FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Rasizm
Autor Wiadomość
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-09-30, 12:06   

Czyli da się.
A przy okazji- kochani moi, źle wróżę (ekonomicznie i politycznie) krajowi, pozbywającemu się taniej siły roboczej-czyli imigrantów. Więc nie zakazywać wjazdu-ale uświadomić sobie, że to też ludzie. Choćby nie spełniali Spelowych wymogów estetycznych.
_________________

 
 
Amontillado 

Posty: 421
Skąd: R'lyeh
Wysłany: 2010-09-30, 16:51   

Jander napisał/a:
W Marsylii nie mają, a 25% mieszkańców stanowią muzułmanie. Szefem albo wiceszefem tamtejszej policji jest bodajże Algierczyk. Widocznie da się wypracować metody współpracy.


Artykuł o Marsylii (z 2007r.)

Ważne wydaje się napisał/a:
Ethnic integration is mirrored in the economy, where Marseille's immigrants find more opportunity than in other parts of France. Joblessness in immigrant neighborhoods may be high, but it's not at the levels seen in Paris banlieues, for example. And the numbers are improving. In the past decade, a program that provides tax breaks to companies that hire locally is credited with reducing unemployment from 36 percent to 16 percent in two of Marseille's poorest immigrant neighborhoods.

Bezrobocie stosunkowo niskie (bo mają dopłaty za zatrudnianie imigrantów) to i niezadowolenie niskie. Region nastawiony na turystykę to też skutkuje trochę innym podejściem niż jakby był to wyłącznie przemysłowy region. Z artykułu wywnioskować można, że udało się tam również znaleźć inteligentnych przywódców społeczności, którzy np. potrafili zorganizować mecz islamsko-żydowski gdy spalono synagogę by zapobiec panice. Dodatkowo - 25 procentowa mniejszość to porównywalnie tyle ile w Polsce wybrało prezydenta - ciężko to nazwać już mniejszością.

Spróbuj sprowadzić do Polski hmm 1 milion Chińczyków na do pracy w kopalniach (będą cię za Polskie warunki pracy z minimalnymi stawkami i nawet bez przechodzenia na wcześniejsze emerytury po nogach całować) a będziesz miał nagły wzrost antychińskich nastrojów w Polsce południowo-zachodniej.

Saika napisał/a:
A przy okazji- kochani moi, źle wróżę (ekonomicznie i politycznie) krajowi, pozbywającemu się taniej siły roboczej-czyli imigrantów. Więc nie zakazywać wjazdu-ale uświadomić sobie, że to też ludzie. Choćby nie spełniali Spelowych wymogów estetycznych.
W Polsce tanią siłą roboczą są studenci - imigrantów nie potrzebujemy :badgrin:
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-09-30, 17:54   

Z tymi studentami to utrafiłeś, bracie, oj, utrafiłeś... :-)
Podobnie z całą resztą.
_________________

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-10-01, 06:49   

Amontillado napisał/a:
Spróbuj sprowadzić do Polski hmm 1 milion Chińczyków na do pracy w kopalniach (będą cię za Polskie warunki pracy z minimalnymi stawkami i nawet bez przechodzenia na wcześniejsze emerytury po nogach całować) a będziesz miał nagły wzrost antychińskich nastrojów w Polsce południowo-zachodniej.

Mylisz się. To czemu Chińczycy nie emigrują teraz na potęgę ? Chińczycy pracujący w polsce na budowach zarabiają naprawdę dobrze.
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-10-01, 09:34   

Ja tylko przypomnę stosunek Amerykanów do Chińczyków w czasach, gdy zatrudniano ich do budowy kolei... Podpowiadam: Nie kochali ich. Podobnie w Polsce niezbyt kochało się Żydów i Romów... To jest podobny mechanizm.
_________________

 
 
Amontillado 

Posty: 421
Skąd: R'lyeh
Wysłany: 2010-10-05, 16:44   

Toudisław napisał/a:
Mylisz się. To czemu Chińczycy nie emigrują teraz na potęgę ? Chińczycy pracujący w polsce na budowach zarabiają naprawdę dobrze.
Może nie mają takiej możliwości? Bariera językowa, bariera naszych i ich urzędasów. No i zaczęli inwestować w bezpieczeństwo u siebie trochę: Reuters 2002 - 7 tyś. ofiar; 2008 - 3,2tyś. 2009 2,6tyś.
Z danych gdzieś mi przemknęło, że w 2009 mieli śmiertelność prawie 0,85 trupa na 1 milion ton węgla a w USA 0,02 tak dla porównania.
Sądzę, że gdyby ci górnicy mieli możliwość pracowania gdzie indziej to by z tej możliwości skorzystali.

