FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kondycja fantastyki
Autor Wiadomość
ihan 


Posty: 166
Wysłany: 2017-12-22, 17:56   

Tixon, dzięki dobrym duszom przeczytałam teksty źródłowe i w pełni się z tobą zgadzam. W tym kontekście wpis JeRzego odbieram jeszcze gorzej niż na wejściu (zwłaszcza końcowy akapit w stylu przedszkolaka w piaskownicy: "a ty jesteś gupi", no brawo). Po reakcjach byłam pewna, że jakieś dziunie o ksywach ruchadełko leśne nie przymierzając, na facebooku NF płakały, że ich teksty się nie ukazały. Ale taka reakcja na całkiem sensowny, nienapastliwy, zachęcający do dyskusji wpis? O ile wcześniej dałabym sobie uciąć połowę kończyn (parytety), że NF nie dyskryminuje, teraz po tej całej histerycznej akcji i pod wpisem źródłowym i rozdzieraniu szat na facebooku czasopisma paznokcia bym nie oddała.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23082
Wysłany: 2017-12-22, 18:19   

Ale poza niechęcią do redaktora naczelnego masz jakiś argument?
Chłop napisał prawdę odnosząc się do wydumanego zarzutu. Którym, tak naprawdę, można usprawiedliwić i dyskryminację kobiet i to, że kobiety są głupie - bo tak mało ich tekstów w NF. Udowodnij mi, że się mylę. Właśnie przyjąłem optykę tego zarzutu. Kobiety są głupie, liczby nie kłamią. Udowodnij mi, że się mylę.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ihan 


Posty: 166
Wysłany: 2017-12-22, 18:55   

Czytałeś tekst wejściowy, tak? Zestawienie ilości tekstów w różnych czasopismach z podziałem na płeć, niedoreprezentacja kobiet w NF. Skoro taka dramatyczna różnica w NF, to jaka przyczyna? Zaproszenie do dyskusji. Na to naczelny NF najpierw uniósł się pod tekstem matką. Potem rozdarł szaty i zakrzyknął, nie dyskryminuję, wierzcie mi nie dyskryminuję, jam to jedyny sprawiedliwy. Nie dyskryminuję, mimo, że jesteście głupie i umiecie tylko robić awanturki w błotku. Nie dyskryminuję, mimo, że kobiety wszystkie jak jedna nie dotrzymują terminów, a dotrzymujące terminów nie istnieją. Ale nie dyskryminuję, a jako żywo niedotrzymującego terminu faceta nikt nigdy, przenigdy nie widział. Przyjmując to za prawdę, to jedyne logiczne wyjaśnienie to, czego naczelny nie napisał tylko przez grzeczność i dobre wychowanie, że skoro on publikuje tylko diamenty co automatycznie niedoreprezentuje kobiety, ci którzy publikują więcej kobiet publikują chłam, który na łamach NF nigdy by się nie ukazał. To wyjaśnienie pierwsze.
Naczelny nie dyskutował, jeszcze raz: tekst wejściowy nie był napastliwy, zauważył pewne zjawisko i zastanawiał się nad przyczyną. Naczelny ze swojej wysokości oświadczył, niemal na poziomie kazania na górze (naprawdę, wygląda jak pisany przez bota), że on tylko jakość i prawdę ceni, wrzucił jakieś swoje anegdotyczne przeżycia z istotami niedotrzymującymi terminu i strzelił focha. To akurat by mogło wskazywać na wyjaśnienie drugie, że większość kobiet, które mają coś do opublikowania nie wysyła tekstów do NF. I takie możliwe wyjaśnienie znalazło się w tekście matce, jeśli tak, można się zastanowić dlaczego. Bo jeśli tak jest czasopismo odbierane, to może warto by zmienić.

EDIT: nadinterpretowałam niedotrzymujących terminów, przyznaję się bez bicia, nie edytuję, bo mój błąd.
  
