FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Rasizm
Autor Wiadomość
Jaskier 


Posty: 651
Wysłany: 2008-12-12, 18:57   

Romulus napisał/a:
bo to raczej głupota i bezmyślność powodowała autorami, a nie rasizm chyba.


Właśnie chyba.

Czym inspirowali się twórcy ulotki raczej konkretnie się nie dowiemy.

Osobiście uważam że autorami kierował rasizm, przy czym nie wykluczam że mogla to byc również głupota i bezmyslność jak sam twierdzisz.

Tylko czy z samej głupoty i bezmyślności mogło zrodzić się cos o wyraźnym podtekście rasistowskim... nie wiem byc może tak.

Jeżeli właśnie tak było jaki był w tym cel? Może autorzy chcieli sprawdzic reakcje publiki , duchownych. Może był to tylko zart, jesli nawet był to chyba każdy zgodzi sie z tym, że na takie żarty nie powinno byc miejsca w instytucji która z reguły jest kategorycznie przeciwko rasizmowi.
_________________
''Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere''
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-12-12, 20:52   

Ze zdumieniem czytam o sprawie tej ulotki - nie znałam tematu wcześniej. Ze zdumieniem, niedowierzaniem (że taki "ciemnogród" jeszcze się uchował) i z rosnącym oburzeniem, by nie powiedzieć - ze złością.
Zupełnie nie interesuje mnie, jakie były intencje osób redagujących (dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane :P ). Ważne jest, co im wyszło. A wyszła obrzydliwa rasistowska publikacja. Dziwię się, że nie zostali ukarani. Powinni. Bo nawet jeśli wyszło im tak z głupoty tylko, to i tak na karę zasłużyli - żeby wiedzieli, że za głupotę trzeba płacić. Czasem bardzo wysoką cenę. Trudno. Autor czegokolwiek: artykułu, książki, sloganu reklamowego MUSI spojrzeć na swoją pracę nie tylko od strony: "czy napisałem dokładnie to, co chciałem", ale również powinien brać pod uwagę: "czy wyszło mi dokładnie to, co planowałem". To się nazywa krytycyzm.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Jaskier 


Posty: 651
Wysłany: 2008-12-12, 20:57   

Beata napisał/a:
Dziwię się, że nie zostali ukarani.


Podobnie jak ja.

Jakoś wszystko przeszło po cichutku płazem, nikt nie ponosił za to większej odpowiedzialności ,co jest niemal dziwne.
_________________
''Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere''
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2008-12-12, 23:02   

A za Murzynka Bambo ktoś poniósł odpowiedzialność? Nie twierdzę, że w związku z tym i ta publikacja powinna być bezkarna. Nie wiem, jaka jest sytuacja własnościowa tego pisma, tzn. kto je wydaje, finansuje itp. Jeśli to jest jakaś organizacja niezależna prawnie od Kościoła, to tenże może tylko od takich publikacji się odcinać, nic więcej. Jeśli jest zależna od Kościoła, to może wyciągnąć konsekwencje służbowe (upomnienie, nagana itp.). Od prawnych jest prokurator.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2008-12-15, 10:15   

Beata napisał/a:
Autor czegokolwiek: artykułu, książki, sloganu reklamowego MUSI spojrzeć na swoją pracę nie tylko od strony: "czy napisałem dokładnie to, co chciałem", ale również powinien brać pod uwagę: "czy wyszło mi dokładnie to, co planowałem". To się nazywa krytycyzm.
Obawiam sie Beato, ze autorowi wlasnie wyszlo to co mial na mysli, bo to odzwierciedlalo jego opinie o ludziach ciemnoskorych, ze chca byc biali. Aryjskocentryzm (istnieje takie slowo??, juz tak!)??
Romulus napisał/a:
A za Murzynka Bambo ktoś poniósł odpowiedzialność?
Nie porownuj prosze, przeciez wiesz, ze to teraz jest nieporownywalne. Troche inne bylo wtedy podejscie do rasizmu.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-12-15, 13:52   

Mag_Droon napisał/a:
Obawiam sie Beato, ze autorowi wlasnie wyszlo to co mial na mysli, bo to odzwierciedlalo jego opinie o ludziach ciemnoskorych, ze chca byc biali.

