Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Dyplomacja
Autor Wiadomość
Wulf 
wilczy błazen

Wysłany: 2007-11-10, 14:36   Dyplomacja

Dyplomacja bywa nazywana sztuką przemawiania do psa tak długo, aż gotowy będzie kaganiec. Bywa też nazywana sztuką mówienia "spierdalaj", tak by osoba do której się to mówi, się na drogę cieszyła.

Jest ona podstawą aktywności państwa na arenie międzynarodowej. Zarówno w stosunkach bilateralnych, jak i regionalnych, a nawet globalnych.

Jakie jednak powinny być jej wyznaczniki? Obecnie w sumie operuje się dalej XIX wiecznymi pojęciami, lekko tylko zmienionymi przez istnienie organizacji międzynarodowych. A jak będzie w przyszłości? Czy czasem dyplomacja nie zamieni się w inną formę? Czy obecne negocjacje międzypaństwowe nie zostaną zastąpione przez relacje biznesowe? A może dyplomacja będzie dotyczyć kontaktów regionu (np UE) z regionem (np WNP)? :)

dworkin 

Wysłany: 2013-07-03, 12:07   

Nie wiedziałem, gdzie to dać. Ostatecznie wybrałem ten temat. Chodzi o: http://wiadomosci.gazeta....4212408.html#MT

Cytat:
Ambasador Boliwii przy ONZ określił przeszukanie samolotu Moralesa "aktem agresji" i złamaniem prawa międzynarodowego. Zapowiada złożenie skargi do Sekretarza Generalnego. Samolot prezydenta musiał lądować w Wiedniu, bo Francja i Portugalia niespodziewanie cofnęły pozwolenie na przelot nad ich terytorium. Podejrzewano, że na pokładzie lecącej z Moskwy maszyny jest - oprócz Moralesa - także Edward Snowden. - Nie pozwolę im przeszukać mojego samolotu. Nie jestem złodziejem - grzmiał Morales.

Między narodowe układy, czyli kto - komu, właśnie zostały obnażone przed światem. Po lekturze tego artykułu stwierdzenie "na pasku USA" zdaje się wcale nieprzesadzone. Nie sądziłem, że USA są w stanie aż tak dalece wpłynąć na zachód Europy.

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2013-07-03, 12:08   

Dworkinie, ja to wrzuciłem w Hamerykę :D

Odpowiedz do tematu