Na marginesie - podejrzewam, że teraz wszyscy pracujący na budowach zarabiają dobrze bo zlikwidowaliśmy zawodówki i nie ma gdzie kształcić gości obsługujących betoniarkę i potrafiących dobrze tynkować...

Saika napisał/a:
Podobnie w Polsce niezbyt kochało się Żydów i Romów... To jest podobny mechanizm.
Saika - Cyganów nie kochano bo jak podróżowali sobie w taborach to zdarzało im się zapewniać potrzebne rzeczy inną drogą niż kupna - teraz są na siłę osiedleni a za mało pracy włożono w ich asymilację ze społeczeństwem. I są wkurwiający jak mylą środki komunikacji miejskiej z salami koncertowym ;)
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-10-05, 16:51   

No i zaczęło się...
Kiedy Wy kochani przyswoicie biednego Hegla?
JA do jasnej anielki mam filozofię po łebkach i w dodatku jestem od wielu z Was młodsza.
Nie wkurzajcie i nie zmuszajcie do powtórki z rasizmu, bo tego pana w końcu znacie, prawda? Znacie pewnie lepiej ode mnie.
_________________

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-10-05, 16:54   

Amontillado napisał/a:
Może nie mają takiej możliwości? Bariera językowa, bariera naszych i ich urzędasów.

Naszych tak ale mogą emigrować do USA Tajlandii, Honkongu, Singapuru. Rosji. i zobacz że smiertelnosć bardzo bardzo spada. Gdyby policzyć ilość gurników / ilosć wypadków to by się okazało że w polsce ejst podobnie. Zarobki Chińczyków ostro jadą do góry. z dolara dziennie na dolar na godzinę ( 12 godzin dziennie czasem )
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-10-05, 17:14   

Saika napisał/a:
No i zaczęło się...
Kiedy Wy kochani przyswoicie biednego Hegla?
JA do jasnej anielki mam filozofię po łebkach i w dodatku jestem od wielu z Was młodsza.
Nie wkurzajcie i nie zmuszajcie do powtórki z rasizmu, bo tego pana w końcu znacie, prawda? Znacie pewnie lepiej ode mnie.

:?: :?: :?:
Do czego mi potrzebny jest Hegel w dyskusji o rasizmie? Z ciekawości pytam.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2010-10-05, 17:27   

Do lansu.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Amontillado 

Posty: 421
Skąd: R'lyeh
Wysłany: 2010-10-05, 17:31   

Toudisław napisał/a:
Gdyby policzyć ilość gurników / ilosć wypadków to by się okazało że w polsce ejst podobnie.
To ja krwa nie wiem czemu nasze kochane kopalnie były takie "nierentowne". Kara śmierci za działanie na szkodę spółki dla prezesów gdy tylko chcą sobie premię wypłacić --_-
Toudisław napisał/a:
USA
Wątpię. Co do reszty krajów/regionów, które wymieniłeś to podejrzewam, że problemem może być to co w Polsce za PRL - dostanie paszportu 8) Plus - edukacja: skoro w takiej Rosji się cieszyli, że jak Miedwiediew (niemalże święty w ich oczach) przyjechał do miasteczka to włączono centralne ogrzewanie i nie wyjeżdżają mimo, że im D do stołka przymarza... Ciemny lud to nie wie, że gdzie indziej jest lepiej ;)


Toudisław napisał/a:
Zarobki Chińczyków ostro jadą do góry. z dolara dziennie na dolar na godzinę ( 12 godzin dziennie czasem )
Taa dziś słyszałem w radio, że Unia Europejska płakała Chińskim władzom, że mają coś zrobić ze swoją walutą bo UE jest niekonkurencyjna i "dla dobra światowej gospodarki".
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-10-05, 17:41   

Romek to już było. W tym wątku. W rozmowie ze Spellem bodaj.
Przy podziale swój/obcy
_________________

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-10-05, 20:46   

Amontillado napisał/a:
. Kara śmierci za działanie na szkodę spółki dla prezesów gdy tylko chcą sobie premię wypłacić

Nie o Chinach mówisz
Amontillado napisał/a:
Polsce za PRL - dostanie paszportu 8) Plus - edukacja:

Bzdury opowiadasz.
Amontillado napisał/a:
Taa dziś słyszałem w radio, że Unia Europejska płakała Chińskim władzom, że mają coś zrobić ze swoją walutą bo UE jest niekonkurencyjna i "dla dobra światowej gospodarki".