No to serdeczne wyrazy współczucia dla tego gościa - jego sposób postrzegania świata jest... hmm... nietuzinkowy. Zastanawiam się, czy uważa, że ludzie niscy chcieliby bardzo być wysocy, bruneci woleliby być blondynami... itd. Na szczęście na taki "nietuzinkowy" sposób widzenia świata jest paragraf. I tu właśnie zaczyna się moje zdziwienie: sprawa powinna być ścigana z urzędu. Oczywiście, to tylko moja opinia, ale mam wrażenie, że w przypadkach oczywistego rasizmu "prasowego" prokurator powinien działać sam z siebie, a nie czekać na wnioski oburzonych obywateli.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2008-12-15, 14:22   

Nie łapie się takie zachowanie pod żaden przepis kodeksu karnego: od biedy mozna się zastanawiać nad art. 256 k.k. - kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwowy lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych lub ze względu na bezwyznaniowość - podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ale to zachowanie to zbyt mało, aby uznać je za publiczne nawoływanie do nienawiści. W zasadzie to w ogóle nie jest żadnym nawoływaniem do czegokolwiek.

Ewentualnie może art. 257 k.k. wchodziłby w grę jako źródło ewentualnej odpowiedzialności karnej (publiczne znieważanie grupy ludności lub pszczególnej osoby z powodu jej przynależności m. in. rasowej).
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
  
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-12-15, 14:25   

Po przeczytaniu postu Romulusa naszła mnie taka oto smutna refleksja: dlaczego prawo i kodeks sobie, a odczucia - sobie. Czyżbym była nazbyt restrykcyjna w poglądach? Albo inaczej: co jeszcze trzeba zrobić, żeby na paragraf się załapać?
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2008-12-15, 14:32   

Nie mówię, że to niemożliwe. Ale obydwa przestępstwa są przestępstwami bezpośrednimi. To znaczy, że intencją sprawcy musi być od początku do końca zamiar albo takiego karalnego nawoływania do rasizmu, albo publiczne znieważanie z uwagi na przynależność rasową. Kontekst teg obrazka z kolei nie pozwala na jednoznacznie przyjęcie takiego zamiaru. To nie jest pismo nastawione na jakąkolwiek walkę polityczną, czy rasową. To pismo ma chyba charakter religijny a obrazek tak naprawdę miał... zobrazować coś innego niż wyszło z intencji sprawcy. W najlepszym razie prokurator umorzyłby to pewnie z powodu niskiej społecznej szkodliwości (potworna konstrukcja, wiem).
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Wulf 
wilczy błazen


Posty: 1381
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-12-15, 14:35   

Romulus napisał/a:
Ewentualnie może art. 257 k.k. wchodziłby w grę jako źródło ewentualnej odpowiedzialności karnej (publiczne znieważanie grupy ludności lub pszczeólnej osoby z powodu jej przynależności m. in. rasowej).
do tego 212 KK może (naciągane) i 216 KK (jeszcze bardziej naciągane).
Beata napisał/a:
Czyżbym była nazbyt restrykcyjna w poglądach?
trochę chyba tak. Głupota nie powinna być karalna. Powinna spotykać się tylko ze społeczną reakcją jakąś.
Beata napisał/a:
co jeszcze trzeba zrobić, żeby na paragraf się załapać?
w wypadku przestępstw nienawiści - w Polsce sporo. W innych krajach bardzo łatwo wpaść w pułapkę działania niby to z powodów nienawiści rasowej... co też jest przesadą :(
 
 
Geoffrey
Pan Kocki


Posty: 562
Skąd: Via Regia
Wysłany: 2008-12-17, 00:33   

Wulf napisał/a:
Głupota nie powinna być karalna.


Zgadzam się.
Ale w ulotce ewidentnie do głosu doszedł rasizm, nie głupota.
To było zamierzone działanie.
Mnie szczególnie bulwersuje podpięcie pod rasizm cytatu z Ewangelii,
sugerowanie, że "ciemność" ludzka wynikająca z braku modlitwy, to kolor skóry.

Obrzydliwe.

Wulf napisał/a:
Powinna spotykać się tylko ze społeczną reakcją jakąś.

