FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Paweł Majka
Autor Wiadomość
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-07-24, 09:15   Paweł Majka

Autor ten, choć jest stałym bywalcem forum DOF, nie dorobił się jeszcze swojego tematu na ZB, czas zatem lukę tę uzupełnić. Debiut w długiej formie jeszcze przed nim, ale ma na koncie kilka zacnych opowiadań, m.in. Oko Cyklonu, Noc dla ślepych Władców, Pseudaki czy Grewolucja. Moim zdaniem jeden z najciekawszych rodzimych pisarzy, z tych, którzy opublikowaną powieść mają jeszcze przed sobą (Pytam: Kiedy zapowiadana od jakiegoś czasu przez Powergraph space opera?). Znacie? Lubicie?

Do założenia tematu zainspirowała mnie lekko spóźniona lektura Grewolucji z NF 5/2013 - dobre, bardzo pomysłowe i kilkuwarstwowe opowiadanie w klimacie uwspłcześnionego cyberpunka, ale i z pewnym zacięciem socjologicznym. Naprawdę dobry tekst, jeden z ciekawszych z tego, na co miałem okazję trafić w ostatnich NFach. Kto jeszcze czytał?
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-07-24, 09:21   

W dawnych czasach pisywał w sieci humoreski fantasy o Kwoce i Buhaju. Sympatyczne to strasznie było.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-07-24, 09:52   

Znam i lubię tak autora jak i jego opowiadania. Grewolucja jeszcze przede mną, ale tak Pseudaki jak i Oko cyklonu podobały mi się bardzo. Czas chyba poszperać w sieci za resztą Agrafkowych form krótkich.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2013-07-24, 20:21   

Pseudaki są bardzo dobre, Grewolucja - rewelacyjna: jednocześnie aktualna i profetyczna. No i pełna intuicyjnych neologizmów. Opowiadania o Kwoce i Buhaju mam nawet gdzieś na dysku zapisane, do powtórki w dowolnej chwili.
BTW, nie zapomnę konfuzji, w jaką wpędziło mnie "odkrywanie" właściwego nazwiska autora - na początku pogubiłam się kompletnie. :)
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
  
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4475
Skąd: fnord
Wysłany: 2013-07-25, 19:31   

Pseudaki - bardzo ok, Grewolucja - cymes. Jak czytam teksty Majki to z początku mam wrażenie że to taki Dukaj klasy B, ale teksty wybraniają się z tego odruchowego niesprawiedliwego przyrównania. Kibicuje autorowi i liczę na więcej tekstów na modłe Grewolucji.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2013-07-25, 20:39   

Ł napisał/a:
Jak czytam teksty Majki to z początku mam wrażenie że to taki Dukaj klasy B

O właśnie, dobrze to nazwałeś, też zawsze mam takie wrażenie na pierwszych stronach.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
agrafek

Posty: 9
Wysłany: 2014-02-17, 08:07   

Ciut autoreklamy.

Rozpoczęła się już sprzedaż przedpremierowa mojego "Pokoju Światów". To nie jest space opera od Kosików, ale niespodziankowy drobiazg (mniej więcej 1/3 objętości tamtej space opery, czyli zaledwie nieco ponad 600 tys. znaków). Emil "Rheged" Strzeszewski napisał o tej powieści następująco:

Pokojem światów Paweł Majka udowadnia, że znakomicie rozumie popkulturę. Wie, co ludzie chcieliby czytać. Co ważniejsze - wie, jak o tym pisać. Jego książka to rozrywka dla tych, którzy potrafią docenić zgrabną historię, doskonały język, a także poczucie humoru. Jednej rzeczy brak Pokojowi światów - na szczęście. Brak jest bowiem banalności.

Przedpremierowo, a zatem taniej, można "Pokój światów" kupić tu - http://madbooks.pl/sa/0/0.../0/0/1/0/0.html.

Oficjalna premiera nastąpi na Pyrkonie, tam będzie też można znaleźć wersję twardookłądkową książki.

