FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jim Butcher
Autor Wiadomość
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2016-05-29, 14:10   Jim Butcher

Lata mijają, a J. Butcher wciąż nie m(i)a(ł) wątku na forumowym fantastycznym poletku ZB-okowni, dlatego najwyższy czas naprawić to "niedopaczenie" ;)
Mimo stosunkowo młodego wieku (jak na pisarza), jest bardzo płodny literacko. Bez wątpienia najsłynniejszą serią jego autorstwa są "Akta Dresdena". Na obecną chwilę liczy 15 części i bodaj 18 opowiadań.
Dzięki wydawnictwu MAG być może całość zostanie wreszcie wydana w Polsce. Swego czasu próbował Amber, ale "poległ" w tym temacie po wypuszczeniu pięciu. W sumie dobrze się stało, bo teraz cykl jest w (naj)lepszych rękach, a wybór tłumacza (P. Cholewa) jest tego ewidentnym dowodem //spell
Co prawda i tutaj nie obeszło się bez dłuższej przerwy w wydawaniu, ale jako że za lekturę zabrałem się niedawno, to nie odczułem dyskomfortu ;)
Historie o parającym się magią prywatnym detektywie H. Dresdenie to rozrywka lekka (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) i przyjemna, w sam raz choćby na tzw. czytelnicze kryzysy. Dramatycznych sytuacji i humoru również nie brakuje. Podobno poziom jakościowy rośnie wraz z kolejnymi odsłonami serii, co stanowi dodatkową zachętę.
Pierwsza część spodobała mi się na tyle, że kontynuuję czytelniczą przygodę :-)
Od samego początku widać bardzo wyraźne analogie z serią o Felixie Castorze. Tyle tylko, że to M. Carey "zgapiał" od Butchera. Zresztą całkiem udanie, szczególnie biorąc pod uwagę pierwszą część cyklu. Później już tak dobrze nie było. W każdym razie na pewno rzecz warta uwagi.

Niedawno MAG wypuścił "Wiatrogon Aeronauty", będący początkiem nowej serii "Cinder Spires". Steampunkowy klimat i powietrzne bitwy sterowców brzmią zachęcająco. Takoż i wydanie w twardej oprawie.

Inną, tyle że już zakończoną serią jest Codex Alera. Składa się z 6 części. Co prawda Butcher "kokosów" nie przynosi, ale mam nadzieję, że to się zmieni na tyle, że MAG zdecyduje się kiedyś na "CA".
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2016-05-29, 18:23   

Mam za sobą pierwszą część przygód Harry'ego Dresdena. Tak jak piszesz, to rozrywka lekka i przyjemna. Intryga jest nieskomplikowana, a główny bohater to sympatyczny gość, takie czarodziejskie skrzyżowanie Philipa Marlowe z Samem Spade. Ostatnio temat Dresdena w moim otoczeniu powrócił za sprawą Natalii, która przeczytała dwie pierwsze części poniewierające się w szafce z książkami i zażądała następnych. Z czego wnoszę, że Butcher trafia doskonale również w gusta młodego pokolenia Sabeth.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2016-05-29, 22:54   

Ruszyłem tylko pierwszego Dresdena w miarę niedawno. Szajs. Ale może nawożony zakwitnie. Nie me klimaty. Może wrócę.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2016-05-30, 18:21   

Z Dresdenem jest taka sprawa, że poziom rośnie z każdym kolejnym tomem. Robi się też coraz mroczniej i mniej szablonowo. Serio, nie znam innego cyklu urban fantasy, który na etapie ósmego tomu nawet nie otarłby się o wtórność, cały czas proponował coś nowego w sferze magii i był tak konsekwentnie prowadzony (nieporzucanie wątków, kontynuowanie ich w często nieoczekiwany sposób). Fajna, inteligentna rozrywka. #harrydresdensuperstar
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2016-05-30, 20:06   

Nie przesadzałbym, ale faktycznie początek słabszy. Tyle, że trzeba coś takiego lubić i mieć na to fazę.
_________________
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2016-05-30, 21:07   

Nie twierdzę, że jest to niemożliwe. Skoro polecacie, to popróbuję z czasem. Nie jestem miłośnikiem UF, ale raczej z powodu powtarzalności. Sam klimat można rozrabiać na wiele sposobów i na pewno jeden z nich mi nie zaszkodzi.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2016-05-31, 06:22   