I tu ma UE troszkę racji. Juan jest sztucznie zanizany przez państwo
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-10-05, 21:10   

Dzieci ---> Ekonomia, pls.
//ot

A tak btw Toudi widać czytał ten sam art. z Polityki, co ja. :mrgreen:
_________________

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-10-05, 21:13   

Saika napisał/a:
A tak btw Toudi widać czytał ten sam art. z Polityki, co ja. :mrgreen:

Chyba nie wiem o czym mówisz. Raczej nie czytam polityki ja o Chinach przeczytałem kilkanaście książek i kilkadziesiąt Artykułów. Jescze nie miałem okazji tam być
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-10-05, 21:47   

To się chwali. Ja nie jestem sinologiem-teraz wiem, kogo ma słuchać w tej materii. :)
A piszesz to samo, co stało w tamtym artykule właśnie.
Chylę czoła Toudi.
Btw.
Nie martw się, odwiedzisz z pewnością Państwo Środka. :*
_________________

 
 
Amontillado 

Posty: 421
Skąd: R'lyeh
Wysłany: 2010-10-05, 22:23   

Toudisław napisał/a:
Nie o Chinach mówisz
Nie czytasz ze zrozumieniem.
Toudisław napisał/a:
Bzdury opowiadasz.
Przeczytałeś więcej - znasz lepiej sytuację Chińczyków. Ale równie dobrze, można się zapytać czemu ludzie z plemion Afrykańskich nie emigrują masowo do krajów gdzie nie ma głodu tylko dalej tam mrą próbując karczować lasy tropikalne pod uprawy itd. Ja osobiście nie rozumiem co Chińczyków trzyma w Chinach, gdzie państwo ich każe za posiadanie więcej niż jednego dziecka. I zeszliśmy z tematu jakim jest rasizm - Chińczycy byli hipotetyczni - jakbyś na tereny Polski zachodnio-południowej sprowadził milion marsjan tanio pracujących w kopalniach to by ich ludność nie polubiła (zwłaszcza, że od nas górnicy do Czech chyba już za pracą jeździć zaczęli). Ekonomiczny aspekt rasizmu.
Toudisław napisał/a:
I tu ma UE troszkę racji. Juan jest sztucznie zanizany przez państwo
No i? Nie widzę tu zupełnie racji UE - jak im się nie podobają ceny produktów z Chin to niech sobie sami cła wprowadzą.

Wracając jeszcze do Saki i
Saika napisał/a:
A przy okazji- kochani moi, źle wróżę (ekonomicznie i politycznie) krajowi, pozbywającemu się taniej siły roboczej-czyli imigrantów. Więc nie zakazywać wjazdu-ale uświadomić sobie, że to też ludzie. Choćby nie spełniali Spelowych wymogów estetycznych.
To też jest przejaw rasizmu. Francuz będzie siedział na zasiłku ale na śmieciarza się nie zatrudni bo to jest praca dla ekhm imigrantów. W Paryżu chyba głównie murzyni robili za śmieciarzy (i źle widzieli białych zabierających im pracę) Ale tam byłem dawno temu więc mogło się dużo zmeinić :-?
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-10-05, 22:29   

Skoro Murzyni siedzą w Afryce, skąd Marokańczycy we Francji czy Somalijczycy w Wielkiej Brytanii? Skąd Jazz?<pytanie oczywiście retoryczne>
_________________

 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-10-06, 06:40   

Saika napisał/a:
Skoro Murzyni siedzą w Afryce, skąd Marokańczycy we Francji czy Somalijczycy w Wielkiej Brytanii? Skąd Jazz?<pytanie oczywiście retoryczne>