Moja reakcja jako społeczeństwa, to obrzydzenie.
I przyjęcie do wiadomości, że Mały Gość Niedzielny jest skompromitowany.
Cała praca tych ludzi w jednej chwili obróciła się w gó....rę śmiecia.
Pogratulować.
_________________
Χριστoς aνέστη εκ νεκρων, θανάτω θάνατον πατήσας, καi τοiς εν τοϊς μνήμασι ζωήν χαρισάμενος.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2008-12-17, 07:53   

Nawet jeśli według ciebie było to zamierzone działanie, to nie masz szans tego wykazać. Przejrzałem internetowe wydanie tego pisma. Raczej trudno znaleźć w nim coś co wskazywałoby na to, że obrazek ten jest konsekwencją, jakiegoś świadomego działania. I kogo tu do odpowiedzialności pociągnąć: grafika, autora tekstu, redaktora naczelnego i kolegium redakcyjne? Bo taki pewnie byłby krąg ewentualnych podejrzanych. I musisz jeszcze jednemu z nich lub każdemu z osobna (przyjąwszy działanie wspólnie i w porozumieniu) udowodnić, że to było zamierzone działanie.

Tutaj link do wydania MGN: http://www.maly.goscniedzielny.pl/
Zauważcie, że po prawej znowu jest obrazek, który - o mniejszej skali oddziaływania - ale można uznać, że w podobny deseń "leci". Czy w związku z tym można uznać, że jest rasistowski wobec przedstawicieli nacji zaludniającej cieplejszą część świata?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Geoffrey
Pan Kocki


Posty: 562
Skąd: Via Regia
Wysłany: 2008-12-17, 09:55   

Romulus napisał/a:
Nawet jeśli według ciebie było to zamierzone działanie, to nie masz szans tego wykazać.


Nie ma zamiaru niczego wykazywać - nie będę wydawnictwa pozywał do sądu.
Jedyną konsekwencją dla nich ( i jednocześnie karą) jest utrata mojego zaufania.
Skreśliłem ich z listy źródeł, z których można bezpiecznie czerpać.
Wycofuję też rekomendację dla przyjaciół.

Romulus napisał/a:
Przejrzałem internetowe wydanie tego pisma. Raczej trudno znaleźć w nim coś co wskazywałoby na to, że obrazek ten jest konsekwencją, jakiegoś świadomego działania.

Ja też przejrzałem.
Nie ma więcej tak rażących kwiatków, ale sama retoryka pisma nie podoba mi się.
"Uwaga oszust" - o "świeckim" Świętym Mikołaju w stylu amerykańskim,
"galeria fałszerstw" itp.
To uczenie dzieci spiskowej teorii dziejów.
Widać do pisma dorwał się jakiś PISiorski krzyżowiec rodem z IPNu,
zwolennik hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna" z akcentem na tę ostatnią.

A gdzie wiara, nadzieja, miłość?
Nie chcę, by "skorupka" moich dzieci za młodu nasiąkła złem, podejrzliwością a nawet rasizmem.

Update:
Na stronie jest też bardzo wiele treści pozytywnych, sam mogę z powodzeniem z nich korzystać. Potrafię sobie z niej powybierać co lepsze kawałki.
Problem w tym, że strona skierowana jest do ludzi młodych, do dzieci - które zmysłu krytycznego i rozeznania jeszcze nie mają.
Nie mogę z czystym sumieniem polecić jej swoim dzieciom.
_________________
Χριστoς aνέστη εκ νεκρων, θανάτω θάνατον πατήσας, καi τοiς εν τοϊς μνήμασι ζωήν χαρισάμενος.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2008-12-17, 11:51   

Jestem rasistą i się tego nie wstydzę. Mój rasizm nie przejawia się nienawiścią, bo nie znam tylu "kolorowych" by któryś zrobił mi coś złego. Mój rasizm objawia się raczej prześmiewczo, lekceważąco. Jestem niepoprawny politycznie. Mówię "murzyn", "czarnuch", "asfalt", "żółtek", "skośnooki", "żydek" (wątek antysemicki). Chętnie słucham i opowiadam naprawdę hardcorowe kawały treści rasistowskiej. Nie chcę nikogo zabijać, segregować czy odbierać mu praw. Murzyn mi nie będzie przeszkadzał, dopóki nie będzie chciał wyryrać mojej córki, jeżeli takowej się kiedyś dorobię ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2008-12-17, 15:18   

A gdyby ktoś ci pojechał per "ty, brudny, leniwy polaczku"?