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-12-22, 19:04   

Wyczuwam "lekką" nadinterpretację //spell

Nawet jeśli ostatni akapit Rzymowskiego jest w tonie trochę zbyt zadufany.
 
 
ihan 


Posty: 166
Wysłany: 2017-12-22, 19:12   

Ale może spróbujmy jednak podyskutować, dobrze? W tekście matce podane są liczby świadczące, że NF publikuje mniej tekstów autorstwa kobiet niż inne czasopisma/fanziny fantastyczne (jeszcze raz, nie jest to płacz ruchadełek leśnych, że ktoś ich nieopublikował). Zerujemy wpisy naczelnych, jaką widzicie przyczynę? Gdyby wszędzie była znikoma ilość kobiet wyjaśnienie pierwsze, sugerowane, że nie piszą i nie przysyłają tekstów jest mało prawdopodobne. Powyżej podałam dwa inne możliwe powody. A jak Wy to widzicie?
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2017-12-22, 19:12   

ihan, jak cię lubię, tak w zasadzie pozamiatałaś i nie bardzo jest z czym dyskutować. Rzymowski głupi jest i basta. Przyganiał kocioł garnków.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ihan 


Posty: 166
Wysłany: 2017-12-22, 19:22   

No, proszę cię, wpisów na temat, że nie ma dyskryminacji (deklaracji, nie konkretów) i że baby są gupie jest na dwie strony, ale jak próbuję wrócić do tekstu-matki, to nie ma o czym pisać? To w końcu Rzymowski jest głupi i basta czy świetnie odpisał głupim babom? Ilu z wypowiadających się tutaj przeczytało to: https://matkaprzelozona.wordpress.com/2017/12/19/seksizm-nasz-fantastyczny-mysli-luzem/ ?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23082
Wysłany: 2017-12-22, 19:24   

ihan napisał/a:
Ale może spróbujmy jednak podyskutować, dobrze? W tekście matce podane są liczby świadczące, że NF publikuje mniej tekstów autorstwa kobiet niż inne czasopisma/fanziny fantastyczne (jeszcze raz, nie jest to płacz ruchadełek leśnych, że ktoś ich nieopublikował). Zerujemy wpisy naczelnych, jaką widzicie przyczynę? Gdyby wszędzie była znikoma ilość kobiet wyjaśnienie pierwsze, sugerowane, że nie piszą i nie przysyłają tekstów jest mało prawdopodobne. Powyżej podałam dwa inne możliwe powody. A jak Wy to widzicie?

Zatem czekam na literackie #metoo. Czekam na zgłoszenia kobiet, które wysyłały teksty do NF i im odmówiono. Skoro takie larum grają, to na pewno znajdzie się jakaś ofiara dyskryminacji i odezwie się głośno.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2017-12-22, 19:31   

Czytałem. Nie mam czasu wydawać się w szeroką, uargumentowaną dyskusję dlatego jadę skrótem. Chęci w sumie też nie zabardzo bo szkoda owego czasu. Tekstu co do zdania nie pamiętam i nie twierdzę, że jest kompletnie durny ale zawiera sporo błędów logicznych zwanych potocznie naginaniem do tezy tudzież wynikających z jakichś braków autorki. Pomijając to wszystko Rzymowski odpowiedział rozsądnie i z sensem.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2017-12-22, 19:34   

No NF odrzuciła na przykład to :mrgreen:

EDIT: wiem że to dawno temu ale nie mogłam się powstrzymać.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2017-12-22, 19:39   

martva, ale wiesz, że to jest naginanie do tezy i wrzucasz dla jaj? Czy jednak niekoniecznie?

