FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Co teraz czytam? V2.0
Autor Wiadomość
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2018-03-14, 21:27   

Romulus napisał/a:
Elżbieta Cherezińska napisałaby tą trylogię lepiej.


Nie bez kozery, ale chyba podświadomie przywaliłeś tu Cherezińską, która czyta tony papieru do riserczu a potem robi z tego mdły i powierzchowny badziew nie mający NIC wspólnego w warstwie mentalnej z czasami, za które się bierze. Ta trylogia ma dokładnie ten sam problem, detaliczna do porzygu opisówka działań motorycznych delikwentki, brak jakiejkolwiek zadowalającej płaszczyzny refleksyjnej czy psychologicznej. I ty to nazywasz zgrabnym. Musiałeś dorastać z jakimiś literackimi słoniami.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2018-03-15, 07:42   

Zgrabnym. Bo czyta się dobrze, co ułatwiają także stosunkowo krótkie rozdziały. Mdłe w warstwie emocjonalnej. Ale i dzięki temu szybko się to czyta. A co do Elżbiety Cherezińskiej, to nie masz racji.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2018-03-15, 07:58   

Stary Ork napisał/a:
Gdyby ktoś pytał - a ludzie ciągle mnie pytają -


Powinieneś pisać książki, uwielbiam twój styl :lol:
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2018-03-15, 09:07   

Romulus napisał/a:
Bo czyta się dobrze


Jesu. No widzisz, to, co dla Ciebie jest zgrabnym tworem, mnie przyprawia o te same reakcje, gdy księgowa z mojej exfirmy przychodziła i przez 6 godzin snuła trylogię "Jak kupowałam sobie bluzkę". To jest słaba paplanina, łatwa z pewnością, niewymagająca jak najbardziej, ale to nie jest dobre, waham się czy nazwać to powieścią historyczną, bo jednocześnie wypadało by tak ponazywać te wszystkie harlekiny w sztafażu historycznym. Przesz ten produkt trzeba było zapakować w patronat i książkę roku.

Romulus napisał/a:
A co do Elżbiety Cherezińskiej, to nie masz racji.


Czytałam Dzienniki (te o Rumkowskim), pierwszą część tej trylogii o Wikingach i choć po tym bolesnym doświadczeniu obiecałam sobie więcej nie tykać, to przesłuchałam audiobooka nazywanego "polską grą o tron" oraz połowę Hardej. Litościwie nie skomentuję, ale zaskocz mnie dobrą powieścią tej autorki. Coś tam jeszcze zostało.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-03-15, 09:19   

Rashmika, ale to jest Romulus, dla niego każdy harlekin jest dobry. :-P
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2018-03-15, 09:46   

W sumie to zazdroszczę...
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2018-03-15, 09:55   

Fidel-F2 napisał/a:
Rashmika, ale to jest Romulus, dla niego każdy harlekin jest dobry. :-P

Oj, biedny, zazdrosny Fidel. :mrgreen: Czytający przeintelektualizowaną bździnę. :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-03-15, 10:43   

Wymienisz coś? No tak, ostatnio czytałem Sandmana.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
bimali1 


Posty: 751
Wysłany: 2018-03-16, 21:37   

"Czerwony śnieg" MacLeoda. Zgrabna wariacja na temat wampiryzmu.
_________________
no i jestem
widzisz jestem
nie miałem nadziei
ale jestem
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2018-03-19, 21:33   

Oblężenie Artura Perez-Reverte. Bardzo miodne. Przeczytałam jakąś jedną czwartą, na razie najbardziej podobają mię się dwa wątki: hiszpańskiej pani kupiec oraz francuskiego pana artylerzysty, choć przyznać muszę, że i wątek pana korsarza może się ładnie rozwinąć (oby, bo do korsarzy/piratów/bukanierów mam słabość). Wątek kryminalny, otwierający opowieść, jakoś na razie niespecjalnie mnie wciągnął, autor pomalutku serwuje informacje, na razie czuję się niedoinformowana i nie snuję żadnych własnych teorii. Postaci są żywe, tempo akcji nie szaleje, jest czas by spokojnie przedstawić niuanse. I jest klimat. :mrgreen:
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-03-19, 21:39   

IMHO to najlepsza powieść APR
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2018-03-19, 21:42   

Czyli jednak wygrała z Fechmistrzem? ;)
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-03-19, 22:24   

