FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
[UW] Lucius Shepard
Autor Wiadomość
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2012-02-09, 18:57   

Skończyłem zbiorek "Smok Griaule" Sheparda. Więcej napiszę w recenzji, ale ogólnie podobało mi się, choć nie wszystkie opowiadania tak samo.

Wróciłem do "Na krawędzi" (The Great Hangover) - czyli zbiór "esejów" z Vanity Fair drukowanych w latach 2008 - 2009 i dotyczących ostatniego kryzysu. Nazywanie tych tekstów "esejami" to nadużycie. O ile jako taki kwalifikuje się tekst Nialla Fergusona dotyczący rozwoju rynków finansowych i ich niekontrolowanej drogi w przepaść - jak najbardziej można to nazwać esejem. Pozostałe teksty, które przeczytałem - to raczej reportaże z Wall Street. Bardzo przekrojowe, znakomicie napisane i naświetlające przyczyny, przebieg i skutki kryzysu z różnych stron.

Najbardziej spodobał mi się tekst "Spanikowani". Jego "akcja" rozgrywa się już po zapaści. Pokazuje, jak traderzy z Wall Street najpierw szybko się wzbogacili na - nazwijmy to wprost - wielkim szwindlu, a potem im te fortuny szybko uleciały w nicość. Pokazane to jest na przykładzie jednego z dyrektorów banku Lehman Brothers. Facet miał majątek wart około 500 milionów dolarów. Ale sęk w tym, że majątek ten to były głównie akcje banku Lehman Brothers, które otrzymywał w ramach wynagrodzenia. Nie mógł ich sprzedać, ale mógł sobie pożyć mając takie zabezpieczenie.

I pożył. Aż przyszedł krach i akcje warte dotąd 500 milionów dolarów nagle straciły na wartości 60-krotnie. Facet został z zabezpieczeniem w wysokości nieco ponad 8 milionów. Niby kupa kasy. Ale... Jeśli się ma trzy domy, których utrzymanie miesięczne kosztuje łącznie około 300 tysięcy dolarów, śmigłowiec, odrzutowiec i samolot wodny (bo pan nie lubił jeździć samochodem), prowadzi się styl życia godny króla - to nagle te 8 milionów starcza tylko na "waciki" :)

Takich historii jest sporo. Świetnie napisane. Wnikliwe, nieco ironiczne. Czyta się je wspaniale. A ledwie pierwszą część kończę. Bardzo przystępna lektura przybliżająca przyczyny i - przede wszystkim - skutki kryzysu w skali mikro i makro.

Reportaż dotyczący machinacji, które doprowadziły do upadku bank Bear Stearns pokazuje, jak bardzo brak jakichkolwiek regulacji ze strony państwa sprawił, że "wolna ręka" rynku stała się okazją do bezkarnych manipulacji kursem akcji. I jak bardzo giełda jest miejscem dla hazardzistów, a nie uczciwych inwestorów.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-02-12, 11:56   

Skończyłem właśnie Piękną córkę poszukiwacza łusek Sheparda i jestem na tak. Nawet bardzo.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-02-21, 10:30   

Skończyłem Sheparda i śmiem twierdzić, że to jedna z lepszych rzeczy jakie dane było mi przeczytać w UW.
Albo powiem inaczej. Trafiło w moje literackie gusta :)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2012-02-21, 10:43   

Też właśnie czytam i jestem zachwycony. Co prawda dopiero dwa opowiadania za mną, ale "Ojciec kamieni" zrobił na mnie ogromne wrażenie. A najlepsze podobno jeszcze przede mną.
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-02-21, 10:50   

adamo0 napisał/a:
A najlepsze podobno jeszcze przede mną.

Odnoszę wrażenie, że im później, tym lepiej.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2012-02-21, 12:19   

MrSpellu napisał/a:
Skończyłem Sheparda i śmiem twierdzić, że to jedna z lepszych rzeczy jakie dane było mi przeczytać w UW.
Albo powiem inaczej. Trafiło w moje literackie gusta :)


Bardzo mnie to cieszy :) . W następnym roku w UW ukaże się kolejny omnibus utworów Sheparda, w którego skład wejdą Viator, Louisiana Breakdown i A Handbook of American Prayer.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-02-21, 12:22   

AM napisał/a:
W następnym roku w UW ukaże się kolejny omnibus utworów Sheparda, w którego skład wejdą Viator, Louisiana Breakdown i A Handbook of American Prayer.