Edition trochę odetchnąłem, ale to nie o to że dawno chodzi a o to kiedy, i że rednaczem był Parowski i co się wtedy działo.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
  
 
 
ihan 


Posty: 166
Wysłany: 2017-12-22, 19:51   

Ale jeśli prawdą jest, że większość kobiet nie przysyła tekstów do NF, bo ma bardzo złą prasę, jaką akcję z ujawnianiem nieopublikowanych tekstów sobie Romulus wyobrażasz? Ma być akcja: nie wysyłałam do NF? Jakaś wartość takiej akcji oprócz utwierdzenia, że łkaja w kącie zamiast pisac i wysyłać? Poza tym, widzę ciągle jest przesuwanie równowagi w kierunku rozżalonych autorek i ich subiektywnych odczuć. Tekst, do którego odsyłam jest pisany z poziomu stwierdzenia zjawiska. A tu uparcie czytam o zhisteryzowanych panienkach.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2017-12-22, 21:11   

A ja w ogóle nie rozumiem po co o tym dyskutować. Tekst (być może) stwierdza jakieś zjawisko i co w związku z tym? Chcesz dyskutować o tezie, żeby osiągnąć... no właśnie - CO? Od samego mieszania herbata nie zrobi się słodka. Możesz apelować do kobiet - piszcie więcej fantastyki! Kobiety do piór! Zrobić plakat propagandowy. I tyle.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-12-22, 21:28   

ihan napisał/a:
Ale jeśli prawdą jest, że większość kobiet nie przysyła tekstów do NF, bo ma bardzo złą prasę, jaką akcję z ujawnianiem nieopublikowanych tekstów sobie Romulus wyobrażasz? Ma być akcja: nie wysyłałam do NF? Jakaś wartość takiej akcji oprócz utwierdzenia, że łkaja w kącie zamiast pisac i wysyłać? Poza tym, widzę ciągle jest przesuwanie równowagi w kierunku rozżalonych autorek i ich subiektywnych odczuć. Tekst, do którego odsyłam jest pisany z poziomu stwierdzenia zjawiska. A tu uparcie czytam o zhisteryzowanych panienkach.


Więcej facetów czyta fantastykę i więcej pisze. To chyba a proste.
Jest więcej słabych pisarzy niż słabych pisarek (fantastyki)
 
 
ihan 


Posty: 166
Wysłany: 2017-12-22, 21:32   

Miałam wrażenie, że od kilkunastu postów raczej jest podziw jak sprytnie JeRzy zripostował o niedyskryminowaniu, ale luz. Szczerze, dziubie mnie ile kobiet pisze fantastykę, ale tak dziwnie, właśnie wydawało mi się, że po to ludzie piszą na forach by dyskutować. Cóż, drugi błąd.
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-12-22, 21:37   

Ale o czym tu dyskutować?
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-12-22, 21:39   

Trojan napisał/a:
Więcej facetów czyta fantastykę i więcej pisze. To chyba a proste.

Bzdury. Więcej kobiet czyta fantastykę, bo po prostu jest więcej kobiet (i kobiet czytelniczek).
Jachu napisał/a:
Możesz apelować do kobiet - piszcie więcej fantastyki!

I widzisz, takie było jedno z przesłań artykułu - dużo osób nie wiedziało, że ot tak można napisać do NF (gdzie pozostałe media miały otwarty proces naboru tekstów).
Więc co robi NF? NF zamieszcza taką samą informację (piszcie do nas) w bardzo brzydkiej formie.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-12-22, 21:59   

Wśród górników też jest więcej kobiet.

I a jakże - wśród informatyków także.

Aha. Czytelniczek Zaćmienia nie uważaj za target Fantastyki.
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-12-22, 22:00   

ihan napisał/a:
Nie dyskryminuję, mimo, że jesteście głupie i umiecie tylko robić awanturki w błotku. Nie dyskryminuję, mimo, że kobiety wszystkie jak jedna nie dotrzymują terminów, a dotrzymujące terminów nie istnieją.