To w zasadzie nieporównywalne rzeczy. Obie są doskonałe, każda inaczej. Jednak Oblężenie jest bardzo bogate, wieloaspektowe formalnie i treściowo.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2018-03-20, 07:46   

"Głębokie południe" Theroux. Zupełnie nie sprawdzałem o czym to i myślałem, że to o Ameryce Południowej, może Afryce, Oceanii, a tu okazuje się, że o południowej części USA. Spotkanie autora z USA B, a czasami to nawet i Z. Momentami można mieć oczy szeroko otwarte jak przy czytaniu reportaży z byłych republik radzieckich. Piękny kraj, ale wygląda na to, że nie do życia.

Wcześniej "Zgiełk czasu" Barnesa.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2018-03-20, 08:10   

toto napisał/a:
"Głębokie południe" Theroux. Zupełnie nie sprawdzałem o czym to i myślałem, że to o Ameryce Południowej, może Afryce, Oceanii, a tu okazuje się, że o południowej części USA. Spotkanie autora z USA B, a czasami to nawet i Z. Momentami można mieć oczy szeroko otwarte jak przy czytaniu reportaży z byłych republik radzieckich. Piękny kraj, ale wygląda na to, że nie do życia.


Tak, zobaczyć i uciekać. :) Beznadzieja egzystencji w tych wymierających miastach, gdzie WallMart zabił handel, a duży biznes zabija resztę bywa uderzająca. Książka jest bardzo interesująca. Choć spodziewałem się czegoś innego. Dlatego "Obcy we własnym kraju" Arlie Russell Hochshield stanowi niezłe jej uzupełnienie.

U mnie "Matka Edenu" Becketta. Czekałem ze sporym zainteresowaniem i po przeczytaniu połowy nie jestem zawiedziony. Zapomniałem już co się działo w poprzednim "Edenie", ale to chyba nie problem. Autor dorzuca nowe elementy. W zasadzie to, że fabuła rozgrywa się kilka (-naście?) pokoleń po wydarzeniach z poprzedniej częsci czyni z "Matki Edenu" w miarę samodzielną powieść i znajomość poprzedniej nie jest aż tak konieczna. Trochę męczy mnie stylizacja języka, ale nie jest to jakaś kula u nogi w trakcie czytania. Byle na wydanie w Polsce trzeciej cześci nie trzeba było czekać tak długo, jak na drugą.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2018-03-21, 17:48   

I wciągnąłem się w "Matkę Edenu" do tego stopnia, że skończyłem dziś. Szybko się czyta, bo nie jest to powieść skomplikowana - nawet mimo stylizacji językowej. Nie wiem, czy była niezbędna. Chyba tak, bo przecież mieszkańcy Edenu są dosyć prymitywni, nie znali innego życia niż Eden i nie ma tu turbo-rozwoju wiedzy i techniki. Aczkolwiek ta powieść nad tymi kwestiami się "pochyla", czego dowodem jest wątek Gwiazdeczki, do tego wątki emancypacyjne, walka z patriarchatem - całkiem nośne dziś idee. Ale nie jest to jakoś nadmiernie problemowa fantastyka, aby toczyć nad nią dysputy. Autor sprzedaje te idee czytelnikowi bez nachalstwa, to po prostu naturalne motywacje niektórych bohaterów. Mimo kilku głosów narracyjnych powieść posiada głównego bohatera (wspomniana Gwiazdeczka). Fajna, inteligentna, ale nie inteligencka/intelektualna (jeden pies, jak dla mnie) fantastyka.

To teraz "Czerwony śnieg" MacLeoda i "Pani Wyrocznia" Atwood. Ciekawe, którą przeczytam pierwszą.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-03-21, 20:25   

Ostre cięcia - Joe A.
Powrót do bohaterów świata Pierwszego Prawa - tym razem jednak w krótkiej formie... ( na dwa niezadlugie wieczory)
Opowiadania. Jedne lepszej - drugie gorsze. Otwiera Sand zamyka 9. To chyba najlepsze opowiadanka (+ jeszcze jedno, też starej ekipy) - ale ogólnie to Abercrombie wirtuozem krótkich cięć nie jest.
Dałbym solidną 7, ale dałem ją Kenowi eL, więc daje albo 7,5 albo Ken spada na 6,5
fajnie wrócić do 1prawa ale obawiam się że to kontinuum jest już wyeksploatowane..

