FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Southland
Autor Wiadomość
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-23, 19:29   Southland



"Southland" - amerykański serial opowiadający o grupie policjantów z komisariatu w Southland - południowej dzielnicy biedy w Los Angeles. Sezon pierwszy z 2009 - 7 odcinków, sezon drugi z 2010 - 6 odcinków, sezon trzeci z 2011 - 10 odcinków i sezon czwarty z 2012 - właśnie wystartował.
Moim zdaniem dość dobrze opisuje ten serial opinia jednego z internautów (filmweb.pl):
"Jestem właśnie po 3 serii i z pełną odpowiedzialnością mogę napisać, że serial świetny.
Oczywiście nie jest to obraz dla lubiących fajerwerki. Tu gliniarze nie są na luzie, nie otwierają drzwi kopniakami, nie pozują do zdjęć jak gwiazdy. Obraz ma być o zwyczajnych policjantach, o zwyczajnej codziennej robocie na ulicy, gdzie nie co dzień jest się bohaterem. Urywana akcja, sposób prowadzenia kamery i właśnie gra aktorów, oszczędna i pozbawiona gwiazdorskiej sztuczności sprawia, że ma się poczucie jakbyśmy uczestniczyli w prawdziwych interwencjach na ulicy. Nie takich świetnie ustawionych akcjach , płynnych i zaprogramowanych, gdzie bohater zawsze wychodzi zwycięski. Widz ma wrażenie, że akcja toczy się tu i teraz. Nie ma też w tym serialu zawrotnego tempa, zawiłych dochodzeń , szalonych pościgów. Nie ma genialnych, "wieloczynnościowych" bohaterów , co to są i piękni, i przystojni, i super sprawni . Nic z tego. Mamy do czynienia z ludźmi, którym nie zawsze wychodzi. Mają wady, nie umieją rozwiązywać swoich prywatnych problemów. Każdy ma jakiś bagaż spraw, które ich przerosły. Dialogi w filmie są urywane, zwyczajne i szorstkie i to jeszcze bardziej buduje atmosferę autentyczności. A jednak mimo tego, że niby szaro i zwyczajnie - serial chce się oglądać.
Obraz oczywiście dla takich, co lubią podobne klimaty. Wiadomo kwestia gustu. "

Obejrzałem całość w kilka dni, wciąga, specyficzny klimat obrazujący codzienne życie ulicy w Los Angeles. Bardzo kojarzy mi się z najlepszymi produkcjami gatunku: The Shield a zwłaszcza The Wire. Pierwsze trzy odcinki, pierwszego sezonu jakby bardziej w ujęciu dokumentu, nie zrażać się dalej rozkreca się coraz bardziej. Polecam.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-01-23, 20:43   

Od pewnego czasu przymierzam się do oglądania tego serialu, bo czytałem o nim dużo dobrego, a Ty znowu mnie uprzedziłeś... :-)
Gdy uda mi się uzupełnić zapasy w serialowej "spiżarni", z pewnością sięgnę. ;)
 
 
Cintryjka 

Posty: 1843
Wysłany: 2012-01-24, 12:26   

Moje zdaniie o Southland jest takie:

Pierwszy sezon - okrutnie mnie wymęczył, niemal dałam sobie spokój.
Drugi już zainteresował.
Trzeci był najlepszy z dotychczasowych, a więc stała tendencja wzrostowa.
Jednak, choć tematyka podobna, od The wire i The shield wciąż dzieli tę produkcję jakościowa przepaść.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-24, 12:39   

Pierwszy sezon wg mnie składa się z dwóch części: pierwsza 3 odcinki bardziej paradokument i druga 4 odcinki już normalnie filmowana. Cały pierwszy sezon był robiony dla innej stacji TV (NBC), od drugiego przejęła go TNT i jego forma stale rosła, pierwszym odcinkiem nowej czwartej serii był niesamowicie zachwycony "józek" z napisy24 który od jakiegoś czasu tłumaczy ten serial.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1843
Wysłany: 2012-01-24, 12:55   