Nie mogę się doczekać :)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
bimali1 


Posty: 751
Wysłany: 2012-02-21, 13:30   

MrSpellu napisał/a:
AM napisał/a:
W następnym roku w UW ukaże się kolejny omnibus utworów Sheparda, w którego skład wejdą Viator, Louisiana Breakdown i A Handbook of American Prayer.

Nie mogę się doczekać :)

Dla mnie to też jedna z lepszych pozycji w UW i baaardzo pozytywne zaskoczenie.
Chętnie zapoznam się z innymi dokonaniami Pana S.
_________________
no i jestem
widzisz jestem
nie miałem nadziei
ale jestem
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-02-21, 16:38   

AM napisał/a:


Bardzo mnie to cieszy :) . W następnym roku w UW ukaże się kolejny omnibus utworów Sheparda, w którego skład wejdą Viator, Louisiana Breakdown i A Handbook of American Prayer.


Bardzo nas to cieszy. :)
Czy jest szansa na jeszcze więcej utworów Sheparda, tzn. coś więcej (poza w/w omnibusem)?
 
 
xan4
Tatuś Muminków


Posty: 354
Skąd: Silesia
Wysłany: 2012-02-21, 17:04   

Ja jestem na przedostatnim opowiadaniu ze zbioru, pieknym językiem pisane, podoba mi się.

AM napisał/a:
W następnym roku w UW ukaże się kolejny omnibus utworów Sheparda, w którego skład wejdą Viator, Louisiana Breakdown i A Handbook of American Prayer.


a Solaris czasem nie miał w planach jakiegoś best of Sheparda?
_________________
Oddział chwilowo zamknięty
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-02-21, 17:11   

xan4 napisał/a:


a Solaris czasem nie miał w planach jakiegoś best of Sheparda?


Skąd wzięła się ta plotka/przypuszczenie? :shock:
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-02-21, 17:23   

Na Solaris bym nie liczył. Shepard pojawiał się jako propozycja czytelników, Wojtek Sedeńko raczej nie dawał sygnałów, że jest tym autorem zainteresowany. A teraz, kiedy wygląda na to, że zrezygnowali z dokończenia Crowleya i w ogóle seria Rubieże została porzucona już bym nie czekał na tego typu książki wydane przez Solaris. Zostaje liczyć, że wciąż raz na jakiś czas wypuszczą jakąś perełkę (może w końcu będzie kolejny Egan?), ale wygląda na to, że ograniczają się do tej bardziej klasycznej fantastyki. Co ma swoje lepsze (Rakietowe szlaki) i gorsze (McDevitt, Pierumow, Niven) strony.

A "Smok Griaule" jest bardzo fajny. Z UW w ostatnim roku tylko Finch bardziej mi się podobał.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2012-02-21, 18:11   

toto napisał/a:
A teraz, kiedy wygląda na to, że zrezygnowali z dokończenia Crowleya

To jakieś potwierdzone info?
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-02-21, 18:57   

Oficjalnego stanowiska nie widziałem. Ale w wydanie tej książki przez Solaris już nie wierzę. Ale zadam też pytanie na blogu, może WS da jasny sygnał.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2012-02-21, 20:33   

toto napisał/a:
Na Solaris bym nie liczył. Shepard pojawiał się jako propozycja czytelników, Wojtek Sedeńko raczej nie dawał sygnałów, że jest tym autorem zainteresowany. A teraz, kiedy wygląda na to, że zrezygnowali z dokończenia Crowleya i w ogóle seria Rubieże została porzucona już bym nie czekał na tego typu książki wydane przez Solaris. Zostaje liczyć, że wciąż raz na jakiś czas wypuszczą jakąś perełkę (może w końcu będzie kolejny Egan?), ale wygląda na to, że ograniczają się do tej bardziej klasycznej fantastyki. Co ma swoje lepsze (Rakietowe szlaki) i gorsze (McDevitt, Pierumow, Niven) strony.