Pamiętam, że już ci kiedyś wytłumaczyłem, skąd się wzięli Murzyni w Ameryce :)

EDIT: dla przypomnienia http://www.youtube.com/watch?v=3K2StVcV1Yo
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-10-06, 07:30   

Amontillado napisał/a:
To też jest przejaw rasizmu. Francuz będzie siedział na zasiłku ale na śmieciarza się nie zatrudni bo to jest praca dla ekhm imigrantów. W Paryżu chyba głównie murzyni robili za śmieciarzy (i źle widzieli białych zabierających im pracę) Ale tam byłem dawno temu więc mogło się dużo zmeinić

Dawno temu byłem w Paryżu, upadł mi papierek po gumie, odruchowo chciałem podnieść. Ciotka francuskiego pochodzenia zareagowała z oburzeniem: "No co ty robisz?! Zostaw. Alżeriany sprzątną" //spell Z taką rodziną jak nie mam być rasistą? :DD
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-10-06, 08:35   

Amontillado napisał/a:
No i? Nie widzę tu zupełnie racji UE - jak im się nie podobają ceny produktów z Chin to niech sobie sami cła wprowadzą.

Nie mogą są w WTO i USA też jest zła na ChRL za politykę Juana. Bo to nie ejst polityka wolnorynkowa. OPjro czy $ są uwolnione a Juan nie
Amontillado napisał/a:
można się zapytać czemu ludzie z plemion Afrykańskich nie emigrują masowo do krajów gdzie nie ma głodu tylko dalej tam mrą próbując karczować lasy tropikalne pod uprawy itd.

Ale nie piszemy o Aryce tylko o Chinach. Chińczycy nie emigrują tak masowao. Jak widać mogą bo do Rosji się wybierają czasem. Do UE dostają wizę raczej. Chińscy Studenci wracają z USA do Chin. Widać się opłaca.
 
 
Amontillado 

Posty: 421
Skąd: R'lyeh
Wysłany: 2010-10-06, 10:52   

Toudisław napisał/a:
Bo to nie ejst polityka wolnorynkowa.
A limity na produkcję żywności są wolnorynkowe tak samo jak dopłacanie do żywności? "Pakiety pomocowe" dla banków (Niemcy 500mld ojro władowali). Wolny rynek jak cholera :mrgreen:

Toudisław napisał/a:
Chińscy Studenci wracają z USA do Chin.
A tego nie rozumiem chyba, że im Chiński rząd trzyma rodziców jako zakładników :badgrin: wiem wiem bzdury :mrgreen: Co nie zmienia faktu, że nielegalni imigranci z Chin do USA się zdarzają (dane 2006r. szacowano, że jest ich tam 500tys. - może nie jest to 13mil nielegalnych z Ameryki Łacińskiej ale zawsze - no i z Chin do USA jest trochę dalej )

MrSpellu napisał/a:
Z taką rodziną jak nie mam być rasistą? :DD
Ja miałem w rodzinie posła ale na całe nieszczęść ideowca więc długo w polityce nie zabawił... A mogłem sobie żyć z waszych podatków :-(

Romulus napisał/a:
EDIT: dla przypomnienia http://www.youtube.com/watch?v=3K2StVcV1Yo
+1 :badgrin:
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-10-06, 11:34   

Amontillado napisał/a:
A limity na produkcję żywności są wolnorynkowe tak samo jak dopłacanie do żywności? "Pakiety pomocowe" dla banków (Niemcy 500mld ojro władowali). Wolny rynek jak cholera :mrgreen:

Ale co to ma wspolnego ? UE to Socjalizm ja nie mam wątpilwości. Chiny wolnorynkowe nie są
Amontillado napisał/a:
Co nie zmienia faktu, że nielegalni imigranci z Chin do USA się zdarzają (dane 2006r. szacowano, że jest ich tam 500tys. - może nie jest to 13mil nielegalnych z Ameryki Łacińskiej ale zawsze - no i z Chin do USA jest trochę dalej )
Ale nielegali w Sensie USA. Bo nie mają wiz. A co to jest 500 tyś. To mniej niż nic biorąc pod uwagę, że Chińczyków jest około 1,4 MLD. mogli by 6 razy całe stany zapelnic XD
A Chińczyk w przemyśle Elektrnicznym w Pekinie może zarabiać lepij niż w dolinie krzemowej. Takie dziś prawa rynku.
 
