FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Praca licencjacka - fantasy
Autor Wiadomość
iselor 


Posty: 342
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-07-24, 15:18   Praca licencjacka - fantasy

Czeka mnie za chwilę pisanie licencjatu. Myślę żeby pisać coś z fantasy, choć nie wiem zbyt jaki temat wziąć:-/ Co możecie poradzić ? Jako źe to licencjat nie zależy mi na czymś super ambitnym...
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2010-07-24, 17:24   

Krasnolud a sprawa polska.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-07-24, 17:27   

Fidel-F2, Nie znasz się

Elfy a Sprawa Polska
 
 
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2010-07-24, 17:42   

Oboje się nie znacie o.o

Orki a sprawa polska!
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2010-07-24, 18:38   

Tanit, marny dowcip albo kiepska znajomść języka polskiego albo lekceważacy stosunek do towarzyskich niuansów forumowych
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-07-26, 11:30   

Może ewolucja czytadeł pseudofantastycznych (prawiePottery, Wąpierze i takie tam)
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-03-06, 09:25   

Co prawda nie mam pracy licencjackiej i nie fantasy nie znalazłem lepszego tematu, więc pisze tutaj.

Na zaliczeniowy referat z administracji publicznej wybrałem (stworzyłem) sobie temat : Administracja publiczna w fantastyce.
W planie mam podział tego na trzy części : utopijną (Platon, Campanella), antyutopijną (Orwell, Zajdel) i futurologiczną (Stross, Stephenson, Stover).
Do tego część multimedialna, czyli fragmenty filmów. Zastanawiałem się nad Seksmisją, Sędzia Dred raczej też by pasował. Czuję też pokusę podciągnięcia pod to Bleacha czy też Hellsinga :)

Jakieś sugestie?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
  
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2012-03-06, 09:27   

Zdecydowanie Człowiek Demolka. :mrgreen:
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-03-06, 09:41   

Jander napisał/a:
Zdecydowanie Człowiek Demolka. :mrgreen:

+1 :mrgreen:
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-03-06, 09:45   

Tixon napisał/a:
Zastanawiałem się nad Seksmisją, Sędzia Dred raczej też by pasował.

Blade Runner (lub w sumie cokolwiek na podstawie Dicka), Trylogia Mad Max (zamordyzm w praktyce), Obi Oba Koniec cywilizacji (antyutopia), Diuna (feudalny porządek świata). Człowiek demolka, wbrew pozorom, to jest całkiem niezły przykład (scena z mandatami za przeklinanie) //spell

Moja sugestia jest taka. Zrób Tixon konspekt i krótkimi akapitami napisz co tam w tej pracy widzisz. Poradzimy.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2012-03-06, 09:55   

Podróż XIII z dzienników gwiezdnych i Pamiętnik znaleziony w wanie Lema.
_________________
Meet Minsky. He understands that stability is destabilizing. Be like Minsky.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-03-06, 09:57   

sanatok napisał/a:
Podróż XIII z dzienników gwiezdnych i Pamiętnik znaleziony w wanie Lema.


Ekranizowali? //mysli
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2012-03-06, 11:29   

Stary Ork napisał/a:
Ekranizowali? //mysli


W tym samym studiu co Państwo Platona - z kapitalną rolą sir Aleca Guinnessa //doom

Uciekło mi, że Tixon pyta się o sugestie filmów.

Ale skoro mają być filmy to Brazil Terrego Gilliama,
* zetknięcie się Sama z Jill przez pomyłkę w formularzu biurowym
* scena z technikami naprawiającymi klimatyzację, domagającymi się wciąż nowych formularzy
* scena kiedy Sam rozpoczyna pracę w agencji

oraz na upartego Dwanaście prac Asterixa gdzie jedną z prób jest przedarcie się przez biurokratyczną machinę - Zdobyć zaświadczenie A38 w Domu, Który Czyni Szalonym.