A "Smok Griaule" jest bardzo fajny. Z UW w ostatnim roku tylko Finch bardziej mi się podobał.


Z tego co wiem, Solaris wyda zbiór opowiadań Sheparda.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-02-21, 20:40   

To by była bardzo dobra wiadomość.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Luinloth 
mała wiedźma


Posty: 508
Skąd: Tichau
Wysłany: 2012-02-22, 19:00   

Ja też czytam Sheparda, bo dostałam w prezencie :) A akurat skończyłam Dicka, więc bardzo przyjemnie mi się to złożyło.
Przeczytałam na razie 3 opowiadania i wszystkie mi się podobały, czyta się miło. Ojca kamieni posądzałam na początku o bycie po prostu opowiastką kryminalno-sądową osadzoną w świecie fantasy, dlatego to opowiadanie tym bardziej mnie zaskoczyło swoją złożonością. Książka jest napisana świetnym językiem zachęcającym do czytania i wciągnęła mnie niesamowicie - chyba na mnie też smok ma jakiś tajemniczy wpływ.
_________________
spiral out, keep going.

lovage.soup.io
https://www.facebook.com/kotekkwasotek - Rękodzieło z krainy psychodelii
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2012-02-22, 19:42   

Oj ma, oj ma. Ja muszę się wręcz powstrzymywać od czytania żeby za szybko nie skończyć ;)
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2012-02-23, 07:25   

toto napisał/a:
To by była bardzo dobra wiadomość.


Inaczej chyba być nie może. Na początku stycznia agent przesłał mi listę opowiadań i zapytał czy nie będzie mi przeszkadzało, jeśli sprzeda je Solarisowi. Wybór jest bardzo dobry, więc jest na co czekać.
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2012-02-23, 20:52   

Romek zrecenzował najnowszą pozycję z Uczty Wyobraźni :mrgreen: Miłej lektury!

(Edit by T)
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2012-02-29, 15:00   

Przez nawał obowiązków dopiero skończyłem Smoka Graiule'a.
O samych wrażeniach pisałem wyżej - genialna rzecz.
Tylko zakończenie pozostawia niedosyt [spojler]:myślicie, że to rzeczywisty koniec smoka? Już raz go w końcu zabili i się odrodził. To czemu po zabiciu swojego ludzkiego awatara by nie miał? Z chęcią wróciłbym jeszcze do Griaule'a.
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-03-01, 18:19   

Będą spojlery ze "Smoka Griaule'a".

adamo0 napisał/a:
Tylko zakończenie pozostawia niedosyt [spojler]:
Jeśli dobrze pamiętam to z urodzeniem się Jeffego zniknęła czaszka Griaule'a, ale nie wiemy, co stało się z resztą "relikwi". Wcześniej było wspomniane, że rozczłonkowanie i rozniesienie części Griaule'a po całym świecie było wręcz jego wolą, bo dzięki temu zyska wpływ na cały świat, nie tylko na mieszkańców doliny Carbonales, więc niby jest to jakaś przesłanka za tym, że Griaule może się jeszcze w jakiś sposób pojawić na świecie. Jednak słabość Jeffego będącego "owocem" czaszki (największej zachowanej części Griaule'a) raczej daje do zrozumienia, że z pozostałych części Griaule już nie będzie w stanie się odrodzić. Furtką do powrotu do tego świata są raczej dziury między poszczególnymi nowelami lub dziecko Magali i Griaule'a (spłodzonego przez Hatę). Ale sam wątpię w powrót do doliny Carbonales. Myślę, że nie bez przyczyny Shepard przeniósł akcję do gdzieś w Ameryce Łacińskiej.




