FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Mark Hodder
Autor Wiadomość
Kalevala 
primordial


Posty: 281
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-03-05, 21:16   Mark Hodder

Mark Hodder - angielski autor powieści steampunkowych, na stałe mieszkający w Hiszpanii. Autor trylogii Burton & Swinburne, w której skład wchodzą:
"Dziwna sprawa skaczącego Jacka" (2010) - uhonorowana Nagrodą Philipa K. Dicka
"Zdumiewajaca sprawa Nakręcanego Człowieka" (2011)
"Expedition to the Mountains of the Moon" (2012) - nie wydana do tej pory w Polsce.
Napisał także opowiadanie "Blood of the Land" (2012).
Skończył kulturoznawstwo. Nota "O autorze" w "Skaczącym Jacku" podaje: "Mark Hodder pisał dla BBC, był redaktorem, dziennikarzem, twócą witryn internetowych, pracował we wszystkich tradycyjnych i elektronicznych mediach Londynu. Niemal całe jego zawodowe życie jest związane z tym miastem."


Twórczość Marka Hoddera jest dla mnie jedną z pierwszych wprowadzających mnie w świat steampunku. Uwielbiam duet głównych bohaterów, czyli wszechstronnego podróżnika Francisa Burtona i małego poetę Algernona Swinburne'a. Bardzo podobają mi się wizje autora dotyczące parowych wynalazków oraz eksperymentów eugenicznych alternatywnej wersji epoki wiktoriańskiej (której jednak w powieści tym mianem ochrzcić nie pasuje). Nie mam pojęcia, na ile te pomysły są oryginalne - jestem nowicjuszką jeśli chodzi o ten podgatunek, wiec nie mam prawie żadnego porównania.
Autor świetnie wykorzystuje też postaci i wydarzenia historyczne, oraz legendy i opowieści XIX-wiecznego Londynu, zgrabnie modyfikując je dla potrzeb swoich powieści.
Z niecierpliwością oczekuję na trzeci tom cyklu.

Czy jest tutaj jeszcze ktoś, kogo zainteresowały utwory tego pisarza?
 
 
Shadowmage 


Posty: 3215
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-03-05, 23:23   

Fajne rozrywkowe powieści. Na Katedrze i moim blogu wiszą recenzje dwóch pierwszych tomów. Może trochę za bardzo wchodzi w gadzeciarstwo, ale w sumie mi to nie przeszkadza, bo większość steampunku na tym polega. Hodder przynajmniej robi to z rozmachem.
_________________
 
 
Kalevala 
primordial


Posty: 281
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-03-06, 13:04   

No tak, rozmach to on chyba ma, a wyobraźnię już na pewno. Czasem zatrzymywałam się przy niektórych wynalazkach i po prostu zaczynałam się śmiać (kaktusowa broń, na przykład). Ale to raczej w pozytywną stronę :mrgreen:
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-03-16, 22:23   

Shadowmage napisał/a:
Fajne rozrywkowe powieści. Na Katedrze i moim blogu wiszą recenzje dwóch pierwszych tomów. Może trochę za bardzo wchodzi w gadzeciarstwo, ale w sumie mi to nie przeszkadza, bo większość steampunku na tym polega. Hodder przynajmniej robi to z rozmachem.

Dokładnie tak. Co prawda w 'Dziwnej sprawie Skaczącego Jacka' wyraźnie widać, że to książka debiutanta - na wierzch wyłażą nici, którymi Hodder zszywał fabułę, niektóre wydarzenia mające popchnąć ją w odpowiednim kierunku nie do końca trzymają się kupy. No i z pulpowością trochę przesadza, im bliżej końca. Ale to mimo wszystko kawał przyzwoitego niezobowiązującego czytadła. Świetny komiks by można na bazie 'Dziwnej sprawy...' zrobić.
'Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka' jeszcze przede mną.
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13186
Wysłany: 2013-03-16, 23:12   

Co się nie trzyma kupy?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-03-16, 23:19   

Konkretnych przykładów nie pamiętam, ale momentami odnosiłam wrażenie, jakby Hodder wyciągał pewne rzeczy z rękawa, by na szybko załatać prującą się fabułę.
No i w podróże w czasie wkradły się logiczne zgrzyty typu 'po co przeniósł się tam, a nie gdzie indziej, gdzie mógłby załatwić sprawę szybciej' (tu niestety też nie pamiętam konkretów, ale rozwinę, jak sobie książkę odświeżę). Ale podróże w czasie generalnie trudno poprowadzić tak, by tego typu problemów w pełni uniknąć.
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13186
Wysłany: 2013-03-16, 23:23   

Skąd pomysł, że fabuła się pruje?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-03-16, 23:27   

Stąd, że czasem bohaterowie zachowywali się inaczej, niż nakazywałaby logika, bo musieli pójść tam, gdzie kazał im Hodder, by poprowadzić fabułę w odpowiednim kierunku. Jak już wspominałam - chętnie rozwinę, jak przypomnę sobie szczegóły. To zgrzyty na tyle mało istotne dla całościowego wydźwięku, że uciekły mi z pamięci, pozostawiając po sobie tylko ogólne wrażenie.
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
Kalevala 
primordial


Posty: 281
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-04, 14:15   

30 sierpnia wychodzi "Wyprawa w Góry Księżycowe" :)
 
 
nosiwoda 


Posty: 522
Wysłany: 2013-07-04, 14:35   

Hodor! Hodor!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13