FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Postapokaliptyczne fantasy
Autor Wiadomość
Silas

Posty: 6
Wysłany: 2020-02-12, 12:21   Postapokaliptyczne fantasy

Nie wiem, czy taki podgatunek nawet oficjalnie funkcjonuje, ale koncepcja, o jakiej myślę, jest dość prosta - zagłada świata nie dyskryminuje i może dotknąć zarówno korpo-grubasa z Nowego Jorku, jak i brodatego rezydenta magicznej wieży Nibylandii.

Jakiś czarodziejski armagedon, który totalnie zdezorganizował zastany porządek, wyniszczająca wojna dwóch państewek, demoniczne plagi, zemsta bogów... Powody kataklizmu są mi obojętne, mogą być naprawdę różne.

Szukam pozycji, które przebierają te dość dobrze znane motywy upadku cywilizacji w sztafaż fantasy.

Czytał ktoś coś w tych klimatach?
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7104
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2020-02-12, 12:42   

Powiedziałbym że Kraken China Miéville, jest i magia i apokalipsa, nawet więcej niż jedna :badgrin:
Od biedy Pan Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza
Jak się zastanowić to nawet Cykl Ambergris Jeffa VanderMeera
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1618
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-02-12, 12:53   

Nie wiem czy nie wsadziłbym w taką konwencję cyklu o Morgaine C.J.Cherrych.
Światy (bo w każdej części jest inny) staczają się, bo tytułowa Morgaine, a wcześniej inni przed nią, niszczą połączenia pomiędzy tymi światami, co wywołuje mniejszą lub większą apokalipsę. I tak jak sama cywilizacja Morgaine i to jak działają te połączenia między światami, to dla mnie prototyp Stargate (podobieństwa walą po oczach), tak same światy jakie odwiedza bohater z Morgaine, to już takie średniowiecze (magii chyba za bardzo tam nie było, dlatego nie jestem pewien czy to faktycznie typowe fantasy). Chyba nawet drugi tom, to świat który ewidentnie chyli się ku upadkowi, trzeba nawet uciekać z niektórych rejonów bo oceany zalewają itp. Rycerze się staczają na dno, honor zanika, podział klasowy jest utrzymywany ostatkiem sił itp.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-02-12, 13:12   

Klasyczne postapo to w zasadzie chleb powszedni RPG fantasy; masz tam światów postapokaliptycznych od metra i ciut (Earthdawn, Dark Sun, Numenera, nawet w Forgotten Realms co pięc minut upada jakaś cywilizacja - w końcu skądś muszą się brać te wszystkie ruiny do eksplorowania). Upadek cywilizacji to w zasadzie też typowy wątek w fantasy, tyle że zazwyczaj akcja dzieje się już sporo po fakcie i zdążył już powstać jakiś nowy ład (nawet u Ojców Założycieli gatunku to się wybija, u Tolkiena mamy zniszczenie Beleriandu w Pierwszej Erze, u Howarda zagładę Atlantydy czy upadek Acheronu). Ale jeśli interesuje Cię postapo w stylu Mad Maxa z mieczem, to już trzeba się trochę bardziej naszukać.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Silas

Posty: 6
Wysłany: 2020-02-12, 13:27   

Stary Ork napisał/a:
Upadek cywilizacji to w zasadzie też typowy wątek w fantasy, tyle że zazwyczaj akcja dzieje się już sporo po fakcie i zdążył już powstać jakiś nowy ład


Ładu w tych poszukiwaniach raczej unikam, im bliżej klasycznych motywów postapo (brak struktur i organizacji), tym lepiej. Chociaż wiem, że może być z tym problem, bo to nietypowy miszmasz.

Za wszystkie spisane tytuły oczywiście dziękuję. Sprawdzę, który przemawia do mnie najbardziej i zabiorę się do czytania. Reszta pozycji ustawi się w kolejce.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2020-02-12, 13:34   

Nie znuży cię czytanie tego samego w kółko? Na dodatek w co najwyżej średnich wykonaniach?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-02-12, 13:36   

Mieville jest zajebongo.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Silas

Posty: 6
Wysłany: 2020-02-12, 13:42   

Fidel-F2 napisał/a:
Nie znuży cię czytanie tego samego w kółko? Na dodatek w co najwyżej średnich wykonaniach?


Ja wiem czy w kółko? Grzebię i szukam w tych podgatunkach głównie dlatego, że znużyła mnie klasyka. Raczej nie przewiduję zmęczenia materiału po jednej książce.
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-02-12, 14:00   

hmm.
McAffrey - Jeźdźcy smoków (cały cykl). Ale w sumie to porażka. Powiedzmy że z kronikarskiego obowiązku warto przeczytać właśnie pierwszy tom.
Fred Saberhagen - Spustoszone ziemie. Chyba nigdy nie wydano całości u nas.
na pewno Cherrych z Morgaine
chyba też Mroczna wieża Kinga może być tak potraktowana.


poniekąd Star Warsy ;)

z tego co pisał Orku - to DarkSun jest najbliżej klasycznej definicji Postapo. Bardzo fajny setting ale książki do niego wydane szczerze odradzam. Zresztą jak wszystkie z wypustu TSR/WotC.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2020-02-12, 17:31   

Sagę Reculce L. E. Jr. Modesitta może? Fantasy zdecydowanie, choć z postapo dyskutowałabym, raczej preapo. ;)
Opowieści Sipstrassi Gemmella.
Schronienie Webera. IMHO koszmarnie przegadane, raczej military, ale po zagładzie Ziemi.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7104
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2020-02-12, 18:45   

Świt 2250 Andre Norton (no i oczywiście ten drugi tom którego nigdy nie czytałem)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2020-02-12, 20:35   

Jack Vance i "Umierająca Ziemia"
"Księga Nowego Słońca" Gienka Wolfe'a też można tak traktować, bo technika ma tam raczej formę magiczną.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2020-02-13, 10:43   

Sporo urban fantasy można pod to podciągnąć, np.:
- cykl Kate Daniels duetu małżeńskiego piszącego pod pseudonimem Ilona Andrews - wahadło technika/magia po wiekach techniki odbiło w drugą stronę - pojawiąjące się nagle fale magii wręcz niszczą wytwory zaawansowanej techniki i nie pozwalają im działać
- cykl Zapadlisko Kim Harrison - świat zniszczony pandemią
- cykla Na Krawędzi - Ilona Andrews - między naszym technologicznym światem a światem magii istnieje pogranicze - wąski pas ziemi niczyjej gdzie dziala prawo silniejszego, gdzie magia jest słaba (ale działą) a technika nie zawsze działa tak jak powinna.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 14