FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kultura polityczna a system polityczny. Demokracja w Polsce
Autor Wiadomość
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2017-02-01, 09:15   Kultura polityczna a system polityczny. Demokracja w Polsce

https://en.wikipedia.org/wiki/Democracy_Index - w ostatnim, corocznym rankingu państw pod względem stopnia demokratyczności, Polska znalazła się na 52. miejscu, czyli na najniższym od 2006, gdy wprowadzono ten ranking.
Ogólny wynik to zestawienie wyników następujących aspektów: procesu wyborczego - pluralizmu, funkcjonowania administracji publicznej, udziału społeczeństw w wyborach, kultury politycznej i swobód obywatelskich.

Ogólny wynik Polski wyniósł 6,83 pkt na 10 możliwych - w poprzednim roku wynik ten wyniósł 7,09 pkt.
W aspekcie procesu wyborczego - pluralizmu, na rok 2016 Polska uzyskała wynik 9,17 pkt na 10 możliwych, podczas gdy w wynikach na rok 2015 ten wynik wynosił 9,58 pkt. Czyli spadło. W aspekcie swobód obywatelskich wynik ten wyniósł 8,24 pkt, podczas gdy rok wcześniej ten wynik wyniósł 9,12 pkt. Czyli "dobra zmiana" i tutaj spowodowała spadek. Pewnie z powodu sprawy Trybunału Konstytucyjnego oraz przejęcia przez pisowskiego ministra funkcji prokuratora generalnego i podporządkowania przez niego prokuratur - co skutkowało m.in., tym, że prokuratura postawiła zarzuty działaczowi KOD-u, który zasłonił dłonią obiektyw kamery, natomiast wobec starców z krzyżami, którzy szarpali dziennikarzy, umorzono postępowanie. I że prokuratura ściga prezydent Łodzi za spłacone wcześniej kredyty.

W zamieszczonej tam klasyfikacji, Polska zalicza się do "demokracji wadliwych".

Ciekawym aspektem jest kultura polityczna w Polsce, która uzyskała wynik 4,38 pkt. Niższego wyniku nie uzyskał żaden z krajów UE. Egzekwo z Polską, taki sam wynik zyskała tylko Bułgaria. W aspekcie kultury politycznej, wynik równy z Polską uzyskały m.in. Niger, Kenia, Peru, Jordania, Kuwejt, Ruanda, Gwinea, Kolumbia, Bangladesz, Filipiny, Mołdawia, Sri Lanka, Paragwaj, Bhutan, Ekwador, Honduras, Bośnia i Hercegowina, Irak, Syria, Meksyk, Demokratyczna Republika Konga i Gwinea Równikowa.

Co ciekawe, wynik wyższy od Polski w sferze kultury politycznej uzyskały m.in. Ghana, Papua Nowa Gwinea, Botswana, Indie, RPA, Argentyna, Dominikana, Mongolia, Turkmenistan, Gambia, Katar, ZEA, Togo, Nigeria, Maroko, Madagaskar, Turcja, Albania, Białoruś, Ukraina, Zambia, Namibia, Lesotho, Indonezja, Kostaryka, Urugwaj, Republika Zielonego Przylądka, Benin i Senegal.

W sumie to wiele wyjaśnia, gdy ktoś zastanawia się, jak to możliwe, że ciemny lud w Polsce tak łatwo łyka rządową propagandę, akceptuje to, co mówi im władza i akceptuje tak wysoki poziom agresji, nienawiści i pogardy między politykami i zwolennikami poszczególnych opcji politycznych.

W Europie Zachodniej wzory zachowań politycznych określające jak można i należy postępować w życiu politycznym i dopuszczalne normy tego, jak powinna być sprawowana władza, wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Tam nie dopuszczono by do sytuacji, w której politycy rządzącej partii bezkarnie i bez konsekwencji dla swojej kariery i stanowiska wyrażają się o sędziach sądu najwyższego kraju jako o "grupie kolesi", w której sędziów nazywa się "kastą", której należy odebrać przywileje, w której prezydent wszelką krytykę działań rządzącej partii nazywa "jazgotem", w której prominentny polityk nazywa krytykujących jego partię "komunistami i złodziejami", a prezes rządzącej partii "gorszym sortem", i w której rządząca partia stawia sprawę tak "Głosowanie było poprawne, ale nie pozwolimy tego stwierdzić niezależnym obserwatorom, bo to my rządzimy i to my zawsze mamy rację, z racji tego że wygraliśmy wybory, a ten, kto to podważa, podważa też wynik wyborów". Tam standardy debaty publicznej i dyskusji i dopuszczalne normy sformułowań są zupełnie inne.

Większość krajów, w których kultura polityczna jest tak niska, jak w Polsce (a nawet nieco wyższa), zalicza się nawet nie do demokracji wadliwych, tylko do systemów hybrydowych albo nawet reżimów autorytarnych.

Co o tym myślicie? Czy to, że w Polsce jest tak niska kultura polityczna, oznacza, że Polacy nie dorośli do demokracji?
Czy kiedykolwiek uda się w Polsce zwiększyć poziom kultury politycznej do przyzwoitego poziomu? Jeśli tak, to kiedy?
A jeśli nie, to jaki ustrój byłby dla Polski lepszy niż demokracja?
Może absolutyzm oświecony, albo coś podobnego?
Bo obecnej polskiej władzy z pewnością nie można nazwać oświeconą. Wręcz przeciwnie.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-03-08, 11:09   

 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-03-08, 12:11   

Pieprzenie kotka za pomocą młotka. Ukraina z wyższą kulturą polityczną? Może u nas w takim razie posłowie podczas obrad też powinni lać się pięściami po mordach?
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13