Dla mnie twój "rasizm" to raczej lajcik. Póki do nienawiści nie nawołujesz... Choć z drugiej strony taki język pewnie tworzy jakąś atmosferę sprzyjającą hardcorowemu rasizmowi. Piszę jakbym się polityczną poprawnością najadł, ale dobre jest zwracanie uwagi na zasadę wzajemności. Czy sam chciałbym być tak nazywany? Nie.

Z drugiej strony cenzurowanie dowcipów to już przesada. Mnie dowcip ministra Sikorskiego o Obamie śmieszył :mrgreen: Czy jestem rasistą? Sam Obama się śmieje z siebie i swego koloru skóry. Trzeba umiaru zatem i z jednej ("antyrasitowskiej") i drugiej ("rasistowskiej") strony.

Ale mądrość światu objawiłem :-|
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Jaskier 


Posty: 651
Wysłany: 2008-12-17, 15:28   

Romulus napisał/a:
Czy sam chciałbym być tak nazywany?


Drugim z podstawowych pytan jest:

Czy mogłem wybierać kolor skory rodząc sie ?

Spellsinger napisał/a:
Murzyn mi nie będzie przeszkadzał, dopóki nie będzie chciał wyryrać mojej córki, jeżeli takowej się kiedyś dorobię ;)


Bedziesz całe zycie trzymal swoja corke na uwiezi, sprawdzajac z kim uprawia seks itp.?
Przeciez kiedy nie bedzie juz na twoim utrzymaniu, nie bedziesz mogl jej zabronic ''ryrania się'' z ludzmi innej rasy .
Wtedy to bedzie juz tylko jej wybor nie twoj.

Jesli wybierze jako swojego meza czarnoskorego czlowieka, co wtedy zrobisz? Pobijesz go? :P
_________________
''Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere''
 
 
dareko 


Posty: 24
Wysłany: 2008-12-17, 15:45   

Spellsinger napisał/a:
Murzyn mi nie będzie przeszkadzał, dopóki nie będzie chciał wyryrać mojej córki, jeżeli takowej się kiedyś dorobię
Biedna corka. Jeszcze sie nie urodzila, a tatus juz jej partnerow dobiera.
 
 
ADHD 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 21
Skąd: Kraj śniegu i lodu
Wysłany: 2008-12-17, 15:50   

Spellsinger napisał/a:
Jestem niepoprawny politycznie. Mówię "murzyn", "czarnuch", "asfalt", "żółtek", "skośnooki", "żydek" (wątek antysemicki).

To brzmi trochę mocniej niż zwykła niepoprawność polityczna.
_________________
'Cause I know I don't belong
Here in Heaven...
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2008-12-17, 16:19   

Nie ma jak mała prowokacja z rana XD

Romulus napisał/a:
A gdyby ktoś ci pojechał per "ty, brudny, leniwy polaczku"?

Odpowiedziałbym podobnym stereotypem ;)

Jaskier napisał/a:
Czy mogłem wybierać kolor skory rodząc sie ?

Znając mój charakter, gdybym urodził się czarny też bym był rasistą i naskakiwał na białych za krzywdy mojego plemienia.

Jaskier napisał/a:
Bedziesz całe zycie trzymal swoja corke na uwiezi, sprawdzajac z kim uprawia seks itp.?

Nie, od tego będzie jej mama.

Jaskier napisał/a:
Przeciez kiedy nie bedzie juz na twoim utrzymaniu, nie bedziesz mogl jej zabronic ''ryrania się'' z ludzmi innej rasy .

Jak nie jak tak? Jakieś herezje mi tu opowiadasz XD

Jaskier napisał/a:

Jesli wybierze jako swojego meza czarnoskorego czlowieka, co wtedy zrobisz? Pobijesz go? :P

Nie będę im wysyłał kartek na święta :P

dareko napisał/a:
Biedna corka. Jeszcze sie nie urodzila, a tatus juz jej partnerow dobiera.

Tak zawsze było, tak jest i tak będzie.

ADHD napisał/a:
To brzmi trochę mocniej niż zwykła niepoprawność polityczna.

Semantyka. Dla mnie to tylko wyrazy nacechowane pejoratywnie.