O czym to jest?
To powieść przede wszystkim przygodowa. Zilustrować może ją taki obrazek:
Wielkolud, sztucznie stworzony bóg i jego adoptowana córka, a oprócz nich także: cygańska czarownica i opętany najemnik oraz ich zleceniodawca z innej bajki wędrują sterowcem z Krakowa nad Ukrainę. I prawie każdy - czy jest siepaczem konkurencyjnej korporacji, czy demonem na usługach państwa-boga, czy zwyczajnym czarnoksiężnikiem z przerostem ambicji - stara się ich powstrzymać.

W kontekście Waszej rozmowy dodam, że choć to wesoła powieść przygodowa, czasem mruczałem pod nosem "a niech, to, z tym Dukajem" i w połowie pisania zmieniałem trochę koncept, gdy uświadomiłem sobie, że już jedna powieść o wyprawie na Syberię, gdzie stało się coś, co zmieniło ziemską fizykę, powstała.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2014-02-17, 08:42   

Od siebie dodam, że przy lekturze świetnie się bawiłem :)
_________________
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2014-02-17, 23:26   

agrafek napisał/a:
Oficjalna premiera nastąpi na Pyrkonie, tam będzie też można znaleźć wersję twardookłądkową książki.


Normalnie twardookładkowa też będzie do nabycia czy tylko na Pyrkonie?
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
agrafek

Posty: 9
Wysłany: 2014-02-18, 08:42   

Normalnie też będzie, ale dopiero od premiery podczas Pyrkonu. W pierwszym rzucie idzie tylko miękka okładka +ebooki.
 
 
Misiel


Posty: 483
Wysłany: 2014-03-17, 23:13   

Pokoj swiatow trafi do "normalnej" dystrybucji? Wiecie, Empik, Matras, Aros... Probowalem tez zamowic ksiazke w malych ksiegarenkach, ale nie bylo opcji.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2014-03-17, 23:34   

A tu? --> http://madbooks.pl/pokojswiatowpawelmajka
 
 
Misiel


Posty: 483
Wysłany: 2014-03-18, 09:11   

Z opcja paczkomatu wyszloby drozej niz cena okladkowa. Odzwyczailem sie, dlatego pytam o alternatywy.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2014-03-18, 16:22   

Misiel napisał/a:
Z opcja paczkomatu wyszloby drozej niz cena okladkowa. Odzwyczailem sie, dlatego pytam o alternatywy.


Przypuszczam, że Madbooks jest najlepszą opcją. Przynajmniej na obecną chwilę. //mysli
 
 
Misiel


Posty: 483
Wysłany: 2014-03-18, 16:44   

No, no, dlatego moje pytanie dotyczylo tego czy w przyszlosci cos sie zmieni. Recenzje sa niezle, wiec na pewno chcialbym przeczytac, ale nie na tyle, zeby robic specjalne zamowienie.
 
 
Gorombas 

Posty: 38
Wysłany: 2014-03-20, 08:09   

Ł napisał/a:
Pseudaki - bardzo ok, Grewolucja - cymes. Jak czytam teksty Majki to z początku mam wrażenie że to taki Dukaj klasy B, ale teksty wybraniają się z tego odruchowego niesprawiedliwego przyrównania. Kibicuje autorowi i liczę na więcej tekstów na modłe Grewolucji.

Czytałem oba :) - zaprawdę powiadam, zacna to lektura
_________________
Sci-Fi
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2014-10-02, 14:41   

Skończyłem Dzielnicę obiecaną. I powiem tak: trudne są dobrego początki.
Od razu zaznaczam, że żadnego innego Metra nie czytałem i nie planuję, aż do możliwej kontynuacji ww tytułu.
Początek może zdawać się nieco zbyt przewidywalny, zbyt prosty. Trochę taki YA, z lekkimi wrzutami na temat zachowań grup zamkniętych, izolowanych. Ale z czasem robi się coraz lepiej, bo ani bohaterowie nie są superherosami, ani koniunkcje ich wiodące nie zdają się zbyt korzystne. Do postaci przez siebie stworzonych (lecz nazwanych czasem mianem kolegów "po klawiaturze") Agrafek zbytnio się nie przywiązuje a zakończenia żadnym sposobem nie idzie nazwać chepiendem.