No, tu masz powtarzalność straszliwą :) Ja to traktuję jak niektóre seriale: wiesz, czego się spodziewać, ale i tak przyjemnie się ogląda/czyta.
_________________
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2016-05-31, 18:34   

No już nie gadaj, za każdym razem jest o czymś innym:) A schemat: zlecenie - kłopoty - większe kłopoty masz w każdym noirze. BTW, recenzja najnowszego, ósmego tomu: http://ksiazki.wp.pl/rid,...c,recenzja.html
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2016-06-04, 22:52   

Na takiej zasadzie to może mi jeszcze powiesz, że każdy odcinek Supernatural jest o czymś innym? :freak:
_________________
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-06-12, 11:42   

Mam za sobą trzy tomy Akt Dresdena i jestem w trakcie czwartego.
Jestem na tak. Ciekawy bohater, z wieloma duchami przeszłości gotowymi w każdej chwili wrócić. Wciągające intrygi, problemy piętrzące się z rozdziału na rozdział, ładnie rozbudowane uniwersum magiczne. No i przyzwoity styl, z obowiązkowym czarnym humorem (ale zdecydowanie nie humorystyczne fantasy, jak twierdzi okładka).

Ma to swoje wady (np. intryga z trzeciego tomu ma ze dwa, trzy poważne błędy), ale i tak książki praktycznie się pochłania.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2016-06-12, 18:49   

Shadowmage napisał/a:
Na takiej zasadzie to może mi jeszcze powiesz, że każdy odcinek Supernatural jest o czymś innym? :freak:


Nie oglądałam, to nie wiem, ale przecież na serio Dresden to coś więcej niż "monster of the week".
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2016-06-12, 19:30   

Supernatural też :D Zresztą S. ma momenty lepsze i gorsze, ale w tych lepszych, to Butcher scenarzystom mógłby buty czyścić.
_________________
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-06-14, 20:58   

Jestem po pięciu tomach i nadal jest dobrze ;)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2016-06-15, 10:29   

Tixon napisał/a:
Jestem po pięciu tomach i nadal jest dobrze ;)


A w drugim wszystko Ci się spodobało? ;)
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-06-15, 14:29   

Nie narzekałem ;)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Misiel


Posty: 483
Wysłany: 2016-06-15, 14:48   

ASX76 napisał/a:
Tixon napisał/a:
Jestem po pięciu tomach i nadal jest dobrze ;)


A w drugim wszystko Ci się spodobało? ;)


Ja niestety zacząłem od drugiego ...i na nim skończyłem. Ale ten Wiatrogon mnie ciekawi, czekam z zakupem na jakieś opinie forumowe.
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2016-06-15, 18:19   

Ja Harry'ego Dresdena bardzo lubię, w okolicach świąteczno-noworocznych kupiłam sobie wszystkie tomy i połknęłam w sumie bez przerw (Akta Dresdena okazały się niezłym lekarstwem na mój kryzys czytelniczy). Niekiedy bohater mnie denerwuje, ale poza tym jego historia zawsze wciąga. Po pewnym czasie z reguły nie pamiętam szczegółów poszczególnych części, ale nie wymagam tego od tej serii. Jest to dla mnie lekka odstresowująca lektura.
Właśnie teraz czytam Dowody winy. Widzę tutaj pewne rozwlekanie tekstu, ale poza tym nadal mi się podoba. No i Harry jakoś mniej denerwuje.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2016-06-15, 22:07   

Świeżo po Wiatrogonie - ewidentny wstęp do większej całości, przedstawienie bohaterów i w mniejszym stopniu świata. Wciąga i intryguje, choć to zupełnie inna para kaloszy niż Dresden. 7,5/10, dla fanów klimatów marinistycznych 8.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2016-06-16, 07:02   

Marynistycznych
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-06-19, 18:26   

7 tomów i przerwa.
Raz, że skończyły mi się na półce, dwa, że chyba mam już przesyt.
Czas na płodozmian.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
bimali1 