Oglądałbym
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2018-03-22, 15:51   

Rozgwiazda Wattsa za mną i nie zawiodłem się, srogie/warto. Mam nadzieję że nie zaiwanili mi z biblioteki pozostałych części, bo apetyt rośnie.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2018-03-22, 17:09   

Ciekawe, czy kolejne części ci podejdą.

"Pani Wyrocznia" Atwood to jednak powieść nie dla mnie. Wyrzuciłem z czytnika po przeczytaniu ok. 10 procent. Może kiedyś do niej wrócę.

Zatem zamiast tego David Szalay "Czym jest człowiek" - zbiór opowiadań, finał Nagrody Bookera. O współczesnym mężczyźnie. Różne miasta, różne historie. Mam nadzieję, że nie będzie skuchy.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2018-03-22, 20:19   

Stary Ork napisał/a:
Mam nadzieję że nie zaiwanili mi z biblioteki pozostałych części


Ja i moja niewyparzona gęba --_- . Z braku Wattsa wziąłem Międzymorze Szczerka i kwiczę z zachwytu jak nieduży różowiutki prosiaczek. Nie wiem czy jest w Polsce drugi taki opowiadacz (bo gawędziarz trochę tu nie leży), Szczerek pod względem potoczystości przerasta konkurencję o głowę, skubaniec ma flow, tą prozę się słyszy. Zapowiada się szybki szpil, usiadłem na kwadrans i nagle budzę się w połowie książki. Dobrze że wziąłem jeszcze Braci Sisters, będzie na zaś //orc
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2018-03-23, 10:15   

Różaniec Rafała Kosika to całkiem pomysłowa w warstwie fabularnej powieść, jednak wykonanie nie jest perfekcyjne. Książka była pisana na przestrzeni wielu lat, i to niestety czuć.
Autor miał pomysł, jednakże nie wyszło do końca dobrze, na przykład nie mamy wyjaśnienia dlaczego świat przedstawiony jest taki, jaki jest, ani co było przyczyną jego powstania.
Można przeczytać.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-03-23, 10:29   

powiem szczerze - zawsze mnie ten Kosik interesował bo grube książki ładnie wydane, ale po raz kolejny recka w stylu - fajne pomysły ale warsztat kuleje.
czyli odpada
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2018-03-23, 10:33   

Spróbuj Vertical, zdecydowanie najlepszy Kosik, oczywiście IMO.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-03-23, 11:32   

Imho Kosik pisze zupełnie nieźle.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2018-03-23, 11:34   

A ktoś napisał że jest przeciwnie?
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-03-23, 11:59   

Trojan
I Tixon
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2018-03-23, 12:15   

Stary Ork napisał/a:
Szczerek pod względem potoczystości przerasta konkurencję o głowę, skubaniec ma flow, tą prozę się słyszy.


To był często jedyny powód dla którego kupowałem Politykę, kiedy jeszcze kupowałem Politykę. O ile coś tam napisał.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2018-03-23, 14:08   

Poleci ktoś bardzo dobry kryminał? Ja nie czytam tego gatunku, jakoś nie lubię, więc nawet nie wiem w jaką stronę dryfować, ale teściowa sobie zażyczyła na imieniny. Teściową bardzo lubię, więc musi być bez sabotażu:> Dla ułatwienia dodam, że ma one sporą lukę czasową w czytaniu, bo przez pracę nie miała za bardzo czasu, ale teraz jest na emeryturze i postanowiła wrócić do ulubionej rozrywki, więc myślę że przez ostatnią dekadę sporo ją ominęło i może być nawet jakiś starszawy.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2018-03-23, 14:14   

Polecam książki Tomasza Konatkowskiego o komisarzu Adamie Nowaku z komendy stołecznej. Akcja dzieje się w Warszawie, a autor świetnie odrobił pracę domową i zrobił porządny research odnośnie historii Warszawy. Przyjemnie się czyta. Kolejność czytania: Przystanek Śmierć, Wilcza Wyspa, Nie ma takiego miasta, Bazyliszek, Pięć czaszek. Nie czytałem tylko ostatniej, resztę polecam.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-03-23, 14:35   

Mi bardzo podszedł Minier.

a jeśli coś na lekko w stylu ojca Mateusza ale w średniowieczu to Kroniki brata Cadfaela, jest tego naście tomów
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,5 sekundy. Zapytań do SQL: 14