Zapomniałaś jeszcze dodać że histeryzujecie i nadinterpretujecie fakty ;) Co prawda nie wszystkie, ale jak już generalizować to po całości.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2017-12-22, 22:32   

A o czym wy w ogóle rozmawiacie? Serio. W czym problem?
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-12-22, 23:49   

Problem to ma Tixon, trochę problem ma blogerka i kilka osób komentujących.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2017-12-23, 01:19   

Niech se chlapną na uspokojenie i nazot do garów. Wigilia sama się nie zrobi //spell
_________________
Instagram
Twitter
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15573
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2017-12-23, 02:26   

Baby do garów, chłopy na kanapy ;)
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-12-23, 13:04   

KTL włączył się do dyskusji :)
Wyczuwa flejma z odległości 300 km - aczkolwiek tym razem do rzeczy
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2017-12-23, 13:11   

Problem w tym, że Rzymowski nie chce się przyznać do dyskryminowania a przecież pani na blogu mu ładnie wyliczyła, że przecież dyskryminuje.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-12-23, 13:32   

Jednak ostatnie zdanie jego odpowiedzi to nieco chamska generalizacja zahaczająca o seksizm. Jeśli ktoś sprowadza negatywne jego zdaniem zjawisko do jednej płci w całości, tzn. pisze per Panie do kobiet w ogóle, dowodzi, że ma z nimi jakiś problem.

I ok, zgodzę się, że taka dysproporcja w publikowanych tekstach może budzić podejrzenia, ale nic więcej. Nie ma na to żadnych sensownych dowodów. Ktoś zna liczbę tekstów przesyłanych przez każdą płeć? Odsetek tekstów odrzucanych przy podziale na płci?
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2017-12-23, 14:06   

Jaki problem? Chciał być złośliwy. Bardzo zdrowy odruch.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15573
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2017-12-23, 16:06   

Trudno powstrzymać się od złośliwości, gdy niewinnemu człowiekowi robią koło "pióra" --_-
 
 
Dabliu 


Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-12-25, 00:31   

Sporo osób tu deklaruje, że "nie ma o czym dyskutować" lub "temat jest nieinteresujący". Fascynująca jest zatem tak wielka aktywność w tym wątku :P
Kolejna myśl, jaka mi się nasuwa - skoro temat dotyczy kobiet chcących publikować w NF, to nie dziwi mnie, że wydaje się Wam mało interesujący. Gdybyście jednak byli 1. kobietami; 2. wannabe autorami NF, to zapewniam, że temat interesowałby Was nieco bardziej ;)

Co do wpisu Jerzego, to ja Mu chyba jednak nie wierzę :)
Znaczy, nie zrozumcie mnie źle - nie twierdzę, że Jerzy kłamie, pisząc, że nie jest uprzedzony i nie dyskryminuje kobiet. Sądzę natomiast, że może być uprzedzony kompletnie nie zdając sobie z tego sprawy.
Bo wiecie... taka jest natura uprzedzenia, że nie zdajemy sobie z niego sprawy. Mało kto jest aż takim chujkiem, żeby dyskryminować świadomie. Dyskryminujemy najczęściej nieświadomie; w pełni przekonani o własnych czystych intencjach.
Jak w tym powiedzonku: "Uważam, że rasizm jest zły. Jak można dyskryminować ludzi ze względu na rasę? Przecież to nie ich wina, że są z gorszej rasy..." - if you know what I mean.
;)
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15573
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2017-12-25, 02:27   

Skoro tak sobie generalizujemy, pozwolę sobie zauważyć, że za pewnymi stosunkowo nielicznymi wyjątkami, nie tylko fantastyka uprawiana przez niewiasty nie za bardzo wpasowuje się w gusta samczyków. Tak więc nie jest to kwestia dyskryminacji świadomej, bądź nieświadomej, o! Dla przykładu: która z kobiet w Kaczystanie piszących fantastykę zachwyca poza Anną Brzezińską? No właśnie... Tymczasem osobników płci brzydkiej mamy tutaj sporo... Przypadek? Nie sądzę :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13