 
Amontillado 

Posty: 421
Skąd: R'lyeh
Wysłany: 2010-10-06, 12:25   

Toudisław napisał/a:
Ale co to ma wspolnego ? UE to Socjalizm ja nie mam wątpilwości. Chiny wolnorynkowe nie są
To, że w UE też nie ma wolnego rynku bo jak wyprodukujesz więcej mleka to płacić kary. Jak banki popełniły błędy to powinny zwinąć działalność - tego wymagałby wolny rynek a nie interwencji państw. Wolnorynkowa fikcja i upominanie Chin bo sobie lepiej radzą w tej konkurencji. Takie przyganiał kocioł garnkowi...

Toudisław napisał/a:
To mniej niż nic biorąc pod uwagę, że Chińczyków jest około 1,4 MLD
Bo ciężko upchnąć 1,4 miliarda Chińczyków do takich

kontenerów :badgrin:

Toudisław napisał/a:
Chińczyk w przemyśle Elektrnicznym w Pekinie może zarabiać lepij niż w dolinie krzemowej. Takie dziś prawa rynku.
A jaki procent Chińczyków tam pracuje? I chciałbym zauważyć, że Chińskich studentów w USA jest koło 600tyś tyle co nic jeśli chodzi o 1,4MLD naród ;)
Chiny i tak się zestarzeją przy obecnej polityce "prorodzinnej" więc sami będą mieli problem z imigrantami ;)

Ale ok - rozumiem twoją tezę, że Chiny to raj na ziemi dla pracowników kopalń itp. i nikt stamtąd uciekać nie chce a jakby chciał to Chińskie władze wcale a wcale by mu tego nie utrudniały. Przyjmuję do wiadomości i postaram się unikać Chińczyków jako figur retorycznych.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-10-06, 12:50   

Amontillado napisał/a:
A jaki procent Chińczyków tam pracuje? I chciałbym zauważyć, że Chińskich studentów w USA jest koło 600tyś tyle co nic jeśli chodzi o 1,4MLD naród ;)

Tak ale tylko studenci w USA a w Chinach jest ich bardzo wielu.
Amontillado napisał/a:
le ok - rozumiem twoją tezę, że Chiny to raj na ziemi dla pracowników kopalń itp. i nikt stamtąd uciekać nie chce a jakby chciał to Chińskie władze wcale a wcale by mu tego nie utrudniały

Nic takiego nie napisałem. Raczej sprzeciwaiłem się mitom jaki to jeden obóz pracy z których wszyscy chcą się wyrwać.
 
 
Amontillado 

Posty: 421
Skąd: R'lyeh
Wysłany: 2010-10-06, 16:06   

Toudisław napisał/a:
Nic takiego nie napisałem. Raczej sprzeciwaiłem się mitom jaki to jeden obóz pracy z których wszyscy chcą się wyrwać.
W swojej walce ze stereotypem Chin zapominasz jednak wspomnieć, że tam mimo pewnego otworzenia na świat nadal wesoło nie jest. Chiny nie są Koreą Północną ale i tak nie jest to oaza wolności (np. cenzura internetu) - inną sprawa, że oni mają taki wzorzec kulturowy i być może w większości im to pasuje.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-10-06, 20:11   

Amontillado napisał/a:
inną sprawa, że oni mają taki wzorzec kulturowy i być może w większości im to pasuje.

Ja nie twierdzę że to Oaza wolnosci tylko, że jest wiele mitów. W Historii Chin przeciętny Chińczyk nie miał nigdy tyle wolności co dziś
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-10-06, 20:24   

Romulus napisał/a:
EDIT: dla przypomnienia http://www.youtube.com/watch?v=3K2StVcV1Yo


Hmmmmmmmmmmmm...
Przypominam, że przeżyli tylko najlepsi z nich. :P
_________________

 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2010-10-06, 21:19   

*najlepiej przystosowani. I teraz kwestia czy to byli ci którzy potrafili dobrze kraść, uciekać czy może słuchać poleceń.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2010-10-06, 21:25   

Nie no proszę Was, nie sprowadzajmy dyskusji do tego poziomu... :roll:
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13