznych blurbów, że można od pobieżnego przejrzenia dostać zapalenia spojówek. Autor za punkt honoru przyjął sobie pokazanie Napoleona jako człowieka, nie jako wodza - i robi to piętrząc przed czytelnikiem anegdotki z gatunku "Czemu Napoleon nosił zielone szelki?"*; tło historyczne jest przedstawione pobieżnie, a kwestie militarne są zobrazowane w sposób zakrawający na kpinę. Nigga, rozumiem, że o bataillon carre i manewrze jenajskim napisano już tomy, i nie w każdej biografii Napoleona trzeba wypunktowywać porządek bitwy pod Aspern-Essling, ale są granice, których przekraczać nie wolno. W dodatku tłumacz być może zna się na fizyce kwantowej, uprawie ogórków, piśmie klinowym albo włokiennictwie za wczesnego Gomułki, ale, na wątpliwą litość Gorkaimorka, jak się pisze o Napoleonie, to warto byłoby chociaż trochę znać się na wojnie i wojskowości. Mój ulubiony ustęp:

Cytat:

Francuscy żołnierze nosili wtedy niebieskie spodnie i bluzę, czarną skórzaną ładownicę mieszczącą 35 naboi, zaopatrzoną w kieszeń, w której znajdowało się zapasowe krzesiwo, wycior i specjalna igła do przetykania szczeliny w celowniku muszkietu oraz szmata do czyszczenia ruchomych części broni.


Jeśli potraficie znależć w tym zdaniu trzy żenujące wpadki, zyskujecie dożywotnie prawo nazywania mnie bratem i możecie wziąć sobie w nagrodę ciasteczko z szafki w kuchni. A to nie jedyny taki kwiatek w całej książce. Rozumiem, że nie jest to dzieło adresowane do znawców przedmiotu, ale nawet - a może tym bardziej - dla laików trzeba pisać rzetelnie.

O wojnach przed rewolucją francuską:

Cytat:
W minionym pięćdziesięcioleciu wojna w Europie była zajęciem dla dżentelmenów, porównywalnym z polowaniem na dziki lub tańczeniem menueta. Obowiązywały sztywne zasady walki. Spotykały się dwie armie i powoli rozwijały szyki w długie, dokładnie wytyczone linie. Każdy generał starał się wykryć slaby punkt w linii przeciwnika. Potem wojska ruszały do szturmu, żołnierze szli równym krokiem, w równych odstępach od siebie. Po kilku godzinach boju kolumny wracały do swoich obozowisk. Wszystko to odbywało się przy niewielkim rozlewie krwi; bitwy zazwyczaj nie przynosiły rozstrzygnięcia, losy wojny wahały się.



Ja 3,14rdolę, za skrobnięcie takiego cymelium kazałbym autorowi osobiście, kurwa jego mać, uprzątnąć pobojowisko pod Zorndorfem, bo wyraźnie ma czytelników za debili. Może sobie wziąć do pomocy polskiego tłumacza. Jeśli chcecie poczytać sobie tabloidową wersję Bonapartowego żywota, Cronin jest nawet zabawny. W przeciwnym wypadku unikać jak francy. Waaaaaaaaaaaaaaaaagh.


* Żeby mu spodnie nie spadły.

EDIT: a poza tym wciągnął mnie cykl Roma Sub Rosa Stevena Saylora, czyli detektywistyczne historie z okresu upadku Republiki; lekkie, łatwe, przyjemne, wchodzi gładko nie przerywając snu. Ork poleca.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-04-10, 12:50   

Nigdy nie zagłębiałem sie w historie Spartakusa. Czy kto mógłby polecić rzetelną pozycję w temacie? Normalnie sięgnąłbym po HB ale lepiej spytać bo może jest coś konkretniejszego.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2013-04-10, 14:12   

Fidel-F2 napisał/a:
Nigdy nie zagłębiałem sie w historie Spartakusa. Czy kto mógłby polecić rzetelną pozycję w temacie? Normalnie sięgnąłbym po HB ale lepiej spytać bo może jest coś konkretniejszego.
Po HB-ka Bernarda Nowaczyka nie ma sensu sięgać, chyba że jedynie w celu wprowadzenia w temat. Nie polecam również "Powstania Spartakusa" z OSPREY'a, który w Polsce wyszedł w serii "Wielkie Bitwy Historii". Polecić mogę chyba jedynie pozycję Pawła Rochali, ale i ona nie była najwyższych lotów. Więcej pozycji nie znam.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-04-10, 14:16   

czyli, że nie ma niczego porządnego?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2013-04-10, 14:21   

Fidel-F2 napisał/a:
czyli, że nie ma niczego porządnego?
Osobiście niczego godnego uwagi nie znalazłem. Wydaje się, że to wydarzenie jest w polskiej literaturze potraktowane nieco po macoszemu. Wiele informacji znalazłem w trakcie czytania różnych monografii, ale na godną książkę poświęconą ściśle Spartakusowi nie natrafiłem. Wydaje się, że jesteś skazany na książki angielskie... chyba, że Tomasz zna jakieś pozycje, które mi umknęły.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2013-04-10, 16:07   

A coś na temat Imperium Rzymskiego w ogóle? Włączając to Republikę? I nie chodzi mi o cienkie książki, ale coś ujmującego temat kompleksowo. Mam ochotę sobie nabyć, ale poza książkami A. Krawczuka nic mi do głowy nie przychodzi. Najlepiej, żeby było w jednym tomie.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-04-10, 19:50   

Pośrednio coś by tam się znalazło. Choćby beletrystyka "Duma Kartaginy" Davida A. Durhama
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2013-04-10, 22:14   

Akurat czytam "Upadek Rzymu" Josepha Vogta wydany przez PIW wieki temu i polecam z całego serca, ujęcie dosć syntetyczne, ale czyta się świetnie i daje do myślenia. Jeśli dopadniesz "Juliusza Cezara" Waltera, również warto, biografia dość zamierzchła, ale literacko kapitalna. A z beletrystyki wyłącznie cykl "Roma Sub Rosa" Saylora, tylko cholera zawsze zapominam, jaki tytuł nosi pierwszy tom //orc
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13