Posty: 751
Wysłany: 2016-09-06, 10:47   

"Front burzowy" Butchera, czyli skrzyżowanie Chandlera i Harry Pottera (przynajmniej tak mi się kojarzyły te zaklęcia). Na plus humor, którym okraszone są te banialuki. Dam jednak chyba Dresdenowi szansę, bo podobno dalej jest lepiej...
_________________
no i jestem
widzisz jestem
nie miałem nadziei
ale jestem
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2016-09-06, 13:36   

Lepiej to już było... Przynajmniej porównując drugą część cyklu z pierwszą.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2016-09-06, 18:09   

Herezje! Pierwsze 2 tomy to taka rozbiegówka, ale zasada jest taka, że do 4 poziom stale rośnie, a potem już nie spada. Najlepszy znany mi cykl urban fantasy. Żadna wielka literatura, ale świetna rozrywka. I Butcher nie zjada własnego ogona, nie porzuca wątków. Jeśli tylko ktoś gustuje w tego typu konwencji, to satysfakcja gwarantowana.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
bimali1 


Posty: 751
Wysłany: 2016-09-07, 07:56   

Cintryjka napisał/a:
Herezje! Pierwsze 2 tomy to taka rozbiegówka, ale zasada jest taka, że do 4 poziom stale rośnie, a potem już nie spada. Najlepszy znany mi cykl urban fantasy. Żadna wielka literatura, ale świetna rozrywka. I Butcher nie zjada własnego ogona, nie porzuca wątków. Jeśli tylko ktoś gustuje w tego typu konwencji, to satysfakcja gwarantowana.


Podniosłaś mnie na duchu :-)
ASX-owi utniemy co trzeba.
A głowę przede wszystkim. :mrgreen:
_________________
no i jestem
widzisz jestem
nie miałem nadziei
ale jestem
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2016-09-07, 09:42   

bimali1 napisał/a:


Podniosłaś mnie na duchu :-)
ASX-owi utniemy co trzeba.
A głowę przede wszystkim. :mrgreen:



1. "Ci, którzy tu przychodzicie, porzućcie wszelką nadzieję" ;)

2. Nie mam już do wycinki nic, czego straty bym żałował ;)

3. A głowę noszę tylko od parady, więc ino wyświadczyłbyś mi Pan przysługę, skracając cierpienia i rozterki :-P

A co jeśli to ASX ma "rację" (oczywiście to kwestia gustu), albo inaczej: odniesiesz takie same wrażenia co i on? Komu wtedy zrobi się bardziej łyso? :-P

W sumie, napisałem tylko, że pierwsza część jest lepsza od drugiej. Trzecią napocząłem i póki co, "cudów" nie widać... Tak więc nie podzielam zdania, jakoby z każdą kolejną częścią było coraz lepiej. Natomiast nie wykluczam, że dalej może być poprawa. Ot co :-P
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2016-09-07, 11:10   

bimali1 napisał/a:
"Front burzowy" Butchera, czyli skrzyżowanie Chandlera i Harry Pottera


Ha, właśnie skończyłam drugi tom. Kolega się strasznie zachwycał, a imo to całkiem przyzwoite czytadło, ale nie widzę tam nic wow.

Cintryjka napisał/a:
Herezje! Pierwsze 2 tomy to taka rozbiegówka, ale zasada jest taka, że do 4 poziom stale rośnie, a potem już nie spada.


To najlepsza wiadomość jaką dziś przeczytałam <3
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-09-09, 11:35   

martva napisał/a:
Ha, właśnie skończyłam drugi tom. Kolega się strasznie zachwycał, a imo to całkiem przyzwoite czytadło, ale nie widzę tam nic wow.

No bo nie ma tam nic na wow, chyba, że wowujemy dobre, wciągające czytadła.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2016-09-09, 12:37   

No on się zachwycał tak bardzo, że spodziewałam się Gaimana podprawionego Pratchettem. Co najmniej ;)
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2016-09-10, 11:36   

Przeczytałam siedem tomów, więc z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że tak naprawdę zaczęłam się dobrze bawić od "Rycerza lata". Nie było efektu wow, ale poszczególne części wciągały na tyle, że potrafiłam przerobić jedną na dzień.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2016-09-11, 09:42   

Rycerz lata to obok Krwawych rytuałów najlepszy z wydanych dotąd tomów, IMHO.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13