Nie wiem jak z Dziennikami ale może tę podróż ekranizowali Niemcy w Ijon Tichy: Raumpilot
_________________
Meet Minsky. He understands that stability is destabilizing. Be like Minsky.
  
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2012-03-06, 13:25   

Może trochę sieczki w typie Raportu mniejszości czy Equilibrium.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Wulf 
wilczy błazen


Posty: 1381
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-03-06, 13:41   

może coś z V for Vendetta? :-)
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2012-03-06, 22:48   

może też Æon Flux...
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-03-07, 09:31   

Piąty Element.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-03-07, 09:49   

sanatok napisał/a:
Ale skoro mają być filmy to Brazil Terrego Gilliama


Jak Brazil, to i 12 małp, i ta francuską krótkometrażówkę, która Gilliama inspirowała, a której tytułu nie pomnę //mysli . Do tego klasyka klasyki, czyli Fahrenheit 451, Rok 1984, Folwark zwierzęcy (była animacja), a jak Spellu jechał Szulkinem, to Ga ga chwała bohaterom obowiązkowo. Seksmisja jak najbardziej, ba, nawet Kingsajz można podpiąć pod dystopię krasnoludową. Z prehistorii Metropolis, można pojechać Chaplinem (Dyktator i Światła wielkiego miasta). Jak mi się co przypomni jeszcze, to dopiszę.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4487
Skąd: fnord
Wysłany: 2012-03-17, 17:45   

Tixon tylko przy doborze tych przykładów weź poprawkę na to że administracja w wojsku, organizacji porządkowej czy paramilitarnej, to nie domyślny przejaw administracji publicznej. Jak przeładujesz takimi przykładami to wyjdzie kicha i nie zrobisz dobrego wrażenia na nikim.

Brazil to bardzo słuszny trop, ale 12 małp? Tam tyle administracji co Ork napłakał. A Orki nie płaczą, nie Orku?
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-03-17, 18:55   

Ł napisał/a:
Tixon tylko przy doborze tych przykładów weź poprawkę na to że administracja w wojsku, organizacji porządkowej czy paramilitarnej, to nie domyślny przejaw administracji publicznej.

Wiem. Materiały multimedialne dryfują raczej jako czwarta kategoria - parodia AP (Jak policja w Człowieku demolce). Natomiast Seksmisja to ciekawy punkt wyjścia do pytania o rolę AP w sytuacji zagrożenia/kryzysu/stanu wyjątkowego.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-03-17, 19:43   

Ł napisał/a:
Brazil to bardzo słuszny trop, ale 12 małp? Tam tyle administracji co Ork napłakał. A Orki nie płaczą, nie Orku?


Orki nie płaczą. Nigdy. A administracja w dystopii mi umknęła :oops: . Ale skoro administracja, to może Hudsucker Proxy? Tylko bardzo ogólnie da się podciągnąć pod fantastykę, ale korporacyjna biurokracja w bardzo groteskowym świetle jest.

Cytat:
Natomiast Seksmisja to ciekawy punkt wyjścia do pytania o rolę AP w sytuacji zagrożenia/kryzysu/stanu wyjątkowego.


No to można polecieć Bastionem, Epidemią czy Doktorem Strangelove //mysli .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4487
Skąd: fnord
Wysłany: 2012-03-18, 13:03   

Ej robię research pod kątem fantastycznych tatuaży w fantastyce . Na razie mam pare przykładów jak Tatuaż w Krakenie Mievilla, czy dzieła Wuja Suwaka u Harrisona, ale wciąż poszukuje nowych ciekawych przykładów. Jakieś typy panowie?
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-03-18, 13:15   

Gully Foyle miał tatuaż ("Gwiazdy moim przeznaczeniem" Bestera), tylko nie wiem czy o takie funkcje tatuaży ci chodzi. Myślę, że bardziej odpowiednie będą "Welin" i "Atrament" Duncana, "Opowieści sieroty" i "Palimpsest" Valente. Pewne znamię (ale nie tatuaż) pojawia się też w "Kronice ptaka nakręcacza" Murakamiego. Coś w rodzaju tatuaży mieli ludzie w "My" Zamiatina. Idąc dalej tym tropem - "Cała prawda o planecie Ksi"/"Drugie spojrzenie na planetę Ksi" (ta druga niedokończona) Zajdla. Może jeszcze "Robot" Wiśniewskiego-Snerga.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-03-18, 13:49   

Matrix //spell
_________________
Instagram
Twitter
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2012-03-18, 15:59   

Człowiek Ilustronwany Bradbury'ego.