Co do mojej córki, na poważnie. Nie wiem jak będę się zachowywał, gdy zacznie spotykać się z białymi, a co dopiero kolorowymi. Kolor skóry będzie tylko pretekstem by wyrazić swój żal, że ona dorośnie i odejdzie ode mnie. Gdyby faktycznie wyszła za murzyna, no to trudno. Uprzykrzałbym kolorowemu zięciowi życie, i tyle :)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
dareko 


Posty: 24
Wysłany: 2008-12-17, 17:27   

Spellsinger napisał/a:
Uprzykrzałbym kolorowemu zięciowi życie, i tyle
Zuch chlpak! :mrgreen:
 
 
Geoffrey
Pan Kocki


Posty: 562
Skąd: Via Regia
Wysłany: 2008-12-18, 01:16   

Spellsinger napisał/a:

Co do mojej córki, na poważnie. Nie wiem jak będę się zachowywał, gdy zacznie spotykać się z białymi, a co dopiero kolorowymi. Kolor skóry będzie tylko pretekstem by wyrazić swój żal, że ona dorośnie i odejdzie ode mnie.

Zawsze jest szansa, że będziesz miał wredną i wyrodną córkę, która na tyle zalezie za skórę tatusiowi - rasiście, że bez żalu pozwolisz jej wkurzac kogos innego - byle daleko od Ciebie :D
_________________
Χριστoς aνέστη εκ νεκρων, θανάτω θάνατον πατήσας, καi τοiς εν τοϊς μνήμασι ζωήν χαρισάμενος.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2008-12-18, 06:32   

albo na złość będzie się bzykała ze wszystkim co nie jest jednoznacznie białe, choćby z dalmatyńczykiem
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2008-12-18, 11:03   

Zawsze mnie bawilo, ze facet sam wesolo pieprzacy kobiety sam staje sie Straznikiem Rewolucji Islamskiej wobec wlasnej corki. Synkowi pewnie bedzie "gumy" kupowal. Zeby nie bylo watpliwosci, ja "gumki" kupowal bede i Jagnie (juz w sumie niedlugo, ma ponad 10 lat) jak i Natanowi (tu troche poczekam, ma dopiero ponad 2 latka). I nie bedzie mnie razic "united colours of benetton" :mrgreen:
Spellu, im bardziej kurczowo bedziesz trzymal, tym wieksza szansa, ze sie urwie ze smyczy. Czy Ty zezwolenia od ojcow i braci na pismie zadales (zawracales sobie glowe w ogole czyms takim jak opinia ojca panny, ktora do Ciebie mrugnela na imprezie).
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2008-12-18, 11:19   

Geoffrey napisał/a:
Zawsze jest szansa, że będziesz miał wredną i wyrodną córkę

Oby wdała się w matkę... albo lepiej nie :roll:

Fidel-F2 napisał/a:
albo na złość będzie się bzykała ze wszystkim co nie jest jednoznacznie białe, choćby z dalmatyńczykiem

Ta. Na złość mamie odmrożę sobie uszy. Na złość tacie złapię syfilis XD

Mag_Droon napisał/a:
Zawsze mnie bawilo, ze facet sam wesolo pieprzacy kobiety sam staje sie Straznikiem Rewolucji Islamskiej wobec wlasnej corki.

Ale to jest niemal reguła. Wynika to tylko z tego, że właśnie w odpowiednim wieku miętoliliśmy takie kozy jak ona. Wiemy przed czym je chronić. Przed nami samymi x lat temu :)

Mag_Droon napisał/a:
Synkowi pewnie bedzie "gumy" kupowal. Zeby nie bylo watpliwosci, ja "gumki" kupowal bede i Jagnie (juz w sumie niedlugo, ma ponad 10 lat) jak i Natanowi (tu troche poczekam, ma dopiero ponad 2 latka). I nie bedzie mnie razic
"united colours of benetton"

Wiesz, pogadamy za x lat jak dorobię się własnych pociech. Bo chwilowo dyskusja jest czysto akademicka :mrgreen:

Mag_Droon napisał/a:
Spellu, im bardziej kurczowo bedziesz trzymal, tym wieksza szansa, ze sie urwie ze smyczy. Czy Ty zezwolenia od ojcow i braci na pismie zadales (zawracales sobie glowe w ogole czyms takim jak opinia ojca panny, ktora do Ciebie mrugnela na imprezie).