Po zawodzie jakim był "Wydrążony człowiek / Muza ognia" Simmonsa - nie poczułem tych tekstów, "Wydrążony człowiek" blednie przy "Umierając żyjemy" Silverberga, a "Muza ognia" jest niestety bezpłciowa, dopiero końcówka ratuje ten tekst - wracam do Lema. Tym razem padło na powtórkę "Powrotu z gwiazd".
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2012-03-01, 19:02   

Spojlery ze smoka Griaule'a: Na facebooku mam Sheparda (:-D) w znajomych i postanowiłem sobie do niego napisać z pytaniem czy to już definitywny koniec opowieści o smoku. Dostałem opowieść, że jest w trakcie pisania kolejnego opowiadania, jednak ma wątpliwości co do tego czy po ewentualnym skończeniu (nie wie nawet czy skończy pisać) je opublikuje. Podświadomie dał do zrozumienia, że te furtki, które pozostawił sobie Griaule na powrót, mogą rzeczywiście sprawić, że czytelnicy wrócą do Carbonales ale nie dał gwarancji, że tak się rzeczywiście stanie. Czyli trzeba czekać :-)
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-03-01, 19:24   

No to sobie wymyśliłem :badgrin:
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-03-01, 20:10   

AM napisał/a:


Z tego co wiem, Solaris wyda zbiór opowiadań Sheparda.


Solaris nie chce się do tego przyznać, więc tak naprawdę wygląda na to, że póki co transakcja nie została ubita. ;)
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-03-02, 08:14   

Tixon, jak już przenosisz posty, to nie zostawiaj sierot.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-04-08, 00:02   

Daj znać co zostawiłem ;)

Skończyłem Smoka Griaule, jestem na tak ale nie bardzo wiem czemu. Trudno mi zdefiniować, co w opowiadaniach jest takiego, że mi podpasywały. No niby mamy smoka, ale on leży i zazwyczaj się nie rusza. Głównymi bohaterami są ludzie z problemami. Prawdopodobnie nimi manipuluje, jednak ile jest w tym rzeczywistego wpływu Griaule, a ile samousprawiedliwień samych ludzi - to ciekawa kwestia.
Opowiadania są odrobinę niepokojące (chociaż z powodu ciągłych wzmianek o tym, jak to ludzie odczuwają wpływ smoka, trochę się to trywializuje) oraz - co się chwali - zaskakujące. Cienka granica oddzielająca światy sprawdza się tu bardzo dobrze - daje pewne poczucie dezorientacji, zagubienia, tajemnicy na wyciągniecie ręki.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2012-04-10, 09:33   

Jestem po lekturze Griaule'a i niniejszym dołączam Sheparda do grona moich ulubionych autorów:) Nie wszystkie teksty podobały mi się tak samo (ostatni szczególnie odstaje przez za dużą dosłowność, choć ma świetny klimat), ale podoba mi się konsekwentne rozwijanie koncepcji, styl i sam pomysł.

Mam tylko jedną wątpliwość: czy akcja Domu Kłamcy rozgrywa się przed czy po Człowieku, który pomalował smoka Griaule'a? Pozostałe teksty ułożone są w porządku raczej chronologicznym, a tu jest pewna sprzeczność tzn. po swojej rzekomej śmierci Griaule płodzi potomka, mimo że w powszechnej świadomości pozostaje martwy aż do wydarzeń opisanych w finale kolejnego tekstu. O co w tym chodzi?
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-04-10, 16:17   

AM napisał/a:
Tomasz napisał/a:
AM napisał/a:
Jeszcze w tym roku nadprogramowa książka w UW :) . Omnibus Sheparda, w którego skład wejdą The Man Who Painted the Dragon Griaule, The Scalehunter's Beautiful Daughter, The Father of Stones, Liar's House, The Taborin Scale.


Ogromnie się cieszę. Jakoś mam wrażenie, że pomysł na Sheparda się pojawił, tudzież został wyciągnięty na wierzch z mroków wielkich planów przez pytanie o niego mojej skromnej osoby. :) Czy mogę mieć takie złudzenia i radości? :)


Pewnie, że tak :) . Uwielbiam Sheparda, ale z nie brałem go pod uwagę, nie wiem dlaczego. Potrzebowałem impulsu...


Nie żebym się chwalił, ale miło mieć w tym jakąś zasługę.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2012-04-22, 18:39   

Połowa opowiadań podobała mi się bardzo, druga - mniej (raziło mnie brak pewnych, wydawałoby się, istotnych wytłumaczeń). Natomiast wszystkie zaczynały sie genialnymi stylistycznie wstępami, przed którymi padam plackiem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13