FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Paweł Majka
Autor Wiadomość
Misiel


Posty: 483
Wysłany: 2015-12-01, 14:10   

Nie wiem na co nastawiał się Fidel, ale ja oczekiwałem dokładnie takiej lektury, jaką opisujesz powyżej, a jednak skończyłem z odczuciami identycznymi jak te Fidela. Przywołanie 272 dowcipów o Jasiu w kontekście "Pokoju światów' jest nad wyraz celne.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-12-01, 17:08   

Fidel na nic się nie nastwiał. A od powtarzania, że książka jest fajna, fajności jej nie przybędzie. Nie twierdzę, że to kompletna katastrofa, ale że rzecz mocno nudna.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2015-12-27, 23:55   

Mitologia Słowian, ich wierzenia, klechdy i obyczaje są niezwykle bogate, pełne pięknych opowieści oraz wspaniałych bohaterów. Wydawałoby się więc, że pisarze winni często sięgać do tak zasobnego źródła inspiracji. Jednak w polskiej fantastyce zdarza się to stosunkowo rzadko, a niemal do wyjątków należy wykorzystanie ludowych podań i legend w utworach SF. Tak właśnie postąpił Paweł Majka, autor „Pokoju światów “.

Choć „Pokój światów” jest debiutem powieściowym Majki, trudno mi patrzeć na autora, jak na debiutanta. Od kilku lat drukiem okazują się jego opowiadania, uzyskując bardzo wysokie oceny zarówno czytelników, jak i krytyków. Jedno z opowiadań wydanych w 2013 roku zostało nominowane do nagrody Zajdla, dlatego też z niecierpliwością oczekiwałem na powieść.

„Pokój światów” to książka niezwykła już na poziomie konwencji – mieszanka historii alternatywnej, fantastyki naukowej i nieco rpgowego w stylu fantasy. To jednak nie koniec gatunkowych miksów na poziomie fabuły, mamy bowiem do czynienia z westernem, horrorem, powieścią awanturniczo-przygodową oraz powieścią psychologiczną. Paweł Majka w mistrzowski sposób miesza konwekcje i schematy, bawi się nimi doskonale, wykorzystując je do swoich potrzeb. Całość jest niczym waza, która, choć sklejona z wielu drobnych kawałków, nie ma na swej powierzchni widocznych pęknięć czy rys.szuler_portret

Fabuła jest spójna i logiczna a warstwa koncepcyjna wiarygodna. Ci czytelniczy, którzy lubują się w wyszukiwaniu popkulturowych smaczków, bądź ukrytych odniesień do innych tekstów kultury, powinni być zachwyceni.

Niesłychanie mocną stroną „Pokoju światów” są jego bohaterowie. Książka pełna jest silnych, dobrze zarysowanych i ciekawych postaci, nie jest więc teatrem jednego aktora, mimo że posiada wyraźnie określonego głównego bohatera. Choć wiele z postaci w powieści to ewidentne archetypy, jednocześnie udaje im się zachować oryginalność i niepowtarzalność. Wykorzystanie pewnych szablonów nie przeszkodziło autorowi w uczynieniu protagonistów niezwykłymi indywidualnościami. Każdy posiada swoją (często) mroczną historię, co sprawia, iż każdy z nich mógłby być bohaterem osobnej opowieści.

„Pokój światów” to powieść szczególnie godna uwagi, wręcz wyjątkowa w polskiej fantastyce. Zdecydowanie polecam
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-12-28, 00:29   

nice try
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-12-28, 07:55   

Uwierzyłbym, gdybym nie czytał.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2015-12-28, 08:54   

Aż tak Wam się nie podobało? Dziwie mnie to przyznam
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-12-28, 09:07   

Toudisław napisał/a:
Aż tak Wam się nie podobało? Dziwie mnie to przyznam

mi się podobał, prawie że dokładnie z tych powodów
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-12-28, 09:13   

Ot, przygodówka dla fanów rpg-ów. Jestem na to za stary (bo od dawna już nie gram) lub za młody (bo jeszcze nie wracam do dziecięcych rozrywek z sentymentem). Można przeczytać, ale po wszystkich och i ach, nagrodach można było spodziewać się dużo więcej. Można przeczytać i od razu zapomnieć.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2015-12-28, 09:49   

You Know My Name, Jak podobało ci się oko cyklonu to w Smokopolitan jest wydanie w odcinkach w trochę zmienionej wersji ( rozbudowanej )

Co do PŚ to dla mnie to naprawdę dobra powiesć choć zgadzam się co do jej RPGowosci
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-12-28, 10:04   

Toudisław napisał/a:


Co do PŚ to dla mnie to naprawdę dobra powiesć choć zgadzam się co do jej RPGowosci


nie da się ukryć - sięgnij po PlayerOne /Ernest Cline - w pewnym sensie podobne
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2016-06-16, 15:20   

Dzielnica obiecana W zasadzie wszystko to samo co u Głuchowskiego tylko lepiej. Lepiej literacko, lepiej fabularnie, o wiele lepiej jeśli idzie o logikę i związki przyczynowo-sutkowe. Paweł ma bogatszą wyobraźnię i przesłanie jakie wynika z jego książki ma więcej sensu niż oryginał. Jedyną wadą to wynikająca z franczyzy konieczność trzymania się schematu prostej rozrywkowej przygodówki. Czytałem z przyjemnością.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2016-09-18, 19:27   

Paweł z kolejną nagrodą. Właściciwie tylko gratulować. Nagrodą zresztą zasłużoną. Niebiańskie pastwiska to jedno z najlepszych jak nie najlepsze SF od lat.W Polsce nikt tak nie piszę. Pozostaje czekać na kolejne książki Pawła.
Mnie cieszy jak wszechstrony to twórca. BBbo i Fantasy i SF i postapo. Widać, czuje się dobrze w każdym klimacie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 14