4x01 nie był zły, ale żeby aż tak się zachwycać? Moim zdaniem można go wręcz nazwać przeładowanym demonstracyjną dramaturgią.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2012-01-24, 16:10   

Nie brzmi to zachęcająco. Jakoś serial widzi mi się, jako odległy od mojego gustu. Rzadko lubię oglądać seriale ze "zwykłymi policjantami" rozwiązaującymi "zwykłe sprawy. Było kilka ciekawych, które mi w oczy wpadły, jak "Nowojorscy gliniarze", kilka odsłon "Law and Order", ale większość takich seriali policyjnych nadaje się do emisji zaraz po popołudniowych telenowelach. W prime time giną. Nie wiem, czy "Southland" jest takim właśnie serialem, ale zanim nie przeczytam rzetelnych zachwytów, to nie tykam. A samo porównanie z "The wire", czy "The shield" raczej zniechęca. Bo trudno mi uwierzyć, aby jakiś serial wdrapał się na taki poziom.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-24, 20:41   

Romulus napisał/a:
A samo porównanie z "The wire", czy "The shield" raczej zniechęca. Bo trudno mi uwierzyć, aby jakiś serial wdrapał się na taki poziom.


Porównywany jest do tych seriali gdyż podobnie jak w nich głównym bohaterem jest ulica, ulica i gliny, ulica i kryminaliści , ulica i ludzie. W większości seriali policyjnych mamy jakiś gliniarzy i żmudne śledztwa, które prowadzą, tutaj tego nie ma.
W każdym odcinku widzimy wycinek życia dzielnicy, jakieś policyjne sprawy, przeważnie kilka, od drobnych interwencji do poważnych przestępstw. Czuć tutaj podobny klimat jak w Wire.
Nie chodzi mi wcale o jakiś chrzaniony snobistyczny poziom. To ma znaczenie jedynie w kółkach adoracyjnych.
Przez obraz kawałka współczesnej Ameryki jest Southland czymś wyróżniającym się z tłumu.
Nie każdemu musi się to podobać, gusta są różne. Ja dla przykładu nigdy nie mogłem wyskrobać choć chwili swojego czasu na obejrzenie medycznych sitcomów.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2012-01-24, 22:15   

Czym się różni ten serial choćby od kultowych (w pewnych kręgach) "Nowojorskich gliniarzy" z Dennisem Franzem w jednej z głównych ról. Tam też było realistycznie. A oglądanie kawałka zycia z L.A. to nie jest dla mnie wystarczająca zachęta. Pamiętam jeszcze filmy Johna Singeltona z kaset video :) (aczkolwiek tam było o gangach murzyńskich). Jesli już ciekawe jest obserwowanie kawałka życia biedoty amerykańskiej, to wolę white trashów i rednecków z prowincji :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-25, 09:33   

Nie wiem czym się różni Southland od Nowojorskich gliniarzy bo ich nigdy nie oglądałem. Z zasady staram się nie wypowiadać opinii o tytule, którego nie widziałem więc nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. :)
Jeżeli twierdzisz, że realistyczne to pewnie obejrzę dla testu kila odcinków.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1843
Wysłany: 2012-01-25, 10:50   

Nowojorscy gliniarze to bardzo fajna rzecz była (od późniejszych tworców The shield chyba zresztą), ale IMHO niepodobna do Southlad (lepsza), bliższa klasycznemu proceduralowi, choć faktycznie z dużą paletą wątków z życia prywatnego bohaterów i sporą dozą realizmu.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-03-02, 17:46   

Będzie 5. sezon "Southland"?
Mimo, że do wyemitowania pozostały jeszcze trzy odcinki w tym sezonie, policyjny "Southland" stacji TNT jest bliski kontynuacji.

Władze stacji, podobnie jak w poprzednim sezonie bardzo uważnie śledzą oglądalność serialu, zwracając również uwagę na wyniki z DVR. Widząc jednak obecną liczbę widzów oraz bardzo dobre opinie krytyków, "Southland" może być spokojne o swoją przyszłość.
http://hatak.pl/aktualnos...ezon_Southland/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 14