A jeśli ekranowe produkcje wchodzą w grę, to zdaje się, że w Æon Flux były wykorzystane [jako animowana wiadomość przekazująca mapę do celu].
W Futuramie za to, Amy miała jeden gadający tatuaż i jeden poruszający się [jak chcesz, to wskażę odcinki].
  
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-03-18, 17:46   

MORT napisał/a:
W Futuramie za to, Amy miała jeden gadający tatuaż i jeden poruszający się [jak chcesz, to wskażę odcinki].


No i w którejś pełnometrażówce okazało się, że profesor Farnsworth ma na plecach wydziarane "Bandyckie życie" :badgrin: . Nie było jakichś tatuaży u Gibsona jeszcze? Bo coś mi kołacze "Neuromancer" i "Graf Zero", ale czytałem to dziecięciem będąc i możliwe, że zmyślam.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2012-03-18, 17:51   

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_BEXpmfBO4A[/youtube]

Ale w tych tatuażach nie było nic... fantastycznego. ;)
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-03-18, 17:52   

//plaskacz_w_czoło No jak mogłem zapomnieć o Benderze na zadku Fry'a.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-05-27, 20:45   

MrSpellu napisał/a:
Moja sugestia jest taka. Zrób Tixon konspekt i krótkimi akapitami napisz co tam w tej pracy widzisz. Poradzimy.


Smutna wiadomość - ze względów czasowych, praca musi być znacznie krótsza i dająca się zaprezentować tekstowo. Dlatego część multimedialna musiała wypaść.
Pozostałe części też zostały okrojone, ostało się pięciu autorów.

Plan :


Czym jest administracja publiczna? (Definicja, funkcje, ot wprowadzenie do tematu)
Plus pozytywna definicja administracji publicznej (na potrzeby antyutopi) : Administracja publiczna to kształtowanie życia wspólnoty przez specjalnie do tego powołany aparat, według planu ustalonego przez polityczne kierownictwo.

Czym jest fantastyka?
Fantastyka, konwencja artystyczna oparta na takiej kreacji rzeczywistości przedstawionej, która wykracza poza sferę uznaną w danym czasie i społeczeństwie za obszar prawdopodobny.
Termin fantastyka pochodzi od greckiego słowa „phantastikon”, które oznacza na ogół (potocznie) zjawiska będące wytworem fantazji (zjawiska niezwykłe, nadprzyrodzone, nadzwyczajne, nie spotykane nigdy w otaczającej nas rzeczywistości). 

Dlaczego fantastyka? Odwołując się do jednego z autorytetów (Lech W. Zacher), udowadniam, że spoglądanie w fantastykę (futurologiczną) może być przydatne dla chwili obecnej, fantastyka przewiduje tendencje rozwojowe, prawdopodobne zmiany w prawie, ogólnie możliwe kierunki rozwoju.

Dalej krótka analiza jak wygląda administracja publiczna:
Utopia na podstawie Platona

Antyutopia - George Orwell

Futurologia na podstawie Strossa (FAQ z opowiadania Elektor) - demokracja uczestnicząca, Stover - "neokorporacjonizm", Stephenson - anarchia czy też burbklawy.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
  
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2012-05-27, 21:33   

Mam wrażenie, że idee z Kongresu futurologicznego Lema mogłyby się tu ładnie wpasować. ;)
Wszak kształtowanie życia obywateli, w pewnej części książki, odbywało się tam w niezmiernie interesujący sposób.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 14