Nie czytaliście? to tylko waszawina.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Fenris
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-11, 18:13   

Odpaliliśmy małe "all-in-one" na temat Pokoju światów:

https://www.facebook.com/...516383098516748
 
 
Fenris
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-14, 11:02   

Informacja na temat kontynuacji "Pokoju światów":

https://www.facebook.com/...07?notif_t=like
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2015-09-24, 18:31   

O, jest temat.

"Niebiańskie pastwiska" - wow. Nieźle skrojona space opera z ambicjami. I nie jest to początek cyklu(?). Powieść bardzo obszerna, pełna pomysłów i świetnie wykonana. Aż żal, że na weekend wyjeżdżam i nie będzie czasu czytać.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-09-24, 19:11   

autor twierdzi, że po to to takie długie, żeby nie musiał pisać kontynuacji, i że ma w planach dwie, odrębne space opery, jak dobrze zrozumiałem, już się chyba odrobinę piszą
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2015-09-24, 19:24   

Coraz bardziej mi się podoba :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-02, 15:39   

Moja ocena Niebiańskich pastwisk

http://szortal.com/node/8453
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2015-10-08, 17:07   

To i ja dorzucę swoją: http://katedra.nast.pl/ar...skie-pastwiska/
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-11-30, 19:31   

Pokój Światów Niestety rozczarowanie. Barokowy przepych i przeładowanie cudownością i magią wszelaką na dłuższa metę nuży, to tak jakby opowiedzieć 272 dowcipy o Jasiu, jeden za drugim, już gdzieś koło dwudziestego siódmego jest nudno i przykro. Fabuła nie poprawia sytuacji, to w zasadzie chodzenie od lokacji do lokacji i pokonywanie coraz bardziej kuriozalnych przeszkód przy pomocy coraz bardziej kuriozalnych sposobów. Pierdyliard nawiązań i odniesień do szeroko rozumianej popkultury nie jest niczym szczególnym, znów przesada i znów nuży. Czasem coś celnego rozśmieszy, czasem jakaś postać zaskoczy oryginalnym pomysłem. Ale to za mało. Raczej nie sięgnę po kontynuację jeśli kiedyś zaistnieje, a wygląda na to, że i owszem. Najsłabsza rzecz Pawła jaką zdarzyło mi się czytać, strasznie mnie zmęczyła.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2015-12-01, 10:33   

Uff, czyli się nie myliłem i to dobra książka jest :mrgreen:
_________________
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-12-01, 11:05   

Nie czytaj w takim razie Niebiańskich pastwisk. To świetna książka jest. Nie spodoba Ci się.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-12-01, 11:31   

Fidel-F2 napisał/a:
Nie czytaj w takim razie Niebiańskich pastwisk. To świetna książka jest. Nie spodoba Ci się.


właśnie wczoraj zakupiłem :)

Shadowmage - bo to niezła książka jest(tzn. pokójŚ), warto przeczytać - choć głęboko osadzona w pierdyliardzie kontekstów - jednemu się to spodoba (mi) innemu nie (Fidel) - choć często mamy zbieżna pogląda na knigi.


za pamięci, Fidel - nie czytaj Player One, to też książka w kontekście do "" a nawet chyba bardziej niż PokójŚ
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-12-01, 12:42   

Trojan, nie zrozumiałeś. Mi nie przeszkadzają nawiązania (pojęcie kontekstu jest tu używane mocno na wyrost jeśli nie wprost błędnie), a wręcz przeciwnie, lubię je. Ale jeśli coś z tego wynika oprócz tego, że autor i czytelnik stwierdzą wspólnie, że oglądali dość pusty i płaski, choć satysfakcjonujący rozrywkowo film w rodzaju Ocean's eleven.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2015-12-01, 13:58   

To po prostu fajna rozrywkowa proza. Sporo pomysłów, lekko zwariowanych, z fabułą rodem z gry komputerowej. Chyba Fidel nastawiał się na coś całkiem innego. A tymczasem to bardzo fajna rozrywka, dobrze napisana, z barwnymi, choć nieskomplikowanymi postaciami. Ja tam miałem dużo przyjemności podczas czytania. I pomysł na świat, z tymi niesamowitościami i nagromadzeniem magii, postaci legendarnych, Marsjan itd. przypadł mi do gustu.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 14