Oczywiście, że nie. Nie znaczy, że sam takiego będę wymagał XD A tak na poważnie. Nie wiem jakim będę ojcem (o ile nim będę) ale będę się starał. Jeżeli jako dorosła dziewczyna przedstawi mi faceta o dźwięcznym imieniu Jamal i powie mi, że wychodzi za niego za mąż. To pewnie postaram się być na poziomie. A potem skurczybykowi będę uprzykrzał życie (moja brocha co będę robił z swoim własnym, osobistym zięciem XD ) :evil: Wiem jedno. Gumek kupował dziecku nie będę. Dam kasę i powiem, że fajnie by było gdyby jednak kupiła ;)
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
Geoffrey
Pan Kocki


Posty: 562
Skąd: Via Regia
Wysłany: 2008-12-19, 10:16   

Kolejne posty, które tu były, nie odnosiły się do rasizmu.
Wydzieliłem je w temat o kobietach i przemocy.
Zapraszam do dyskusji.
_________________
Χριστoς aνέστη εκ νεκρων, θανάτω θάνατον πατήσας, καi τοiς εν τοϊς μνήμασι ζωήν χαρισάμενος.
 
 
ADHD 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 21
Skąd: Kraj śniegu i lodu
Wysłany: 2008-12-21, 09:06   

Spellsinger napisał/a:
ADHD napisał/a:
To brzmi trochę mocniej niż zwykła niepoprawność polityczna.


Semantyka. Dla mnie to tylko wyrazy nacechowane pejoratywnie.

Proponuję, żebyś powiedział "asfalt" do murzyna, po czym spróbował mu wytłumaczyć, że to "semantyka" i "asfalt" nie jest dla Ciebie pejoratywnym określeniem. Na pewno zrozumie i przyjmie ze stoickim spokojem.
_________________
'Cause I know I don't belong
Here in Heaven...
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2008-12-21, 09:25   

ADHD napisał/a:
"asfalt" nie jest dla Ciebie pejoratywnym określeniem

Ależ jest.

ADHD napisał/a:
Na pewno zrozumie i przyjmie ze stoickim spokojem.

No mam nadzieję.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Mork

Posty: 27
Wysłany: 2009-02-18, 22:45   

Mnie denerwuje to, ze czarni są największymi rasistami, a to biali bez przerwy są o to oskarżani -.-

Murzyn to dla mnie całkiem neutralne słowo i będę go używał. Nie dajmy sie zwariowac.

Generalnie uważam, ze czarni, żółci itd są ode mnie gorsi. Uważam też, że ludzie odmiennej religii, czy nawet preferencji politycznej są ode mnie gorsi. Co z tego wynika? Wydaje mi sie, ze brak kompleksów i zupełnie nie rozumiem czemu wielu osobom to przeszkadza. Dlaczego nie potrafią się rpzyznac do tego co myślą. Jestem pewien, ze w myślach też się wywyższają, gdyż robi to kazdy człowiek, ale co sprawia, ze wypowiedzenie na głos swoich myśli jest obrzucane najgorszymi epitetami?
 
 
Geoffrey
Pan Kocki


Posty: 562
Skąd: Via Regia
Wysłany: 2009-02-18, 23:30   

Mork napisał/a:
Jestem pewien, ze w myślach też się wywyższają, gdyż robi to kazdy człowiek, ale co sprawia, ze wypowiedzenie na głos swoich myśli jest obrzucane najgorszymi epitetami?

Zaskoczę Cię: nie wszyscy "to" robią, nie uważają kogoś za gorszego, bo jest żółty, czarny czy innej religii.
Myślę, że większość ludzi już wie, że od koloru skóry nie zależą cechy fizyczne i psychiczne człowieka - raczej od wychowania i predyspozycji genetycznych ( które rozkładają się losowo, niezależnie od rasy)
Za to znacznie więcej ludzi uważa, że człowiek głupi jest "gorszy".
_________________
Χριστoς aνέστη εκ νεκρων, θανάτω θάνατον πατήσας, καi τοiς εν τοϊς μνήμασι ζωήν χαρισάμενος.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-02-18, 23:44   

Geoffrey napisał/a:
Zaskoczę Cię: nie wszyscy "to" robią, nie uważają kogoś za gorszego, bo jest żółty, czarny czy innej religii

Ja na ten przykład nie uważam, że murzyn jest 'gorszy'. On jest po prostu czarny. Jest inny i śmiem to zauważać, podkreślać. I mam także ochotę trzymać go na dystans od siebie i mojej rodziny, bo naprawdę nie chciałbym by mój wnuk był słodkim mulatkiem lub miał na imię Jamal lub Ahmed. Różnorodność różnorodnością ale na zięcia murzyna się nie godzę i już.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 13